• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
ivanz imaš PM

@osmica voda ko voda ,sama će se brzo ugrije od temperature u ikubatoru
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
OK ljudi pitanje, da li se jaja patuljastih kokica inkubiraju jednako dugo kao i ostalih kokoši. 20.06. sam stavila u inkubator jaja Rhode Island Red koka ( 50 kom), Australorpa ( 20 kom) i patuljaskih koka koje imam doma ( 10 kom). Kod prvog lampiranja 29.06. situacija je bila slijedeća:
RIR- 13 neoplođenih
A- 5 neoplođenih
pat- sva oplođena
drugo lampiranje 04.07.:
RIR - još 3 koja se nisu razvijali kako treba
A- sva prolaze
pat- sva prolaze
09.07. seljenje sa poluautomatskog okretanja na mrežu za leženje jer počinje pijukanje ( mislila sam ih prebaciti sutra)
RIR- 34 u valioniku, 7 upitnih jer nisam sigurna da će biti što
A- 15 u valioniku, 4 upitna
pat - 9 u valioniku, 1 nerazvijen kako treba, s time da je 6 već nakljuvalo van

Zato pitanje da li traje inkubacija kao i kod velikih koka. Neka netko pomogne odgovorom jer mi nije jasno. Kod RIR i A se tek vide pojedinima kljunovi kod lampiranja kao sjena, neki niti to, tek malena izbočina na mjehuru koja se miče, a ovi već nakljucali.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365

Ma znam za tu skriptu, nju sam pročitala već milijun puta i imam ju skinutu na kompu. Kao i još neke skripte, zapažanja ljudi po forumima i slično. Ali meni nije jasno zašto su se patuljasti počeli valiti ranije nego ostali. Evo danas do podneva je svih 9 izašlo van, dok je kod ostalih jaja tek počelo nakljucavanje jaja i oko 16.30 se izleglo prvo RIR pile.

S obzirom da mi je inkubiranje jaja kod mene tek u početcima i da mi je ovo prva tura baš isključivo kokošjih jaja jer sam prije iz usluge valila puriće i susjedu gušćiće uz kokošja jaja, dala sam si truda, sve pomno zapisivala. Jaja sam prije samog umetanja u ink svako izvagala na dig vagi, podijelila na skupine po gramaži, imala sam 7 skupina. Jaja su težila od 44g - 65 g prije umetanja. Lampiranja su bila 29.06., 04.07. i 09.07. kada sam opet svako jaje izvagala ( i puna i neoplođena), tada sam maknula neoplođena i stala u razvoju.
Zaključak je da kod Australorpa 4 jaja najmanje gramaže ( sva ispod 50g) i jedno od 57 g nisu bila oplođena, ostala jaja su nastavila razvoj i čeka se rezultat leženja, s time da imam 4 upitna jaja od kojih su tri najveća ( 63g, 66 g i 68 g) te jedno od 59 g . S time da su dva od ovih upitnih jaja krenuli sa kljuckanjem, a dva nisu i čini se da ne budu po lampiranju danas oko podneva ( vidi se točno gdje je piletu kljun par sati prije nego krene kljucati van).
Kod RIR-a je situacija od početka krenula drugačije, jaja prve i druge skupine 44-49 grama od njih 20 je 6 neoplođeno, 3 neoplođenih u 50-60 g od 20 kom, te od 10 kom 60-65 g je 4 neoplođena, mahom najveće gramaže. Drugo lampiranje se pojavljuju još 3 koja su pod upitnikom da li se dobro razvijaju. U valionik ide dakle 34 jaja, od kojih je 7 zadnjim lampiranjem pod sumnjom. Ima nešto nakljucanih i jedno izleženo pile koje od jajeta teškog 63 g sada ima 44 g. Od onih 7 jučer, danas se čini da bi dva mogla ipak biti nešto od njih, dok 5 komada je definitivno odustalo od valjanja negdje u zadnjih tjedan dana jer se vidi da je jaje gotovo potpuno ispunjeno, ali nema znakova života.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Evo da javim krajnji rezultat valjenja. Izleglo se 51 pile, svih 9 patuljaka, od 15 Australorpa izleglo se 14 komada, i od 34 RIR-a vani je 28 komada. Svi su živahni, lijepo rastu, počelo perje po krilima.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Evo da javim krajnji rezultat valjenja. Izleglo se 51 pile, svih 9 patuljaka, od 15 Australorpa izleglo se 14 komada, i od 34 RIR-a vani je 28 komada. Svi su živahni, lijepo rastu, počelo perje po krilima.

Može koja fotka?
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja sam dobio na koristenje inkubator kucne izrade.Znaci kutija sa cetri zarulje i dolje resetkom i termostatom.Meni su rekli da samo stavim jaja i stavim dolje neku posudu sa vodom jednom dnevno okrenem sa rukom onako po njima i to je to.I da sad sam se sjetio zarulje na ovome su obicne a covjek mi je rekao da stavim zamagljenje od 40w puta cetri komada.E sad sta vi mislite dali se to isplati stavljeti jaja u to jer sad citajuci ove prethodne vidio da to bas nije samo tako stavi okreni i evo pilica.I malo glupo pitanje dali se on može zapaliti dok me nema doma?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
ukljuci inkubator dok je prazan i prati tu i tamo temperaturu,ako je odrzava konstantnom nevidim razloga zasto nebi stavio jaja i uvjerio se u to...jaja se uglavnom okrecu nekoliko puta na dan,ovisno o vrsti peradi cija jaja inkubiras,ali u pravilu 3-5 puta...u nemogucnosti okretanja bolje i jednom nego nijednom...
svaki uređaj koji je ukljucen na naponsku mrezu moze se zapaliti,uslijed kvara,ili neceg treceg,zar ne?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Vidim na njuškalu inkubatore iz Bosne dali ko ima kakvih saznanja o tim inkubatorima pogotovo ko je iz Bosne na forumu
 

motikaner

Novi član
Tu od
27 Ruj 2013
Poruka
6
kod mirse su dobri inkubatori ,ja sam uzimao termostat kod njega kad sam sebi pravio,samo se rucno okrece i nema higrometar za vlagu,prevelika je to obaveza.
i dok kupis tih par ,mozes kupiti automatski jer sto je veci inkubator manja je cjena po jajetu.
ja sam sebi mislio praviti od jedno 500 do 1000 komada al se otima.
u sustini ako pravimo potpuno automatski inkubator skoro je ista cjena i od 100 i 500
a pod potpuno automatski podrazumjeva se
i to pid regulacija preko mikro cipova i sa sht7 ili sht11sondom trenutno najace sonde,
regulacija temperature
regulacija vlage (dovlazivanje i odvlazivanje)
automatsko okretanje jaja
i alarm usled niske ili visoke temperature
bez toga je bilo sta neizvjesno.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Uzel sam polovni automatski za sad če biti dobar a mislil sam drugu godinu nešta proširiti eventualno sa leženjem pa bi onda uzimal još kojeg sa večim kapacitetom...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Kupio bih inkubator, pa ako netko ima može u inbox...može novi ili rabljeni, automatski, s min 180 jaja, a može i veći...naravno 100% ispravan...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
EL-KA inkubatori Gornja stubica 180jaja 2000kn automatski ako si za novi a i blizu ti je ak si tu negdje iz Zagorja
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
EL-KA inkubatori Gornja stubica 180jaja 2000kn automatski ako si za novi a i blizu ti je ak si tu negdje iz Zagorja

Ok...hvala...znam za njih...i blizu mi je ...znači oni su OK??
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jesu imaju dobre inkubatore a i blizu su za djelove ako zatreba ja imam taj za 180 jaja automatski i uredu je...
 

Kanarinac

Novi član
Tu od
9 Pro 2013
Poruka
5
Ima li netko shemu za napraviti mali jednostavni inkubator sa materijalima lako nabavljivim u zg.
 
Na vrh