• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT SKIP

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Nisam znao da se nekima isključiva pumpa....na mojem se neda...treba čuvat stroj slažem se,ali bit će posla i kad mu budeš j*** majku i nebudeš ga štedio..... :lol: :lol:
Na koji princip misliš ugradit hladnjak...koji sistem?

U pumpi (bar kod mene) su dva zupčanika koji tjeraju ulje i normalno je da dolazi do trenja i grijanja nevidim zašto bi se jače grijalo ako je pumpa poderana....mislim da bi možda i manje jer bi bio manji otpor izmađu zupčanika odnosno veći razmak ali to je zanemarivo.....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Bobo slažem se sa tobom da je bolje malo odmoriti. za pumpu pitaj kod Pintar ses. kraljevec 012013285 ili u zagrebu Som hidraulika. Pintar ti ima parkerice.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Takozvana zupčasta pumpa ima 2 zupčanika koji sa jedne strane uzimaju ulje sabijaju ga u stijenku pumpe koja se podere i pumpa nemože nabiti dovoljno veliki pritisak da aktivira sigurnosni ventil. Drugim riječima pošto je sigurnosni ventil zatvoren a pumpa je nabila recimo 100 bara pritiska, pritisak na izlazu pumpe je veči nego na ulazu koji je obično slobodnim padom ulja pumpa vrti u sebi isto ulje koje se jaće grije tj miješa ulje. čim je ulje jače zageijano veči je luft u pumpi i slabiji pritisak. To je onak slikovito rečeno.
 
B

Bobo

Guest
vinogradar kaže:
Nisam znao da se nekima isključiva pumpa....na mojem se neda...treba čuvat stroj slažem se,ali bit će posla i kad mu budeš j*** majku i nebudeš ga štedio..... :lol: :lol:
Na koji princip misliš ugradit hladnjak...koji sistem?

U pumpi (bar kod mene) su dva zupčanika koji tjeraju ulje i normalno je da dolazi do trenja i grijanja nevidim zašto bi se jače grijalo ako je pumpa poderana....mislim da bi možda i manje jer bi bio manji otpor izmađu zupčanika odnosno veći razmak ali to je zanemarivo.....

Hladnjak ugraditi nije tako velik problem, koliki je pronaci hladnjaka dekvatnog protoka, a da ne kosta ko SKIP... Imam rashodovanu ladu samaru u basci od koje bih uzeo termoprekidac i ventilator. kad ulje dostigne temperaturu 90°C termoprekidac ukljucuje ventilator i hladi ulje, ili jednostavno spojim ventilator na taj nacin da mogu taj termoprekidac premostiti, tako da ventilator radi skroz, ako je vani visoka temperatura. taj hladnjak bi bio negdje daleko od motora na zadnjoj strani stroja.

Kazem, nije problem to namontirati negdje da ne smeta a ulje bih uzimao, na primjer, na izlazu iz razvodnika od zadnje kasike. Problem je naci neki hladnjak koji nece gusiti protok ulja, jer ce stroj raditi sporije, ulje ce stvarati visok pritisak u nekom "jadnom" hladnjaku, te ce ga vrlo brzo razbiti i imat ces cijelu kabinu punu ulja.


Sto se pumpe tice, zelim saznati samo gdje 100% ima za kupiti nova kao sto je na skipu, zlu ne trebalo, jer ova koja je na njemu radi dobro, al ono, volio bih znati gdje iskopati takvu pumpu.


I jedno pitanje za one koji se razumiju, pogotovo vinogradar: Jel SKIP ima filter hidraulicnog ulja, i gdje se doticni nalazi? Koliko kosta i jel to neki standardni filter, il je neki "lijevi" ? Vjerujem da neki filter ima, jer bez filtera ulja je ludst raditi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
kada tvoje ulje dostigne 90 stepeni onda je vec kasno za paljenje ventilatora ;)
za hladnjak ulja bi razmislio o interkuleru od auta , protok odlican , aluminijum , dostupan ;)
ako ne to onda bi mogao sastaviti nekoliko hladnjaka od ulja isto od auta WW je stavljao te hladnjake u scirocco i kombi T2 , pa prosunjaj malo i po autootpadima , hladnjak od vode kao i sto sam kazes brzo bi ''pukao''

cijela hidraulika je na njemu potoletkina , pa tako vjerovatno ni filter nemoze biti ''lijevi'' isto vazi i za pumpu


interkulerg60il3.jpg
 
B

Bobo

Guest
Hmmm, interkuler... Jel on iznutra supalj, il ima i on neke kanale kroz koje struji zrak?

Znam da je protocan za zrak, al jel protocan za ulje?
Zasto mislis da je 90°C kasno za hladjenje? ulje u motoru je na 120°C pa mu nista nije. Ak nista drugo, ventilator moze biti stalno ukljucen,jer gasigurno kraj brundanja silne zeljezurije necu cuti ;)

Hladnjak ulja s nekog auta, ili cak kamiona je nista, jer se ovdje radi o puno vecem protoku ulja kroz neko vrijeme. Ni ti hladnjaci ne bi dugo izdrzali, posto protok ulja kroz motor nije ni blizu protoku ulja kroz radni sistem nekog stroja...

Sto vise o tome razmisljam, to mi se vise cini da tu mora ici tocno s neke kombinirke hladnjak i nista drugo. Svaks druga kombinirka ima protok ulja koji SKIP nema ni na iber gasu, tako da si samo tu 100% siguran da ce raditi kak treba.


Znas sta, usut cemo ulja koliko treba, i na ljeto cemo sve vidjeti, jel radi il ne radi kako treba...



@Vinogradar: Daj mi reci, jel tvoj skip trom, il jako trom kad ga vozis po zemljanom terenu? navikao sam na traktore razno-razne i kad sam u njega sjeo primi gas, al nije to ono na sto sam navikao. Vjerovatno tezina od 6-7 tona radi svoje na izradjenih 75ks, al cisto informativno me zanima kak se tvoj ponasa kad utovaras nesto prednjom kasikom pa rikverc-naprijed i tako to.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Za hlađenje ulja ti je najlakše uzeti original hladnjak ulja od kamiona -Deutz-Tam ili nekog drugog zrakom hlađenog motora. O interkuleru ili običnom hladnjaku nemoj ni pomišljati ,šteta ulja koje češ izgubiti...
 
B

Bobo

Guest
Vec sam iznad i napisao... taj hladnjak je samo kao opcija ako se ulje uopce bude grijalo... Mislim ono, dok ja natovarim kipericu, moram cekati dok se prikolica ne vrati. Tu se ulje nece grijati. brinem se jedino oko cupanja panjeva, gdje nema odmra, vec samo "izivljavanje" ;)

Ako se hladnjak i bude stavljao, nece sigurno biti bilo kakav hladnjak motornog ulja, jer ta pumpa nema ni blizu protok i tlak kao ova na SKIPu. Da stavim hladnjak manjeg protoka, samo bi gusio pumpu i cjeli stroj bi zbog toga patio, jer ima smanjen protok ulja kroz sistem.

Ako Vinogradar kaze da se ne grije, njemu cu vjerovati, jer isti stroj ima kod kuce i s njim je dosta radio i cjelog pretresao tak da...
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Bobo što se tiće filtera ja ga imam pogledaj onu moju prvu sliku gdje se vidi mjerač....iznad mjerača se vidi srebrni poklopac...unutra je filter..mislim da nije ništa posebno..neke čelićne mrežice ako se nevaram,iskreno ja ga nisam niti pogledao bar 3 godine...
Što se tiće hladnjaka............NE TREBA TI.................neznam čemu komplicirati sa intercoolerom,ili takvim stvarima....ljudi da je to trebalo stavili bi to u tvornici.....Bobo kažem ti da sam 2 mjeseca kopao panjeve(najteži posao za stroj) svaki dan od jutra do mraka....potrošio bačvi i bačvi goriva i nikad mi se ulje nije tako ugrijalo da nisam mogao kopati........bilo je dana da je ujutro još bio toplo ulje kad sam došao kopat i sve je bilo u redu......
Što se tiće tromosti......u vožnji je dosta slab.....ako je malo veći brijeg moram šaltati u 2. a kod utovara može se raditi u 2.pomoćnoj i rikverc pomoćnoj dosta dobro mada ako treba zagrabit zamlju ili recimo kamen onako u punu korpu bolje u 1.pomočnoj jer je u 2. malo slab na manjem gasu....u prvoj pomočnoj skida 30 cm "žive" zemlje bez problema.....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Bobo za sve dijelove hidraulike pogledaj na stranici od ppt trstenik, a filter hidraulike ako je na usisu dobro a ako je na povratu loše.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Neznam dali bi bilo dosta protoka kroz filter ako je na usisu pošto ulje u pumpu neide pod tlakom već prirodno još da je i filter tu nema šanse da ulje prođe kroz njega....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Pumpa kad je dobra sama usisava ulje i to radi bez problema može biti čak i iznad nivoa ulja u rezervaru što nije najsretnije riješenje jer kod svakog paljenja motora u njoj ostane jako malo ulja. Čak i kad je pumpa iznad filter može biti na usisu.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
bobo!
ako ugrađuješ hladnjak ulja hidraulike tada ti savjetujem da ga staviš kod hladnjaka motora tako da ti isti ventilator hladi oboje , tko je na mom bagru.
A za hladnjak mislim da ti je bolje nači od nekog starog bagera jer neznam dali ti hladnjak od auta može izdržati pritisak ulja ili ugradi hladnjak od fapova motora ( 2f) od 180 ili 210 ks. koji imaju vodeni hladnjak motornog ulja motora stoji im sa strane i spojiga na sistem vodenog hlađenja motora i to mislim da trebaš uvijek spojiti na povratu ulja u rezervar.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
filter ulja se ugrađuje na povratu a ne na usisu, jer da je na usisu tada nebi mogao dobivati dovoljno ulja , gušilo bi pumpu pri radu
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
vimi kaže:
filter ulja se ugrađuje na povratu a ne na usisu, jer da je na usisu tada nebi mogao dobivati dovoljno ulja , gušilo bi pumpu pri radu
To nije obični motorni filter malog protoka, i nema prevelike pomoći ako je na povratu jer tad već smeće dođe u pumpu i mora proći kroz komande gdje obično napravi sranje da bi tek poslje sveg došlo na filter.
Filter ako guši treba ga mjenjat ili ako je perivi prat, nema tu puno mudrosti.
Poslušaj muhaničara, čovjek dobro zbori...

Ja ga na utovarivaču za stajsko ni nemam a na povrat ga sigurno neću stavit ako jednog dana bude išo. A što se tiče pregrijavanja, u njem imam oko 60l kad se radi s 3-4 prikolice bez stajanja obično pauzu radim oko 3-4 poslje podne iako ni tad nije pregrijano. Veći problem mi predstavlja kardan koji se uredno nakon 4-5 sati neprestalnog rada krene pušit..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
vimi kaže:
filter ulja se ugrađuje na povratu a ne na usisu, jer da je na usisu tada nebi mogao dobivati dovoljno ulja , gušilo bi pumpu pri radu
Nije točno najjednostavniji primjer ti je imt ili zetor a.i 90 % viličara, neki čak imaju i na usisu i na povratu, a za hladnjak se slažem da mora biti na povratu i od nekog radnog stroja.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
iskreno govorim iz iskustva , za radni stroj koi koristi dosta hidrauliku ( bar kod mene i to tvornički ugrađen) filter ide na kraju sa tim da uzmemo u obzir da je sistem hidraulike zavoren:
zamisli: pumpa uzima ulje , tjera ga u razvodnik , razvodnik otvara prema cilindru hidraulike , tu se može nači nešto špene (ili u razvodniku, pumpi, otkine se neki komad ) pri povratku ulje ide u rezervar i to kroz filter u kojem ostaje nečistoča, mislim da je druga stvar za hidraulične pumpe traktora ili kipa kod kamiona koje ne rade stalno pod opterečenjem, kod bagera hidraulika je stalno u pogonu a kod traktora ili kamiona ne i koristi se samo jedna komanda , kod radnog stroja može biti više komandi uključeno istovremeno zato mu je i potreban veliki usisu ulja u startu,a iskreno uzmemo li u obzir da je filter ulja zaštopan pa bolje je da je na povratu jer da je na usisu nebi bilo dovoljno ulja i došlo bi do paljenja hidro pumpe
 
B

Bobo

Guest
Decki, ne citate kako treba... Za hladnjak pricam tek onako usputno... Ako stroj bude radio bez greske, a vjerujem da hoce, onda neci nikakve hladnjake po njemu stavljati. Da se ulje toliko grije, vjerujem da bi hladnjak stavili u tvornici. Bratov SKIP je '90.g. i nema hladnjak, tako da se ni na prijasnjim modelima ulje nije grijalo. Meni je taj podatak dovoljan da znam 90% da se ulje nece pregrijavati, a onih ostalih 10% me vinogradar uvjerio, jer takav stroj vec ima kod kuce.

Sto se filtera ulja tice, ta mrezica ispod cepa nije filter, vec mjesto gdje se uljne pare zadrzavaju, stvaraju kapljice i cura nazad u spremnik. Daleko je to od filtera. Mene zanima jel na skipu postoji kakvi "aktivni" filter ulja, kroz koji ulje stalno cirkulira (kao uljni filter na motoru) jer pumpa tokom rada pravi spenu, koja dere komande i sama pumpa se vise trosi, ako u ulju ima sitnih cestica koje s vremenom dobivaju efekt smirgl-papira. Na 539 nema filtera ulja, a nakon 15 godina rada i nekontroliranja kakvoce ulja sribalo nam uljnu pumpu da nije ni u prazno htio dizat poluge. Na SKIPU bi to zelio izbjeci, ako je ikako moguce.

Crijevo koje je bilo podarano, danas brat otisao napraviti novo i 140Kn... 40l hidraulicnog ulja, 500-600kn, 10l motornog ulja i filter, te filteri za gorivo... Sad mu jos samo fali 20l IVASOL-a da ga odmasti na proljece, jer je motor stvarno uzasno mastan. Jedva cekam da ga slozimo u ispravno i radno stanje pa da se krene malo ozbiljnije raditi s njim ;)
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
možda i nema filter ulja kroz koji cirkulira jer koliko sam primjetio to je nadogradnja na imt traktor pa vjerovatno isto ima kako i traktor
a reci mi dali joj je pumpa hidraulike vidljiva sa strane ili je u mjenjaču, i pogledaj možda umjesto filtera ima samo magnet za metal negdje gdje se liva ulje hidraulike, jer ja na svom bageru( utovarivač) imam filter ulja na povratu i magnet u dnu rezervara koji čistim svaki pola godine ovisno o radu
 
B

Bobo

Guest
Na IMT-u su svi cepovi namagnetizirani i ciste se pri promjeni ulja. Samo IMT 533 i 539 nemaju filter hidraulicnog ulja, dok svi ostali imaju.

Pupma na SKIPu je montirana iz vana. Kod Vinogradara je na straznjem djelu, na kardansko vratilo, dok je na nasem SKIPu montirana direktno na radilicu s prednje strane.

kazem, skip je na selu i nisam ga nikako stigao detaljno pregledati, jer il sam bio u novoj robi, pa se nisam zavlacio nigdje, il je bilo hladno za takve stvari.

Pitam jer mozda se netko u zivotu susretao s takvim strojem, pa zna gdje se i sto nalazi.

Ako ovih dana zatopli, svakako cu otici i malo pronjuskati oko njega, uslikati pumpu, potraziti neki mjerac hidraulicnog ulja, i eventualni filter i tako...
 

Najnoviji postovi

Na vrh