• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

fudya

Novi član
Tu od
10 Tra 2012
Poruka
27
Da je na engleskom pa da razumem,ali nemacki.....
ako neko zna,neka napise
 

fudya

Novi član
Tu od
10 Tra 2012
Poruka
27
Hvala....ova moja je svojevremeno davala oko 25 litara....cerka je nekog Boss-a....taj bik je bio aktuelan par meseci na ovom momm podrucju,a onda je famozno nestalo semena od njega...uglavnom,ako od od Indurein-a bude zensko tele, mislim da ce ostati u stali
 
M

MOCO

Guest
ok razumeo sam...danas je imala crveni sluz pukao je kapilar verovatno,imala je sigurno jak nadrzaj, ali dobro videcemo kako ce ispasti

to se zove ovulacija! kad se pokaže krv, znači da je krava prije cca 24-30h imala ovulaciju i da je vođenje prošlo! osjemenjavanje se radi nekih 6h oko ovulacije. Sad si zabilježi dan kad je pokazala krv i pazi jer za 19-21 dana trebaš vidjeti hoće li se ponovo vodit, ako ne onda je ostala stelna!
normalna zdrava krava koja nije stelna ima ovulaciju svakih 21 dan!
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
to se zove ovulacija! kad se pokaže krv, znači da je krava prije cca 24-30h imala ovulaciju i da je vođenje prošlo! osjemenjavanje se radi nekih 6h oko ovulacije. Sad si zabilježi dan kad je pokazala krv i pazi jer za 19-21 dana trebaš vidjeti hoće li se ponovo vodit, ako ne onda je ostala stelna!
normalna zdrava krava koja nije stelna ima ovulaciju svakih 21 dan!
to znam hvala ti :)
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
ok razumeo sam...danas je imala crveni sluz pukao je kapilar verovatno,imala je sigurno jak nadrzaj, ali dobro videcemo kako ce ispasti KRESO, MATE,ZVONCICE, MOCO hvala puno na savetima hvala i tebi Zombie, za sledece osemenjavanje koje ce biti pocetkom oktobra kod krave koja se otelila sada 1 avgusta, trazicu katalog ili posto sam saznao odakle uzima semena recicu mu koje seme od bika da nabavi pa valjda ce hteti,alako ne bude hteo trazicu drugog veterinara,al necu odustati od krava narocito ne od holstajn ... :) hvala vam puno :) punoste mi pomogli :)

Jugi, na ovim prostorima starije generacije još se uvijek "klanjaju" doktoru, veterinaru, popu...a ovi to debelo iskorištavaju.tebi predstoji nimalo laka borba protiv takvih stereotipa. Ali koliko vidim, imaš volju da unaprijediš svoje gazdinstvo, da učiš...ako me sjećanje ne vara ti i ja smo razgovarali i na jednom drugom forumu na drugu temu...samo naprijed, kad veterinar shvati da si uporan i da mnogo toga znaš, onda će i on tebe cijeniti. Zar u tvom kraju nema holštajn krava? Koliko znam, Centralna Srbija ima izvanredna grla i jako dobru genetiku, treba samo malo "pogurati" veterinare da počnu raditi svoj posao kako treba. Svi smo to prošli, sve su ti rekli dečki prije mene...ne daj se uplašiti....
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Jugi, na ovim prostorima starije generacije još se uvijek "klanjaju" doktoru, veterinaru, popu...a ovi to debelo iskorištavaju.tebi predstoji nimalo laka borba protiv takvih stereotipa. Ali koliko vidim, imaš volju da unaprijediš svoje gazdinstvo, da učiš...ako me sjećanje ne vara ti i ja smo razgovarali i na jednom drugom forumu na drugu temu...samo naprijed, kad veterinar shvati da si uporan i da mnogo toga znaš, onda će i on tebe cijeniti. Zar u tvom kraju nema holštajn krava? Koliko znam, Centralna Srbija ima izvanredna grla i jako dobru genetiku, treba samo malo "pogurati" veterinare da počnu raditi svoj posao kako treba. Svi smo to prošli, sve su ti rekli dečki prije mene...ne daj se uplašiti....

volju zelju optimista i ne gubim nadu da cu uspeti....jesmo razgovarali smo na poljoinfo.rs forumu, a umom kraju sam ja ''jedina budala'' koja cuva ''niskomlecne'' holstajn(ili kako u mom kraju kazu crno bele) krave, u mom kraju uverenje vlada da simentalac je esktra krava sa 15 i 20litra mleka u drugoj eventualno 3 laktaciji, a moja crno bela je kao junica na prvo teljenje dala 27 litra,al sta mogu kad se narodu ne moze ugoditi,oni njihovsimetalac kupe (kravu) za 500 evra a ja sam iz PKB- beograd kupio jednu kravu crno belu i kostala me 1600 evra davne 2005 godine... ja sam u juznoj srbiji prokuplje je 27km daleko od Nisa e sada ko je cuo za grad Nis zna otprilike gde sam, al da bih bio tacniji nek potrazi planinu Jastrebac e ja sam izmedju nje i grada prokuplja :) al za osemenjavanje cu pitati veterinara dal moze da samo za mene uzme seme koje mu ja preporucim :)... Zvoncice mislim da smo govorili u temi o lecenju krava tj koliko vode sme krava da popije nakon teljenja, kad sam ja tada rekao da u mom kraju vet, kazu da vise od 30 litra dnevno nesme krava da pije koja se neposredno otelila mislim da smo na tu temu pricali :)
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Da, bila je ta tema i tema o lucerni.
Ne obaziri se na narod, narod će uvijek naći razlog za priču. Znam gdje si, žena jednog mog prijatelja je sa Jastrebca, tako da znam dosta o tom kraju i mentalitetu ljudi koji tu žive. Zato sam ti i rekla da budeš uporan, nije lako biti "bijela vrana" i mijenjati ustaljene navike.
Na ovom forumu ima ljudi koji mnogo znaju i uči iz njihovih iskustava. Svako iskustvo dobro dođe.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
01rz.jpg
[/IMG]
g3ns.jpg
[/IMG]
7mij.jpg



Evo slike Mate od malog Blond d Aquitaine.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
01rz.jpg
[/IMG]
g3ns.jpg
[/IMG]
7mij.jpg



Evo slike Mate od malog Blond d Aquitaine.

:) super izgleda. sav je na ćaću osim glave koja je na simentalca pola ostala bijela. ne čini mi se da ima grubu konstituciju kakvu čisti mesni muški simentalci znaju imat. ne bi nikad po njemu reko da je bilo teže telenje. sad bi trebao više mišiće počet dobivat. kakv je inače po temperamentu? normalno ko svako tele ili je možda mirniji ili više divlji?

a kaj je ono preko ograde, neka junica simentalka?
 
Posljednje uređivanje:

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Dosta je temperamentan. Baš je jako živ. Stalno se zabija u mene. Danas sam ga prvi put roknuo kad se zabio pa mu nije bilo ništa jasno. Zato i velim da ne budem više kemijao. Elpaisa ili Warberga i gotovo. Preko ograde mu je sestra od prošle godine. To mi je kućni ljubimac. Danas se terala i skočila na mene dok sam vodu točio. Jedva sam se izvukao. Tučem ju,a ona ne staje. Onda sam pobjego iza žice. Nisam mogo vjerovat ko zombiji iz filmova. Jednostavno ne staje. 13 mjeseci ima i veli veterinar da bi ju trebalo hitno osjemenit da može izgorit, pa bude teško ostala steona. Nisam nikada čuo za to. Meni je plan da je sjemenim sa 16 mj jer mi tako paše nasprem druge krave, a tako i preporučaju. Što vi mislite o tome?
 
Posljednje uređivanje:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Dosta je temperamentan. Baš je jako živ. Stalno se zabija u mene. Danas sam ga prvi put roknuo kad se zabio pa mu nije bilo ništa jasno. Zato i velim da ne budem više kemijao. Elpaisa ili Warberga i gotovo. Preko ograde mu je sestra od prošle godine. To mi je kućni ljubimac. Danas se terala i skočila na mene dok sam vodu točio. Jedva sam se izvukao. Tučem ju,a ona ne staje. Onda sam pobjego iza žice. Nisam mogo vjerovat ko zombiji iz filmova. Jednostavno ne staje. 13 mjeseci ima i veli veterinar da bi ju trebalo hitno osjemenit da može izgorit, pa bude teško ostala steona. Nisam nikada čuo za to. Meni je plan da je sjemenim sa 16 mj jer mi tako paše nasprem druge krave, a tako i preporučaju. Što vi mislite o tome?

ona ako je zdrava a vidi se da je i u dobroj je kondiciji nemre se njoj nikaj desiti gonjenjem, tjerala se bude svakih 21 +- jedan dan i pričekaj nek ona sazrije pa ju osjemeni
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Dosta je temperamentan. Baš je jako živ. Stalno se zabija u mene. Danas sam ga prvi put roknuo kad se zabio pa mu nije bilo ništa jasno. Zato i velim da ne budem više kemijao. Elpaisa ili Warberga i gotovo. Preko ograde mu je sestra od prošle godine. To mi je kućni ljubimac. Danas se terala i skočila na mene dok sam vodu točio. Jedva sam se izvukao. Tučem ju,a ona ne staje. Onda sam pobjego iza žice. Nisam mogo vjerovat ko zombiji iz filmova. Jednostavno ne staje. 13 mjeseci ima i veli veterinar da bi ju trebalo hitno osjemenit da može izgorit, pa bude teško ostala steona. Nisam nikada čuo za to. Meni je plan da je sjemenim sa 16 mj jer mi tako paše nasprem druge krave, a tako i preporučaju. Što vi mislite o tome?

krešo, koji je otac ove junice? mama je od mandele kći kontam

ja sam primjetio da kada dajem zobanje cijelo vrijeme do osjemenjivanja junice se krenu tjerat sa 10-12 mjeseci pa sam tako imo iskustva da sam takve junice čekao i osjemenjivao sa 15-16 (i slušaš galamu 3 dana dok se goni), al imam iskutvo i da sam ih osjemenjivao sa 13-14 i bilo je ok ovako i onako (uvijek pazim da mi lakoća telenja bude preko 120 kod bika). No ono što sam sljedeće primjetio je da sada kod zadnje 2 junice sam zobanje prestao davati nakon 8 mjeseci, a kod ove mlađe i nakon 6 mjeseci, junica raste i raste (al se ne deblja), al se ne tjera i taman kad sam već pomislio da je jalova ona se sa 14 mjeseci prvi put tjerala, odmah zvao veterinara i odmah iz prve ostala stelna i nisam morao čekati 3-4 cikllusa i da slušam beku iz štale. sad ova mlađa junica ne zoblje od 6mj starosti, sada je u 12 mjesecu i još se nije tjerala, al mislim da ni neće još skoro jer još nije ni izrasla u potrbnu veličinu. ugl ako se i ona prvi put tjera sa 14-15 mj to će mi bit potvrda da takva ishrana je bolja, em što ne trošim na njih 7-8 mjeseci žitarice bez potrebe, em što je osjemenim odmah na prvom tjeranju i čuvam jajne stanice, iako ih ima sasvim dovoljno kontam :)
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
.Imam tri junice,starosti oko 1god. ,nekidan bio veterinar i ja ga pitam kad bi bilo vrijeme za pripust...kaze:sa 12mj. starosti junica postaje spolno zrela i ako je dovoljno razvita(400kg) moze bez problema...Naglasak je dao na to da je bitnije koliko je razvijena nego koliko stara!Ja svoje planiram pripustit sa 14-15mj.
Simentalke su i mislim da ce tada taman bit naj. s obzirom da ih nisam forsirao smjesama nego su hranjene sa svim,zelenim,suhim....
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Otac je Major. Testni bik iz Križevaca. Tako sam kupio junicu osjemenjenu njime, ali mi je prekrasna. Toliko koliko mene zadovoljava potrebe za mljekom to sigurno bude ispunila. Od zobanja dobi samo smjesu 2 puta na dan od pol kile da unutra stavim vitamine. Smjesu radim zob i ječam 60%, Kukuruz 35% i sunc. pogača i vitamini. Vani je na paši i sijeno od eng. ljulja i lucerne. Zadnjih 2 mj. i sudansku travu (vidi se na slici).

14f9.jpg
[/IMG]
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma pustite vi veterinarske priče za malu djecu,dovoljno vam je da vidite kakvih ima slučajeva na terenu da veliki broj junica ugiba ili završi kod mesara,mi smo imali jednu ,malo je reći budala od veterinara ,osjemenio je jedno vrijeme sitne junice i slabo razvijene kod pojedinaca sa nekim gaborom MURKO,poslje u međurazgovoru kad mu se to spomenulo ,njegov odgovor je bio ,što bi on radio kada bi se sve junice lako telile,eto to je kao veterinar,to je budala za udarit čekićem po glavi,450-500 kg to je neki najjednostavniji omjer za simentalca
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Evo malo novosti u vezi simentalca, jučer su na uzgajivačkom odboru HUSIM-a izabrana 25 muških bičića (od 3 mj do godinu dana) kojima če se uzeti krv za genomski test i poslati u Njemačku, to bude prva pošiljka od potpisivanja ugovora između nas i Njemaca o genomskom testiranju.
Jas se nadam da od tih 25 bude 2 vrlo dobra koji budu zadovaljavali sve uvjete za naše ali i stranjske centre
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
KREŠO jel BA još na životu. kako izgleda sada?

evo jutros dođem u štalu kad ona mali Heraldik stoji pun balege pored mlade Rurexove junice. izgleda se krava još sinoć otelila kad je već i posteljica izašla i sve. izgleda bilo lagano teljenje. mater je od Wala. tele ne izgleda preveliko, al velči stari da nije ni malo baš. uopće nema korijen roga. nemam baš neki kvalitetan mobitel, al možda uspijem uslikat za koji dan

podravec. znam da za genomske testove uzimaju samo bkove od bikovskih maki, al jel ima situacija kad ima neki zanimljiv pedigre da se i to pošalje? recimo ovaj moj sad ima pedigre Heraldik PP/Wal i bit će hetreozigotni bezrožni bik
 

Najnoviji postovi

Na vrh