• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT SKIP

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Bobo napisao si da je potrošio 10 l transhidrola???? Zašto je u hidraulici transhidrol??
 
B

Bobo

Guest
vinogradar kaže:
Bobo napisao si da je potrošio 10 l transhidrola???? Zašto je u hidraulici transhidrol??

Pitao sam prijesnjeg vlasnika kakvo je ulje unutra, i rekao mi je transhidrol u hidraulici, hipenol u mjenjacu? Koliko znam da je HIDRAOL jeftiniji od transhidrola, al tko ce ga znati. Svejedno kad budemo nadosipali, sipat cemo najjeftinije hidraulicno ulje koje nadjemo.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ja u svoga stavljam Hidraol.....i to koji naleti najjeftiniji mada mi nigdje niti ne curi tak da nisam dugo nadolijevao ,zadnje sam stavljao Inol hidraol......ali i Inin hidraol meni ide oko 130 litara u sistem.....
 
B

Bobo

Guest
Uh, 130l... Do koje "visine" tocis ulje? Sad je u rezervoaru ulje visoko otprilike nekih 40cm, mozda i 50. Pumpa vuce zrak kad stisnem vise komandi Brat kaze da je 30l ulja dovoljno, ja kazem da niej ni blizu, al ajde, nek uspe, pa ce vidjeti da nije u pravu.

Na nasem skipu je pumpa na radilici i po meni nivo ulje mota uvijek biti vislji od pumpe, iako sad niej tako, a stroj svejedno "radi". Kod tebe je pumpa isto na radilici, ili dolje, na kardanu?


I ako znas koliko kosta nova pumpa za skipa i gdje se moze nabaviti, i ako znas oznake gumice za cilindre da mi i to napises, zlu ne trebalo.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ja ti imam mjerač nekih 30 cm....onako prozirno crijevo i gledam da mi je uvijek unutar toga ....meni je pumpa odozada na kardanu prišarafljena....a za gumice ti neznam....moram malo provjerit namam sad vremena moram na posao.....!!!!
 
B

Bobo

Guest
@Vinogradar: Ajd, kad stignes, molim te poslikaj taj mjerac, da vidim o cemu se radi...


Inace... Danas namontirali siroku kasiku i isli malo u probu hidraulike. Radi cist solidno, sljive cupa ko da ih nema, imamo neke temelje starije od mene i s njima tek malo muke muci, ali i to ce ici.

p1000309mt.jpg


A ovdje odmara sa starijim "bratom":
p1000317f.jpg
 
A

Alen

Guest
Mogao bi poslikat "umjetnički" skipa....... Eh sad.....ko da mi nije bio u dvoru al je bio mrak pa ga i nisam baš vidio.

Vidim da ču se morat zaletit do tebe u sezoni radova sa skipom ;)
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Bobo evo kako izgleda moj rezervoar za ulje i mjerač za ulje vidi se na prvoj slici nalazi se lijevo od ovog čepa za ulijevanje....s unutarnje strane do haube............


Evo ovakva je pumpa....
 
B

Bobo

Guest
Ovaj skip takav mjerac nema (bar mislim da nema)... morat cu potraziti negdje po rezervoaru mora neki mjerac postojati...

Nego... kako ti se ponasa s tim "mekanim" gumama? Ove na bratovom su gume za sumske skiddere, vjerujem da su originalne iz tvornice takve dosle i dosta su tvrdje od traktorskih guma i jako se malo uvijaju. Vjerujem da bi skip u nekom ozbiljnijem poslu pokidao traktorsku gumu ko od sale, il se mozda varam?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
za gume se varas

kontrola nivoa ulja moze biti i u vidu malog stakalceta , nesto kao spijunka na vratima , kod mene na zabi je tako imaju dvije ako vidis ulje na donju onda je nivo dobar , mada hidraulika radi normalno i sa nekoliko pitara ulja , to NIJE dobro jer tada ulje brzo mijenja tempereturu , moze za cas da prokljuca

po meni je bolja opcija pumpe na radilici nego na kardanu , manji gubitci a i manje se grije ulje
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Dobar stroj bobo izgleda sačuvan samo meni se ne sviđaju stabilizatori nekak je to meni nesigurno složeno možda se varam.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Kao što je savoris napisao za gume se varaš......jedino što moraju biti jaće napumpane ali ja sam kopao sebi ribnjak i sa prednjom korpom skidao slojeve zemlje od nekih 30 cm samo mora bit gas i prva pomoćna....ali skida bez problema..,a gume se jako malo uvijaju pošto su velike ripne pa jako "grizu" zemlju.....štoviše bojim se da ove tvrde gume nemaju takav grip ko ove.....gledao sam i Jcb u takvom poslu nema ni on neku puno veću snagu odnosno nemože niti on pola metra skidat.....

Što se tiće stabilizatora.....nisu baš najbolje izvedeni jer imaju mali hod odnosno nemožeš dići zadnji kraj recimo 20 cm u zrak.....a kad si na neravnom nemožeš se poravnat.......moj ide u zrak nekih 5 cm od gume do zemlje....

Rezervoar za ulje bi treba biti 2/3 veći nego što ima ulja u sistemu(cilindri,crijeca itd) da bi bilo optimalno hlađenje.....mada kada kopaš po cijeli dan a vani + 30 nemoj se slučajno na nešto naslonit......ko da si peć primio....da ne govorim da se skidaju sva vrata i stakla sa kabine jer je unutra sauna.....
 
B

Bobo

Guest
Znaci, za gume se varam... to mi je drago ;)

Sto se mjeraca za ulje tice, takve "spijunke" imaju JCB-i i na sred spijunke crvena tockica. ulje mora biti do tockice. Iskreno, nisam se puno ni zagledao po skipu, i trazio mjerac ulja ali vjerujem da neki mjerac mora postojati...

Za kopanje sam cuo da skip po ljetu ne moze sastaviti 8 sati rada ni pod razno, jer se ulje jako zagrijava. Kolega mi pricao da je radio na skipu jedno ljeto i da je poludio. Vjerujem da ni taj nije imao dovoljno ulja.

Sto se tice mjesta gdje se pumpa nalazi, na radilici je postavljena vislje i ulje u nju ne pada slobodnim padom, vec (kako sam skuzio) pumpa ga sebi mora vuci, dok kod vinogradara pumpa stoji dolje i radi i sa 10l ulja, ali na kardanu je puno manji broj okretaja, pa treba bit veci gas da mozes kopati nekom razumnom brzinom. Prednost kod njegovog sistema je ta da on pumpu u transportu moze iskljuciti, dok mi na nasem ne mozemo...

Stabilizatorima nisam ni ja odusevljen, iako dizu skipa u zrak dovoljno za siguran rad na relativno ravnoj podlozi, ali na grbavom terenu kao da ih i nemas.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
bobo i tvoja pumpa moze da radi sa 10l ulja bez obzira sto je visocija , pa valjda postoji i neka usisna sila te pumpe majku joj
ako planiras da radis ljeti neke duze sesije onda ti preporucujem hladnjak za ulje tu ni duplo veca kolicina ulja ne pomaze znam provjereno
ja na mojoj zabi imam hladnjak za ulje na njemu je postojao termoprekidac koji sam ja izbacio i spojio na jedan manuelni prekidac i ako zaboravim da ga ukljucim dobijes kajganu posto mi je sjediste na rezervaru ulja :roll:

a zasto bi iskljucivao pumpu u transportu , to je po meni samo osakacivanje masine , dobro tebi mozda treba posto ides na duge relacije :lol: :lol: :lol:
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Bobo griješiš meni se ne može isključit pumpa ,na mom stalno vrti........a mislim da niti jednom Skipu.....jer bilo bi nezgodno da ti recimo prednji kran popušta, a ti ga u vožnji ne možeš podići....., a ujedno služi kao frena jer kad u vožnji potegneš ručicu od zatvaranja korpe.....recimo podbrijeg da vidiš kak koći.....he he što se tiće ulja i kopanja po ljeti.....mogu sa 100 % sigurnošću reći da cijeli dan kopam i nema problema....ja sam kopao panjeve na 1. jutru šume u 7. i 8. mjesecu od jutra do noći i to stalno na malo više od pola gasa.....tako da taj koji je to rekao ili je radio na jako lošem stroju koji nije imao dosta ulja,ili je bio tak poderan da čim se ulje malo razrijedilo da nije htio radit ili nema pojima o čemu priča.....
Evo jedne interesantne......

inaće dođe meni neki tip i pita dali bi ja njemu sa Skipom htio natovarit korpu od rovokopača na kamion koja je tu u jednoj radionici u blizini bila na varenju.....reko što da ne....kad sam je došao imam šta i vidjet ...to nije korpa od rovokopača već od bagera.....ima preko 2m3 i preko 2 tone.....i da bi bila stvar bolja treba ju natovarit na Actrosa 4-osovinca.....nakon sat vremena utovara ....nakraju smo odustali pošto ja sa prednjim kranom nisam mogao dosta visoko dići da stavim na kamion,a sa zadnjim kranom sam mogao dići, ali nisam mogao stavit pošto se njemu nije dala otvorit zadnja stranica da se naveze pod nju a ja nisam smio zakrenut kran ni milimetra jer smo i ovako stavili 200kg cementa u prednju korpu da bi mogao dići....još da sam zakrenuo kran bio bi na boku isti tren....nakraju je došao kamion sa dizalicom i riješio stvar....

Evo ovakvih panjeva jedno jutro sam ja kopao.....sa ponekim je bilo i 2-3 sata posla......najgore drvo za kopanje je Akacija ili Bagrem...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
ako je pumpa hidraulike loša ili pri kraju dolazi do miješanja ulja u pumpi i do zagrijavanja ulja. to se može riješiti sa večom količinom ulja ili sa ugradnjom hladnjaka ali ni pumpe hidraulike nisu više tako skupe kao prije a niti kvalitetne. probaj izmijeriti pritisak ulja na vruče.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Hočeš reći da ako je pumpa nova da nema miješanja ulja??????? ili Zagrijavanja????jel ti uopće znaš na kojem principu radi pumpa i kako izgleda unutra?????A da je trebao hladnjak ulja vjerojatno bi ga u tvornici stavili......samo dovoljna količina ulja i to je to......
 
B

Bobo

Guest
Cuo sam kod jednog covjeka koji ima skipa da je ganc novu pumpu platio 2 000Kn, tak da ni to nije strasno, ak je istina ;) Jel itko zna gdje nabaviti novu pumpu za skipa i po kojoj cjeni?

Sto se ukljucenja i iskljucenja pumpe tice, na jednom skipu BN-80 sam vidio na desnoj strani komandu kardana i dolje je pumpa bila namontirana? Mislim da se ta pumpa moze iskljuciti. Taj skip je imao i bocni pomak kakav imaju sve normalne kombinirke i zadnju ruku je mogao skroz nasloniti na sebe kao JCB.

O hladnjaku ulja sam razmisljao i ja ako se bude zagrijavalo, nije problem ugraditi, al je lakse malo odmoriti, posto sebi radim, a treba i stroj cuvati ;)

Brat je danas kupio 40l PARAMO HM40 ulja (Cesko ulje koje sipam svud osim u motore) i skinuo je poderano crijevo, tako da cemo ovih dana dokuciti koliko ulja tocno fali u sistemu. Jos moramo potreziti nekakav mjerac ulja, iako je brat danas zavirivao i nije uspio pronaci nista.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
vinogradar kaže:
Hočeš reći da ako je pumpa nova da nema miješanja ulja??????? ili Zagrijavanja????jel ti uopće znaš na kojem principu radi pumpa i kako izgleda unutra?????A da je trebao hladnjak ulja vjerojatno bi ga u tvornici stavili......samo dovoljna količina ulja i to je to......
Neznam. 15 godina radio u tvornici viličara u servisu ijoš uvijek se pomalo bavim sa viličarima onak iz ljubavi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh