• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Dali mi neko može reći kako da naštimam španere za ruke od pozadi (mislim na one ruke gdje se kača plug,freza...). Kupio sam nova dva španera ali nemogu nikako da ih uriktam da budu jednako stegnuti kada je podignuto i spušteno oruđe (plug,freza...). Ako ih uštimam da su stegnuti kada je oruđe spušteno bude dobro, a kada ih dignem onda bude lufta i hoda lijevo, desno. Pa jel ima neko da mi kaze kako na koje mjesto da ih stavim jer nema rupace kao na nekim rukama od traktora da je nađeno pravo mjesto pa ti onda samo zavrnes španer i gotovo.

Na kojem je to IMTu? To je normalno da ima lufra kad spustiš, a dignuto je zategnuto.. A i bitno je da je zategnuto kad je dignuto jer je to uglavnom u transportu, a u radu je nebitno, osim kod strojeva koji rade dok ih nosiš, a i onda je dignuto i opet je zategnuto...
 

ikashina

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
73
Ja ako plugove kačim, onda stegnem španere kad dignem plugove, da mi ne bi u transportu šetali puno, a čim ću orati sa njima, onda ih otegnem dovoljno, jer ako se ne otegnu, vrlo je vjerovatno da ce nesto puknuti
 

ikashina

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
73
Neznam hoce li vuci u stranu, jer nikad nisam orao sa zategnutim plugovima, ali znam da mi je stari prije 3 ili 4 godine dok je orao, zaboravio otegnuti lijevi spaner i puklo je na spoju spanera i donje poluge, jer valjda kad je plug naletio na tvdi dio zemlje, desila se jaca sila na plug, i trznulo ga udesno i puklo jednostavno
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Neznam ,nisam probal, ja sam se naučil samostalno orat bez španera i rihtat plug,dok moj stari i cjelo selo ore sa španerima,onda se ja kao prošetam po selu,zaustavim susjeda i narihtam plug...Razliku u oranju itetako možeš vidjet.

Sad samo čekam komentare da kak ja balavac mogu znat bolje orat od ljudi od 30-40 god...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Nit bude kam vuklo traktor niti bude kaj puklo ako je plug dobro naštelan, a ako nije ni sto španera ti ne bude pomoglo... Nema potrebe niti otpuštati španere jer cim spustiš dole, oni su automatski labavi
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
U prirucniku za oranje pise da spaneri moraju biti toliko zategnuti da plug prilikom transporta ne udara u pneumatike
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Tino iznad je u pravu za oranje recimo ti ne trebaju spaneri, ako zategnes na malom IMT-u vuci ce ti ustranu (ako plug nije dobro naredit ) Znaci spaneri su potrebni samo u transportu. I koliko sam dosad vidio svi koji tjeraju mali traktor znaju narediti plug jer inace ne bi mogli orati, vecinom plug ne znaju narediti oni koji imaju velike traktore
 

AMIR1

Član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
98
Na drugim traktorima nije tako npr: španer je jedanko zategnut u bilo kojem polozaju ruke bile. A ja nemogu nikako da ih uriktam da bude tako, jer na rukama nije obilježeno nema rupe nije izbušeno za mjesto stavljanja španera. Neko me pitao o kojem se traktoru radi IMT 533!!!

Probat cu se sutra sjetiti da ti poslikam svoje ;)

Ajd slikaj molim te. Iako možeš izmjeriti na rukama na kojoj je dužini postvaljen španer
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
To je IMT... ja sam to pokusaval sloziti i kod sebe, ali je to nemoguca misija. Isel sam pogledati polozaj spanera na novom imt-u koji je tad dosao u selo i ista je stvar bila sa spanerima. Ako su su poluge stegnute u donjem polozaju, u gornjem imaju lufta. I to je tako jednostavno.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

ikashina

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
73
Evo ovako ti je u mene napravljeno to i imaju nosaci za njih. Razmak izmedu rupa nosaca ti je 60 cm. A na zadnjoj slici ti inace dode lanac, nego je stari kad mu je puklo pri oranju stavio ovo prividno i otada stoji tu.
2m4vdk8.jpg

2ccvzn6.jpg

sbiqyv.jpg

mkujat.jpg
 

Gigi

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
39
evo na mojem
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1434809756343.jpg
    uploadfromtaptalk1434809756343.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 991
  • uploadfromtaptalk1434809793243.jpg
    uploadfromtaptalk1434809793243.jpg
    67 KB · Pregleda: 329
  • uploadfromtaptalk1434809811870.jpg
    uploadfromtaptalk1434809811870.jpg
    70.1 KB · Pregleda: 1,441
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Na drugim traktorima nije tako npr: španer je jedanko zategnut u bilo kojem polozaju ruke bile. A ja nemogu nikako da ih uriktam da bude tako, jer na rukama nije obilježeno nema rupe nije izbušeno za mjesto stavljanja španera. Neko me pitao o kojem se traktoru radi IMT 533!!!



Ajd slikaj molim te. Iako možeš izmjeriti na rukama na kojoj je dužini postvaljen španer

Sta tebi sad znaci da ti bude 100 posto zategnuti spaneri kad su u donjem polozaju kao i u gornjem? S kojim strojem ti mislis tako raditi?
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Ako hoćeš da ti španeri budu jednako zategnuti u gornjem i doljnem položaju lanci moraju biti učvrščeni na istoj visini sa polugama hidraulike.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Španeri moraju biti pričvrščeni u osi gdje su i poluge ovješene, onda neće biti otpuštanja i stezanja prilikom dizanja i spuštanja.

mXQh4TW.jpg
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
@Marko bas tako kako si napisao, moraju biti u osi sa kacenjem poluga. Kod mene na kinezu su u osi i malo drugaciji spaneri(nema lanca i navoj je na jednoj strani i ubacuje se stift za blokiranje). Ko kaci recimo balirku na poluge dobro je da poluge zategnute u svim polozajima, jer cima balirka traktor na neravninama kad su poluge otpustane, a jos i voznja u rikverc.
 

Gigi

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
39
jel tko stavljao hidro volan na imt-a ? jel treba mjenjat stup volana ili postoji neki nacin da on ostaje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh