• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Da je poštenja poticaji bi se davali po kilu proizvedenog voća povrća ili žitarica, pa ne bi hoštopleri koji ništa ne rade uzimali više love od onih koji stvarno proizvode.
Tek kad bude tako možemo reći da će nam poljoprivreda ići na bolje. Sve dok se budu davali poticaji neobrađeno zemljište, ugar, i zaštitu leptira ništa od poljoprivrede.

Slazem se, samo treba razlikovati neobradjeno zemljiste (zapusteno) i ugar. Ugar je mjera koju bi trebalo provoditi.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Koliko ja znam RH je ove godine za poticaje u poljoprivredi dala samo cca 870 miliona kuna, a ostalo je iz EU proračuna. Još par godina i taj iznos je 0 kn.

Kada smo kod guljenja....sada će potrošiti 7 milijardi kuna na avione, 2014., 2015. i 2016., iz državnog proračuna Katoličkoj crkvi isplaćeno je cca 2 milijarde kuna, 1,2 milijarde godišnje kuna dobiva HRT, 450 miliona dobiva HAC, 900 miliona godišnje dobiva HŽ, 1,4 milijarde kuna godišnje troši porezna, službene automobile i njihove troškove je nemoguće zbrojiti....

Kad vec nabrajas, nastavi niz. Imas tzv. nevladine udruge, njih si zaboravio/la. Samo to vise nije poljoprivreda nego politika.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
ma nisam ni ja protiv poticaja, ali sustav ovakvih poticaja je za mene nakaradan...
puno bolje, i pravednije to mogu raditi općine i gradovi, jer oni mogu (neki i hoće) obići svaku parcelu, svako gospodarstvo i svakog koji nešto proizvodi.
poticaj za tičice, leptiriće i žbuniće na parcelama ne treba nitko...ali poticaj za nabavku mehanizacije, opreme i znanja treba svatko.
samo je problem što su uvijek na vlasti političari, a nikada ljudi od struke koji nešto znaju.
Dotad samo možemo gledati Island...i maštati...

Dok su poticajima upravljali lokalne razine nije valjalo jer svi znamo koji su to ljudi bili na lokalnim razinama i kako se masovno pogodovalo. Nikakve kontrole tada nije bilo. Sada barem postoji neka kontrola i puno je neutralnije odlučivanje što mi se sviđa. Tako je barem bilo kod mene, dalje možda nije.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Ne postoji zapušteno zemljište, to su izmislili političari! Ugar postoji, ali dok ima gladi u svijetu nije ga moralno raditi.
Postoji zemljište koje se obrađuje i ono koje se ne obrađuje. Tzv. zapušteno zemljište je obraslo vegetacijom i vrvi životom...priroda je to.
Od tog "zapuštenog" zemljišta, da netko u ovoj državi ima mozga, mogli bi se grijati svi naši veći gradovi...biomasa koja nikom nebi falila...ali ne da ju se spali, nego samo od fermentacije iskoristit plin i toplinu, a ostatak kao gnojivo vratiti u prirodu...
Ali od tog "zapuštenog" zemljišta za 20 godina imaš mladu šumicu...jel to minus ili plus?...zbog tog zapuštenog zemljišta udišeš čišći zrak, piješ kvalitetniju vodu...
Pa hajmo kaznit ljude koji imaju "zapušteno" zemljište!...ili ipak nagraditi!

Niš u životu nije skroz crno, nit skroz bijelo, svaka medalja ima i drugu stranu...a i batina!

Dok su poticajima upravljali lokalne razine nije valjalo jer svi znamo koji su to ljudi bili na lokalnim razinama i kako se masovno pogodovalo. Nikakve kontrole tada nije bilo. Sada barem postoji neka kontrola i puno je neutralnije odlučivanje što mi se sviđa. Tako je barem bilo kod mene, dalje možda nije.

Da, nažalost bilo je i bit će nepravilnosti. Vidiš da ih i sad ima.
Zato političar mora bit političar, političar nije menager, političar nije radnik, političar nije poljoprivrenik, niti grobar, niti direktor proizvodnje, a nije bogami niti u nadzornom odboru.
Trenutno politika drži gospodarstvo i to zato jer im odgovara uhljebiti svoje glasače, ali ako ikad ti uhljebi dignu malo glavu iz političkih guzica, vidjet će da bi u stvari trebalo biti obrnuto...političar bi trebal držat glavu u guzici radniku, jer otud stiže njegova plaća...
...jednog dana...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
250
Kad vec nabrajas, nastavi niz. Imas tzv. nevladine udruge, njih si zaboravio/la. Samo to vise nije poljoprivreda nego politika.

Ništa ja ne zaboravljam, zato su i stavljene tri točke...ako imaš informacije slobodno ih i napiši...
 

hajduk

Dobro znana faca
Tu od
19 Velj 2018
Poruka
509
ne postoji zapušteno zemljište, to su izmislili političari! Ugar postoji, ali dok ima gladi u svijetu nije ga moralno raditi.
Postoji zemljište koje se obrađuje i ono koje se ne obrađuje. Tzv. Zapušteno zemljište je obraslo vegetacijom i vrvi životom...priroda je to.
Od tog "zapuštenog" zemljišta, da netko u ovoj državi ima mozga, mogli bi se grijati svi naši veći gradovi...biomasa koja nikom nebi falila...ali ne da ju se spali, nego samo od fermentacije iskoristit plin i toplinu, a ostatak kao gnojivo vratiti u prirodu...
Ali od tog "zapuštenog" zemljišta za 20 godina imaš mladu šumicu...jel to minus ili plus?...zbog tog zapuštenog zemljišta udišeš čišći zrak, piješ kvalitetniju vodu...
Pa hajmo kaznit ljude koji imaju "zapušteno" zemljište!...ili ipak nagraditi!

Niš u životu nije skroz crno, nit skroz bijelo, svaka medalja ima i drugu stranu...a i batina!

onda je najbolje da ništa ne radimo pa će cila lipa naša biti šuma i udisat ćemo čist zrak.
 

zetorcrystal

Aktivni član
Tu od
23 Lis 2013
Poruka
271
Meni nije jasno sad je za osnovno,zeleno i preradpodjeljeno na isplatu islo 850 miljuna ,znaci malo manje od avansa a mi dobili 3 puta manje novaca ,
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Ništa ja ne zaboravljam, zato su i stavljene tri točke...ako imaš informacije slobodno ih i napiši...

Evo napisacu. Za katolicku crkvu smo prosle godine izdvojili nesto manje od 300 milijuna kuna, a za nevladine udruge oko milijardu i pol kuna.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Ne postoji zapušteno zemljište, to su izmislili političari! Ugar postoji, ali dok ima gladi u svijetu nije ga moralno raditi.
Postoji zemljište koje se obrađuje i ono koje se ne obrađuje. Tzv. zapušteno zemljište je obraslo vegetacijom i vrvi životom...priroda je to.
Od tog "zapuštenog" zemljišta, da netko u ovoj državi ima mozga, mogli bi se grijati svi naši veći gradovi...biomasa koja nikom nebi falila...ali ne da ju se spali, nego samo od fermentacije iskoristit plin i toplinu, a ostatak kao gnojivo vratiti u prirodu...
Ali od tog "zapuštenog" zemljišta za 20 godina imaš mladu šumicu...jel to minus ili plus?...zbog tog zapuštenog zemljišta udišeš čišći zrak, piješ kvalitetniju vodu...
Pa hajmo kaznit ljude koji imaju "zapušteno" zemljište!...ili ipak nagraditi!

Niš u životu nije skroz crno, nit skroz bijelo, svaka medalja ima i drugu stranu...a i batina!
Prica o gladi u svijetu je uglavnom izmisljotina politicara. Rijetke su zemlje u kojima ima gladi. Nesto malo u dijelovima saharske Afrike. Hrana vise nije problem. Problem je pretjerana proizvodnja hrane od koje se velika kolicina baci. Kod intenzivne proizvodnje hrane opterecuje se tlo i ono gubi plodnost. Ne mozemo sa jednog ha svake godine odvesti 7 do 10 tona zitarica, zetvene ostatke , a vratiti nekoliko stotina kg mineralnih gnojiva i ocekivati da ce to vjecno trajati. Zbog toga je potreban ugar. Smatram da bi ga trebalo uvesti za sve proizvodjace.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
pa jel nije bolja zelena gnojidba nego ugar?...zašto onda ne uvest zelenu gnojidbu kao obaveznu?...ugar je smišljen samo zbog poticaja...ja u tome ne vidim druge računice.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Da, i zelena gnojidba je dobra mjera. Kod ugara se tlo odmara jednu godinu. U svakom slucaju te mjere treba provoditi kako bi sacuvali tlo za one koji dolaze iza nas.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Broj turista u 2010godini je bio oko 9 milijuna,ove godine ce biti 18 milijuna,tko hrani te ljude? Zakon o postotku domace robe na policama rijesava sve probleme hr poljoprivrede. Jedan potpis recimo danas i da vidis strke i divote od zivota vec ovog ljeta.
 

hajduk

Dobro znana faca
Tu od
19 Velj 2018
Poruka
509
Ja obrađujem zemlju već 40 godina i nikad mi nije palo na pamet da je odmaram. ono što biljka izvuče iz zemlje potrebno je organskom i umjetnom gnojidbom nadoknaditi. Ugar je čista prevara smišljena od neradnika da bi uzimali poticaje.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
919
Samo naprijed sa takvom praksom bez odmora zemlje i nadoknađivanjem sa umjetnim gnojivim.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,864
Još da uvedu dodatna plaćanja ako se gnoji stajnjakom,da vidiš kako bi se broj životinja kroz godine povečavao!
 

GeneralZod

Član
Tu od
9 Svi 2016
Poruka
49
Danas, 26. veljače, kreće isplata potpora za proizvodno vezana plaćanja - povrće u visini od 9.889.855,66, proizvodno vezana plaćanja - voće 10.578.477,77, proizvodno vezana plaćanja – šećerna repa 25.435.918,15 te proizvodno vezana plaćanja – krmni proteinski usjevi 35.868.565,04. Dva dana poslije, 28. veljače kreće isplata proizvodno vezanih plaćanja - krave u proizvodnji mlijeka 83.441.902,34, proizvodno vezana plaćanja – krave dojilje 31.473.933,44 te proizvodno vezana plaćanja–ovce i koze 15.828.766,67.

Isplata potpora za osjetljive sektore (mliječne krave, rasplodne krmače, duhan i maslinovo ulje) započet će u ožujku, a u svibnju će započeti isplata potpora za IAKS mjere ruralnog razvoj (Mjera 10 - Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene, Mjera 11 - Ekološki uzgoj, Mjera 13 – Plaćanja područjima s prirodnim ograničenjima) te preostali iznos za izravna plaćanja.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,864
Kolega je dobio pvp za krave u petak.
Sve mi se čini da oni koji nisu dobili kompletnu prvu ratu i avans kako je na agronetu da budu preusmjerili na drugu ratu..elegantnije zvuči;)
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
E moj hajduk,40 godina obrađuješ zemlju,znači čovjek sa životnim iskustvom,a pišeš gluposti.........ugar smislili neradnici.......još u našoj mladosti (mojoj i tvojoj),da se sad ne hvalim sa obrazovanjem,smo slušali na studiju ratarstva o ugaru,još u ono vrijeme......al ne isplati se trošit riječi.....onda su radili daleko lakši strojevi,koji nisu sabijali zemlju kao današnji.....a o dugoročnom korištenju umjetnih gnojiva i narušavanju strukture tla da i ne govorim.........upravo to je jedan od glavnih razloga smnjenja plodnosti tla.........no tema su poticaji......
 

hajduk

Dobro znana faca
Tu od
19 Velj 2018
Poruka
509
Doduše ja proizvodim samo voće, pa ugar i ne mogu koristiti, ali moji sudjedi dok se nije davao poticaj za ugar držali su zemlju zapuštenu, a otkad su poticaji svi krče šblje i prijavljuju ugar iako već 30 godina ništa ne sade. Pa ko je ovdje lud.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh