• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

INDOS i ostali viličari

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Znači i tebe je upoznal sa idejom koju sam mu dal?
Učestvoval sam u izradi nekoliko teretnih liftova od jarmova raznih nosivosti i raznih veličina platformi, a kasnije smo ove do 500 kila radili na jednostavniji i jeftiniji način
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Dečki došal red i na kočnice kod mene, nisam imal pojma da je Indos zapravo imal mokre kočnice 🤔😂
Cilindar je propišal tak da to predihtam, nove pakne i gas dalje.
IMG_20240218_143748.jpg
IMG_20240218_143755.jpg
Imam pitanje kaj se tiče ovog cilindra na koju foru ga treba izvadit van? Za silu ga morem složit i ovak da ostane na nosaču njegovom.
IMG_20240218_152712.jpg
Na dalje danas sam imal situaciju da sam ostal bez brzina za hod u naprijed, kad sam išal skidat podnicu malo sam ju moral čekićem uvjerit i onda, gle čuda, mjenjač je počel lijepo ic ko i prije.
Kaj bi moglo biti ak se neko susretal s tim?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Za izvaditi cilindar treba izvaditi poluosovinu i popustiti glavčinu.... odmah je prilika staviti novu mast u ležajeve.
Kaj se mjenjača tiče najvjerojatnije je oštečen birač, zna ona pločica puknuti pa se nekad namjesti... skini ga van i provjeri.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Ok, prepostavljam da za taj zahvat treba ispustiti ulje iz diferencijala? Jel su spojena getriba i diferencijal skupa ili odvojena? Kolko ulja po prilici bi moglo biti u njemu?
Kod skidanja poklopca mjenjača skida se sve zajedno sa ručicom ili je bolje nju posebno skinut(vidim da ima deklu posebno na poklopcu) .
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
@MUHA radi, pa da probam biti koristan, dok ti se i "on" ne javi.
Ne treba ispuštati ulje, zašto bi?
Getriba i diferencijal su u istom kučištu.
"Šaltheblin" ručicu mjenjača skini, a ne cijeli poklopac mjenjača. Koliko brzina imaš, nisi napisao, dvije naprijed i dvije nazad, dok šaltaš nazad podigneš ručicu na gore??? Kao što je MUHA napisao ta šklopocija birača brzina se zna "razbucati"...
(Ne brini živio sam i od šarafanja brojnih Indosa, ne guram bez veze nos tamo gdje nemam pojma 😏🙃)
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Ja mislil vi samo struju radili 🤔
Da 2 brzine su za naprijed dvije za nazad, mislim da sam vec to napisal negdje prije s naglaskom na mislim 😂
Pitanje oko ispuštanja ulja se odnosilo na vađenje glavčine i poluosovine, a i sama količina me zanima da se znam oboružat sa kanisterima.
Znači to treba odšerafit ove M8 šerafe u krug što idu?
IMG_20240219_103429.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Nemoj me persirati sa vi, ja sam samo mali mrav, radilica, koji je radio "svakakve poslove".
Samo skini poluosovinu i glavčinu, za ulje ne brini, nije tako visoko.
Točne litre mu više ne znam, iskreno.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
U tu getribicu ide cca 10, možda koja litra ulja više, a možda i manje. Tu negde.
Kontrola ti je napred na poklopcu diferencijala a ona je dosta nisko u odnosu na poluosovine tak da nemaš brige. Staviš ispod karnister tek toliko da ne zamastiš kad izvlačiš poluosovinu van.

A oni šarafi u krug su ti koje treba skinuti i mjenjač ide van, okreneš ga naopako i videl buš unutra jedan lim koji zna stradati.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Isčupal sam van poluosovinu i glavčinu, nešto sitno ulja je izašlo van, ali zanemarivo.
Koje ulje ide u njega, klasično sae 90 ili neko gušče ovo je bilo dost gusto.
Fotomaterijal:
IMG_20240219_172006.jpg
IMG_20240219_173125.jpg
Primil sam se i mjenjača, ne vidim da se nekaj na njemu raskopalo jedino kaj sam primjetil da zašteka ona opruga iza lima koja drži mjenjač napet kad je u položaju kao na slici.
IMG_20240219_174822.jpg
U ovom položaju zašteka.
IMG_20240219_175059.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Klasični hipenol.
Taj lim u kojeg upinje opruga hoče puknuti. Skini ona 4 vijka M6 i provjeri ga za svaki slučaj mada izgleda dobro.
Ulje je nisko, kak smo i rekli jer su veliki zupčanici pa ga dovoljno nose sa sobom. Ne pamtim jel dole pri dnu otvor ili jednostavno ulje prolazi kraj osovine koja goni tanjurasti u diferencijalu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Cilindri bi trebali pasati od Tamiča ako se dobro sječam. Ipak je to proizvod iz dežele
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,870
Tak sam i ja mislil ali ih na kraju nisam nabavil nek sam samo dal napraviti manđete. Jedna strana ipak malo pušta.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Cilidar sam planiral odnesti u COMET u Jasku da ga prepakiraju, al se otac sjetil da od prijatelja iz Slovenije tast servisira viljuškare pa možda kaj originalnoga najdemo, ipak mu je to država rođenja...
IMG_20240219_172850.jpg
IMG_20240219_172844.jpg
IMG_20240219_172834.jpg
IMG_20240219_172829.jpg
EDIT:
Ploču budem sutra probal rastaviti pa da vidim kaj se dešava sa gornje strane.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Cilindri bi trebali pasati od Tamiča ako se dobro sječam. Ipak je to proizvod iz dežele
To nisu anker ploče od TAM-ića, to su neki manji cilindri, neka Zastava, ili tak nekaj. Ovo na slikama meni izgledaju cilindri jednako kao i na novijim električnim viličarima.
Ako se ne varam ima čak prolazna rupa u dnu između diferencijala i getribe, ali i kroz lagere ulje ide sim tam bez problema...

Probati pitati u INTERSERVIS promet ZG, ako još postoje: evo ovdje Početna - Interservis-promet d.o.o
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Moguče, to je onda "noviji" tip, a tu su ugrađivali od Zastavice cilindre.
Gledam sad na netu novi kočioni u kotaču košta cca 50 eura, ništ kad se sjetim kak je to nekad bilo skupo pa smo ih honovali i ugrađivali nove gumice, a ono colova mjera...
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Je tak je 50 eura je došal, original INDOS(tak bar piše 🤭), čak imaju još u radnji i gluposti oko šaltheblina.
Klipovi u cilindru su fi 27.
IMG_20240220_115358.jpg
Danas i ugrađen, al me muči kaj je sa starim cilindrom otac odnesal i pipke koji tiskaju ferode tak da nisam niš sastavljal. Stari cilindar bude složen za rezervu ak lijeva strana vrisne.
IMG_20240220_154636.jpg
Danas raskopal i mjenjač, i otkril sam uzrok zakaj je zacvikal neki dan mjenjač, a to je da je pukla konusna opruga koja drži mjenjač "napetim".
Pločica mjenjača mi djeluje skroz oke, nije izraubana.
IMG_20240220_151221.jpg
IMG_20240220_154254.jpg
Sva sreća pa je odlomljeni dio federa ostal zalijepljen za mast inače bi bilo interesantno kaj bi se desilo u getribici da je zalutalo dolje u susjedstvo...

E sad pitanje za Muhu, na kaj je točno mislil koje lagere da podmažem, jer ovi u glavčini su kak mi se vidi masni od ulja dovoljno? 🤔
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Ulje podmazuje ležajeve, kad nekad dođe do njih.
Ništ im nebu ako ih počastiš sa malo tovatne masti.

Sva sreča pa smo te nagovorili da skineš birač mada oni zupčanici koji su untra nebi taj drotič ni osjetili.
 

Najnoviji postovi

Na vrh