• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT serije s FIAT motorima

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Zj baš o tome i pričam,ne govorim o skidanju kora i pokorica nego mekanog sranja koje pluta okolo i onog mulja od mješanja ulja i vode.
Muha ja sam predložio to za hidrauliku,ne za mjenjač...Spremnik hidraulike i cijevi nisu ni slične mjenjaču.
I normalno da moraš poslije dizela naliti najeftinije ulje koje možeš naći da se ispere dizel,pa čak i rabljeno ulje je dobro ako nema u njemu vode i nečistoća.
Dizelom sam ispirao i motor na torpedu,i to isto sa ciljem da maknem one komadiće mulja koje je djed nakupio sa svojim "održavanjem".Isto je čuda izašlo iz kartera...I onda sam nalio ono tursko motorno ulje što dođe 10 kuna sa pdv-om u zelenom karnisteru a smrdi ko ulje od krumpirića i nakon par sati rada ispustio i nalio super 5.I ispalo odlično!Mjenjač i getriba je druga priča i hvala Bogu ima svakavih čoškova gdje se može zalijepiti ulje i mulj a nema protoka ulja kroz njega tako da je tu malo teže.Ali opet,mulj će izaći kad se razrijedi dizelom.Kora neće i to nisam ni rekao
Moja oba traktora imaju odvojenu hidrauliku od mjenjača i tu mogu kak hoću ispirati dizelom i izaći će sve.A kolega tu može probati,sigurno neće škoditi.Bolje je od ničega,to sigurno
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Kaj bi škodilo, naročito na IMT-U kojeg kolega ima..... nemaš pojma o tome i zato takve bedastoče moreš napisati, kak i ZJ koji te podržava u tome.

Ako uliješ otapalo onda ono otapa i upija se u tu kak vi velite pokoricu....

Staro ulje natočiti, nemam komentara, ako je dobro za isprati onda je dobro i za koristiti.

Nafta u motor, to mu je medicina :icon_jook:



Zna se jako dobro koji je postupak izmjene ulja i treba ga se pridržavati, takav je več stolječima.
Picajzle nek skidaju karter i peru motor iznutra nakon određenog vremena(kak sam ja recimo to kos sebe napravil :icon_axe:) ili nek otvaraju rupe na mjenjačima i hidraulici, ljepe magnete po nutra......
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ma samo dobro ga ugrijati i ostaviti preko noći sve ode van.
A ako se ulje redovno mjenja onda ni ne bide taloga.
A mi smo na fergi poklopac skinuli hidrulika i oprali.
Naslage zemlje bile unutra
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Sorry što sam te uvrijedio.
Nisam mehaničar pa se snalazim kako znam,uglavnom kod mene moje glupe ideje funkcioniraju.
Da,nafta u motor je išla jer je djed mjenjao ulje svake tri godine.I prije nego sam ga "isprao" naftom čulo se nekakvo lupkanje.Slično kao kad nema dovoljno ulja u motoru,nakon ispiranja više nije bilo tog zvuka.
E sad,možda sam bio pijan pa mi se učinilo,ali opet kvragu.Pa ja ni ne pijem
Staro ulje za ispiranje dizela,jer to staro ulje je ionak bilo već tamo i svejedno bi ga ostalo malo.A dizel je isprao smeće koje se dalo isprati,pa je bar tu u plusu.
Normalno,to sam naveo samo kao mogućnost ako je netko baš škrt baciti malo novoga ulja za to.Nisam rekao da MORA ići staro ulje
A i ja sam baš budala,hoću pomoći tu kolegi i nudim mu potencijalna riješenja a ljudi koji su kvalificirani za to šute.
Kolega foler,ostavi ti taj mulj tamo.Bolje nek je unutra nego da ga ispereš.I zaboravi sve što sam rekao :drink:
Evo,nebum više pisal bedastoće o kojima nemam pojma.Ako me netko treba bit ću dostupan isključivo na pp,ovi drugi koji su me upoznali osobno imaju i broj telefona i znaju gdje me mogu naći
:(hi)::icon_kidra:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
Ma bolje je taj mulj, pokoricu i ostalo smeće ostaviti unutra, ide manje ulja.:(giggle):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Kaj bi me uvredil. Kod IMT-a je kao prvo ulje za mjenjač i hidrauliku isto tak da..... nadalje, kod poplahivanja iznutra postoji šansa da digne kakav komadič metala u neki lager i eto havarije.... kolko pumpa voli naftu zna samo ona, nisam nikad zupčastu videl da napaja gorivo.... itd, a između ostalog ostalo bu unutra malo te mješavine i đaba izmjena ulja.....

Takvo je moje razmišljanje, a i znam kaj se nalazilo unutar djelova po čoškima, imam i slika ako treba.

Onaj tvoj motor je lupkal jer je ulje bilo razbito, da ga i pral nisi promjenil bi zvuk sa novim. Naravno, čišćenju bi pripomoglo malo rjeđe mjenjati ulje par puta.


Uvređen si očito ti pošto ne želiš više učestvovati u raspravama i neslaganjima mišljenja, ma ko god da je u pravu :icon_wink:
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Netko zna "znanje" svaka čast!
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=nIn_TUCBshY[/YT]
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Cini mi se da je to clan foruma

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Pa de če neko majoku reči da nije u pravu ali inače je on jako dobar čovjek i nevoli svađu. Opet ti kažem ne prdi bez veze. Nije to rus.:mur:
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Meni odgovara da svako napise svoje misljenje a onda se kroz raspravu argumentirano dokaze sto je bolje. Svi vi tu skupa, einschliesslich mir, imate i pametnih i glupih postova tako da ne treba previse upirati prstom na nikoga. Radije se uvazavajte i funkcionirajte kao tim, a ne kao politicari.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
novi termostat radi:cool2:...imt dobio i 30L transhidrola 85.:tractor:
no, i dalje mi kapa voda na povratu ohladjene vode u motor.:(devil):
gdje ima za kupiti dihtung sa slike? tj ima li imt 540 s fiatom to drukcije? ako nema onda uzmem bilo gdje.
 

Prilozi

  • IMG_20180512_130042.jpg
    IMG_20180512_130042.jpg
    23.6 KB · Pregleda: 83

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Curi tam dole gde je neko crveni silikon metal?
Kak god, imaš u traktor Univerzalu sve djelove za taj motor koji su tebi potrebni.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Da, traktor univerzal ima sve.
otisla pumpa vode:mur:
a morat cu ipaki kuplung slagat. tu cu ici na varijantu repariranja jer kazu da ovi novi nisu ni blizu originalnim po kvaliteti.
pitanje, koliko nekom majstoru koji inace slaze traktore treba da na 540 promjeni kuplung, pumpu vode i postela ventile? za promjenu kuplunga hoce 1200kn.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Ja vjerujem kad bi bil jedan meštar kaj bi podaval alat i jedan koji bi točil pijaču da bi se to dalo sve riješiti u jednome popodnevu kad bi svi dijelovi bili na broju, ako si na to mislio..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Da da
Jer ne volim ostavljat nista po servisima. Dodjem, cekam da napravi, odem...

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
kolko ulja ide u motor 540 s fiatom? doslo i to na red. filter pase od 539?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Cca 7 lit. Uzmeš karnister od 10 lit i točiš, kad istočiš 7 lit sačekaš i pogledaš mjerač.
Filter uzmeš od Universala, traži da ima nepovratni ventil ako nemaš cijev na kućištu filtera.

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Nije mi bas usput otici po taj filter. Znaci ne pase od 539? Za kaj sluzi taj ventil?

Ovak to sada izgleda

4f35364d63272749791da415b1472983.jpg


Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Po uputama je 7,3 lit s filterom.
Filter mora imati nepovratni ventil, jer filter stoji vertikalno i iscijedi se, pa motor radi "na suho" kad ga zapališ sve dok ne napuni filter.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
ok, da nejdem u sesvete po to za koji traktor da trazim takav filter, ili koja je oznaka filtera pa cu pitati onaj ducan na sveticama, blize mi je?

tnx
 
Na vrh