• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT SKIP

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Kad sam prije godinu dana radio generalku na vučenom utovarivaču za gnoj rastavio sam sav hidraulični sustav i mogu ti reći da ima 2 filtera. Jedan se nalazu u spremniku za ulje pri dnu (koji ima kapacitet 100 l) i to na usisnom dijelu koji ide prema pumpi. Taj je bio člankaste izvedbe, dosta velik, al zaštopan dovraga. Drugi se nalazi na povratu u spremnik s vanjske strane i taj je bio dvodjelni, znači dva identična spojena u seriju. Ta dva su bila sa jako finim sitom, a onaj u spremniku sa malo većim rupicama, no i dalje prilično sitnim. Kada sam ih oba očistio i natrag nalio ulje, stroj je radio ko nov i dizao teret ko da ga nema.
Hoću reći da filteri ako su čisti neće sprječavati protok ulja jer ipak ulje je pod tlakom i naravno da će proći kroz mrežice. Mislim da nije važno da li je filter na usisu ili na povratku, jer očito je da ako je ispravan i čist da će stroj radit bez problema. Zato nemaš brige, ako nema filtera možeš ga stavito na oba mjesta je to očito funkcionira.
Što se tiče zagrijavanja ulja, ako ga ima dovoljno i ako popraviš sva mjesta na kojima pušta, neće se pregrijavati, iako se viskozitet mijenja s temperaturom. Tu opet treba gledati da ne miješaš 5 vrsta ulja u istom tanku jer to onda na ništa ne liči. Ja sam sve staro ispustio iz tanka i izgledalo je ko crna voda, jako rijetko i nikakvo. Bilo je tu unutra hidraola, hipenola, super 3, super 5 i svašta. To ne valja. Stavi sve isto ako je moguće. Znam da nije mala investicija, no razilka u radu bude velika.
 
B

Bobo

Guest
U hidraulici mi je prijasnji vlasnik reko da je nadosipao transhidrol, al da ne zna koje je ulje unutra bilo original. kaze da ga nije ispustao, vec mu pomalo slinio na to crijevo, dok nije sve izvuko van... brat je kupio neki ceski hidraol koji je dosta rijedak, al bas hidraulicno ulje. "hidraol" i "transhdrol" se smiju mjesati, a da sipa i motorno, ne bimu bilo nista, samosto bi kad se zagrije stroj bio neupotrebljiv, jer motorno jako mjenja viskozitet s povecanjem temperature.

Ulje koje kapa na poderano crijevo je zuto, da ne kazem novo, tak da mislim da je ono unutra ok.

na proljece kad se bude skip prao, pretrest cemo ga detaljnije i srediti ga da nam radi bez greske. Vjerujem da cu tad ispustiti sve ulje koje je u njemu, da vidim koliko ga uopce ima i u kakvom je stanju. Ako nema filter, kroz neku finu gazu cemo ga "isfiltrirat" i gotovo. kako je do sad radio, radit ce i dalje ;)

Najvise bih volio da pronadjemo nekakav filter za ulje i da ga zamjenimo. Al ak nije tvornicki zamisljen, necu ga ni ja stavljati.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Pogledaj si i dno rezervara za ulje, kod mene je bilo 3 cm masnog taloga koji je štopao filter, valjda neka nuspojava od miješanja ulja...
 
V

VTZ

Guest
zjockoo je u ranijem postu sve rekao - čistoća filtera, kao i cijelokupnog hidraul. sustava najvažniji su za dobar i dugotrajnii rad svakog takvog sistema. Što se mene tiče, ja ne bih prije niti utakao ulje, a da prije toga barem ne bih provjerio stanje filtera, tanka i ostalog. Bobo kaže da je stroj izvana jako zauljen i mastan, pa nije teško pretpostaviti da je bivši vlasnik jednako toliko pažnje posvećivao i potrebno sezonskom održavanju, izmjenama ulja, filtera...
 
B

Bobo

Guest
Prijasnji vlasnik bas i nije nesto mario za stroj, al nije puno s njim ni radio...

Kazem, na proljece cemo se s njim zabavljati malo vise. Taloga dal ima il nema, uvjeren sam da ima, samo ne znam kakvog i koliko. To sve treba istresti van i vidjeti na cemu smo. Stroj snage ima i kako mi se cini da ga nista ne stopa, jer kopa kao lud i s velikom kasikom.


Dobro pa sam se sjetio... naime, imamo i usku kasiku za kopanje temelja, kanala i slicnih stvari. Iz nje zemlja bas i ne ispada, cemu sam se i nadao posto je kucna radinost. Prihvacam sve moguce savjete kako prepraviti kasiku da na ulazu malo razdrobi zemlju, a ne da ju grabi "u komadu" a da to sve skupa previse ne smeta u samom kopanju.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Za štopanje žlice ti je najbolje riješenje da napraviš izbacivač ,sve drugo je njesra .
Koliko znam takvu žlicu je imao volvo pa googlaj ili idi negdje vidjeti -jako jednostavno i prakticno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
i ja na mojoj zabi imam 2 filtera
jedan je direkt na holenedru koji je na tanku na koji se kaca usisno crijevo i taj filter izgleda kao limenka redbula ili slicno , gruba mrezica ali kako zjocko kaze opet sitna
drugi se nalazi posle hladnjaka ulja isto na tanku samo na gornjoj strani , prilicno sitan ima u sebi ugradjen magnet i ventil koji bi se otvorio u slucaju stopanja filtera da ne bi popucali povratni vodovi posto ta crijeva nisu predvidjena za pritisak

bobo sto se kasike tice sve sto je uza sve ti je veci problem ispadanja zemlje iz nje
moze se pomoci time da se zubi postave da malo ''strce'' u odnosu na svoj nosac
drugi nacin je da ''dupe'' kasike bude uze nego ''usta'' ovo zvuci mozda malo nelogicno ali funkcionise
znaci kada kasiku pogledas sa prednje strane najveca sirina treba biti na donjem dijelu blisu zuba , gore prikacanju bolcnova malo uza a u najudaljenijoj tacki ''dupetu'' najuza

mada veliku ulogu igra nacin kopanja , nemoj kasiku da zabijas u zemlju nego pokusaj duzim pokretom lomljenja grane da je punis , ako je pri punjenju ''zavrces'' to ne ispada lako
i naravno nemoj pretjerivati da u nju pokusas nabiti sto vise zemlje , ne upotrebljavaj svu snagu koju skip ima ;)
 
A

AGRIPLUS65

Guest
za usitnit materijal samo moras grabit vise puta a ne jednom i problem rijesen , a za stopanje moras vise kopat da se korpa ispolira pa ce lakse ispadat ,isti princip kao i s plugom dok se hrđa ne skine sa daske
ili jos mozes uzet spaklu pa strugat :lol: :lol: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Da, tako sam i mislio... kopati tako da vucem tanji sloj zemlje koji ce se sam mrviti i tako puniti kasiku. Posto je to kasika iz kucne radinosti, ona nema zube, vec ravan noz i mislim da bi montaza zuba tu dosta pomogla.

Izbacivac sam vidio na jednom JCB-u kad su kopali jarak. To vec prelazi u komplikacije ;)

Mislim da bi brze i bezbolnije bilo prepraviti kasiku kako je savo napisao, da ju na guzici suzim i onda bi zamlja lakse ispadala iz nje, u to sam siguran. Ovako kad su bocne stranice paralelne tu se zemlja stisne i nece izaci samo tako...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
stavi joj zube OBAVEZNO , nema veze kakvi su isijeci ih od debele plocevine i okali ako nemas original ili od mangana
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Svaki filter u sustavu ima svoju funkciju .
Niti je dobar samo usisni , niti samo povratni ..nabolji je tlacni ,tj u sustavu iza pumpe .
Filteri se razlikuju po propusnosti velicine čestica dije e se npr. 20 mikronski ,30 mikronski itd .
U sustav se ugrađuju ovisno o "potrebama" ugrađenih komponenti .
No bezveze je govoriti o kolicini i vrsti filtra ako ih ne mjenjamo tj. njihove uloške .Svaki filter ima prelivni ventil tj kad se napuni smećem otvara se ventil koji bajpasira medij mimo uloške -dakle mjenjejte uloške !
E sad čiji tata ima veča jaja ?
Ako preferiramo usisni filter -najlošija varijanta -zašto ?
Kad se usisni filter napuni (jbg vecinom nemaju bajpas ventila) tada strada pumpa ..mi to vecinom ne vidimo ..u težih slučaja se čuje kavitacije ..ali to je vec zadnja faza i ako ju zanemarimo dobijemo po đepu ;)
Povratni filter je mila majka svakog sustava i sljedom logike sve smeće ostaje u njemu a ne vrača se u ulje
Tlacni je još milija majka ali je naskuplji i najfiniji pa se ugrađuje u sustave kojekakvih proporcionalnih i servo ventila ..ali to nije za ovaj forum .
 
B

Bobo

Guest
@puknuti:
Filter je dobra stvar za imati i to nitko ne kaze, ali ako filtera nema, jedna briga manje, a 50 briga vise ;) Zato i pitam gdje skip ima filter (ako ga ima) da ga zamjenim dok nismo poceli ozbiljnije s njim raditi. A ako ga original nema, necu si ja glavu razbijati zaasto ga nema i kako da ga ugradim, jer ako radi vec 20 godina bez njega, radit ce jos 2-3 koliko ce biti kod nas


@savo:
Ti stvarno mislis da je SKIP imao manganske zube na kasikama?

Prednji zubi su poskidani s kasike, jer je ovaj s kombinirkom cistio snijeg pa su zubi strugali asfalt. Zaboravio sam ih traziti od njega, iako mi naprijed ne trebaju, dobro bi mi dosli za usku kasiku...

Nabave se ta tri zuba bez problema, ako nista drugo, mogu ih i napraviti sam i zavariti za kasiku. Mislis da bi zubi pomogli u "mrvljenju" zemlje, ili predlazes da zube stavim radi lakseg kopanja opcenito?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Slažem se stobom po pitanju filtra ;) ovo sam pisao za ove gore kaj misle da misle .
Ono kaj svakako napravi (netko je gore več napisao ) operi rezervoar ulja , ako ima neki poklopac da ide ruka unutra do dna , svašta se nađe dolje ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
bobo
I lakse je kopati
I zemlja bude smrvljenija

ja neznam od cega su zubi na skipu , ko zna mozda su i zeljezni cak :scratch
ali moj prijedlog je da ih NE varis vijci su bolji (obzirom na snagu masine) kod mene su zavareni fabricki ja ih samo otprilike svake druge godine navarim manganom i jedva malo obrusim da budu ostriji i deri misko
brusilica se veoma pati kada ih navaris sa UTP 711
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ja sam si sam napravio-prepravio usku korpu....mora biti uža u dnu a šira na početku....kod zubi i kod bolcna bi trebala biti isto široka jer inaće nebi ni kanal bio svuda iste širine......u dnu mi je uže nekih 10-ak cm on početka ima 3 zuba....vanjski su malo širi nego korpa.....dobro je i zavariti jedanad debljeg lanca unutra od donjeg do gornjed dijela korpe, onako na labavo koji će kada se korpa otvori nastojati zemlju izgurati van....budem ti poslikao svoju da vidiš.....
 
B

Bobo

Guest
Znaci, bit ce mi najpametnije preraditi kasiku, dok jos nemam s njom sto kopati...

Ajd, kad vec slikas kasiku, poslikaj malo i cjelog SKIP-a. Na forumu samo slike u djubretu, cupanju pajeva, u jarku, rastavljen... ;)

Skuzio sam sto zelis reci za dimenziju kasike, ali ono s lancem bas i nisam pohvatao. Jedva cekam da vidim kako si kasiku napravio, pa daprekopiram, ak ova koju imamo ne bude radila ok.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Budem go poslikao....a što se tiće lanca....npr.zavariš jednu stranu lanca negdje 15- ak cm iza zuba na sredini korpe...a drugu stranu na gornju stranu korpe znači kod bolcna također recimo 15 cm unutra s tim da lanac nje napet već da je toliko dug da može poprimit krivinu korpe ,znaći kada ga zemlja stisne da može dodirnut dno korpe....neznam dali si skužio ....budem skicirao....to sam vidio na jednom stroju ,meni ne ostaje u mojoj ništa a nemam lanac....mada sam ja svega 2puta stavljao malu korpu....sve radim sa velikom...moram si samo planirku napravit....od jedno 120cm..
 
B

Bobo

Guest
Aha, sad kuzim sto pricas... ali, zar lanac ne treba na jednoj strani biti zavaren za korpu tako kad je otvorena, da je lanac utegnut, a kad se skupi da je opusten i prima zemlju u korpu? Sistem o kojem pricas najvjerovatnije ima ulogu mrvljenja zemlje, kako bi ona lakse ispadala iz korpe, ali kad ju nabijes punu, taj lanac samo smeta jer se zemlja iza njega nagurava i pravi probleme. Sistem koji sam ja iz ovog zamislio je po meni puno bolji i efikasniji, te nema bojazni od stopanja korpe.

Ovakav slican sistem imaju i neke prese za grozdje (sigurno znas o cemu pricam) al ne vidim smisla ako je lanac fiksno zavaren na obje strane. Po meni se "gornja" strana lanca prikopca negdje za kran.

Taj sistem bi imao smisla i mislim da vrijedi pokusati, jer je jednostavnije, nego prepravljati cjelu korpu.

Evo ti na brzinu skica kako ja zamisljam taj sistem s lancem (cak i dva lanca):
lanacn.jpg


Kako se korpa otvara, tako se lanac uteze i istiskuje zemlju iz korpe. Kad se korpa zatvara, zemlja gura lanac unutra i cjela stvar se ponavlja... Ovo cu najprije probati i to s dva lanca uz rubove korpe. mislim da je to TO.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Tak nešto sam mislio da.....ja bi ti prvo preporučio da ti probaš kopat sa korpom da vidiš dali se uopće nabija zemlja,to ti je kao i sa hladnjakom za ulje treba prvo vidjet dali ti treba a onda ugrađivat....
Evo jedne slike ,malo se vidi da je korpa uža u dnu....
 
B

Bobo

Guest
Malo smo kopali po dvoristu s uskom kasikom, jer je ona dosla na skipu, i morali smo stijacom vaditi zemlju iz nje. problem je sto je to rucno radjena kasika, kojoj je noz sa svake strane siri 2-3 cm i kad zemlja ulazi u kasiku, zbija se i tesko ispada iz kasike. kasika ima samo ravan noze bez zuba koji bi tu zemlju razmrvili, i to je takodjer jedan od problema, ali vjerujem da ce ovaj lanac raditi, jer sam starom i bratu iznio ideju, i skoro pa su odusevljeni...


Nego... na nekim slikama ti je SKIP crven, na nekim zut? jal mu crvena bja poslije sredjivanja il zuta?
 
Na vrh