• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Evo ti nekoliko savjeta: kad se izvale staviš ih u kartonsku kutiju, tako da nedolazi propuh do njih, temperaturu složiš s jačinom žarulje, pritom obratiš pozornost na ponašanje pilića( ako su svi sklupčani jedan do drugog-prehladno im je, ako su udaljeni od središta žarulje- prevruče im je. znači svi trebaju jednako biti rasprostranjeni po cijeloj kutiji, normalno to vrijedi kad leže,a ne kad jedu i piju. Najvažnije je da im je prostirka koja je u dodiru s njihovim nogama topla, tj. nikako čisti beton. U kutiji na dnu možeš stavit stare krpe, piljevinu..naročito u prvih deset dana. Hranu kupiš gotovu smjesu za male piliće (kasnije možeš mješat koncetrat s prekrupom) Voda, prva dva dana, čista svježa, često mjenjati da nije topla, treći dan na 1l vode 0,5 ml ENROXIL (na sto pilića) tako redom tri dana. Nakon toga dva dana čista voda i onda 6 ili 7 dan 10 ml vitamin AD3 na pola litre vode na 100 pilića. I nečeš imat nijedno uginuće..


sve isto, samo im ja ništa nedajem u vodu, a nekada odu 1-2, a nekada nitijedno......nekada je znalo biti da kada uzmem neka druga jaja, onda imam problem, da nisu oplođena, pa mi se pola nije izvalilo, a sa mojima od 63 najviše je bilo 55, a uvijek bude iznad 50 komada........ja ću danas staviti 63 kom
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Danas taj termometar pokazuje od 37,0 - 37,4. c :icon_scratch:

nekak me strah, bilo bi mi žao da mi jaja propadnu. danas je 4-ti dan. čekam sedmi da ih polampiram.

sad mi je žao kaj sam uopće stavila u nutra taj terometar. da ga nisam stavila, ne bi se brinula.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
@ninci, nerazumijem te ništ, o kojem termometru govoriš da si ga ti stavila..zar nema on svoj ugrađen, s sondom kako si rekla, i ja lampiram 10 dan, zašto 7, možda imaš neku specijalnu lampirku?
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
zar se zametak ne vidi već sedmi dan??
imam lampu sa ledicama, i lani kada sam lampirala jaja sedmi dan pod kvočkom, ako se ne varam, vidla sam sam oplođena jaja?!

ma stanje je ovak:
Jasno da inkubator ima svoju sondu po kojoj rihta temperaturu, malo ispod grijača i ventilatora, znači pri vrhu inkubatora i on je narihtan onako kakvog sam ga i kupila, a jedno 10 cm ispod se nalaze jaja, ali ja sam unutra stavila još i svoj neovisni o inkubatoru termometar. a njegova sonda stoji točno između dva jaja, ne na vrhu jaja i ta temperatura koju pokazuje moj termometar pokazuje temp. u razmaku 37-37,6 c.
i to me brine.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Sve je onda u redu..kad budeš lampirala, izvadi taj svoj da te ne opterečuje. I sretno...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ninci da staviš unutra dva termometra na svakom bude drugačije pokazalo zato koristi onaj orginalni na inkubatoru a lampiranje ti je bolje 10-12 dan nemo tak rano jer se možeš zeznuti još se to nevidi baš najbolje ja imam automatski inkubator prije sam lampiral 10-12 dan pa sam odustal sad lampiram 18 dan kad ih stavljam na mrežu ...
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
možeš lampirat 7 dan,al nema potrebe jer ti se 10 najbolje vidi,ja lampiram 10 dan i 19 dan prije nego ih stavim na mrežicu zbog uginuća u zameku, tako da odmah pobacam ta jaja
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
I moj za koji dan kreće u upotrebu, prvo idu gusčja jaja, ležem poznaniku iz usluge.
Pitanje za iskusne, čitam da ta jaja moraju isključivo vodoravno u inkubator, je to istina? Ja za kokošja imam one kanalice u koje ih složim sa tupom stranom gore i okrećem tri puta dnevno u jednom potezu. Nagovaram majstora da mi napravi te kanalice i za gušćje jaja ali sada sam u nedoumici. Zašto bi ova jaja trebala biti isključivo vodoravno položena.
Inkubator je jednoslojni.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
ako nemaš ladicu za guščja jaja onda idu u vodoravan položaj na mrežicu,prvi put čujem da moraju ići vodoravno
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Jel ima smisla lampirati? Ja to nisam nikada napravio, jednostavno jaja koja se ne izlegnu, bacim 22 dan.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ima u slučaju kod leženja da ti pukne takvo jaje može prouzročiti bolesti a i nered koji nastane poslje teže je poćistiti,kad makneš takva jaja ima više mjesta za piliće koji se legu...
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ja obavezno lampiram 7-10 dan ( govorim za kokošja) tada se vidi zametak i žilice i tako se zna što je oplođeno a što nije da izbacim loša jaja, zatim opet kada prebacujem iz kanalića na mrežu za leženje lampiram da vidim što se razvilo, što se vidi da je stalo izvadim da ne smeta. Zanimljivost onima koji nisu znali ili probali: Ako dan prije leženja lampirate jaja, tamo gdje je zračna komora na jajetu se vidi kljun tj ispupčenje i na tom mjestu će pile početi kljucati van. Čak zna biti jako oštro za vidjeti i onako se baš vidi kako pile "diše" unutra. Baš je fora.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Hvala ovo je bilo vrlo iscrpno,pilići su mi se do sada valili ispod kvočke (dva puta je bilo poluuspješno),a treči put su sami u tri dana krepali davao sam im čistu vodu i palentu prvih par dana a posli mješavinu prekrupe i mekinja pošto kod nas nema tih koncentrata nego samo najosnovniji za nesilice i tovilice,od medicinskih pripravaka i vitamina nisam davao ništa.

Sad mislim nabaviti mali inkubator pa polako skupljam informacije,samo me je iznenadilo da pilići prirodno izvaljeni sa kvočkom tako pocrkavaju.

To što ti zoveš "koncentrat za tovilice", ono je što i trebaš dati pilićima.Nikakva "prekrupa i voda"... Pozzzz
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Pa ima smisla... ako napuniš inkubator jajima do kraja, onda baciš neoplođena kako bi bilo više mjesta za piliće i ljuske kada se počnu izlijegati. - izmjena: sad vidim da je već odgovoreno a ne mogu obrisati poruku.
 

Dejana1707

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
14
Pozdrav. danas stavljam jaja u inkubator..jaja su od koka hrvatica..nabavila sam 75komada...imam troslojni inkubaotr sa ventilatorom i okretanjem..upalila sam ga prije 2sata i pokazuje temperasturu od 37,7C..a vlaga oko75...inkubator se nalazi u garazi..dodje do propuha dok se otvaraju vrata ali...mislim ga pokriti dekom pa da ne skodi jajcekima..mada mislim da kratkotrajna otvaranja vrata od garaze nebi trebalo smetati...e sad..imam i 15jaja o divlje patke...mislila sam sve skupa staviti pa produziti inkubiranje za pacja jaja...al neznam jel se to moze..posto znam da patkama lezenje traje duze...ima tko pametan savjet...steta mi je sad da mi jaja propadnu...hvala na odgovoru...odoh sad guglat malo o inkubiranje jer bi zbilja voljela da mi ne propadne projekt...wish me luck :D
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
U ovom slučaju najbezbonije bi bilo da danas staviš pačja, a pileća metneš kasnije tako da se ležu isti dan. Mada se ne preporuča stavljat jaja različitih životinja.
 

Dejana1707

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
14
hmm..da..citala sam bas da se moraju po 10ak minuta hladiti...a neznam..za jaja koke mi je krajnji rok da ih stavim u inkubator..vidjet cu...
hvala na odgovorima..
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
pačja jaja mogu stajat 20 dana,pa ak su ti friška možeš pričekat jer zbilja nije dobro stavljat skupa jaja različitih peradi,jer se pačja više prskaju i moraju se hladit,a legu se 7 dana duže
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Pozdrav. danas stavljam jaja u inkubator..jaja su od koka hrvatica..nabavila sam 75komada...imam troslojni inkubaotr sa ventilatorom i okretanjem..upalila sam ga prije 2sata i pokazuje temperasturu od 37,7C..a vlaga oko75...inkubator se nalazi u garazi..dodje do propuha dok se otvaraju vrata ali...mislim ga pokriti dekom pa da ne skodi jajcekima..mada mislim da kratkotrajna otvaranja vrata od garaze nebi trebalo smetati...e sad..imam i 15jaja o divlje patke...mislila sam sve skupa staviti pa produziti inkubiranje za pacja jaja...al neznam jel se to moze..posto znam da patkama lezenje traje duze...ima tko pametan savjet...steta mi je sad da mi jaja propadnu...hvala na odgovoru...odoh sad guglat malo o inkubiranje jer bi zbilja voljela da mi ne propadne projekt...wish me luck :D
vlaga je visoka za početak inkubacije, skini to bar na 60 % riječ je o kokošjim jajima... što se tiče miješanja kokošjih i pačjih, iz iskustva znam da može sve biti ok.... kod divlje patke, ako su jaja iz prirode, rijetko se nađe neoplođeno a i leženje se odvija u razmaku dva sata... za one u zatvorenom uzgoju ne znam jer to uvijek prepustim patki da sama riješi... no koliko ti se isplati 7 dana tjerati prazan inkubator? ( razlika između vremena inkubacije) bolje je da sve staviš kokošja a pačja pod neku kvočku...
 

Najnoviji postovi

Na vrh