• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 567

  • Temu pokrenuo mrvica
  • Datum prvog posta

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Uljne karike sluze za skidanje,uklanjanje ulja sa stjenki cilindra i vraca ih u donj dio motora,karter,i ne dozvoljavaju da previse ulja ode u gornji dio prema kompresijskim karikama.

screenshot

I inovacija federal mogula.
Tako jednostavno a ucinkovito rjesenje,traje duze a skida vise i stvara manji otpor klizanja.


 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
U praksi uljne karike služe za podmazivanje cilindera a čistači za skidanje ulja ako ne ma čistača uljna ima obje funkcije .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa valjda zbog boljeg podmazivanja sklopa. Neznam kak bi to drugačije protumačil, nisam nigdje čital o tome, velim kaj čujem od majstora, no ti sigurno znaš pa mi objasni, nemoj se praviti lud.
Nisam još proučil ovo od oficira sumnjam da imam vremena .
Uljne karike skidaju ulje s cilindra a ne da podmazuju sklop
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da li če sad šanana otkazati svojim masjtorima i shvatiti da je super moderator na forumu na kojem ostali i puknuti( prvo sam napisao puknuti i ostali) znaju više od onoga kome pare nosi .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pa ipak je Šananin majstor sastavio traktor a kod IMT-a poslije generalke uvijek malo nekaj zeza i to traje do slijedeče generalke .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Puknuti ne seri, nit sam ja majstora pital čemu točno služe i koja je funkcija uljne karike, niti me zanimalo. Rekli su mi samo da ak najdem klipove s dvije uljne karike da bude bolje za taj motor, ništ me drugo ne zanima. Evo več ima 75 rh i nema problema nikakvih, kap ulja nije potrošil, a da ne pričam koliko mi sad nafte ušpara s novim motorom.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajde da malo zakppliciram situaciju i da ti usput zagolicam maštu .
Klipovi se u suštini nikad ne poderu , naročito na djelu gdje bi mogli ili dodiruju cilindar .
Nevolja je ta kaj na klipovima ode sve drugo pa ih svjedno teba mjenjati .
Još je veči paradoks kaj svi gledaju klip izvana tojest gdje "vozi" po cilndru a rekli smo taj dio se ne troši .

Karike su krivci za pojeden cilnidar .
Nekad davno dok još nije bilo ni tebe a bormeš ni mene rekli su inžinjeri ajmo ugraditi mekane karike u motor , lakše i jednostavnije je mjenjati karike nego obrađivati skupi blok .
U to vrijeme ljevanje nije bilo tehnološi razvijeno a ni obrada nije bila jednostavna .
No s mekanim karikama dobili su sasvim kontra efekt .
Mekane karike su pojele celindar a ne sebe .
Dešavalo se to da su se strugotine odlomljene od gusnate košuljice cilindra zabijale u mekane karike i tako je karika uništila cilindar .
I nakom sve ljudi i dalje traži klipove s puno karika .
Vrhunac tehnologije je F1 , ali to je ipak neka druga priča
http://www.auto123.com/en/multimedi...nside-a-formula-1-engine?bid=116952&binding=3
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Puknuti pa F-1 i IMT se ne mogu uspoređivati Šanani je bitno da traktor pali i radi svoje poslove u okviru svojih mogučnosti i da se čim manje kvari .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mogu , i jedan i drugi nerviraju kako šofere tako i majstore .

Šanani je bitno da traktor pali i radi svoje poslove u okviru svojih mogučnosti i da se čim manje kvari .
ma OK , ali često gledam jako autosugestivnu notu gdje ljudi nakon generalke očekuju čudo a uz današnje dijelove pa čak i majstore budu jako razočarani .
Nikada generalka ne može biti bolja od "orginala" .
Taj dio meni ne leži i ne razumijem ga , ako ne očekuješ ništa i ono malo kaj dobiješ je puno .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ajde da malo zakppliciram situaciju i da ti usput zagolicam maštu .
Klipovi se u suštini nikad ne poderu , naročito na djelu gdje bi mogli ili dodiruju cilindar .
Nevolja je ta kaj na klipovima ode sve drugo pa ih svjedno teba mjenjati .
Još je veči paradoks kaj svi gledaju klip izvana tojest gdje "vozi" po cilndru a rekli smo taj dio se ne troši .
Troši se vanjski dio i te kak se troši, samo treba znati gdje mjeriti i kam gledati.
To ionak niko ne dela, novi klipan i mirna bosna, dok traje ......
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Troši se vanjski dio i te kak se troši, samo treba znati gdje mjeriti i kam gledati.
To ionak niko ne dela, novi klipan i mirna bosna, dok traje ......

Jeftini dijelovi.Gazda masine ima mirnu savjest.Mehanicar ima pola dana manje posla za iste pare.Jedan od osnovnih razloga kupovine novih klipova .Vecini mehanicara (veterana) nemogu da uzmu otiske prstiju, jer ih je sasjekla karika cisteci stare klipove.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Eto kaj ti je čovjek sa iskustvom, a bez jagodica na prstima :icon_pray:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kakvo došlo vrijeme možda bolje da nema otisaka mogli bi ostati gdje netreba $$$$
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
Ajde da malo zakppliciram situaciju i da ti usput zagolicam maštu .
Klipovi se u suštini nikad ne poderu , naročito na djelu gdje bi mogli ili dodiruju cilindar .
Nevolja je ta kaj na klipovima ode sve drugo pa ih svjedno teba mjenjati .
Još je veči paradoks kaj svi gledaju klip izvana tojest gdje "vozi" po cilndru a rekli smo taj dio se ne troši .

Karike su krivci za pojeden cilnidar .
Nekad davno dok još nije bilo ni tebe a bormeš ni mene rekli su inžinjeri ajmo ugraditi mekane karike u motor , lakše i jednostavnije je mjenjati karike nego obrađivati skupi blok .
U to vrijeme ljevanje nije bilo tehnološi razvijeno a ni obrada nije bila jednostavna .
No s mekanim karikama dobili su sasvim kontra efekt .
Mekane karike su pojele celindar a ne sebe .
Dešavalo se to da su se strugotine odlomljene od gusnate košuljice cilindra zabijale u mekane karike i tako je karika uništila cilindar .
I nakom sve ljudi i dalje traži klipove s puno karika .
Vrhunac tehnologije je F1 , ali to je ipak neka druga priča
http://www.auto123.com/en/multimedi...nside-a-formula-1-engine?bid=116952&binding=3

jeste vrh tehnologije, al ja ipak nebi da mi motor na traktoru izdrži radnih sati isto kao i formulin..
 

Najnoviji postovi

Na vrh