• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
pa to koja je procedura ako misliš da imaš muško tele vrijedno za centar. kolko se plaća genomski test itd.

budem po brojevima napisal da je lekše pratiti
1. mora biti od krave koja ima mljeka (2,3 lakt prek 9000l neču švabe uzimati na testiranje ako ima malo mlijeka neznam za prvotelke kolko moraju dati na dan ali ovo kaj sem videl vani su davale prek 35l na dan)

2. moraju biti dobrog genetskog podrjetla (majka mora imati i oca i djeda austrijskog ili njemačkog) ako ima hrvatskog bika otpada pošto ga oni nemaju u bazi podataka

3. moraš nazvati ove u HPA ili u centre Varaždin i Križevce, u osjek ti se ne isplati jer ih nebudeš dočekal i tam im daš podatke od krave čije bi tele tastiral kad oni provjere podatke odluče dal pe ili nepe na genomski test

sad zdanji uzorci koji su išli na testiranje plačeni su od strane HUSIM-a
cijena testiranja je oko 200 eura
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
samo neznam kolko takvih krava čija muška telad mogu iči na genomski test ima u hrvatskoj možda 200, 300 teško da ima više
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
znači prvenstveno se gleda mlijeko, nema veze ako krava daje manje mlijeka ali ima visoke karakteristike mesnatosti (mislim očito, jer mlijeko se lako izmjeri, a kako ćeš procijenit kravu po osobini mesnatosti, mišićavosti) ugl ja krave preko 9000litara nemam niti je želim imati niti bi je mogo hranit na tu proizvodnju, a i općenito mi ta industrijska proizvodnja mlijeka koja je potpuno neprirodna, psihički ne paše.(neprirodno je da krave daju toliko mlijeka jer za to mlijeko moraju jest hranu koje je njima neprirodna da ju jedu). više gledam u smjeru ekološke proizvodnje malog obujma
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
zakaj krava nebi davala preko 9000 l. pa zato se provodi selekcija da ne daješ neke gluposti koje su skupe nego da ju hraniš ko normalnu kravu samo malo više pojede zbog količine mlijeka nikaj više. ako nema mlijeka a ti ju hraniš ona ti se tovi jer je to normalno pa sad da budu birali za tov baš i ne mislim. pa imaš bikove koju podižu mesnatost i među 50 naj bikova na svijetu plus još i imaju puno mlijeka.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ma dobro ja smatram da krava ne bi trebala jesti ništa drugo osim trava i leguminoza zato kažem da mislim da je nemoguće da krava daje 9000litara bez silaže, žitarica i ostalih koncentriranih krmiva.

je, al pogledaj kolko vrhunskih bikova ima sa mišićavosti krava preko 130... tako je, nema ih. ima ih samo 13 sa gzw preko 100, a najbolji je sa gzw 111

da se mene pita ja bi reko da je prostor mliječnih simentalaca prezasićen sa vrhunskim bikovima i teško da se netko manji može probit (pa pogle winnora - neće niš od njega bit kad već ima mnogo boljih od njega, a stotine ih je slično njemu), a postoji ogroman prostor za selekciju na drugom mjestu u koje nitko ne gleda. premalo je mesnih simentalaca u ponudi sa dobrim fitnesom po meni
 
Posljednje uređivanje:

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
ja mislim da ti nekaj ne vidiš dobro ili ne glediš kaj treba!! pa imaš i s 121 na mišičavost, tj VANADIN

a kaj ti fali, bi ti tovil bika pol godine i da je na 600 kg
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ma dobro ja smatram da krava ne bi trebala jesti ništa drugo osim trava i leguminoza zato kažem da mislim da je nemoguće da krava daje 9000litara bez silaže, žitarica i ostalih koncentriranih krmiva.

je, al pogledaj kolko vrhunskih bikova ima sa mišićavosti krava preko 130... tako je, nema ih. ima ih samo 13 sa gzw preko 100, a najbolji je sa gzw 111

da se mene pita ja bi reko da je prostor mliječnih simentalaca prezasićen sa vrhunskim bikovima i teško da se netko manji može probit (pa pogle winnora - neće niš od njega bit kad već ima mnogo boljih od njega, a stotine ih je slično njemu), a postoji ogroman prostor za selekciju na drugom mjestu u koje nitko ne gleda. premalo je mesnih simentalaca u ponudi sa dobrim fitnesom po meni

Winor je bik 2006 godište prije genomskog testiranja biki s 6 godina su tek išli u masovnu prodaju, a kad je došla genomika sjeme mladih bikova kreče u masovnu prodaju kad oni imaju 1,5 godin znači kad taj bik ima 6 godin ima več hrpu potomaka a mladi bik ima veču genetsku vrijednosti i zato su stalne izmjene bikova koje prije nisu bile, i lakše je održavati svih 8 krvnih linija kod simentalca jer se od rijetkih linija testiraju biki od lošijih očeva bez opasnosti da se zaje... nečije stado

mljeko se gledi zato da se smanje troškovi ulaganja u proizvodnju koja je i ovak preskupa, a za meso imaš izbora kolko hočeš, ako te zanima krava tele ima mesnih pasmina
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ja mislim da ti nekaj ne vidiš dobro ili ne glediš kaj treba!! pa imaš i s 121 na mišičavost, tj VANADIN

a kaj ti fali, bi ti tovil bika pol godine i da je na 600 kg

a gdje to ima Vanadin u RH?

osim toga ja razmišljam na drukčiji način. ja sam uvjerenja da je "teorija o povećanju proizvodnje po grlu" velika prevara. onome tko ima prostora i zemlje se puno više isplati držati niskoproizvodna grla jer gotovo da i nema troškova proizvodnje ako ih ne mora hraniti skupljim krmivima:

1. krave ne jedu žitarice i koncentrat = manje obrade zemlje, oranja, tanjuranja, sijanja, manje posla
2. više krava (ako netko želi istu proizvodnju mlijeka) daje 2-3 puta više stajskog gnoja i potpuno se gubi potreba za umjetnjakom za prihranu travnjaka (što je i bolje za sam travnjak)
3. više krava daje 2-3 puta više teladi (koja su k tome još i skuplja)
4. više krava 2-3 puta više poticaja po grlu
5. više krava - više hektara i više poticaja po hektaru
6. nemjerljivo jednostavnija hranidba
7. mnoga grla bi se mogla musti jednom dnevno i time bi se recimo moglo zadržati posao mužnje na sličnoj razini.

jedini nedostaci su prostor i povećan obujam poslova vezanih za spremanje sjenaže sijene ili košnje zelene krme te čišćenja gnoja i sličnih stvari, al sve drugo je u prednosti pred intenzivnom proizvodnjom

zato stalno tupim da u ponudi ima nimalo ili premalo niskoproizvodnih mesnih simentalaca (npr do 3-4 tisuće litara) sa dobrom GZW za fitnes (jer bez dobrog fitnesa opet dolazi do ranih izlučenja itd), a kad ih već nema onda biram od onih koje imaju one sa najvećom masnoćom, najnižom proizvodnjom mlijeka, dobrim fitnesom, naročito plodnosti jer me razočara svaka krava koja se ne tjera max 60 dana nakon teljenja
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
a gdje to ima Vanadin u RH?

osim toga ja razmišljam na drukčiji način. ja sam uvjerenja da je "teorija o povećanju proizvodnje po grlu" velika prevara. onome tko ima prostora i zemlje se puno više isplati držati niskoproizvodna grla jer gotovo da i nema troškova proizvodnje ako ih ne mora hraniti skupljim krmivima:

nema Vanadina ali ga bude za bikvske majke a to znači da bude i hr bikova jakih na meso

mislim da ga nisi dobro skužil u vezi povečanja mlječnosti, htio ti je reči da i te krave koje tak hraniš s dobrom genetikom mogu davati više mlijeka na istoj toj hrani tj, ista ulaganja a više mlijeka
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
nema Vanadina ali ga bude za bikvske majke a to znači da bude i hr bikova jakih na meso

mislim da ga nisi dobro skužil u vezi povečanja mlječnosti, htio ti je reči da i te krave koje tak hraniš s dobrom genetikom mogu davati više mlijeka na istoj toj hrani tj, ista ulaganja a više mlijeka

kolko po tebi može davati simentalka vrhunske genetike kako u vrhu laktacije tako i u cijeloj laktaciji i bez zdravstvenih i reproduktivnih problema i gubitka tjelesne kondicije isključivo na travi, sjenaži ili recimo nekoj kombinaciji sa sijenom tko nema sjenaže preko zime? dakle osim koncentrata niti kukuruzna silaža ne ulazi u obrok?

i ne znam jel znaš jel selekcija ide u smjeru boljeg iskorištavanja i mogućnosti veće konzumacije koncentriranih krmiva ili selekcija ide u smjeru mogućnosti veće konzumacije i boljeg iskorištavanja trava i djetelina? jer vjerujem da se selekcijom može ići i u jednu i drugu varijantu, al ne znam jel se to radi.
 
Posljednje uređivanje:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kolko po tebi može davati simentalka vrhunske genetike kako u vrhu laktacije tako i u cijeloj laktaciji i bez zdravstvenih i reproduktivnih problema i gubitka tjelesne kondicije isključivo na travi, sjenaži ili recimo nekoj kombinaciji sa sijenom tko nema sjenaže preko zime? dakle osim koncentrata niti kukuruzna silaža ne ulazi u obrok?

i ne znam jel znaš jel selekcija ide u smjeru boljeg iskorištavanja i mogućnosti veće konzumacije koncentriranih krmiva ili selekcija ide u smjeru mogućnosti veće konzumacije i boljeg iskorištavanja trava i djetelina? jer vjerujem da se selekcijom može ići i u jednu i drugu varijantu, al ne znam jel se to radi.

neznam kolko, ali vrhunaska more 7000 l dati sigurno, sveovisi od kvalitite te krme kaj imaš

neznam kam pucaju u selekciji, ali glavno im je mlijeko baš radi toga da joj netreba toliko koncentrata a da da što više mlijeka
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Alo Mate. Mojoj prošao termin , sad čekam da se oteli sa (Blond d aquitaine) Eto. Kad kod tebe dolazi na red Kartago. Nadam se da bude sve uredu. Moja po vani jučer trčala ko da je junica.
 
Posljednje uređivanje:

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Alo Mate. Mojoj prošao termin , sad čekam da se oteli sa (Blond d aquiten) Eto. Kad kod tebe dolazi na red Kartago. Nadam se da bude sve uredu. Moja po vani jučer trčala ko da je junica.

iz kojeg si razloga krizao sa belg.plavim?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Alo Mate. Mojoj prošao termin , sad čekam da se oteli sa (Blond d aquiten) Eto. Kad kod tebe dolazi na red Kartago. Nadam se da bude sve uredu. Moja po vani jučer trčala ko da je junica.

Ma krava nije ostala stelna pa sam u drugom osjemenjivanju osjemenio sa Heraldikom PP (mesni bezrožni simentalac) i tek mi 1.10 dolazi prvo teljenje sa njim i ostale krave ću sa njim jer ako bude žensko volio bi imat krave genetski bez rogova... to sam si uzeo za prioritet., a Kartago (Blonde D'Aquitaine) mi je ostalo još 2 doze pa ću to naredne godine ili nakon kaj ostvarim prioritet :).
javi kad ti se oteli krava, baš me zanima, al kolko sam ja uspio saznati, ne bi trebalo biti problema sa telenjem, al nikad ne znaš

@zombie, nije belg plavi nego francuska pasmina Blonde D'Aquitaine
http://bib.ge/img_animal/17199095blonde_aquitaine.jpg
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Zombie križao sam više iz znatiželje, a sad da li bude vrijedno tog to ču vidjeti. Treba mi tele za tov, pa je to bilo više proba.

Mate baš me interesira kakvo budeš ti imao telenje sa Heraldikom, jer je meni Vet reko da si uzmem Eta kao lakše telenje nego od Heraldika. Još više me interesira kakvo bude tele od Heraldika. Po svemu sudeči prestat ču filozofirat i držat se Elpaisa. Valjda bude sve uredu.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
mislim, po indeksu za telenje heraldik ima 102, eto 95, kartago 93 i po tome bi herladik trebao imat najlakše telennje među ta 3 bika, al i meni moj vet kaže da su teža teljenja, al kad sam ga pitao jel išo na intervenciju, veli da nije. da tih par krava što je osjemenio su se same otelile. pa ga pitam jesu mu ljudi rekli da se krave teško telile pa opet veli da mu nitko ništa nije rekao. pa ga pitam jel mu tko rekao od drugih vet za to i opet ništa. znači nema iskustav i ne zna za nekog tko ima iskustva sa herladikom, al on meni veli da su teža telenja pa sad ja ne znam otkud ta priča i kako. sad je tele u kravama i bit će kako bude. nekad je možda oprvdano bit preoprezan, al nekad možda treba malo i riskirat posebno ako bi se pokazalo da je strah bio neopravdan, al vidjet ćemo.

meni heraldik paše i za žensko tele jer ne predajem više u mljekaru i nije mi zgodno da mi krave daju previše mlijeka (izbjegavam ih hranit sa šrotom, al ako ti krava daje 30 litara onda moraš), a heraldik bi trebao smanjit proizvodnju, a ako i njegove eventualne kćeru budu davale preko 20 litra onda ću još ukrižat sa mesnom pasminom poput ovog Kartaga. cilj mi je imati krave kaj daju 10-15 do max 20 litara u vrhu laktacije
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
jedno pitanje sta mislite o greenlab semena?? da li neko ima iskustva ili moze da mi objasni kako da vidim koji je bik po papiru dobar?? neumem da citam nazive tj neznam sta znace?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ta ista priča je kod mene bila sa telenjima. Nisam htio ništa govorit protiv struke, ali čini mi se da oni imaju voljni moment za takvo nešto u pm. Nedelja pa mi je došao dežurni Vet , a kod drugog sam naručio Elpaisa. Veli da ga nema i ja mu velim da mi da nešto takvo da je tele za tov. Ima Warberga i Raigrasa oba imaju dobra telenja s tim da je Warberg ima svojstva ko i Elpais, a Raigras nije ni blizu za tov. Naravno stavi mi Raigrasa jer je bolji za tov. Ove bikove od Varaždina nisam puno gledao pa nisam ni znao. Kad je otišao idem gledat i vidim koliko se on kuži u sjemena. Ko Marica u krivi ...
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jedno pitanje sta mislite o greenlab semena?? da li neko ima iskustva ili moze da mi objasni kako da vidim koji je bik po papiru dobar?? neumem da citam nazive tj neznam sta znace?

stavi kakav link da se vidi na što misliš pa ti možda netko uspije pomoći kad vidi što te točno zanima
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Ta ista priča je kod mene bila sa telenjima. Nisam htio ništa govorit protiv struke, ali čini mi se da oni imaju voljni moment za takvo nešto u pm. Nedelja pa mi je došao dežurni Vet , a kod drugog sam naručio Elpaisa. Veli da ga nema i ja mu velim da mi da nešto takvo da je tele za tov. Ima Warberga i Raigrasa oba imaju dobra telenja s tim da je Warberg ima svojstva ko i Elpais, a Raigras nije ni blizu za tov. Naravno stavi mi Raigrasa jer je bolji za tov. Ove bikove od Varaždina nisam puno gledao pa nisam ni znao. Kad je otišao idem gledat i vidim koliko se on kuži u sjemena. Ko Marica u krivi ...

ma oni to pogledaju onako nabrzaka pa pola toga krivo popamte. tako je meni jednom preporučivao kao bika sa laganim telenjima za junice a bik ima indeks telenja 90, dakle, teže telenje. ja sam namjerno 3 krave osjemenio sa heraldikom (jednu sam prodao u međuvremenu) jer želim bit siguran kakva su telenja. jer može jedna krava iz skoroz drugih razloga imat teško telenje, a ja ću okrivit sjeme. ovako ću znat, ako obje budu teško telile okrivit ću sjeme. mislim dosta pratim te indekse jer to je jedino što znam o biku i ako sad ispadne da indeksi qurca znače onda nek ide sve u 3
 

Najnoviji postovi

Na vrh