• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
u pravu si mate :) ovo je adresa:
http://greenlab-serbia.com/
a ovo je bik:
REGANCREST SHOTTLE ILIAD holstajn crni
sa njim osemenjena junica stara 14 meseci teska 38okg

Management Traits
SCE / Rel.% 7.7/96 Teska telenja (znaci 7,7%,pouzdanost podatka 96%)
DCE / Rel.% 7.3/84 teska telenja kod kceri
SSB / Rel.% 8.7/85 mrtvorodeno
DSB / Rel.% 6.5/85 mrtvorodeno kod kceri
SCS 2.57 somatske stanive
Productive Life 3.6 dugovjecnost
DPR / Rel.% 0.7/88 plodnost kceri
SCR / Rel % NA
Milking Speed 3 brzina muznje
Disposition 3 otpustanje

to je ok bik za junice,nebi smjelo biti problema..
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
sto se tice indeksa kod HF svaka ti genetska kuca ima drugacije indekse...npr WWSires ima sasvim drugacije od Vikinggenetics....
znaci ovako:

Hrvatskom sustavu genetskog vrednovanja najsličniji je
njemački RZG sustav (standardna devijacija 12 bodova),
koji uključuje: proizvodnju mlijeka (45%), dugovječnost
(20%), vanjštinu (15%), plodnost (10%), somatske stanice
(7%) i lakoću teljenja (3%).

Skandinavski vrijednosni sustav značajno se razlikuje
od hrvatskog pa je standardna devijacija 10 bodova. Uključuje
proizvodnju mlijeka (31%), zdravlje vimena (14%),
vanjštinu (13%), plodnost (13%), lakoću teljenja (13%),
dugovječnost (5%), ostale bolesti (5%), muznost i temperament
(4%) i tovnost (2%).

Nizozemski skupni selekcijski indeks (NVI)
uključuje proizvodnju mlijeka (33%), te zdravlje
i vanjštinu (67%). Standardna devijacija je 4
boda.

U Kanadi je
standardna devijacija 5 bodova, što je dosta različito od
našeg sustava. Kanadski skupni selekcijski indeks (LPI)
uključuje proizvodnju mlijeka (51%), dugovječnost i vanjština
(34%), zdravlje i plodnost (15%).

Od nekoliko američkih indeksa najkorišteniji je
TPI skupni indeks. TPI indeks se sastoji od proizvodnje
(43%), zdravlja i plodnosti (29%), te vanjštine (28%).
 
Posljednje uređivanje:

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Evo napokon jučer u jutro u 5.30 h. Otelila se sama, međutim bikić je bilo dosta veliki i počela je izbacivat maternicu. Nisam prisustvovao telenju ( bio pola sata prije tog u štali ) i vjerovatno nije bilo baš lagano, jer moja kravica to odrađiva bez problema. Katastrofa. S jednom rukom stiščem vaginu da se vrati maternica, a sa drugom zovem veterinare. Nitko neče doč, a ovaj koji je dežurni isključen mu mob. i mjenjao se sa drugim a ostavio na sekretarici svoj broj a ne od ovog koji ga mjenja. Naravno ovog na poslu nema. Žena obilazi sa autom okolo a ja poljevam sa hladnom vodom i radim čuda u štali. Onda ju dizao sa štrikom da ne leži jer joj onda ispada van. Jedva našao veterinara u 9.00 h. dotle se krava na stoječki očistila i opet legla i opet problemi. I došo vet stavio dva šava da ne može ništa ispadat van. Gledao je kravu prije sa rukom i veli da joj je maternica na mjestu. Nisam do sada imao iskustva sa takvim stvarima. Da li je imao tko takvo iskustvo ? Pošto nije ispala maternica van hoče li se to sve vratiti na mjesto i da li če imati problema kod narednih telenja sada sa time ? Uglavnom više ne budem kemijal sa koje kakvim pasminama kad ima bikova ko El Pais. Bikić od Eta je definitivno prekrasan i bude prava roba to se odma vidi, ali ovakav dan više ne želim imat. Stavim sliku kad ulovim vremena. Mate nadam se da kod tebe bude sve u redu.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
imao sam ja jednu kravu kojoj je maternica ispala (krava simentalka, bik njemački simentalac horwel). ne sjećam se kakvo je telenje bilo jer tada još nisam baš bio u tom điru, više su starci oko toga, al mislim da je bilo normalno telenje jer su starci sami bili. ugl očistili su joj maternicu stavili unutra, zašili rodnicu itd. jednom nakon toga se normalno otelila i dala dvojke, a sad zadnji put smo imali carski rez s njom (maternica je bila zarotirana pa tele nije moglo van). ta krava je sad negdje u kobsicama nekim (već je bila starija), al ne znam kolko je šta od toga povezano. znam još ljudi kojima se krava normalno telila nakon ispadanja maternice pa čak i nakon carskog reza, al ova moja je možda otpočetka bila genetski malo čudnjikava, a nismo kemijali sa sjemenom i uvijek su to bili simentalci. al nikad ne znaš koji je uzrok. možda ima veze sa sjemenom, možda nema, možda ima veze sa kravom, možda nema. meni sad nije osjemenjeno ništa sa BA, ali ima 2 doze sjemena i neću odustat nakon ovog tvog iskustva, makar ću bit malo operezniji i eventualno seksirat sjeme da bude žensko tele ako procjenim da bi se neke krava mogala teže telit, iako, kako ti kažeš da si bio pola sata ranije u štali, to znači da se brzo krava otelila pa ne znam jel može bit tako brzo telenje ako je teško
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
to ti nevezano o sjemenu..kod mene se jedna prosle godine sama otelila ocistila za pola sata i nakon sat istjerala maternicu....dezinficirali,stavili oblete,vratili i zasili i ostala breda od prve...ostao sam zacuden(mislim da smo ju 2 puta ispirali prije UO jer nije bilo sve 5)...i kad se telila 2x ove god pocela je napinjat i opet tjerat...dali oblete,sredstvo za smirenje i zasili 3 dan otvorili ocistili i opet zasili na jos 10 dana...i sve normalno...samo trebas pripazit prilikom drugog telenja...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Danas osijemenjena Sarenka,krava stara 10god. othranila 9 teladi, 6 puta ostala od prve steona,i 3puta od druge...Premisljao sam se dal da ju dam osijemenit il ne,al mislim si ta je dala maksimum i zasluzila je jos malo zivotarenja,inace je zdrava,vime ispravno i daje trenutno oko 22l,bez ikakvih premiksa,soje....Statistika koju bi svaki stocar mogo samo pozelit...
 
Posljednje uređivanje:

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Mate ova moja je expresna. Tako je bilo i prošlu godinu. Jela sijeno ko luda i sve normalno. Ja otišo se otuširat, pojeo i popio pivu i rekoh idem još pogledat prije spavanja, kad tele se več diže na prve noge. Ja došo sa svadbe i išo gledat ona leži i preživa, rekoh ništa od tog. Taman sam zaspo kad dolazi mama i lupa po prozoru da je tele vani. Ona je dobila zadatak da pazi dok sam ja bio na svadbi. Ona to je odradila sama kad je takva krava, ali sad vjerovatno sa teškom mukom. Da sam barem bio tamo da joj malo pomognem ja mislim da bi bilo sve uredu. Al kad je ona takva, jedino da spavam s njom i onda bi se vjerovatno otelila dok bi ja zaspao.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
nema ti to veze bil ti s njom ili ne kad njoj ide maternica van ona ide, jedino kaj kad si s njom odmah primjetiš i uguraš ju prije nego kaj je istjera cijelu van, malo pridržiš polijevaš hladnom vodom da se prije stegne da ne tjera dalje, nema tu nikakvih pravila, samo moraš iduči put kad se bude telila paziti da ju opet ne istjera
kak je ona sad
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ajde fala bogu za sad dobro. Mislio sam da sam bio s njom pa bi malo sa rukama povuko tele pa bi joj bilo lakše. Možda se ne bi tako naprezala. Nije joj išla van maternica dok se telila, nego poslije kad je legla.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Baterija mi riknula na fotiću. Bikić je prva liga. Dobro raste, ali ruku na srce ništa nisam dobio na prirastu sa mjenjanjem pasmine. Još budem vidio do 12 mj. kad bude išao u klaonicu. Budu slike samo da se sjetim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh