• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ovisi koje je crtalo i kak je podešeno...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Imao sam sve tipove crtala,nema razlike... A podesiti ga možeš samo da radi dobro,ili nikako...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Nekad džaba čim brže idem na njega nabire kako vrti i prema daski odmah napuni plug .
Malo vlažno bilo kuruzovina ali nije niti tanjirana niti ništa odmah poslije branja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ivan, dok vidim kaj pišeš čisto se čudim :)

Imam i sam jednobrasca i to je toliko fin plužuć za oranje da je to milina, samo kaj ide sporo s njime zato ga baš ni ne koristim, iznajmil sam ga kolegi da si poore svojih par rali s njim.

Nema čega taj plug nemože zaorati i štopa se stvarno minimalno u kukuruzovini pod uvjetom da ga se malo doradi. Znači kupiti dobar metalni deflektor i malo se poigrati sa nosačem da deflektor prilegne na dasku i naravno deflektor dobro fiksirati da se nemože više podići.
Druga stvar crtalo, kupiti rebrasto crtalo fi 51, ima original za IMT noisač s 4 rupe, košta oko 300 kn disk i to kad se posatavi nema štopanja do 30 cm dubine, garantirano.

Te šerafe koje ti spominješ na koljenastoj osovini, odpusti ih i okreni te šelne koje blokiraju koljenastu prema gore ili bočno pa zategni tak da disk crtala nemože zapinjati u njih i nema brige.
Crtalo se podigne na visinu koju mu dopušta koljenasta osovina i garantiram da zaorava kukuruzovinu da 30 cm dubine baz greške.

Ja sam bil presretan kad sam oral s jednobrascem, išlo je sporo, ali se lijepo oralo.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Mali-da,to je i mene mučilo n okretaču,kako se crtalo okreće,napuni kukuruzovinom prostor između pretplužnjka i daske,i tu se štopa. Rješenje je pomaknuti crtalo čim dalje od radnog tijela,ili staviti nož...

Šanana- veće crtalo-veći problem.
Baš sam nedavno razgovarao s kolegom,dao je preko 200€ za najveća crtala koja sam ikad vidio,sad mu pucaju nosači,jer kad ore kod puta ili međe gdje je tvrdo,čitav plug se osloni na nosače... Crtalo mora ići otprilike 4 prsta u zemlju,inače se hoće prestati okretati,odlaze ležajevi,trpe nosači,guraju masu ispred sebe... Za dublje rezanje je nož mila majka...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Evo da ja podkrijepim fotografijom ovo o čemu @šanana govori.
Jednobrazni i dvobrazni IMT.
 

Prilozi

  • IMG_20161107_105918.jpg
    IMG_20161107_105918.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 175
  • IMG_20161107_110001.jpg
    IMG_20161107_110001.jpg
    81.6 KB · Pregleda: 162
  • IMG_20161107_110246.jpg
    IMG_20161107_110246.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 164
  • IMG_20161107_110228.jpg
    IMG_20161107_110228.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 122

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Gdje je manji otpor,kod crtala ili kod noževa?
Ako je isti ,onda bolje imati noževe pa nemaš brige sa štopanjem?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Već je NH objasnil: i noževi i crtala imaju svoju namjenu, ali ona nije ista.
Crtala sigurno daju manji otpor.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Crtala odrežu masu,i malo bolje očiste jarak,ali nož reže tamo gdje je tvrdo,olakšava rad i čuva prsa daske. Da bi crtalo rezalo do dna brazde,na dubini oranja od 30 cm,mora biti najmanje fi 65, al treba to smjestiti nekamo na nižem plugu,a i tu dolaze drugi problemi o kojima sam pričao,sve jasno ko dan... Najbolje je imat i jedno i drugo,ako je moguće...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Davno sam stavio sliku gdje mi se pojelo kuciste lezaja na crtalu jer vjecito ruje po zemlji. Tako postavljeno ide do vrha raonika otprilike. Ali to jedino mogu s rebrastim oltovim jer je ostar kao zilet. Ova sva ostala nazubljena idu kao sto Gogo kaze. Cuvat prsa daske na ustrb povecane potrosnje goriva nema smisla.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Opet isto... Pa daj mi reci jel lakše kad zemlju trga prst debeli materijal daske,ili kad ju prosiječe nož? Govorim o prvoj i drugoj brazdi gdje ni ti,ni ja nemamo ni nož ni crtalo. Jel to tako teško shvatiti?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Pa ako ti onda radi tog jednog noža traktor teško ide,i puno troši,makar ga sjekirom odvali.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Gogo, čisto ne vjerujem ono kaj si napisal u vezi crtala da mora rezati 4 prsta, po meni je to smješno, ja crtalo natjeram u zemlju skoro do nosača i onda mi najbolje radi, ali ima i do samog oblika nosača, recimo naprimjer kod IMT-a je zeznut nosač i nesmiješ ga staviti prenisko jer hoće gurati masu pred sobom, zato treba veći promjer crtala da nemora ići do nosača, ja sam to postigao na mom jednobrascu (kao sa slike od @bhorva), dok recimo nosač crtala kod Lemkena je pak druga priča, zapravo svaki koji ima štelanje visine u "koljenu" je dobar nosač.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Pogledaj uputstva za bilo koji bolji plug,svugdje isto piše. Moje se oranje jako popravilo otkad radim kako piše,i ne slušam druge... Ista situacija je i s pretplužnjacima,ljudi ih guraju u zemlju do kraja (i ja sam nekad),a nema nikakve potrebe... To je ko da s običnim plugom zabrazdiš na metar dubine.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ja skinuo crtalo sa dvobraznog i baš super ore,skinut je i kopirni kotač za ovu sezonu ,radi bez problema,budem stavio crtalo sada za oranje starog ljulja i opet sa njim dolje.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Kolega Šanana, probaj orati iza Božidarovog bourgoina i sve ti bude jasno, s kojem god plugom oces.. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh