• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT SKIP

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ma to ti se čini....dok smo ga pofarbali bio je onak jako naranđast ali očito je boja loša pa je sad dosta izbljedila pa se čini žut....ako je crven nemožeš ga registrirat.....probaj to sa lancem ništa te ne košta a ak nebude dobro prepravi ju da je dno uže od ulaza i problem riješen....na ovoj mojoj se vidi var po cijeloj dužini jer je to bila korpa široka 50 cm i tvornički je bio ulaz širi tako da sam ja samo izbacio 20-ak cm u sredini i zavario u hrpu i priparao bolcne jer je to bila korpa od pitaj boga čega!!!
 
B

Bobo

Guest
U planu imam staviti dva lanca. Po jedan uz svaki rub korpe i vjerujem da ce to raditi ko ludo.

A sto je najgore, da se potrudim, vjerujem da bih nasao korpi za skipa cjelo cudo u svom kraju, samo treba poznavat ljude, koji poznaju ljude, koji poznaju ljude sto su nekad imali skipa ;) ;) ;)

Evo, vec sad znam gdje imam jednu siroku (standardnu) korpu i mislim da ne bi bila pre skupa. Ima toga mozda i po otpadima i kod ovih lokalnih sto svercaju masinerijom...

Za planirku vidi na njuskalu, lik prodaje CASE 580 u djelovima i ima od njega cjelo cudo korpi izmedju ostalog i planirka.

http://www.njuskalo.hr/gradevinska-meha ... las-847409
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Planirku si ja napravim samo tako....željezna cijev promjera 40-ak cm od nje izrezat recimo polovicu,zavarit bokove,pikse za bolcne i to je to...par sati posla...
E jel će ti ti lanci smatat kad budeš iskipao zemlju i zatvarao korpu da ti nebudu išli nekud pod bolcne....vjerojatno nebude,nemogu si sad baš dočarat
 
B

Bobo

Guest
Lance ces najbolej vidjeti kad ih napravim...

kad je korpa otvorena, lanci su skoro utegnuti preko ulaza u korpu. kad grabis zemlju, lanci budu otpusteni i kad zagrabis punu kasiku, zemlja ugura lance do kraja u korpu. korpu iznad prikolice i kad ju kipas, lanci se utezu i idu prema ulazu u korpu, a pred sobom ciste put i guraju zemlju van iz korpe.

Sistem lako objasnim sakom svinutom u oblik kasike i komadicem spage, al ovako ne mogu :(

Morat ces se strpiti do proljeca...
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ma kužim to neg sam mislio da bi mogli nekud "zagrist" pod bolcne al mislim da nebudu tak dugi,jer nebude uvijek zemlja ugurala unutra,nekad ju zatvoriš i na prazno...
 
B

Bobo

Guest
Cuj, komad spage i ruka rade OK, a kak ce to raditi u stvarnosti, ne znamo ni ti ni ja... Ne preostaje nam nista drugo, nego da cekamo ;)
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
neće vam to ići sa lancem, zemlja se počinje skupljat u kutevima i po malo će dolazit ispod lanca. duže vrijeme radim sa mini bagerom i stvar je u načinu kopanja. ne treba ponom silom potkopavat korpu nego je povlačit prema sebi da više struže. neznam kako je to na skipu i dali se može ali kad korpu protresem ručicom nema te zemlje koja neće ispast.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, koliko ja temelja imam za kopati, mogu svakih "nekoliko" izaci van i lopatom ostrugati kasiku... Tu ne vidim nikakav problem.

A ak ne bude radilo kako je zamisljeno, lako ja njih odrezem i preuredim korpu ko sto je vinogradar napravio...
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
iskreno slažem se sa slatkim, za to netrebaju lanci nego samo par puta postružeš prvo zemlju pa tek tada grabiš, vjeruj ide to jako brzo ili digneš granu u zrak i lagano korpu protreseš pretežno sve ispadne iz korpe
 
B

Bobo

Guest
Da je korpa tvornicka, gdje je jednako siroka koliko i noz, OK, to stoji. Al na ovoj korpi je noz izvana navaren, tako da je "tovarni prostor" korpe na ustima uzi od sirine korpe nekih 3-4cm, to na uskoj kasiki ima puno veze. Ovo sto smo probali u dvoristu je bas bilo zagrebano, i lijepo se "rolalo" u kasiku, al kad je trebalo istresti, nije htjela zemlja van. korpa nije bila ni 20% puna. tresi po komandama, a zemlja ni da mrdne...

Zato mislim s lancima kemijati, jer kasika nije napravljena kako bi trebala biti.
 
B

Bobo

Guest
Nije, usku korpu je netko od prijasnjih vlasnika sam radio, i po izgledu cahura i klinova od doticne, vidi se da nije puno kopala... Mislim da znam razlog zasto ;)

U svakom ce slucaju biti prepravljanja, na koji nacin, jos ne znam. krecemo od jeftinijeg i jednostavnijeg, prema skupljem i kompliciranijem, pa dokle dodjemo ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
slatky kaže:
neće vam to ići sa lancem, zemlja se počinje skupljat u kutevima i po malo će dolazit ispod lanca. duže vrijeme radim sa mini bagerom i stvar je u načinu kopanja. ne treba ponom silom potkopavat korpu nego je povlačit prema sebi da više struže. neznam kako je to na skipu i dali se može ali kad korpu protresem ručicom nema te zemlje koja neće ispast.
:prayer: tacno
i vlaznost zemlje igra velik ulogu ;)
 
B

Bobo

Guest
Kazem, nije mi problem nakon svake natovarene prikolice zemlje izaci i malo lopaticom ocistiti kutove kasike.

necu ja puno temelja kopati, tak da mi je ovo s lancima najzanimljivije rjesenje dok ne cujem neko jos jednostavnije i jeftinije.

kasika na ustima izgleda ovako:
p1000346k.jpg


Vidi se koliko je noz siri od same kasike i tu se dosta zemlja nabija. ako zelim da se ne stopa, moram doslovce guliti zemlju 5 po 5cm, a to mi se ne svidja ;) kasika je tako cjelom visinom, sto sam i uslikao, al slika nije bas uspjela, jer je vani padala kisa.

Nego, veliki napredak danas napravljen!

danas sam pronasao mjerac (nivokaz) ulja, koji je bio mudro sakriven masnocom debljine par mm:
p1000318v.jpg


nakon ciscenja tvrdokorne masnoce, nalazim prozirno crijevo u kojem ulja nema ni u tragovima:
p1000322.jpg


Metodom "kvrckanje po rezervoaru" dolazim do slijedeceg zakljucka:
razinaulja.jpg


Mjerac je izmedju dvije plave crte, ulje bi u nekom idealnom slucaju trebalo biti do zelene crte, ili bar vidljivo u cjevcici. Trenutni nivo ulja se krece oko crvene crte :(

Takodjer detaljnom inspekcijom isprez zadnjeg lijevog kotaca, a izmedju sasije i mjenajca pronalazim filter hidraulicnog ulja koji mi se ne cini jeftin, jer je velik ko rukometna lopta, ak ne i veci:
p1000337s.jpg
 
V

valtra_8550

Guest
vidis..Bobo,dobro je imati nekoga ko sta si ti.nest cu naucit :D . sutra cim se probudim idem vidjet imam li mjerac ulja hidraulike. a za filter ne brini sto je velik,sve je ogromno pa zasto i filter nebi bio takav :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Vinogradarov je '80-i-neka i ima mjerac, bratov je '90. i ima mjerac, tvoj je '91 i bilo bi stvarno jadno i glupo da nema mjerac ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Bobo, ovo s lancima kod otvaranja korpe ćeš lako riješiti. Stavi dva lanca, svaki s jedne strane unutar korpe, zatim ih u sredini poveži trećim kraćim lancem, koji će ih držati zajedno, znači u obliku slova H. Sve što dalje moraš napravit jest otvoriti korpu do kraja i u tom položaju zavariti lance iznutra za nož sa svake strane i izvana na unutarnji dio ruke utovarivača, iznad bolcni. Taj dio na ruci zavari lance blizu jedan drugome, a dolje ih zavari iza noža u kuteve korpe. Kad je dokraja otvorena moraju biti skoro pa zategnuti, ali ipak da imaju "lufta" 10-ak cm. Oni će ti počistit korpu do kraja, garantiram. Možeš stavit i dva poprečna za povez, na određenom razmku, recimo 25 cm.

Što se tiče samog skipa, mislim da ćeš se utrošit na Ivasol i dihtunge...i to dosta... :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Ma nemas beda za korpu... Kazem da ce lanci ici uz rub to je sigurno. Gore ce ici na malo uze nego je korpa, jer je kran uzi od same korpe. Lance sam u pocetku mislio povezati nekom sipkom (kruta veza) da se ne pletu jedan u drugi. Ti si predlozio kraci lanac, vidjet cu kako ce se u praksi pokazati bez icega, pa cemo doradjivati u hodu.


Za ivasol znam i sam, a sto se dihtunga tice, s desne strane motora curi samo dihtung poklopca ventila, sto je cest slucaj na IMT 577 i vecim traktorima. Za to se niti najmanje ne brinem. Ivasol necu kupovati ja, vec brat i to na gajbe ;)

Stroj je VRLO i UZASNO mastan, al sve je to stara skorena masnoca. Friske masnoce sam nasao samo kod tog poklopca ventila i kod crijeva koje je flisalo ulje. Nigdje vise. Stroj GARANTIRAM nije opran najmanje 10 godina, jedinu vodu sto je vidio je kisnica i eventualni snijeg.

Kad zatopli skidamo haubu, nastupaju gospoda ivasol, miniwash i gospodja ribaca cetka. I tako cjeli dan dok se ne odmasti 1000000%. Nakon toga zamjena svih filtera, ulja u motoru, dosipanje ulja u hidrauliku, promjena brtve poklopca ventila i RAD RAD RAD i samo RAD. Tek tad ce pokazati svoje pravo lice i vidjet cemo jel pusta jos na 50 drugih mjesta, il je problem samo u neodrzavanju.

Brat sumnja da je poderan i rezervoar ulja, tamo negdje kod "nivokaza", ali nista se sa sigurnoscu ne moze reci, jer je bas u neposrednoj blizini ono crijevo koje je bacalo ulje.

Ne mogu docekati proljece, da vidimo jel OPA il TROPA... Za sad se cini kao dobra investicija.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Najbolje bi bilo da u korpu staviš neki mjeh ili loptu pa kad zapne , upri u kompresor da izbaci zemlju .
Smišljen je sistem izbacivača , ne kontam zašto izmišljeti kad je ovo provjereno i ucinkovito .
Osim ako te ne privlace lanci pa kad ideš šorom zvecka ko sam vrag osobno .
 
B

Bobo

Guest
Vec sam rekao da izbacivac kao takav nije izbacen iz igre, al najprije pokusavam s najbanalnijim rjesenjima koja su ujedno i najjeftinija i najjednostavnija za napraviti i ako ne rade, lako ih je ukloniti.

Ako lanci ne budu radili zadovoljavajuce, bacam ih u kut garaze odakle sam ih i uzeo i pravim izbacivac i onda nema da ne radi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh