• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inovacije

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Ugradnja servo upravljanja

Bobić, koliki kut zakreta ima ta glava, odnosno, koliko ga koristiš?

Moram priznati da ne kuzim pitanje, daj na zdravoseljacki (citaj jednostavnije)

I 3 okretaja je malo predirektno, pogotovo na zglobašu.
Ciljaj na 3 i pol. To bi trebala biti dobra mjera.
S kojim si uljem završil?

Zavrsilo je sa ATF uljem onuim crvenim sa Lukoila, moram priznati da je pjenilo u pocetlu i to vrlo mnogo, sad ima nakon gasenja sitnih mjehurica na vrhu ali nije to vise tako strasno,,,
mislio sam da je mozda i do ulja,,,:icon_scratch:

Ako je servo , servo je , nema veze s brojem krugova .. osim u komociji i , moglo je biti i pola kruga .

Dužina poluge igra , viid da ne klizi remen , probaj ga uglaviti u brazdu ili u kanal , ako je teži na rukama onda ne valja neki dio sustava .

Gle sad, nije da je on sad nesto posebno tezak na volanu ali nije ni da bas ide sa jednim prstom,,,
cudan je i osjecaj kad motas malo skrenes volanom a on ideu stranu ko blesav pa smaram da je omjer 1 naprama jedan prevelik i da bi ovako nesto bilo bolje rijesenje,,,

jb64xw.jpg


remen ne proklizuje a ni pumpa ne dusi motor osim kad dođe full do kraja,,,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: Prijenos, mjenjač, hidraulika, upravljanje, kočnice.....

Uradi kako si reko-skrati polugu i sigurno če bit puno bolje.Inače lepo si uklopio pumpu i alternator.:icon_thumright:
upload an image
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: Ugradnja servo upravljanja

Pital sam koliki je kut zakreta crne poluge pri puno anšlagu, odnosno:
Koliko sama glava volana ima okretaja za puni anšlag lijevo desno?
Ti koristiš dva okretaja, a ona ima oko 4, pretpostavljam. Skrati crnu polugu toliko da za puni anšlag na traktoru iskoristiš oko 90% hoda glave. Ako treba, napravi novi nosač tak da glavu spustiš malo niže. Onda se bude i lakše upravljal kad motor ne radi.
Znači da koristiš premali dio, odnosno da ti glava vjerojatno radi na granici tlaka.
Osim toga glava je mehanički preopterećena.
Skrati donju polugu i postavi ju da stoji okomito kad traktor stoji ravno, jer ovak kak je postavljena bude teže išla u desno (odnosno, volan bude vlekel u lijevo).

Glede pjenjenja ulja: rekel bi da je vjerojatno sustav trebalo dobro odzračiti, pa onda bude nestalo i mjehurića. ATF se nebi smel pjeniti.
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Ugradnja servo upravljanja

Uradi kako si reko-skrati polugu i sigurno če bit puno bolje.Inače lepo si uklopio pumpu i alternator.:icon_thumright:

Bilo je tu raznoraznih kombinacija u igri a i premjestanja vamo tamo, dvije veceri se kombiniralo i napokon se uklopilo da se ne mora limarija dirati,,,
bilo je u igri da to budu dva odvojena sistema, servo sam za sebe a alternator u hidro pumpa za sebe s tim da bi se mogel taj drugi krug ukljucivatii iskljucivati po potrebi,,,
na kraju se odustalo od toga i sad je to samo jedan sistem,,,

Pital sam koliki je kut zakreta crne poluge pri puno anšlagu, odnosno:
Koliko sama glava volana ima okretaja za puni anšlag lijevo desno?
Ti koristiš dva okretaja, a ona ima oko 4, pretpostavljam. Skrati crnu polugu toliko da za puni anšlag na traktoru iskoristiš oko 90% hoda glave. Ako treba, napravi novi nosač tak da glavu spustiš malo niže. Onda se bude i lakše upravljal kad motor ne radi.
Znači da koristiš premali dio, odnosno da ti glava vjerojatno radi na granici tlaka.
Osim toga glava je mehanički preopterećena.
Skrati donju polugu i postavi ju da stoji okomito kad traktor stoji ravno, jer ovak kak je postavljena bude teže išla u desno (odnosno, volan bude vlekel u lijevo).

Glede pjenjenja ulja: rekel bi da je vjerojatno sustav trebalo dobro odzračiti, pa onda bude nestalo i mjehurića. ATF se nebi smel pjeniti.

Hmmm, da, zakretni kut mislim da se ne koristi vise od 50%, ako se ne varam puni anslag ima preko 4,5 punih krugova,,,
skratio bi ja polugu odmah ali na kugli zglob ima premali hod i ako se odlucim za taj pothvat morat cu zamjeniti i cijeli zglob,,,
sama glava volana nemoze nize spustena je maximalno tj. ima samo nekih 7-8 mm lufta od donjeg dijela nosaca a toliko mora ostati jer se vijak koji se priteze za kuciste ionako neda izvaditi (ako se ne skine glava volana),,,

sama poluga stoji u tom kosom polozaju radi zareza (utora) na osovini a kroz koji prolazi vijak koji je steze za samu osovinu,,,
moglo se i pomaknuti ali onda bi morao raditi drugi utor,,,

bit ce jos kisnih dana, nadam se, pa ce se malo poraditi na tome,,,
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Sve si i sam uočio ali si zanemario, i sad ti se nažalost obilo o glavu.
Odmah u startu imaš ono što @ZJ priča, glava već ima 4,5 kruga uz 90 % iskorištenja dobiješ 2+2 za lijevo i desno. Takođe te još zanima ugao poluge, odnosno projekcija centra rupe na polugi (za zglob) na "podlogu"; treba jednaku putanju kao što pravi i tvornički. Na osnovu dužine poluge određuješ položaj glave na traktoru s tim da poluga volana treba biti okomita na "podlogu" kad je traktor u pravcu a spona horizontalna.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Sve gore ranije napisano stoiji i pije vodu. I sam imam ugrađen isti servo na svom TV, i radi besprjekorno. Najveći problem je u razmjeri zupčanika. Taj odnos je napisao kolega ssucur, da ne ponavljam. Koliko se da vidjeti na tvojoj slici nisko ti je pala glava volana napravi novi nosač da je podigneš, tada možda nećeš morati skraćivati polugu, boijim se
da ako je skratiš bit če prekratka. Pogledaj dole sliku.
picture.php
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Evo malo se radilo. Napravio sam jos jednu kutiju veliku, koja ce mi sluziti za spanere. Malu kutiju sam premjestio na ram i ona ce sluziti za alat. Krov je zavsen samo da stavim kedere okolo da se ne bih posjekao. :D

0UKcNww.jpg


1Z4hOxm.jpg


Wj1zHDn.jpg


3TQjvxb.jpg


LP
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Kupio sam nekakvu malu motorku Dolmar ps-33 i zelio bih staviti nosac za nju negdje na tomu. Ali ne znam gdje, najbolje mi pase kod prednjeg rukavca, ali nemam za sto zavrnuti.

Pa sam mislio da je stavim na ram, ali ne znam ni sam :confused::confused: .

Ima li neko neku ideju, ili cak sliku?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Evo malo se radilo. Napravio sam jos jednu kutiju veliku, koja ce mi sluziti za spanere. Malu kutiju sam premjestio na ram i ona ce sluziti za alat. Krov je zavsen samo da stavim kedere okolo da se ne bih posjekao. :D

0UKcNww.jpg


1Z4hOxm.jpg


Wj1zHDn.jpg


3TQjvxb.jpg


LP
od čega štiti ovaj krov?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
od kiše ne štiti koljena , ona najviše nastradaju .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Meni se takvi nosači nikako ne sviđaju sem ako se koriste za odlaganje u garaži da ne smeta, jer cijela težina testere se oslanja na jedan ili dva brezona koji drže vodilicu.

Ne kažem da je to prevelika težina, ali uz vibracije koje se javljaju pri vožnji po šumskim putevima može dovesti do oštećenja (pogotovo kod malih testera sa plastičnim kućištem).

Neki sistem sa pločama pod pravim uglom koje bi se našle ispod i sa desne strane testere uz gumeni španer u zoni štitnika desne ruke bi bile pun pogodak
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Testera je veoma lagana, ali nije vecina tezine na vodilici, nego na kaisu koji je zakacen za rucku motorke. Tako da bukvalno visi u zraku.
 

tvlivno

Član
Tu od
24 Lis 2013
Poruka
67
Ideja je dobra ali bi ti bilo lakše da frezu stavljaš iz dva dijela(vidi se na prvoj slici) znači da odvojiš dio šta se kači na kardan(onaj šta treba okretat kardan da bi upao)- na slici se nalazi na donjem djelu i kad to namjestiš i zašarafiš onda staviš frezu-puno je lakše jer samo trebaš naštelat ona dva polumjeseca na ovom prvom djelu i na frezi.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
@sladjanr994, samo da pomaže, šteta mladom čovjeku da izgubi balans jaja, ja svoju 120-tku nabacim iz zatrke.:icon_eyes:
 

Najnoviji postovi

Na vrh