• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ali takve su farme puno rjede nego sa HF,a ishrana simentalca i holstaina je razlicita...sa simentalcem nemozes toliko pogrijesiti jer ce uvjek sebe zastiti tako da smanji proizvodnju kada je potrebno...sto nije slucaj kod HF-a..
pogledajmo oko sebe pa ces vidjeti da je neki prosjek s simentalcem (u RH) oko 5000L/laktaciji...a ni HF nije puno bolji...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
zato baš, da se ljudi pozabave sa ishranom simentalca kolko sa ishranom i držanjem HF-a nebi bilo tolike razlike, ali i ove sušne i one kišne godine pridonose tome da je sa simentalcom puno jednostavinije barem u našim uvjetima postiči podjednake rezultate u proizvodnji mlijeka, + muški koji su po kvaliteti ali i cijeni nedvojbeno više cijenjeni
zato sem je za simentalca
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ako bi uzeo to koliko dobijes za musko tele i razliku u mlijeku koliko bi vise dobio sa HF,to ti dode na isto..znaci za neku malu razliku u proizvodnji...samo sto simentalca mozes lakse prodati..a ako mislis sam hraniti a od odredene krave nezelis tele krizas sa belgian blue i dobijes crno-bijelog(vise bijelog) "simentalca"...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
mala je gotovo nikakva razlika na mlijeku, a to kolko malo ima više tolko ti je slabiji sastav pa tu gubiš i dojde na isto, ili čak u korist simentalca
ako neke krave križaš s belgijskem to je onda isključivo za klanje, a ostatak ako nejdeš sa seksiranim sjemenom je 50/50 muško ženski i onde se desi da ti fali za remont
 
Posljednje uređivanje:

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
nebi se slozio s tobom...imam nekoliko simentalki u stali koje zaostaju nekih 1000L za prosjekom stada...simentalke cine 6%stada..a tih 1000L da je samo po 2 kn/L,a razlika u teletu kad prodajes je 1000-1500kn u korist simentalca...tako da...
svatko ima svoju racunicu....
sa simentalcem si sigurniji jer se mozes osloniti i na tov kada zapne s mlijekom,manje je zahtjevan a i remont je manji..
dok je HF tvornica koja trazi nesto vise..iako ja sada ciljam na dugovjecnog,krupnog i zdravog(noge) holstaina s visokom proizvodnjom,tj genetiku vodim u tome smjeru...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
to sve ovisi kak si tko posloži proizvodnju i na kaj cilja igdje se med svem tem najde, npr mi trenutno na simentalcu (48 simentalki i 8 HF) imamo prosjek oko 7500 l (pošto smo smanjili kak su počeli zezati oko cijene prije je bil prosjek preko 8000 l) po kravi, najbolje krave su mi simentalke ove su negdi u prosjeku, s tim da teže ostaju steone i lakše oboljevaju, dok u tovu za muške uvjek pametuju kad od njih 10, 1 do 2 su HF-a pa mi idu spuštati cijenu
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Mate kako bikić od Heraldika ? Ovaj moj katastrofa. Moram stavit sliku, prošlo tri mjeseca i ne znam da li ima više od 140-150 kg.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Mate kako bikić od Heraldika ? Ovaj moj katastrofa. Moram stavit sliku, prošlo tri mjeseca i ne znam da li ima više od 140-150 kg.

osobno sam mislio da će brže rasti, ali zapravo nisam to mogao ni testirati jer mu je mater malo podbacila što se tiče mlijeka pa mu trenutno dajem samo 8-10 litara dnevno (fali mi mlijeka za po selu što prodam pa uskraćujem malo njemu), al neću se žurit. ne mora imat 200kg u 3 mjeseca. radije ću ga držat mjesec dva duže na manje mlijeka. fora mi je kaj nema rogova. nije baš dugačak, onako je kraći ko i herladik na slici, al još nije razvio mišićnu masu toliko. za tjedan dana mu je mjesec dana starosti. ugl dosta je i sitan bio kad se otelio i tanke kosti ima, moguće zato jer smo dugo muzli kravu. al vidjet ću sad za 2 tjedna se teli još jedna krava isto sa herldikom osjemenjena. nemam baš neki kvalitetan mobitel da uslikam, mogu probat, al slika neće bit bog zna što.

kako hraniš svojeg?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Od početka moj jede dobro. Bio je na mlijeku do posle dva mjeseca. Nakon 3 tjedna je počeo dobivat starter. Pa posle startera grover koji sam doma mješam i provjereno sam imao uspjeha uvijek tako. Dobi sijena i lucerne. Pase vani svaki dan. Uredno on sve mlati, ali ni blizu simentalcu nije.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
a koliko je mlijeka pio? ovaj moj trenutno pije samo 8 litara jer nemam dovoljno mlijeka za mušterije pa ni ne može brže rasti, a žitarice mu neću davati. samo mlijeko i sijeno.

Inače, sad u Križevcima imaju sjeme 4 bezrožna bika. Od toga 2 homozigotna (sva telad će biti bez rogova) Heraldik PP i Garincha PP (živi bik u križevcima) i 2 heterozigotna (iako nisam siguran jer ni genetičari nisu sigurni) sa mogućnošću pojave scurs-a (nešto slično zakržljalim rogovima odvojenim od lubanje) Rosskur PS i Wahnfried PS (živi u KŽ) (pola teladi bi trebalo biti bez rogova, a dio od tih pola bi mogao imati te zakržljale "rogove", ovisno jel krava ima isti taj gen)

ove godine su mi sve krave osjemenjene sa Heraldikom - dosad jedno telenje, muško, bez rogova, osim jedne junice sa Goldrandom, a sada ću nastaviti sa Heraldikom (dok god ne dobijem bezrožno stado), ali i jednu junicu ćuisjemeniti ovim Rosskur PS (ima lagano teljenje) i još ćemo probati seksirati sjeme i možda još jednu kravu osjemenimo njime jer osim mogućnosti za bezrožni podmladak, ovaj bik prenosi i gen za A2 tip kazeina, al to je sad potpuno druga priča :)
 
M

MOCO

Guest
a koliko je mlijeka pio? ovaj moj trenutno pije samo 8 litara jer nemam dovoljno mlijeka za mušterije pa ni ne može brže rasti, a žitarice mu neću davati. samo mlijeko i sijeno.

šta mu ne kupiš zamjenicu, ako nemaš mlijeka? ovako izgleda kao da je na nekoj dijeti, jel se ne bojiš da bi mogao zakržljati?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
šta mu ne kupiš zamjenicu, ako nemaš mlijeka? ovako izgleda kao da je na nekoj dijeti, jel se ne bojiš da bi mogao zakržljati?

pa mislim da neće iz nekoliko razloga:

1. ta mesnija telad prirodno ni ne sisa više mlijeka. uzmi recimo charolais ili limousine i ostale iz sustava krava tele, mislim da te krave prosječno daju od 6-10 litara mlijeka. mesni simentalac daje više, ali smao kažem da ima dobre teladi i sa manje mlijeka, makar ih možda duže trebaš hraniti do neke težine za klanje pa recimo umjesto 2 mjeseca, držiš ga 3-4 mjeseca.

2. još je mali, još nema mjesec dana i kad je pio po volji do 2-3 tjedan starosti nije mogao popit više od 9-10 litara dnevno. tek je par dana prije nego sam mu smanjio na 8 litara popio oko 11 litara tako da mu to smanjenje možda još ne fali toliko

3. znalo se dešavat kada telad starija od 2 mjeseca dobivaju preko 12-13 do 15-6 litara mlijeka se jako brzo zamaste pa smo primjetili da je čak optimalno negdje oko 10-12 litara dnevno za dobar rast ali bez prejakog zamaštenja iako sama masnoća nije neki problem, ali ima manje samog mesa onda pa ga je opet kažem, bolje možda držati dulje na manje mlijeka, nego kraće na puno mlijeka

4. za 10ak dana mi se teli još jedna krava pa bi onda trebalo bit dovoljno mlijeka pa ću mu dignut na 10-12 litara, al ne više od toga... baš zato jer mi i je cilj duže ga držati jer otkako ne predajem mlijeko više u mljekaru, isplati se uvijek imati teladi u štali tako da što ne prodam u izravnoj prodaji popije tele. ako ga izforsiram da ga utovim za 2 mjeseca, automatski prebrzo dolazim u situaciju da odjednom imam viška mlijeka s kojim nemam kamo i onda moram kupovati tele.


edit: evo KREŠO, uspio sam uslikat nešto slika, kvaliteta slike nije neka, al nije ni katastrofa. na slikama su 27 dana staro muško tele (Heraldik PP/Wal/Mak) i iza njega 13mjeseci i 20 dana stara junica (Rurex TA*/Horwel/Sak)

xicx.jpg

vg96.jpg

7rhz.jpg
 
Posljednje uređivanje:

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Evo mog BdA star 3.5 mj. i junica stara 16 mjeseci. Tek mi se sad čini ko da je malo krenuo.

ypvs.jpg


suu9.jpg


x71r.jpg


6a9x.jpg


pz7j.jpg


wjh6.jpg


vufk.jpg
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Slikao je nećak sa mobitelom odozgora pa se čini niska. Nije niska baš suprotno.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
kut slikanja je dosta čudan pa je teško procijeniti koliko je velik, al ne čini mi se toliko mišićav koliko sam očekivao. ovaj moj mi se čini da će izgledat znatno punije sa 3,5mj ako doživi toliko, al neću unaprijed govorit. evo sad sam mu pojačao mlijeko sa 8L na 12L a to je relativno veliko povećanje pa očekujem da će sad ubrzano krenut rast, al moram priznat da je i na tih 8L rastao čisto zadovoljavajuće, ništa extra, al ne bi ni zakržljao sigurno. Kolko je tvoj pio i kolko sad pije? Ti skidaš rogove stoci odmah nakon telenja?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Moj je pio oko 4.5-5 l. Od 2 mj više ne pije. Sad je na sijenu i zobanju. Trebam mlijeka, a i bolje je meso kad ga prodam. Od mljeka ima dosta loja. Rogove Vet spali ja mislim kad ima 3 tjedna. Da inekciju lokalnu di bude palio i još jednu da uspava tele i onda spali korjen roga. poslje to dezinficira i pošprica nešto da se zaljepi po tome da ne mogu muhe na to. Kad se tele probudi nisam primjetio da ga to smeta , da se češe o nešto. Uzme mi 150 kn za to. To radim samo na junicama koje mislim sebi ostavit. Puno lakše mi je manevrirat sa kravama bez rogova kad idu stalno van.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
pa dosta malo mi se to čini. negdje sam pročitao da je teletu dnevno potrebno 6 litara mlijeka samo za održanja baznog metabolizma, a tek sve preko 6 litara tele koristi za rast. ovaj moj neće bit za prodaju nego ide meni u škrinju, a volim masnije meso, al ne bi ne trebao umastiti se previše od 10-12 litara, a mlijeka imam trenutno taman dovoljno za njega i za kupce.

što se tiče rogova. isto sam negdje pročitao da spaljivanje nakratko uzkrokuje neki manji stres i time kratkotrajno usporavanje rasta. ja nisam ti nikad radio, a isto želim stoku bez rogova pa sam se sad umjesto paljenja, oboružao sa 4 bezrožna bika (Poker PP, Garincha PP, Heraldik PP i Rosskur PS)
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
pa dosta malo mi se to čini. negdje sam pročitao da je teletu dnevno potrebno 6 litara mlijeka samo za održanja baznog metabolizma, a tek sve preko 6 litara tele koristi za rast. ovaj moj neće bit za prodaju nego ide meni u škrinju, a volim masnije meso, al ne bi ne trebao umastiti se previše od 10-12 litara, a mlijeka imam trenutno taman dovoljno za njega i za kupce.

što se tiče rogova. isto sam negdje pročitao da spaljivanje nakratko uzkrokuje neki manji stres i time kratkotrajno usporavanje rasta. ja nisam ti nikad radio, a isto želim stoku bez rogova pa sam se sad umjesto paljenja, oboružao sa 4 bezrožna bika (Poker PP, Garincha PP, Heraldik PP i Rosskur PS)
 
Posljednje uređivanje:

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja telad hranim s 8 L zamjenice,a telad raste ok jer im treba gurati smjesni dio da jede sto prije i da ju imaju po volji(prva 2 mj),a ako mu ti das da ono popije 12litara mlijeka taj bas i nece moci pojesti smjese koliko bi trebao a cijena mlijeka je puno veca od cijene smjese.
ja isto spaljujem rogove a taj stres je nezamjetan...
 

Najnoviji postovi

Na vrh