• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT serije s FIAT motorima

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Jeffy, D115 sigurno nije bil. Bar ne s tom oznakom.
Štore ima rumunjski motor, no s Fiatovim oznakama 8035.301.
Motori na 533 i 540 su imali također oznake 8035.xxxx, no neznam koji je broj točno bil. Ti motori su imali malo drugačiji ventildekl, original Cav pumpu i Marellijev alternator, te zaključujem da bil originalni Fiat.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A zakaj? Zato kaj je trebalo leći pod njega za ispustiti ulje?
Ili zato kaj ga poliješ dok mijenjaš filter? :D

Jel znaš zakaj????
Zato kaj je rezervoar točno iznad poklopca ventila, odnosno nekih 2 cm iznad njega, a čep za ulijevanje ulja je na poklopu ventila pa nereš s karnistera naliti ulje eto to je problem.
Ja dok mjenjam ulje nalijevam kroz rupu od mjerača :)

Traktor je parkiran u garaži, budem sutra pročital koji je tip motora pa vam javim, da riješimo i tu nedoumicu :)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
to je nezgodno, al uvijek ima rješenja kao što je ulijevanje kroz otvor za mjerač. No to nije problem motora nego onih koji su stavili taj rezervoar iznad motora, trebali su si dat malo inspiracije i stavit negdje drugdje rezervoar.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A čuj, kak su znali prije 35 godina najjednostavnije napraviti, tak su valjda i napravili...
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
čuo sam da imt 540 sa fiatevim motorom ima oko 45 ks.
neznam dali sam dob4ro informiran i zanima me koliko brzina ima mjenjač
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
čuo sam da imt 540 sa fiatevim motorom ima oko 45 ks.
neznam dali sam dob4ro informiran i zanima me koliko brzina ima mjenjač

A čuj, netko veli da ima 42 ks, a netko 45 ks, tak da neznam, knjigu njegvu nemam, nemam nikakvih podataka, jedino brojevi na motoru nam budu sve rekli.

Što se tiće mjenjača, klasičan je 6+2, s time da mu je prvadosta sporija odklasičnog imt-a 540, a pošto je jači sve poslove osim oranja može odraditi drugom bez napora, a 3 mu je dosta brza i ima snage, recimo u berbi kukuruza dvije velike prikolice s nastavcima pune izvuče u most bez šaltanja,čak mu gas ne padne ispod 3/4, jednostavno rastura :)

Sad kasnije sam se sjetio da je djedu na tom traktoru otišo dihtung glave u siliranju tamo negdi krajem 80.-tih godina i da je bilo velikog problema oko toga jer je bio dihtung malo veći od onoga koji je on mogao nabaviti u bivšoj "KOOPERATIVI" VIROVITICA koja je nekad bila generalni serviser za IMT traktore. Po tom bi se reklo da ima ove veće klipove u sebi, al sutra vam budem potvrdil dok pročitam oznake na motoru.
 
Posljednje uređivanje:

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
to sam rekao zato jer mi je rekao bivši serviser za traktore da ima veči promjer klipa i da ima oko 45 ks.
zanima me koji je praktičniji za jedno gospodarstvo da obrađiva nekih 10 ha, oranje , košnju , baliranje i sl. 540 ili 542
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Možda je i moguće na kraju da je fiatov motor....ipak je Zastava mutila sa Fiatom.....tko zna koliko vreča brašna i krumpira je otišlo za Italiju:mrgreen:
Nisam ja nigdje tvrdil da je d115, ja se ne razumijm u te oznake, ali jesam predpostavil da je rumunj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
542 definitivno. Malo sporiji rikverc i prva brzina, a u konačnici više brzina i brži na cesti. I mlađi - 542 je nasljednik 540-tke.
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Jeffy, D115 sigurno nije bil. Bar ne s tom oznakom.
Štore ima rumunjski motor, no s Fiatovim oznakama 8035.301.
Motori na 533 i 540 su imali također oznake 8035.xxxx, no neznam koji je broj točno bil. Ti motori su imali malo drugačiji ventildekl, original Cav pumpu i Marellijev alternator, te zaključujem da bil originalni Fiat.

možda su 1. serije imale fiata, a kasnije universala ugrađenog...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dakle da krenem po redu :) :) :)

to je bilo davne 1976.g.
motor je 8035.02, dakle 3 cilindra, promjer hod 100x110 mm, dakle 2592 ccm, krivo sam rekao nije 2340, već 2600, i to je motor sa fiata 540, ugrađen u imt 533 i gle čuda 540, samo što je kod fiata 540 razvijao 54 ks pri 2600 o/min, a kod imt-a 533 41 ks pri 2000 o/min, a fiatove oznake su ti slijedeće

8035.02 3 cil promjer hod 100x110 mm - 2592 ccm

Kao što je kolega i napisao, na mom IMT 540 je ovaj tip motora, sve piše, sve se jasno vidi, samo ja nisam nikad znal što točno znače te oznake, al sad znam i ponosim se :)

Neznam kaj piše u papirima, no motori koje sam videl ugrađene na 540 su bili serije 8035.01- dakle 2340ccm (95x110). Niti jednoga nisam videl sa .02 motorom (no to ne znači da nisu bili ugrađivani).

Evo ZJ dođi do mene i budeš videl oriđiđi TALIJANA na srbinu :))

Znamo sve al još ne koji je motor na imtu:rolfer:
JA i dalje tipujem na rumunjski UTBov od 2340ccm....nekak sumnjam, prema politici onog doba, da bi tek tako koristili origigi fiatove motore, a ujedno da bi ugrađivali na klasu traktora 533 tako jak motor

Nije rumunj, original talijan je!
Ima u susjednom selu 533 s fiat motorom, neznam za oznake, gazda isto puno radi s njim i veli da je puno, puno jači, ja bi reko da je to motor iste oznake 8035.02, samo razvija znači 41 ks zbog malo slabijih kola, ako je istina to što kaže matijaMF35 da 540 razvija 54 ks.

Na IMT-u bi trebal biti Fiat, bar na onim prvima.
Strašna makina.
Tako je!!! Strašna je to makina :)

I da napišem oznake:
Na samom bloku stoji sljedeće:

FIAT 8035.02 -812-841635 ovo drugo je valjda serijski broj

Na karteru:
X15F78 4602064-C
841635

A s desne strane iza PVP piše:
4653845

Eto i to smo riješili, zaključak bi bio da je gore original FIAT motor kako i piše s oznakom 8035.02

:) :) :)
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
''...ako je istina to što kaže matijaMF35 da 540 razvija 54 ks...''


sve ovisi o broju okretaja, možda su za IMT smanjivali, jer FIAT-ima, UNIVERSALIMA, se brojevi okretaja mjere na 2400, 2500, 2600, puno više nego na PERKINSU, IMR-u, SIMPSONU, koji idu od 2000-2250
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Zanimljivo, nadasve zanimljivo...ispada da je 533 imao veči i jači motor od 549..:finga:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jedna novija slika
slika1743.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dobro urađen posao..

A farba je sfalila za zadnje felge:confused::weedman:

Hehe...fala, ma traktor je sad ko curica :)

Ma neje sfalilo, nego su zadanje gume katastrofa i trebale bi nove ili neke dobre polovne, pa nisam htel s kompresorom špricati felge, nego budem dok nabavim gume, pa dok ove skinemo onda ih budem šprical i nove gume gore.
Štel bi mu deti 13.6-28 gume straga, bil bi onda zakon, to je ipak 50 ks motor gore pa nek onda tovari gnoja :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kabina ide opet gore?

A još se dvoumum, zime su sve blaže i blaže, a tu su i 3 traktora s kabinom, pa možda ovaj ostane tak bez kabine dok je kod nas, ak pe na prodaju onda sređujem kabinu i s njom gore.
Planiram s njim balirat po ljetu, pa mi bude fino bez kabine....a tu je i kultivacija i još koješta...vjetar u kosi :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Pitam zato kaj si one kopanje gore ostavil. Grdo izgleda. a i teže je uskakati na njega ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pitam zato kaj si one kopanje gore ostavil. Grdo izgleda. a i teže je uskakati na njega ;)

Pa njih sam namjerno vratil gore iz razloga kaj mi zadnji kotači ne hiću blato po nogama, samo zato :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh