• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Rekao bih da si malo prečero, momak. Ne zaboravi da sam i ja do prije koju godinu bio početnik, kao i ti, da je i meni vjetar totalno srušio plastenik, da je i mene tukao led i slične nedaće. Uostalom, još sam uvijek početnik...

Ja uopće nisam rekao da meni ne trebaju poticaji, osim možda dok se strašno razljutim na ovu državu i dok vidim kakav sve ološ dobiva poticaj za ništa. Moj susjed dobiva i poticaj i potporu i još radi budalu od mene. Njemu naravno ne dolazi nikakva inspekcija, više ih ja interesiram. Samo kažem da se više potiče nerad nego rad. Svatko se može potruditi i proizvesti više, a viša sila poput leda i nevremena uvijek se mora osigurati. Zato i pitam za subvenciju osiguranja, jer su premije visoke i previsoke.

Hektar proizvodnje paprike se potiče sa 2055 kn, uz prosječan prinos od 8-9 tona na razini države. To me ljuti, što i onaj koji proizvede toliko dobije isto ko i ja ili ti koji proizvedemo i 50 tona na hektaru. Najgore od svega je što više i nisu bitni referentni prinosi da bi se nešto ostvarilo.


Kako dobijete isto, kad ti dobiješ toliko više novaca po kili koliko si više proizveo??

Nije isto prodati 10tona sa hektra i 50tona....
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam pročitala sve što je napisano u ovoj raspravi,budem kasnije,ali navesti ću ovo-uvođenjem,i par godina kasnije definiranjem svrhe poticaja od strane ministra poljoprivrede Čobankovića u dnevniku hrt slušala sam njegovu izjavu koja je glasila otprilike ovako-svrha poticaja je ta da poticaj plus ostvareni referentni prinos kulture prodan po zaštitnoj cijeni ostvari poslovanje sa pozitivnom nulom.Zarada proizvođača je razlika između referentnog i ostvarenog prinosa.I u čemu je onda problem?I ona količina neke kulture zasijana na jednome hektaru će na neki način doći do potrošača,dali direktnom prodajom,ili pretvorena u meso ili mlijeko.Jedino što je bitno je da se oranice obrađuju,jer zarastu li jednom u grmlje,a to se nakon desetak godina događa svugdje,nepovratno se gube proizvodne površine.To se jasno vidi i u čestim polemikama o tome kako Hrvatska ima dva ili tri milijuna obradivih površina,što je glupost,kao što je glupost da se milijun ha ne obrađuje.Glupost je zbog toga jer toga milijuna više nema,zapravo je tu gdje je i bio,ali je zarastao već toliko da je neisplativo zemljište opet privoditi svrsi,veća korist je sada ići si nasječi drva i njima se grijati.A poticaji će se isplačivati na onaj način na koji se isplačuju u EU,to je po zakonu obaveza,i od slijedeće godine nas se neće pitati odgovara li to nama ili ne.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Gospoda Cabage i Darijus se malo pogospodila. Uhvatila dobar vjetar u leđa ove godine i sad već gaze sve. Poticaji su nužni i imaju svoju svrhu, lako gospodi koji su u poljoprivredi generacijama a što je sa početnicima?

lako je izračunati moj poticaj na nešto više od tri hektara povrća i hektar lješnjaka, to zbilja nije ni peteroznamenkasta matematika...
kad sam sve zbrojio i oduzeo lijepo sam otišao u agenciju i ispisao svoje površine (osim jedne parcele lijeske i jedne pod povrćem) tak da mi slučajno ne padne na pamet tražit poticaj i osiromašit ovu našu "državu"...
ispisal bi sve, al uzeli bi mi zelenu karticu pa nebi mogal prodavat na placu svoju muku...eto.
al opet, kad se moglo uzet, ja uzeo...:oops:, nažalost tako više neide, pa sam se "pogospodil" kak to lijepo kaže Kontam.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Nisam pročitala sve što je napisano u ovoj raspravi,budem kasnije,ali navesti ću ovo-uvođenjem,i par godina kasnije definiranjem svrhe poticaja od strane ministra poljoprivrede Čobankovića u dnevniku hrt slušala sam njegovu izjavu koja je glasila otprilike ovako-svrha poticaja je ta da poticaj plus ostvareni referentni prinos kulture prodan po zaštitnoj cijeni ostvari poslovanje sa pozitivnom nulom.Zarada proizvođača je razlika između referentnog i ostvarenog prinosa.I u čemu je onda problem?I ona količina neke kulture zasijana na jednome hektaru će na neki način doći do potrošača,dali direktnom prodajom,ili pretvorena u meso ili mlijeko.Jedino što je bitno je da se oranice obrađuju,jer zarastu li jednom u grmlje,a to se nakon desetak godina događa svugdje,nepovratno se gube proizvodne površine.To se jasno vidi i u čestim polemikama o tome kako Hrvatska ima dva ili tri milijuna obradivih površina,što je glupost,kao što je glupost da se milijun ha ne obrađuje.Glupost je zbog toga jer toga milijuna više nema,zapravo je tu gdje je i bio,ali je zarastao već toliko da je neisplativo zemljište opet privoditi svrsi,veća korist je sada ići si nasječi drva i njima se grijati.A poticaji će se isplačivati na onaj način na koji se isplačuju u EU,to je po zakonu obaveza,i od slijedeće godine nas se neće pitati odgovara li to nama ili ne.

To i jest problem. Malo će se toga nas pitati ulaskom u EU. Morat ćemo se zadovoljiti onime šta nam udijele. Sve po principu: tražili ste, pa sad i gledajte!
 
M

MOCO

Guest
ne mogu se neki gigant, opg xy i baba mara tretirat isto!! to svaka država može sebi prilagodit, a kod nas je to tako da kad seljaci iziđu na ceste ono što izmole dobiju i veliki koji nemaju veze s njihovim načinom života. Tu se treba napraviti neka razlika. ako je recimo neko veliko poduzeće ima uvijek vrhunske prinose, jeftin zakup, megasuper mehanizaciju i zaokruženu proizvodnju- pa šta će im onda poticaji po jedinici površine!? po kravi!? po krmači!? meni to nema smisla!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
taj poticaj po hektaru je samo da se malo pomogne seljacima i ništa više. Cabage ako ti radiš hektar paprike tebi tih 2000kn ne znači gotovo pa ništa,isto tako ti ne mogu dati poticaj po prinosu za recimo tu tvoju papriku jer koliki bi on onda trebao biti za tvojih 50tona a koliko za nečijih 8tona,to se tako ne računa. povrćari dosta dobro zarade svojom proizvodnjom da ih ne treba ni poticati,bolje bi bilo da osiguraju sigurniji otkup. nije to ratarstvo gdje je poticaj jedina zarada. koliki bi onda trebao biti poticaj za hektar plastenika,1 000 000kuna? poticaj je sam po sebi jasan,potiče se nešto čega nema ili gdje je mala zarada,a tu ne spadamo mi.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kako dobijete isto, kad ti dobiješ toliko više novaca po kili koliko si više proizveo??

Nije isto prodati 10tona sa hektra i 50tona....

Govorimo o poticajima, a ne o tome koliko tko zaradi od svoje proizvodnje. Po tome gledano onda neke proizvodnje nebi trebalo uopće poticati.

Govorim o tome da nekoga tko se trudi proizvoditi više, plaća radnu snagu, poreze, prireze itd, ne stimulira se uopće, dok onaj koji ne ulaže niti puno truda ni pameti dobiva istu stimulaciju. Tu nema pravednosti jer sve se trpa u isti koš.

Vječita nepravda je što je voćarstvo, vinogradarstvo i povrtlarstvo strpano u istu skupinu poticaja kao i ratarstvo. Bilo koji ratar sveukupno ima 3 dana posla na svojem hektaru pšenice, soje, kukuruza i sl., dok hektar intenzivne proizvodnje nosi minimalno 1000-1500 radnih sati i to uglavnom iskrivljenih leđa, upaljenih mišića i nedovoljno sati sna.

Dragi ratari nemojte se ljutiti, ali posao vam je mačji kašalj spram gore navedenog.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Vjeruj da nam je i zarada takva osim tko je ove godine pogodio s suncokretom.
 

tovi

Član
Tu od
25 Sij 2012
Poruka
72
kako god okrenete svatko cijeni najviše svoj posao ali trenutno je činjenica da proizvođači mlijeka najgore stoje u poljoprivredi , to je jedan od najtežih poslova u poljoprivredi bez uvrede i omalovažavanja drugih poslova , stočar nema nikada odmora obavezan je svih 365 dana i to 24 h ali i najviše ovisi o svim drugim faktorima koji se obijaju njemu o leđa i najmanje može uticati na cijenu svoga proizvoda
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
kako god okrenete svatko cijeni najviše svoj posao ali trenutno je činjenica da proizvođači mlijeka najgore stoje u poljoprivredi , to je jedan od najtežih poslova u poljoprivredi bez uvrede i omalovažavanja drugih poslova , stočar nema nikada odmora obavezan je svih 365 dana i to 24 h ali i najviše ovisi o svim drugim faktorima koji se obijaju njemu o leđa i najmanje može uticati na cijenu svoga proizvoda


To je al svatko bira svoje zanimanje.
 
M

MOCO

Guest
kako god okrenete svatko cijeni najviše svoj posao ali trenutno je činjenica da proizvođači mlijeka najgore stoje u poljoprivredi , to je jedan od najtežih poslova u poljoprivredi bez uvrede i omalovažavanja drugih poslova , stočar nema nikada odmora obavezan je svih 365 dana i to 24 h ali i najviše ovisi o svim drugim faktorima koji se obijaju njemu o leđa i najmanje može uticati na cijenu svoga proizvoda

Točno!

od svih proizvodnja najteže je uhodat jednu mliječnu farmu i najteže ju je i napustit!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Točno!

od svih proizvodnja najteže je uhodat jednu mliječnu farmu i najteže ju je i napustit!

nije točno, al nek Vam bude...
da objasnim svoj navod:
mljekara dolazi po mlijeko k Vama, ne vozite ga nikud...
mesar dolazi po životinje k Vama, ne vozite ih nikud...
kolko truda tolko zarade...8)
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
nije točno, al nek Vam bude...
da objasnim svoj navod:
mljekara dolazi po mlijeko k Vama, ne vozite ga nikud...
mesar dolazi po životinje k Vama, ne vozite ih nikud...
kolko truda tolko zarade...8)
Pajdo... da ima računa ja svoju robu vozil u Dubrovnik...opće mi nebi bil problem...:finga::finga::finga:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
nije točno, al nek Vam bude...
da objasnim svoj navod:
mljekara dolazi po mlijeko k Vama, ne vozite ga nikud...
mesar dolazi po životinje k Vama, ne vozite ih nikud...
kolko truda tolko zarade...8)



potpis :drinkers:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mislim da je suvišno ovo vaše prepucavanje mislim da mljekari i povrtlari imaju jednako težak posao i obaveze od jutra do mraka i nikad odmora šta treba cijeniti a ne se prepucavati ,stvar je slijedeča da vi trebate biti prioritet poticaja da dobite na vrijeme a ne da se poticaj rastepe po gospodarstvima sa jednim hektarom kukuruze i dvije svinje za vlastite potrebe tu je problem i tu mislim da treba tražiti promjenu dodjele poticaja jer naglašavam da bavljenje poljoprivredom i socijalna državaq nejdu skupa ma kak vi to mislili i tumačili dok se bude radilo na taj način nema ni države ni poljoprivrede...
 
M

MOCO

Guest
nije točno, al nek Vam bude...
da objasnim svoj navod:
mljekara dolazi po mlijeko k Vama, ne vozite ga nikud...
mesar dolazi po životinje k Vama, ne vozite ih nikud...
kolko truda tolko zarade...8)

postoji uzrečica da je farma krenula kad tvoja prva krava postane baka! e vidiš za to ti je potrebno obično 5 godina!
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ma ljudi moji,,nije bitno ko koliko ima posla,,da li radi od jutra do sutra,,to je najmanji problem,,,,,,najveci problem je ulaganje,,,mljekari,,pogotovo,,kupis kravu i ona sama muze????tu su troskovi,,koliko ona novaca popapa,,razmislite samo????od veterinara,,voznje zeleno,,susenje,,gorivo,,traktor,,kukuruz,,sjeme trave,,,pa razne smjese,,vitamini,,,da jos nabrojim,,nije gotovo,,,,to ne dodje iz neba,,u tome je razlika,,,a di sam ja u svemu tome???di jos drzava???o cemu pricamo,,,,
 

buzdovan

Novi član
Tu od
28 Lip 2012
Poruka
14
a dobro znali onda netko što je s poticajama za mlijeko?????? uplatili 3
rate i to je to?????
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Koji smo mi narod! Kako možemo očekivati da naše probleme razumije šira javnost kad se mi poljoprivrednici ne možemo međusobno razumjeti...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh