• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 565

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,053
Bobić, nebi baš rekel.
Automat ima dvije zavojnice: strujnu (serijsku) i naponsku (paralelnu).
Za serijsku (početnu) mase niti netreba, a niti za naponsku, sve dok vergla (zupčanik drži uzubljen spiralno ozubljenje na osovini).

Ono kaj bi moglo biti je da su potrošeni kontakti na automatu, pa je na njima preveliki otvor i nema dovoljno snage. Jednostavno se od upotrebe potroše. To se najjednostavnije rješava zamjenom automata. No, ima nas koji smo to i popravljali, s dobrim uspjehom.

Odnosno, kad Šanana veli da se automat klima, očito da kontakti nisu doboljno stisnuti. Za početak treba stegnuti ona tri šarafića na automatu, pa probati.

U svakom slučaju, najjednostavnije je skinuti anlaser i napraviti reviziju na njemu. Ne sjećam se da je bil popravljen za vrijeme delanja reparature motora.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Provjeri spojeve,na klemama akomulatora i automata na anlaseru,ako su ok i dalje zeza vjerojatno bu trebal novi automat,od 150-200kn.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam neki dan mjenjal na zetoru,i nasel sam pal magneton,orginalni,isti kakav je bil gore.
Meni je automat spucal na djelu di su zice na njemu,plasticni dio.
No vi me kostal 170kn,zamjenil ga za 10min malo ga nauljil iznutra i mali krese ko mutav.
Voda je smrt za njega,kak veli punuti miniwos,a sve ostale tekucine mu nemreju nis.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nebi bila osovina, kad ona ode osjetno teze pali i vrlo brzo isprazni akumulator,,,

vjerujem da se javlja problem mase na automatu ako se isti klima kako Šanana kaze,,,
radi lose mase nema snage da ubaci do kraja vec na prekide ubacuje pa se stvara osjecaj kao da preskace,,,

Upravo tako nekako bi moglo biti.

Bobić, nebi baš rekel.
Automat ima dvije zavojnice: strujnu (serijsku) i naponsku (paralelnu).
Za serijsku (početnu) mase niti netreba, a niti za naponsku, sve dok vergla (zupčanik drži uzubljen spiralno ozubljenje na osovini).

Ono kaj bi moglo biti je da su potrošeni kontakti na automatu, pa je na njima preveliki otvor i nema dovoljno snage. Jednostavno se od upotrebe potroše. To se najjednostavnije rješava zamjenom automata. No, ima nas koji smo to i popravljali, s dobrim uspjehom.

Odnosno, kad Šanana veli da se automat klima, očito da kontakti nisu doboljno stisnuti. Za početak treba stegnuti ona tri šarafića na automatu, pa probati.

U svakom slučaju, najjednostavnije je skinuti anlaser i napraviti reviziju na njemu. Ne sjećam se da je bil popravljen za vrijeme delanja reparature motora.

A moglo bi biti i baš tak!
No u svakom slučaju moram skinuti alnaser dole i probati pritegnuti automat pa budemo dalje vidjeli.

Nije alnaser bil diran tokom reparacije motora, no stavljen je novi automat prije 5-6 godina, ne sječam se više, dok nam se traktor zapalil (zapalil se alnaser i klema, predpostavljam da je zacvikal bendix) prilikom verglanja u zimi.
No sad izgleda bude opet trebal novi.

Provjeri spojeve,na klemama akomulatora i automata na anlaseru,ako su ok i dalje zeza vjerojatno bu trebal novi automat,od 150-200kn.
To je sve kak treba na tom traktoru. Nedavno je stavljen novi akumulator pa je sve to prekontrolirano.

Ako je to onda je to samo znak da je postao žrtva minivaša
Ovo mi zbilja ima logike, ali baš!!!

Tu večer sam se vračal doma po kiši, 17 km puta po asfaltu, kiša pljušti, sve puno vode...drugi dan ga palim i primječujem da se to "preskakivanje" i "štrockanje" pojavilo.
 
Posljednje uređivanje:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
ŠANANA kaj nisi ti nema dugo pisal da si nekakav anlaser popravljal?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ŠANANA kad pališ traktor neka netko direktno spoji (premosti automat ) ako nema štrockanja automat je kriv , ja sam shvatil da preskskivaju valčići bendiksa ali po ovome to ni je .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nekužim kad stigne škropocati , ta mašina sa mora kresnuti bolje nego upaljač .
Nekaj ne štima ..
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ako verla u prekidima (skropoca) nevalja spoj ,cetkice ili je zajeden kolektor.Uglavnom je uzrok cetkice.Prilikom vrtnje slabo nalijezu na kolektor i desava se taj cudan zvuk (skropocanje kako kazes kolega).
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ŠANANA kaj nisi ti nema dugo pisal da si nekakav anlaser popravljal?

Je, od 539 je slagan alnaser prije jedno 2 mj.

nekužim kad stigne škropocati , ta mašina sa mora kresnuti bolje nego upaljač .
Nekaj ne štima ..
Točno tak Puki...
On kresne u 2-3 sekunde, ali alnaser u tom kratkom intervalu škropoca, čujem taj neugodan zvuk iz njega, nije onakav čisti zvuk kak se mora čuti iz elektropokretača.

Budem probal videa snimiti da čujete.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jel tko mjenjao nedavno ležejeve rukavaca na 560/565, a da se možda sječa koje su točne dimenzije?

Uzel sam original ležaj rukavca za 560 i evo več se par sati zajebavam, nejde ležaj gore na rukavac! Pa nebudem rukavca brusil na dimenziju ležaja, a i ovak je rukavac pohaban več dosta!
Ovaj je unutarnje mjere 38-39mm, a rukavac je 40mm u sredini i nemože proći ležaj do dola.

Kakvo je to tursko sranje, nije mi jasno???
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Na rukavcu nije standardni ležal ako staviš standardni treba distanca ako mislimo na unutarnji .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mislim na onaj ležaj po kojemu se vozi rukavac dok se mota volan. Nije standardni, ima onu polukružnu vanjsku košuljicu, ali nejde gore.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Misliš aksijalni ležaj ispod donje pikse taj je standardni ali neznam napamet koji je možda 5109 ali nisam siguran .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jel nejde kroz ležaj ili pikse ako nejde kroz ležaj onda ležaj nevalja kad sem to piksiral ležaj je bil standardni a pikse sam radil nakon obrade rukavca .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo friških slika, pa pogledajte o čem se radi.



Ispolirao sam osovinu od stare masti, blata, hrđe i svega, ali nejde.

A ovak izgleda ležaj. Na deklaraciji ne piše dimenzija, piše: aksijalni ležaj rukavaca imt 560



 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
E da , sad točno vidite o čemu muha govori kod generalke ..i zašto treba 10 000 ..i još koja sastrane .
Dok se radio motor bilo je ljepog vremena da se to napravi kak spada ..sad daj brzo brusilcu i aparat po savinom receptu .

Ovo ne liči na rukavac za 565 nego rukavac za zaprežna kola xD
 

Najnoviji postovi

Na vrh