• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sigurno neće prije nego stupi na snagu zakon o ovrhi i poticajnih sredastava.Znači,tek kad zakon bude objavljen u narodnim novinama,a to je uvijek dva tjedna nakon izglasavanja.Nisam pratila da li je izglasavanje gotovo,već su mi došli na vrh...glave,pa ne slušam.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
U konačnici svima je u interesu uvođenje reda osim mafijašima i vucibatinama, istina je da bi po pravdi trebali od druge strane počet, ali ako će tamo i završit bit će dobro makar za djecu ili unuke:partyman: u protivnom:madmana:.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
aha el ste čuli,bude love a koliko to budemo vidjeli,100% ne budu isplatili sigurno,nisu oni prije zašto bi i ovi:vragek::vragek:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
meni nije jasno odakle vi izvlačite takve podatke?

Informacije za ono što je pitao Hele sam izvukla sa sastanka u petak na kojem nam je djelatnik savjetodavne,koji je član agencije, prezentirao ,sa napravljenim i slajdovanim tablicama i obrazloženjima.Ako je on to nama objasnio krivo,onda sam i ja.Ali,pošto su mu sve informacije koje nam prenosi na sastancima do sada bile točne,nemam mu razloga ne vjerovati.Ovo dolje,o vremenu isplate poticaja sam sama zaključila,zato sam i napisala "sigurno",iako bi se bilo bolje shvatilo da sam napisala "vjerojatno"-moja greška,a zaključila sam to stoga što se do sada o tome govorilo,a pouzdano znam da svaki zakon ide u primjenu nakon izlaska u NN(narodnim novinama),a one izlaze svaka dva tjedna.Mislim da u tome ne griješim,tako je bilo kada sam izgubila neki dokument,pa sam morala dati oglas u NN prije dobivanja novoga.

Nisam čula što je danas u Poljoprivrednoj bilo rečeno o tome,baš sam završavala ručak.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Ako do konca veljače ne upišeš parcelu na svoje ime u arkodu,nećeš za ovu godinu dobiti poticaj,koji će,usput rečeno ove godine iznositi 1760 kn/ha.Novost je ta što se može dobiti dodatnih 1000 kn po ha ako se uđe u inregriranu proizvodnju.Koja mora biti pod nadzorom i za nju se dobiva markica.Kontrola je dva puta godišnje-jednom na terenu i jednom administrativno i preko snimke.

molim te neki link o tome sto podrazumijeva integriranu proizvodnju?Ako imas iskustava ili nekih infomacija kako se prelazi na tu vrstu proizvodnje raspisi se :)

Informacije za ono što je pitao Hele sam izvukla sa sastanka u petak na kojem nam je djelatnik savjetodavne,koji je član agencije, prezentirao ,sa napravljenim i slajdovanim tablicama i obrazloženjima.Ako je on to nama objasnio krivo,onda sam i ja

Da li su vam dali neki link gdje se informirati?
hvala
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nemam link,ali upiši"Pravilnik o integriranoj proizvodnji poljoprivrednih proizvoda za 2013." pa možeš pročitati.U Savjetodavnoj službi možeš dobiti knjižicu o višestrukoj sukladnosti,a tamo ti i moraju dati sve informacije.Novost je i da sve prskalice moraju imati tri rezervoara,ako nemaju moraju se nadograditi ili kupiti nove-to je opčenito i za konvencionalnu proizvodnju,i moraju se atestirati svake tri godine.I atomizeri.U roku slijedeće dvije godine svi moramo završiti tečaj o upotrebi pesticida,petnaest sati plus pet,valjda prakse,i to platiti da dobijemo uvjerenje o osposobljenosti.Ma,ima brdo toga,pročitaj ovo,pa ćeš vidjeti.

U integriranoj proizvodnji koristiš samo pesticide koji su na listi dozvoljenih za tu vrstu proizvodnje,a moraš ju prijaviti prije prelaska sa konvencionalne.
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
@johabice, imam jedno pitnje: ako dečko ide i završi srednju poljoprivrednu školu, jel on onda nakon te škole opet mora ić i plaćat sve te tečajeve? ili je to samo za ljude koji nemaju poljoprivrednu? a ljudi koji su ing. agronomije, jel i oni moraju na tečaj? hvala

i još nešto sam se sjetio, to predavanje na kojem ste bili jučer, jel nam možeš malo više novosti koje nam dolaze napisat, hvala
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
kazu da ce pocet krajem mjeseca sa isplatom poticaja i to prvi dio a sad koliko ce bit taj prvi dio neznase niko nekaze nista konkretno

Neki lik iz agencije rekao u popljoprivrednoj emisiji na HRT-u da poticaj ide u cijelosti.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E MOCO,što se tečaja tiče,idu ama baš svi-proizvođači koji koriste pesticide,trgovci koji ih prodaju,i predavači koji će nas učiti na predavanju.I oni koji neznaju pisati(karikiram),i oni koji imaju završen doktorat.Evo,naš predavač,inače voditelj županijske savjetodavne službe,završen fakultet,magisterij i doktorat,jedan od najistaknutijih i najpoznatijih među strukom fitopatolog u Hrvatskoj,inače naš prezentator na sastanku će morati,prema njegovim riječima isto odslušati famoznih dvadeset sati.I platiti ih prema cjeniku koji odredi ministarstvo.
Radi se naime o tome da će se nakon završenog tečaja dobiti kartica bez koje se ni u jednom dućanu neće moći kupiti pesticidi.

Kod nas u Međimurju se integrirana proizvodnja odvija na oko 250 ha.To nije puno.Ima nešto vočnjaka,vinograda i ratarskih kultura,povrća nema za sada ništa.Listu preparata koji se smiju koristiti smo dobili isprintanu prošle godine,ali mi u povrću smo ostali na starome,pa nisam obračala pažnju.Proizvođačima koji su u integriranoj je program zaštite priređivao upravo ovaj predavač sa sastanka,doktor fitopatplogije,koje li ironije,i on mora na tečaj da dobije zelenu karticu za kupnju pesticida!
Ove godine u integriranu može tko želi,mora ju prijaviti kako bi mu se provodila kontrola,a od slijedeće,ako sam dobro shvatila će u integriranu morati ući svi oni koji će htjeti dobiti poticaje.Konvencionalna se proizvodnja neće poticati.Listu dozvoljenih pesticida u integriranoj proizvodniji bismo trebali dobiti,i to neće biti problem.Problem će biti to što se sa dostupnim neće moći napraviti zadovoljavajuća zaštita,jer ono što je djelotvorno će biti povučeno,ili će biti smanjene najviše dozvoljene doze primjene.Pa će tako,ako npr,neki fungicid daje zadovoljavajući efekt u dozi 3 kg/ha, a oni smanje najvišu dozu na 1,5 kg/ha,nastati problem.
Knjižicu od 60 stranica-Vodič kroz višestruku sukladnost-može svatko dobiti u savjetodavnoj službi,štampana je u 100000 primjeraka, za sve grane poljoprivrede.Da sada prenosim što se u njoj nalazi,morala bih pisati cijeli tjedan.svi ćete je dobiti osobno,direktive su oštre,sankcije još oštrije.

svi su propisi detaljno razrađeni,pa je jedan od njih npr-zabranjeno je na zemljištu koje ima nagib veći od 15% orati okomito na pad terena.Zabranjeno je preko zime imati nepoorano zamljište,zabranjeno je preko zime napraviti finu obradu tla-ono što neki ljudi rade-zatvaranje brazde nakon dubokog zimskog oranja prije proljeća,žetveni ostaci se obavezno zaoravaju,ne spaljuju se,nema oranja dok snijeg ne okopni.Ima li netko na oranici grm,stablo,jarugicu,ili što,krajnje je vrijeme ako se toga želi riješiti da to napravi sada.Jer će kasnije biti kažnjen ako to napravi.Ranije se za stablo ili grm usred oranice u EU dobivalo nešto eura svake godine,ali sada ne znam,ali znam da se kažnjava ako se ukloni bez dozvole.
Točno je određena količina nitrata koja se kojoj kulturi može dati u jednoj prihrani,kao i ostalih elemenata.Ako se prekorači,i to se analizom utvrdi,slijedi kazna.Nitrati su preko zime zabranjeni,ma točno su određeni datumi kada se može izvoziti gnoj,gnojovka,vrijeme zaoravanja,Zabranjeno je nakon žetve ne uništavanje korova na parceli,ima toliko toga da bi se moglo beskonačno raspravljati.
Svaka arkod parcela mora imati napravljenu analizu zemljišta,eh,sada ne znam točno,dali svakih 3 ili 5 godina,u plastenicima svake godine obavezno.
 
Posljednje uređivanje:

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
O dozama i dozvoljenim sredstvima za 2013 godinu nije išta službeno objavljeno.
Ali na temelju iskustva za prošlu godinu, sva dobra sredstva, tj. ona koja se većinom i koriste, barem u ratarstvu, su dozvoljene tako da tu nema problema.
Analiza na privatnoj zemlji svake pete god.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
O dozama i dozvoljenim sredstvima za 2013 godinu nije išta službeno objavljeno.
Ali na temelju iskustva za prošlu godinu, sva dobra sredstva, tj. ona koja se većinom i koriste, barem u ratarstvu, su dozvoljene tako da tu nema problema.
Analiza na privatnoj zemlji svake pete god.

Je,za ovu godinu nije problem,čak ima i više nego treba u povrću(ja sam povrćarka),jer ih puno prisutnih na našem tržištu ima proširenje dozvole i na male kulture,.ali to je za konvencionalnu proizvodnju,ovakvu u kakvoj smo skoro pa svi sada.Ali od slijedeće će se,ukojiko se želi biti u sustavu poticaja,morti preći u integriranu,a tu će biti problema,jer,npr-Afolon,čija je aktivna tvar linuron će biti povučen,a linuron je jedina aktivna tvar koja ide u korijenašicama(mrkva,peršun,celer...)koja uništava ambroziju poslije nicanja kulture i korova,zapravo i u fazi podmaklog rasta kulture i korova.Analizu nisam dobro zapamtila jer sam se fokusirala na informacije za plasteničku proizvodnju,a tu je godina dana.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
@Johabica

Moj post gore se odnosio na integriranu proizvodnju, te na temelju iskustva smatram da su u 2012 sva dobra sredstva bila dozvoljena(za ratarsku proizvodnju).
No u tehnološkim uputama za 2013 ne pišu dozvoljena sredstva, dok je za 2012 pisao točni naziv aktivne tvari te trgovački naziv sredstva, vjerojatno će naknadno lista biti objavljena.

Kako god, 17-og kreću predavanja kod mene u kraju pa ću valjda naučiti nešto novo. :)

Zanimljiv mi je bio podatak iznesen jučer u Plodovima zemlje da je 80% površina u EU pod intg. proizvodnjom dok na eko i konvencionalnu otpada preostalih 20%.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Je,u povrćarskoj proizvodnji to ide malo teže.Ne da nema dosta regisrtiranoga,nago je to što jeste nedovoljno učinkovito u određenim uvjetima,ili ne pokriva ono što je problematično_Osobno nemam iskustvo u integriranoj poroizvodnji,ali osoba koja nam je to prenjela nas povrćare prati od svojih dana prije diplomskog,od kada je bio zaposlenik savjetodavne,poslije diplome je postao voditelj,i na tome radnome mjestu je i magistrirao i doktorirao.A osobno radi pokuse na parcelama povrćara sa svim novoregistriranim pesticidima,i svake zime nam prezentira tablice sa rezultatima u postotcima učinkovitosti.Pa mu,opet kažem, imam razloga vjerovati,jer još nijednu informaciju nije dao napamet,a ako u nešto nije siguran,onda nam jasno,gledajuči nas u oči kaže-neznam.Zato ga cijenim,ne pravi se pametan na osnovu svojega ugleda.A osim toga,on je taj koji vodi u našoj županije integriranu proizvodnju i daje preporuke svakoga tjedana sa kakvom zaštitom i kada ići.Na radiju,i u županijskim tjednim novinama.Ti si očito u sustavu integrirane proizvodnje i znaš o čemu pričaš,ali ratarstvo i povrčarstvo se jako razlikuju,pogotovo po broju vrsta štetočina i bolesti.

Naravno da je u EU večina proizvodnje u integriranom sustavu kada su poticaji veći,a informacije su takve da se konvencionalna-takva kakvu mi u Hr imamo više neće poticati,a imaju i puno širi spektar pesticida dozvoljenih za upotrebu.Kod nas je bio problem sa registracijom,jer se dobavljačima nije isplatila, obzirom da su količine koje su prodavali bile male,pogotovo za povrće.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
U plodovima zemlje gost je bio direktor agencije za plaćanje i rekao da krejem mjeseca idu 100% poticaji.:gitarist::partyman:
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Sve u svemu, dosta će postrožiti (zakompllicirati).
Ja sam prije par mjeseci gledao neke stvari; neke imaju logike: popust spaljivanja ostataka i slično...A onda sam barempol sata vrtio tekst gore-dolje da vidim ovo oko žbunja,drveće i slično.
Iako mi administrativne stvari idu dobro, po par puta sam čitao istu stvar.
Veliko je,preveliko.Podsjeća me na srednju školu kad smo se svi ubijali kod profesorice pa čitali Anu Karenjinu po par puta i onda ona pita "šta je Ana na sebi imala obučena kad je izlazila iz vlaka..tamo i tamo"....o jbt....

Za mene je ovo još daleko jer ono što mene zanima je (ekološko) voćarstvo.
Ali gledao sam neke stvari poput drveća...propisano je što je drvored i koliko je on dug te što se smatra grmljem (koliko se sjećam: neprekidna površina veća od 100 m2) itd...itd..
I sada vs ove Ane Karenjine padne mi na pamet (a to nisam vidio) šta sa drvoredom (propisano što je to drvored.tj koliko stabala na kojoj udaljenosti) ako je na nekoj parceli a ja tu želim saditi voćnjak....

Mislim da će ljudima pucati glave od toga.
Ako posve ukinu poticaje za konvencionalnu proljoprivredu to će biti kolaps za puno proizvođača jer kako mnogi kažu (valjda ne lažu) da im taj poticaj u stvari i jest jedina čista zaradara.

Po meni što se tiče povrćara, oni neće baš osjetiti nedostatak poticaja jer je puno dohodovnije po ha pa onda ako mu igra ulogu 2000 kn , jbš taj posao.
Isto tako mislim da i voćarima koji imaju preko blizu punog roda to neće biti prevelik gubitak.
Kako veli jedan moj poznanik koji ima 3 ha breskvi .... i koji (još uvijek) prima poticaje....ne trebaju meni poticaji ako će mi prisjesti...dat ću ja njima 6000 kn godišnje nek me savjetuju kvalitetno jer ako na 1500 stabala breskvi starih 6 godina moram drhtati za iznos poticaja onda Bože čuvaj Hrvastsku odoh ja u Njemačku kod Hansa vozit traktor po voćnjaku i malčati,frezati itd za 2000 E mjesečno i zdravo đaci.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Od tih poticaja najviše koristi imaju trgovci repromaterijala i ostalih alata potrebnih za poljoprivredu, evo kladim se da skaču cijene čim krene poticaj. Što se tiče ovih propisa ne vrijedi se zamarat time, ja ću lijepo radit po svojem, a oni ako imaju ljude nek me savjetuju i upozoravaju.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Od tih poticaja najviše koristi imaju trgovci repromaterijala i ostalih alata potrebnih za poljoprivredu, evo kladim se da skaču cijene čim krene poticaj. Što se tiče ovih propisa ne vrijedi se zamarat time, ja ću lijepo radit po svojem, a oni ako imaju ljude nek me savjetuju i upozoravaju.


Hehe GUSTAVO...točno, svi trgovci samo prate razvoj situacije pa hooooop cene gore lagano!
to vam je tak, sako bi ubral čim više!

A ZA INTEGRALNU PROIZVODNJU... kaj da velim-čim prije krenemo to bolje po nas, nema se tu kaj čekati, kaj se more treba rešiti i gotovo!
EU nameće svoja pravila, ak se nebudemo riktali po njima ćao đaci!moreš si delati za gušt a od biznisa ništa jer neje po pravilu...

VELIM, ČIM PRIJE SE KRENEMO PRILAGOĐAVAT TO BOLJE!
i jedno je jasno, ko se ne prilagodi ISPADA, ko uspije u prilagodbi IDE DALJE!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vozila sam se prošle godine po Austriji i Mađarskoj i bilo mi je čudno zašto imaju na sred parcele od nekoliko ha nekakav grmić ili stablo kojemu se prilikom obrade moraju ugibati.Ne smiju to iskrčiti,jer ako ih uhvate,plačaju kaznu.
Evo linka za "Vodič kroz višestruku sukladnost"koji je uz onu knjižicu"Dobra poljoprivredna praksa",mislim da se tako zove,koju smo svi dobili prošle godine na kućnu adresu biblija načina proizvodnje kada uđemo u EU.



http://www.mps.hr/UserDocsImages/publikacije/2012/vodic_kroz_visestruku_sukladnost_tisak web.pdf
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh