• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT SKIP

B

Bobo

Guest
Puknuti je puko ;)

na bratovom skipu nisu ruke popucale, vec je rezervoar jos prije bio pukao i to je dost lose zakrpano. Sad bi ja te stare zakrpe poskidao, i dao povariti neku plocevinu 10mm debljine da spoji vodoravnu cjev rezervoara, i okomitu koja drzi prednji utovarivac. Ovaj skip je imao paletne vilice na sebi i dizao je prednjim utovarivacem velike terete. kazem, i volan je prespojen na glavni hidraulicni sistem, a ne na pumpu koja je za to namjenjena, Ima i prednje gume skoro pa nove, a jedna "ruka" za upravljanje je zavarena za rukavac. Sve to mi upucuje da je stroj dizao pre/teske terete, da je pod opterecenjem skretao u mjestu, i da je zato i popucalo to sto je popucalo.

Znam ja da treba s obje strane konzole povariti pojacanja, ali s vanjske strane ako povarim o"trokutove" podizni cilindri se nece moci skinuti, jer nije konzola kao kod vinogradara, vec drugacija dosta. Taj dio koji je na bratovom poceo pucati, je kod vinogradara tvornicki dosta jak, iako vidim da su i kod njega tamo varene ploce za pojacanje.

Pricam o mjestu gdje se montiraju podizni cilindri za konzolu za prednji utovarivac.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Što se tiće volana....meni je jednom puknuo rukavac desni....ali sam sam kriv ...bipo je smotan puni a ja sam krenuo s tim da je bio malo propao u zemlju....sreća šta je korpa puna zemlje bila skroz dolje inaće bi se još i prekrenuo....
Bobo pazi si na to....nemoj puni motat i tak kretat (na mekanom) naravno sa punom korpom....
 
B

Bobo

Guest
Eh, ovaj skip nema toliko velik anslag, koliko ti mislis... Dosta malo skrece, a gledao sam, cilindar ide punim hodom lijevo i desno. Prvi puta jedva u dvoriste skrenuo, a kombajn utjeram kroz kapiju bez problema a na knap je.

Znam da nije zdravo kretati sa skrenutim volanom, ali kad se mora, mora se. Ovdje je volan "malo" prepravljen, pa postoji sansa da nesto pukne.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
a zasto bi morao ispustiti ulje iz rezervoara i provjetravati , prije ce tako da ti ''grune'' nego kad je pun ulja
ulje ispustiti samo da ga nema sa druge strane varenja ne moras sve , nisam jednom tako nesto radio

nije ti to rezervoar od benzinca a i da jeste ne opali jako , samo pobjegne par metara od tebe kompletan ne pukne PROVJERENO ;)
 
B

Bobo

Guest
Covjece, svejedno ulje moram ispustati van iz njega, da vidim kakvo je. Pa kad vec ispustam ulje, odmah ide i varenje.

Bojim se da se ne bi slucajno propalilo ovo gdje je vec prije varen, lako ja ispustim ulje, pa varimo bez brige.

Vidjet cemo sto i kako na proljece, prezimit ce ovakav kakav je.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Bobo ako imaš mijesta uzmi čekič veči i dobro izlupaj taj čep pa ga onda probaj otpustiti inače mislim da je desni navoj.
 
B

Bobo

Guest
ma, ima s donje strane 4 cepa i s nutarnje strane jos 2 ;) nije problem, jedan ce popustiti, a izlupao sam ovaj jedan do kojeg mi je bilo najjednostavnije doci i ni da mrdne... probat cemo neki drugi cep i jedan ce popustiti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
cim nece da popusti znaci bilo je ili ima vode u ulju pa je zahdjao ;)
 
B

Bobo

Guest
savoris kaže:
cim nece da popusti znaci bilo je ili ima vode u ulju pa je zahdjao ;)

Nije se htio mrdnuti s polugom od 1m... sad ce Bobo lijepo rolcange i polugu od 2m ima da radi cuda... il rolcange, il poluga, il saraf... Ja necu popustiti, nek popusti pametniji ;)
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Dođi k meni po rolcange....imaju jedno 40-ak kg.....možeš ih vući sa traktorom.....( a tak su glupe da nebudu nikad popustile he he he )
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
savoris kaže:
a zasto bi morao ispustiti ulje iz rezervoara i provjetravati , prije ce tako da ti ''grune'' nego kad je pun ulja
ulje ispustiti samo da ga nema sa druge strane varenja ne moras sve , nisam jednom tako nesto radio

nije ti to rezervoar od benzinca a i da jeste ne opali jako , samo pobjegne par metara od tebe kompletan ne pukne PROVJERENO ;)

Hehehehe, slušaj Bobo savjet majstora, vjerujem da je sam to provjerio u praksi :blackeye :mrgreen: ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
vinogradar kaže:
Tu je u biti najslabiji kod dizanja tereta mada ja meni puklo sa donje strane što je znak da je još veće opterečenje kada se pritišče kran u zamlju
Ovo je dobra dijagnoza problema ..i ne puca radi tereta/opterecenja nego radi vibracija kad se kopa ...pa je oslonjen na poluge u službi stablizatora .
Isto tako se vibracija motora tada ne prenosi preko guma ,nego poluga .
Takva mijesta je jako teško kvalitetno pojačati . Tu se javlja koncentracija naprezanja i ukrutama treba " raspršiti " na slabe komponente tako da ne rade probleme .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
zjockoo kaže:
savoris kaže:
a zasto bi morao ispustiti ulje iz rezervoara i provjetravati , prije ce tako da ti ''grune'' nego kad je pun ulja
ulje ispustiti samo da ga nema sa druge strane varenja ne moras sve , nisam jednom tako nesto radio

nije ti to rezervoar od benzinca a i da jeste ne opali jako , samo pobjegne par metara od tebe kompletan ne pukne PROVJERENO ;)

Hehehehe, slušaj Bobo savjet majstora, vjerujem da je sam to provjerio u praksi :blackeye :mrgreen: ;)

ja sve sto kazem bazira se na prakticnim primjerima , ''normalno'' da sam probao :mrgreen:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Znam ja za lika koji je probao na rezervoaru od benzinca pa se nije izvukao...nebi se baš igrao s tim "bombama"... :roll:
 
B

Bobo

Guest
Svakako ja ulje ispustam van, svidjalo se to vama il ne... Samo je problem sto to moram kod kolege ispustati, jer ja nemam trofaznu struju na selu, da se to kvalitetno zavari, a bez ulja u hidrauliku ga ne mogu voziti, jer je na glavni sistem spojen i volan... Ovdje o tome pisem, a u cjeloj prici to uopce nisam uzeo u obzir.

Ja koliko sam vidio da je najveci problem pucanja ovog krana dizanje teskih stvari, koliko i guranje teskih stvari, kao i podizanje prednjeg kraja u zrak utovarivacem. Malo po malo i nakupi se toga.

Kad kasika ima na sebi (primjera radi) vilice za palete koje su i bile na stroju, i nosi 1000Kg na njima, problem u cjeloj prici je taj da su vilice od zgloba kasike udaljene pola metra prema naprijed, jer je tu jos i kasika. Poluga sile koja djeluje na "otvaranje kasike" kad je opterecena paletom u pricu ulazi zbog toga, jer je paralelogram tako zamisljen, kad je takav oblik tereta na kasiki, paralelogram upire u nosivi stup, a zglob cjelog utovarivaca tezi ici naprijed. Tu se dogadja to uvijanje, pa digni tesko, pa se osloni na kasiku, pa opet dizi tonu i tako u krug.

Negdje je morao puci u cjeloj toj prici i to me niti najmanje ne zacudjuje, i zato sam svjestan da se to pojacati mora, da se ne bi skroz odvalilo.

Netko je spominjao vibracije na IMT-u. GLUPOST ;) cjeli stroj nije ucentriran, pa nije cudo sto vibrira. Mislim da vibracije motora koji je jako cvrsto spojen sa ogromnom i glomaznom sasijom ne predstavljaju niki problem sto se pucanja tice, ali profesionalni posao s amaterskim strojem i te kako ostavlja tragove umora.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ja bih priej rako da vibracije kasike od trenja po radnoj povrsini (put,kamenje,kaldrma) uzrokuje pucanje negoli vibracija motora
a te sile koje si ti opisao bobo sve su one ''meke'' znaci imas amortizovanje prednjih tockova koje upija vecinu tih sila
a najveci neprijetelj one poprecne cijevi na prednjoj grani je kada kupis teret prednjom kasikom i ona jednim krajem se zabije u nesto a ti dizes i dolazi do uvrtanja kompletne prednje grane , to je po meni glavni uzrok
mada ima jedan skip kojeg sam vidio da tu nije pukao a puno radi, covjek je nasao rjesenje ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
decki , kada bi on pucao radi preopterecenja on bi puknuo odjednom a ne pomalo .
Teret nosi ili ne ..a vibracije naprave pukotinu koja se s vremenom širi .
Od kuda vibracije :motor , struganje žlice , dinamicko opt4erecenje kod kopanja ,vožnja tereta po neravnom putu ,itd cukanje panjeva -manje bitno .
Naravno da u kombinaciji jedno s drugim pospješuje ponavljanju problema ,deterministički kaos zadaje glavobolju mnogim konstruktorima .
 
B

Bobo

Guest
Daj covjece, kakve bi to vibracije morale biti da sasija debljine 5-6mm puca?!? Kombajn koji trese i lupa i drma kako naprijed nazad, tako i lijevo desno, pa ne puca nigdje? A isti motor imam i u kombajnu i u skipu.

Nije od "mikrovibracija" sigurno pukao, vec garantiram da je od preopterecenja. Vibracije koje opisujes su se mogle dogoditi ako je prijasnji vlasnik skipa dizao u radni polozaj tako da je najprije spustio prednji utovarivac i podigao prednje kotace u zrak, pa tek onda spustao zadnje stablilzatore da digne straznje kotace. i kopas ti tako cjeli dan po panjevima i pitaj boga cemu sve ne, i tako stroj cimas malo po malo p prednja kasika puca. U radu ga se, po vidjenom, ne bi trebalo oslanjati tako puno na prednju kasiku, vec toliko da je spustena i ima kontakt sa zemljom, jer ionako mu je sva zetina iza. da nema prednji utovarivac, propinjao bi se, tako da mu u kopanju puno i ne znaci...
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Bobo vidjet češ kad počneš kopati....jako puno znaći prednja korpa na zemlji što više ja ju postavljam tako da ju skroz okrenem i stisnem zube u zemlju jer inače kod težeg kopanja naročito panjeva vučeš cijeli skip sa kranom....tako da te onda prednji kran malo bolje drži.....ja sam na svoje stabilizatore odozdo vario pune šipke od nekih 25mm u slovo U da se ne skliže ali baš ne pomaže....problem je u tome što se sa stabilizatorima nemože jako dići u zrak i kada kopaš na mekanom terenu čim se malo pomakneš odu stope u zemlju i kotači su na zemlji i onda ga vučeš po zemlji ko od šale jer nema otpora....i onda ti je riješenje da prednji kran pustiš i to sa korpom na "okomito" pa te to drži....

A što se tiće pucanja...mislim da je više od podizanja nego od terete jer da je od tereta pucalo bi odozgo a ne odozdo.....nekažem da nema veze naravno da ima sve je to preveliki teret za takvu šasiju, ali veliku ulogu ima i podizanje stroja mada on digne prednji kraj ko od šale ali kada tako kopaš sa podignutim onda se to sili....
 

Najnoviji postovi

Na vrh