• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

B

Bobo

Guest
Nista ne mora rezati, lemes ide u prazno... Godinama sam orao s 2x10" plugom na koje sam kupovao 12" samoostrece lemese i nikakvih problema nije bilo jer zadnja strana lemesa ide "u prazno" tj. ne radi nikakvu radnju...

Solidan plug, malo produzi polugu gornju, cini mi se da je prednja vislja od zadnje. Kad stelas plug na betonu, prednju brazdu napravi da bude višlja od zadnje "za dva prsta" jer kad udjes u zemlju, ta razlika se ponisti kad se plug "nasloni preko top-link poluge na traktor. Ako ga na betonu stelas da budu brazde jednake visine, prednja ce ici dublje i oranje u pravilu ne bude ravno.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imam problem.Orem danas cjeli dan i sad podnoć mi se raštelal plug.

Odpustili su se oni šerafi na prstenovima na koljenastoj osovini i pomaknul se plug, odnosno šetala je osovina lijevo-desno, pa je to pomaknulo i prsten na ručki za štelanje i sve skupa ode u vražju mater.
Sad sam ja to raspravil i sve budem složil, jedino imam problem kaj neznam kak naštelati koljenastu osovinu da bude zahvat prednje brazde 14", odnosno 35 cm, a da top link bude na sredini traktora tokom oranja. do sad je uvijek top link stajal malo u lijevo (gledajući od straga), a prednja brazda je nekad grabila više, nekad manje, nekad se vozilo na španeru, nekad ne pošto je ručka za štelanja bila u luftu dosta dolje na osovini gde je pričvrščena.

Ako mi netko može pomoći da naštelam tu koljenastu, trebam samo neke brojke od vas :)

Unutarnji razmak traktora je 114 cm, što bi značilo da je sredina top-linka na 57 cm.

E sad dal postoji neki izračun kak postaviti koljenastu osovinu da prednja brazda hvata 35 cm??
Ja nemrem dokučiti na koju foru da to izmjerim, a siguran sam da ima neka metoda??

Ajmo BOBO i istali IMT znalci!!!!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Teško če ti to neko reč kak mora stajat..

Pa stavi ju kak je i prije bila,na isto mjesto..Ovo kaj pišeš da je prednja brazda grabila više-manje to je neka normalnost,jer čim se traktor nekam malo nagne odma drugačije plug hvata,a i to je lagan plug pa se lako zabacuje u zemlju tih par cm..

Znam po okretaču,kad mi je plug bio previše zakošen,srednja poluga mi je uvijek stajala na desno,kad sam ga počeo ravnat plug tak je i poluga išla prema sredini..Samim time i zahvat prednje brazde je bio drugačiji..Tek sad pod kraj oranja sam složio plug da bude ko po špagi...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Budem se sutra ujutro krenul s tim igrati, budem ga probal poštelati i sve to fiksirati da bude pasalo k traktoru.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Budem se sutra ujutro krenul s tim igrati, budem ga probal poštelati i sve to fiksirati da bude pasalo k traktoru.

Neznam dal ovo drži vodu ali:kaj da složiš plug da srednja poluga bude u sredini,i onda odmjeriš 35cm od nutarnje mjere kotača do špice lemeša, i na koljenastoj osovini pomakenš plug da paše tim mjerama..:twisted:

Ovo mi sad malo prije sinulo,možda nema veze s vezom al probaj;)
 
B

Bobo

Guest
Evo par mojih metoda...

Sve stavi na plug, zakopcaj ga i navrni podizne poluge kao da je traktor u brazdi.

Od top linka pustis neki visak (kamencic zavezi na komad spage, tak svejedno). Spaga tj visak bi trebao nisaniti u sredinu koljenaste osovine.

Ili jos lakse, "odokativna metoda", stavi koljenastu osovinu da bude u centru, i onda ju pomakni "prema pooranom" za 5-6cm... Ponesi alata u njivu i za 10 minuta ga nadjes samo tako.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Plug je kompletiran, sad čeka smo probu.
Postavio sam koljenastu osovinu točno u centar pluga (tak je odprilike i bilo prije nego kaj se otpustila), sredio sam ručku za štelanje, sad je fiksna i stavljen je bolje (poklepan) lemeš na prvu brazdu jer je stari bio potpuno gotov, več je vozilo po nosaču :)

Sad me interesira sljedeće u vezi firme PLAMEN.

Kak raspoznati njihove lemeše, obične od samooštrećih???
I dali rade čela daski za 14/16", znam da za 12" ima, a za ove veće pojma nemam??

Ima tu kod mene u blizini trgovina koja drži njihove dijelove za plug, ali trgovac nema pojma baš najbolje pa onda moram sam znati što točno kupujem.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Uuu...baš se pitam na kaj liči to oranje u kukuruzovini??? Pa 6245 vuče 2x14", a ne ovo malo sranje 2x10"
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,205
Uuu...baš se pitam na kaj liči to oranje u kukuruzovini??? Pa 6245 vuče 2x14", a ne ovo malo sranje 2x10"

Malo se štopa ali to samo vuče kad ore i proxima i 6245, a kad on ore sam vuče olta 2X16 (nisam siguran možda je 14)







Pa ti procijeni koliko je cola ovaj Olt malo je u blatu ali je u dobrom stanju. Koliko je on iščupao panjeva i kamena to nije normalno.
 
Posljednje uređivanje:

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Uuu...baš se pitam na kaj liči to oranje u kukuruzovini??? Pa 6245 vuče 2x14", a ne ovo malo sranje 2x10"

ne bas 2x14" idealno 2x12" pogledaj kakvi su sad uvjeti za oranje tu kod nas voda u jarcima do koljena!
 
B

Bobo

Guest
Sad me interesira sljedeće u vezi firme PLAMEN.

Kak raspoznati njihove lemeše, obične od samooštrećih???
I dali rade čela daski za 14/16", znam da za 12" ima, a za ove veće pojma nemam??

Prave i cela za 14"-16" kao i za 10"-12". Mislim da cek jednako i kostaju 100-tinjak kn komad.

Samoostreci lemesi iz "male privrede" se poznaju iz aviona posto imaju spic i ostricu naverenu tvrdjim slojem. Plamen djelove za IMT boja u kricavo crvenu boju a samoostreci dio ostaje neobojan, vec je "srebrn" tj. metalnog sjaja.

Prije su imali utisnut zig, mozda i sad to rade, ne znam.. ovalnog oblika u kojem je pisalo PLAMEN. na celima koje sam kupovao za moj 10" plug nije bilo ziga, ali je bila zuta naljepnica s crvenim slovima s natpisom SZR "PLAMEN"
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E super, znači moram ih onda naručiti kod kolege u trgovini.
Postupak montaže bi bio sljedeći. Skineš dasku, staviš čelo na dasku, (rupe na rupe) i zacrtaš i taj dio daske odrežeš i to je to. Sve se zatim prišerafi na svoja mjesta.

Daj mi reci jel se ti samoostreći lemeši kasnije daju poklepati ili teraš dokle ide??
Jer ovo kaj kupujem kod kovača troši se nenormalno i nebi više to kupovao, prešli bi na PLAMEN dijelove.

I još nešto...Dal su lemeši od 755 pluga isti ko i na 756?? Skinuo bi sa svojeg 756.25 lemeše (gore su lemeši od 755) i stavio bi original Kvernelandove gore, a ove bi dao stricu nek si da poklepati i nek ih stavi na svoj 756 plug.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
E super, znači moram ih onda naručiti kod kolege u trgovini.
Postupak montaže bi bio sljedeći. Skineš dasku, staviš čelo na dasku, (rupe na rupe) i zacrtaš i taj dio daske odrežeš i to je to. Sve se zatim prišerafi na svoja mjesta.

Daj mi reci jel se ti samoostreći lemeši kasnije daju poklepati ili teraš dokle ide??
Jer ovo kaj kupujem kod kovača troši se nenormalno i nebi više to kupovao, prešli bi na PLAMEN dijelove.

I još nešto...Dal su lemeši od 755 pluga isti ko i na 756?? Skinuo bi sa svojeg 756.25 lemeše (gore su lemeši od 755) i stavio bi original Kvernelandove gore, a ove bi dao stricu nek si da poklepati i nek ih stavi na svoj 756 plug.

ja sam cuo da jesu!
 
B

Bobo

Guest
Samoostreci teras dok god imas tog tvrdog sloja gore da se pozna. Kad se to potrosi MISLIM da ima jos malo "mesa" za jedno pokivanje, mozda i dva...

lemesi za 755 i 756 su u principu jednaki, samo sto je lemes od 755 na "guzici" zarezan tako da bude 10". Ja sam na svoj 755 redovno montirao lemese za 756 i nisam nista ni rezao ni dirao, lemesi su isli "u prazno" i to je to...

Malo me zbunjuje jedna cinjenica. kovacka radnja Lovrencec pravi drugacije lemese za 755 a drugacije za 756. Recimo ovako, lemesi za 755 i 756 su JEDNAKI kad ih se preklopi jedan preko drugog sto se tice raspona rupa i duljine spica NO, kad uzmes raonik za OLT posavca 10" i usporedis ga s lemesom za 755, na IMT lemesu fali "spica" i to dobrih 5cm. kad uzmes od lovrenceca raonik za 756, poklapa se IDEALNO s raonikom za OLT posavca... pase mu i spic i rupe i duzina, original sve isto...

Ovo daje zakljuciti da je na OLT plugu polozaj daske drugaciji nego na IMT, NO takodjer se pitam zasto ova razlika izmedju OLT i IMT plugova kad lemesi pasu s jednog na drugi savrseno, jedino lemes za 755 ima cudan spic...

Imam i posavca imao sam i IMT i znam kako je na posavcu pluzno tijelo otvorenije nego na IMT i zato ima i dulji spic ali misterija je i dalje kako raonik za OLT pase i na IMT 12" a ne i na 10", zasto raonik od IMT 12" savrseno pase i na IMT 10" i na OLT posavac i kako to da raonik s posavca pse samo na IMT 12" a ne i na 10".

Svi dobro znamo da su na IMT 10 i 12 jednaka pluzna tjela, ali ovdje postoje neke male razlike...
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,600
E super, znači moram ih onda naručiti kod kolege u trgovini.
Postupak montaže bi bio sljedeći. Skineš dasku, staviš čelo na dasku, (rupe na rupe) i zacrtaš i taj dio daske odrežeš i to je to. Sve se zatim prišerafi na svoja mjesta.

Daj mi reci jel se ti samoostreći lemeši kasnije daju poklepati ili teraš dokle ide??
Jer ovo kaj kupujem kod kovača troši se nenormalno i nebi više to kupovao, prešli bi na PLAMEN dijelove.

I još nešto...Dal su lemeši od 755 pluga isti ko i na 756?? Skinuo bi sa svojeg 756.25 lemeše (gore su lemeši od 755) i stavio bi original Kvernelandove gore, a ove bi dao stricu nek si da poklepati i nek ih stavi na svoj 756 plug.
Šanana savjet,nazovi Ferenčaka u Križevce imaju samooštreča željeza za IMTa,vrlo kvalitetnai ne pre skupa mislim oko 250 kuniča(pošali mi svoj broj na PP radi daljnih informacija) pozdrav
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma ja sam uzeo kod nas u dućanu lemeše za 755, gore je žig od PSC Ferenčak bio, kao neki "tvornički" lemeši, nisu kovački. I to što kažeš zarezani su malo, no to nebi smjelo smetati za 756 plug.
Želja mi je staviti Kvernelandove original lemeše kakvi i pripadaju tom plugu i siguran sam da bude s njima bolje ulazio u zemlju, jer s ovim dosta loše ulazi kad je malo tvrđe.

Ti si na svoj 754 stavil takve lemeše ak ose ne varam?

Nego reci mi jel taj plug u funkciji, si se natjecal s njim?
 

Najnoviji postovi

Na vrh