• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
C

cikla

Guest
jel ima onih koji nisu dobili ništa zbog duga? ja čuo da su sve isplatili a jedan moj dužnik kaže da nema love jer nije dobio poticaj zbog duga,a ministar kaže sve isplatili,tko sad mulja??

ja imam porezni dug i nije mi isplačen poticaj iako sam još u 4. mjesecu s poreznom dogovorila da ću podmiriti dug koji nije u zastari a oni nikako da mi pošalju rješenje,a kad sam ih prije mjesec dana zvala rekli su da pričekam rješenje............a poticaj negdje leži pitaj Boga gdje
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
konačno dobio odgovor iz ministarstva. stvarno ne planiraju dati dužnicima ništa,riješavat će to da vam prelomi valjda sa dugom ali za sada još nemaju te mogućnosti pa čekaju. tako mi žena iz ministarstva rekla.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Imal sam danas jednu prepirku oko davanja poticaja to je moje mišljenje možda nisam u pravu ali zato čete vi dati svoje komentare nadam se:
Uvijet za poticaj otvoren OPG takvih OPG ima na tisuče svaka kuča jedan OPG ,uvjet jedan hektar i dobiš poticaj doma hraniš dvije svinje i par kokica i to je to za mene je to sramotno i ponižavajuče ,na taj način država financira tovljenje dvije svinje za zimu za klanje ,tu se novac rasipa a pojedini ljudi koji obrađuju na hektare i hrane krave i svinje za njih nema poticaja na vrijeme .
Sad ima takvih slučajeva puno da sve ne nabrajam ali trebalo bi postojati neki model da imaš najmanje pet krmača i hektar ili deset tovljenika i hektar i slično ,a ne rasipati novac šakom i kapom svima kojima i treba i netreba po meni nema logike .Može jedan hektar ali da se baviš sa povrčem ili nečim slićno a za jedan hektar za proizvodnju hrane za dvije svinje tu nema logike.
Po meni je ovo politički model kupovanja glasova i ništa drugo zato smo i došli do tu gdje jesmo jer su se glasovi kupovali na sve razne načine a da negovorim o onom ko na vlasti masti brk....
 
M

MOCO

Guest
pa šta ti smeta što netko dobije tisuću-dvije kn godišnje!? ako živi u nekoj zabiti i jedva preživljava. I treba ljude zadržat na selu! Ja bih ograničio poticaj na recimo do200ha ili do500ha po gospodarstvu/firmi
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Treba poticati svakog tko želi ostati na selu i pošteno živjeti od svog rada. Taj koji ima jednu krmaču ili jednu kravu, još uvijek privrjeđuje, ne živi na tuđoj grbači, od te krmače proda prasad, od krave mlijeko ili tele, plaća račune. Po meni nisu problem poticaji malim proizvođačima...neka ljudi proizvode, jer bez proizvodnje, makar bila i minimalna, nema normalnog funkcioniranja jednog društva. Mnogo veći problem su dohodovne potpore, koje su mnogi zloupotrebljavali. Svakome tko želi raditi treba to i omogućiti.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nije stvar da meni smeta taj poticaj ja bi svakom ko god obrađuje zemlju dao neku naknadu samo da nam ne raste korov i šuma po obradivim površinama ,nego jednostavno treba uvesti boljeg reda u dodjelu poticaja ako se baviš poljoprivredom trebao bi dobiti veči poticaj jer ti je to osnovna djelatnost ili bi trebao imati prioritet u dodjeli poticaja za razliku od drugih koji imaju druga sretstva za život (radni odnos i slično) i treba shvatiti da bez rada nema napretka koliko se god nama dopada da nas neko financira sa strane sa takvim poticajem ali jednom se mora tome stati na kraj jer nemožemo uvijek biti socijalna država. Neko radi ko konj za 2000kn a neko dobi socijalu 1500kn i cijelo vrijeme leži i uživa tak je i sa poticajem neko taj novac uloži u poljoprivredu a drugi ga ulože u birtiju na žalost ali znam ih dosta...
 
M

MOCO

Guest
nego jednostavno treba uvesti boljeg reda u dodjelu poticaja ako se baviš poljoprivredom trebao bi dobiti veči poticaj jer ti je to osnovna djelatnost ili bi trebao imati prioritet u dodjeli poticaja .

pa eto "uveli su reda", prvo su one koji se bave otjerali u pdv, a onda kad su si ljudi nabili dugove za doprinose nisu dobili poticaje :finga:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Poticaji su uglavnom promašeni, sve dok se daju po površini obrađenog zemljišta. Kako recimo proizvođači duhana dobivaju poticaj po kili proizvedenog duhana, tako bi za sve kulture trebalo uvesti plaćanje po prinosu. Tada bi se ljudi trudili oko toga da dobiju što veći iznos potpore, a ne kao neki posiju samo da je na njivi, a o prinosu ni govora.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
citiram Cabagea "poticaji su uglavnom promašeni" i dodajem svoj nastavak; "i zato ih treba ukinuti, te za tu razliku korigirati prodajne cijene poljoprivrednih proizvoda" kraj vlastitog citata...;)
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
pa šta ti smeta što netko dobije tisuću-dvije kn godišnje!? ako živi u nekoj zabiti i jedva preživljava. I treba ljude zadržat na selu! Ja bih ograničio poticaj na recimo do200ha ili do500ha po gospodarstvu/firmi

Upravo tako, dodao bih da ti ljudi zapravo i nemaju neku korist od poticaja obzirom da su dignute cijene repromaterijala u nebo, umjetno gnjojivo nije slučajno skuplje kod nas 30 posto u odnosu na Sloveniju.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Imal sam danas jednu prepirku oko davanja poticaja to je moje mišljenje možda nisam u pravu ali zato čete vi dati svoje komentare nadam se:
Uvijet za poticaj otvoren OPG takvih OPG ima na tisuče svaka kuča jedan OPG ,uvjet jedan hektar i dobiš poticaj doma hraniš dvije svinje i par kokica i to je to za mene je to sramotno i ponižavajuče ,na taj način država financira tovljenje dvije svinje za zimu za klanje ,tu se novac rasipa a pojedini ljudi koji obrađuju na hektare i hrane krave i svinje za njih nema poticaja na vrijeme .
Sad ima takvih slučajeva puno da sve ne nabrajam ali trebalo bi postojati neki model da imaš najmanje pet krmača i hektar ili deset tovljenika i hektar i slično ,a ne rasipati novac šakom i kapom svima kojima i treba i netreba po meni nema logike .Može jedan hektar ali da se baviš sa povrčem ili nečim slićno a za jedan hektar za proizvodnju hrane za dvije svinje tu nema logike.
Po meni je ovo politički model kupovanja glasova i ništa drugo zato smo i došli do tu gdje jesmo jer su se glasovi kupovali na sve razne načine a da negovorim o onom ko na vlasti masti brk....

Potpisujem.
Nedavno sam imao u rukama zakon o poticajama i neke prijedloga izmjena tih zakona iz BiH. Kod njih stoji klauzlula o prodanim količinama, dostavljanju dokaza da su određene količine doista i prodane.
Neću polemizirati o tome jer kako me nije previše zanimalo nisam ulazio u dublju analizu,no čini mi se da BiH koja je uvijek kaskala za Hr dolaskom nekih EU totora u mnogim drugim područjima pa i po pitanju zakonodavstva prosperirala.
Da imam neki uticaj, voćarima bih dao neki poticaj prvi par godina dok ne doše na recimo 50% rodnost,a poslije zdravo đaci. Snalazite(mo) se se kako znamo.
Ja osobno bih išao u ekološku proizvodnju, radi raznih stvari, a "pohvatati" sve cake , to je da zaboli glava. Meni koji sam godinama u poslu gdje su paripi jako komplicirani se zavrti u glavi, a kako je tek prosječnom poljoprivredniku i voćaru. Što je još više frustrirajuće, jedva zadovoljiš kriterije za nešto a onda dođu izmjene i dopune zakona i pravilnika pa se opet snalazi. Užas.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Poticaji su uglavnom promašeni, sve dok se daju po površini obrađenog zemljišta. Kako recimo proizvođači duhana dobivaju poticaj po kili proizvedenog duhana, ako bi za sve kulture trebalo uvesti plaćanje po prinosu. Tada bi se ljudi trudili oko toga da dobiju što veći iznos potpore, a ne kao neki posiju samo da je na njivi, a o prinosu ni govora.

Šta je sad ovo?
Ko kaže da je najbitnije puno proizvest /ha?
Šta recimo da ove godine svi seljaci jesu uložili po 10.000kn /ha, šta bi se onda desilo?

Ili kada svi budemo naogodinu imali 10t/ha pšenice?

Kako će to rezultirati?

Hoće li država po tom modelu po kili moći tada isplatiti poticaje, i da li ćemo svi moći prodati pšenicu po normalnoj cijeni??

Poticaji su takvi kakvi jesu, i 99% će tako slično ostati do 2020.godine, stoga ovo razglabanje o raspodjeli poticaja je totalno suvišno...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Gospoda Cabage i Darijus se malo pogospodila. Uhvatila dobar vjetar u leđa ove godine i sad već gaze sve. Poticaji su nužni i imaju svoju svrhu, lako gospodi koji su u poljoprivredi generacijama a što je sa početnicima? 2010 krenio profesinalno, lupio me led, sve ove godine obrađujem njivu zahvaljujući poticajima, povratu pdva, gradu Osijeku na sufinanciranju nekih projekata. Recimo da sam u 2010 godini izgubio iznos od bar 25 godina poticaja, tako da ti poticaji su samo slamka spasa u lošim godinama... Vidio bi tebe Cabage kako bi disao da si plastenike skupljao oko Virovitice a ne sa vlastite njive. E tako je nama voćarima kad dođe mraz, pa loša oplodnja.... A koliko se sjećem još uvijek pitaš što je sa subvencijama za osiguranje. Znači i tebi dobro dođu ti iznosi, no uvijek se možete odreći poticaja tako da ih ne prijavite :) Više nama ostane kojima je potrebno...

Codexnox slažem se, privilegirani bi prodali po višim cijenama a ostali bi radili na pragu rentabilnosti uz minimalne poticaje po kili. Uvijek su neki jednakiji od drugih, a da još ne spominjemo GMO sjeme! Poz i samo konstruktivno.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ovdje o poticajima bi se moglo danima ali nema tu svrhe jer uvijek bude netko nezadovoljan a netkom bude upala sjekira u med,ali evo kolega je napomenuo duhan ,zašto država kad več potiče taj duhan sa druge strane brani pušenje gotovo svugdje,daje poticaj nama mljekarima a uvozi smeče u prahu koje se patvori i podvaljuje pod prvoklasno,cijene repromaterijala i svega ostalog otišle u nebesa a neki pričaju da treba nešto povečati a rade kalkulacije po starim cijenama,evo sojina sačma je gotovo 6 kn a prije 2 godine bila 3kn,pa sada koji ju koriste kako da ukalkuliraju to 100%poskupljenje,ma ima toga do sutra ali EU ima isto poticaje samo malo drukčije raspoređene ,ali budu to valjda i naši glavonje skontali u svojim šupljim glavama,samo banalni primjer da Italija ima drukčiji poticaj za kukuruz na jugu nego na sjeveru,gotovo pa duplo razlika:vragek::vragek:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Gospoda Cabage i Darijus se malo pogospodila. Uhvatila dobar vjetar u leđa ove godine i sad već gaze sve. Poticaji su nužni i imaju svoju svrhu, lako gospodi koji su u poljoprivredi generacijama a što je sa početnicima? 2010 krenio profesinalno, lupio me led, sve ove godine obrađujem njivu zahvaljujući poticajima, povratu pdva, gradu Osijeku na sufinanciranju nekih projekata. Recimo da sam u 2010 godini izgubio iznos od bar 25 godina poticaja, tako da ti poticaji su samo slamka spasa u lošim godinama... Vidio bi tebe Cabage kako bi disao da si plastenike skupljao oko Virovitice a ne sa vlastite njive. E tako je nama voćarima kad dođe mraz, pa loša oplodnja.... A koliko se sjećem još uvijek pitaš što je sa subvencijama za osiguranje. Znači i tebi dobro dođu ti iznosi, no uvijek se možete odreći poticaja tako da ih ne prijavite :) Više nama ostane kojima je potrebno...

Codexnox slažem se, privilegirani bi prodali po višim cijenama a ostali bi radili na pragu rentabilnosti uz minimalne poticaje po kili. Uvijek su neki jednakiji od drugih, a da još ne spominjemo GMO sjeme! Poz i samo konstruktivno.
Rekao bih da si malo prečero, momak. Ne zaboravi da sam i ja do prije koju godinu bio početnik, kao i ti, da je i meni vjetar totalno srušio plastenik, da je i mene tukao led i slične nedaće. Uostalom, još sam uvijek početnik...

Ja uopće nisam rekao da meni ne trebaju poticaji, osim možda dok se strašno razljutim na ovu državu i dok vidim kakav sve ološ dobiva poticaj za ništa. Moj susjed dobiva i poticaj i potporu i još radi budalu od mene. Njemu naravno ne dolazi nikakva inspekcija, više ih ja interesiram. Samo kažem da se više potiče nerad nego rad. Svatko se može potruditi i proizvesti više, a viša sila poput leda i nevremena uvijek se mora osigurati. Zato i pitam za subvenciju osiguranja, jer su premije visoke i previsoke.

Hektar proizvodnje paprike se potiče sa 2055 kn, uz prosječan prinos od 8-9 tona na razini države. To me ljuti, što i onaj koji proizvede toliko dobije isto ko i ja ili ti koji proizvedemo i 50 tona na hektaru. Najgore od svega je što više i nisu bitni referentni prinosi da bi se nešto ostvarilo.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mislim da se ovdje pojedini ljute zbog tuđeg mišljenja ,mislim da niko nema ništa protiv poticaja jer novac svakom dobro dođe samo je stvar kak je taj novac raspoređen i kome u kojem smislu se daje neki zagovaraju da se sa poticajem mlade zadrži na selu ili poticanje držanja jedne krave ili krmače pa šta je vama ljudi ,večina mladih da im daš duple poticaje jednostavno to nežele raditi,ima ih koji imaju mogučnosti i to lijepe otišli u grad na stan za plaču od 3000 kn ili koji doma kukaju i pljuju po državi a strojevi i zemlja zapušteni .A da nenabrajam one koji od poticaja kupuju nove aute a poslije nemaju za sjetvu jednom zauvijek bi neko pametan trebao te stvari dovesti u red poticaji onima koji zbilja rade a ne kroz poticaje subencionirati neradnike onda se bune pojedinci jer nisu dobili poticaj baš zato jer je novac otišao u krive ruke i nema ga za sve...
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
citiram Cabagea "poticaji su uglavnom promašeni" i dodajem svoj nastavak; "i zato ih treba ukinuti, te za tu razliku korigirati prodajne cijene poljoprivrednih proizvoda" kraj vlastitog citata...;)

Slažem se, i dodajem: ukinuti poticaje, ali napraviti reda na tržištu: znati tko, šta i koliko proizvodi u jednom proizvodnom ciklusu i okvirno odrediti cijenu finalnog proizvoda u tom ciklusu. U slučaju oscilacija na tržištu ili elementarne nepogode, e tu onda uskače država. Poticaj se ovako sveo na nekakvu socijalnu mjeru, kao smanjuje cijenu proizvoda za krajnjeg potrošača, što je daleko od istine. znamo kako se formira cijena pšenice a kako cijena kruha.
kakva korist od poticaja ako svi čekamo da nam ministarstvo udijeli koju kunicu da bi mogli krenuti u sjetvu?
Zakone nam donose ljudi koji nikad nisu sjeli u traktor ili vidjeli kravu uživo, javnost je uvjerena da se seljak bogati na poticajima i ništa ne radi, ista ta javnost radije kupuje uvozno smeće nego domaći proizvod....
...a mi se ovdje prepucavamo tko treba dobiti poticaj a tko ne...
EU? Pa ne treba Uniji naša proizvodnja, oni to sve već imaju...treba im tržište.
A znamo kako se dobije slobodno tržište - da se uništi domaća proizvodnja.
Dok god pogodujemo stranom kapitalu i ne štitimo svoje, neće biti dobro u poljoprivredi. I nikakav tu poticaj neće popraviti ono što je uništeno.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Ma o čemu mi tu lupamo, visoko umno. Rekli na tv da poticaji nisu u funkciji razvoja pa ih treba reorganizirati ali mi shvatili površno (kao i sve ostalo) i prenosimo dalje da ih treba ukinuti. Pa izvolite, imate mogućnost pa si ih sami ukinite. Ostavite se komšije i baje iz drugog sela, mladih građana i ostalih .
Moram se dalje opet ponavljati:
Potiče se hrana svagdje u svijetu samo su modaliteti različiti.
Pravednog i pravilnog poticaja nema i neće ga biti ( imali u životu uopće išta od toga).
Jedan od modaliteta je ukinuti poticaje ali smanjiti impute ali to nije izvedivo.
Zašto treba različiti vidovi poticaja i subvencija za ostale grane proizvodnje, raznorazne akcijske programe i sanacije a za poljoprivredu ne treba. Da odmah odgovorim. To vam je tek totalno strano i nepoznato i nemate komšiju koji to koristi pa vas ne dotiče već sado-mazo, izvinjavam se i ispravljam, demokratski konstruktivno, raspravljamo o onome od čega živimo.
Za sada toliko jer mogu otrpjeti kad ovakve razgovore vode npr. metalci, građani, obućari, tekstilci ali ne kad to rade oni kojih se to dotiče.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh