• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
kolko sam ja pročitao, navodno BA počinju intenzivnije mišiće dobivat sa oko mjesec dana i tu bi se najveća razlika trebala vidjet u randmanu mesa ( i klasi, al to još nisam uspio shvatit što klasa znači u tavici). recimo randman mesa/klasa za Elpaisa je 124/119, Warberg 125/120, Heraldik 118/130, dok Eto ima 143/147, a ovaj moj Kartago (iako još nisam s njim osjewmenjivao) 169/145, dakle puno više od ovih simentalaca, jedino heraldik ima veći prirast 122 dok ovi nabrojiani imaju svii 109 i 110 i 103
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Nema većeg trbuha ko simentalac ( bar ovi koje sam ja imao ). Malo je viši pa se izgubi. Mišići su solidni i nakon 5 mj. kad ga budem klao siguran sam da bude bio pravi bik. To se vidi i sad po njemu, ali pored Elpaisa ne znam da li se isplati s time zezati kad ovaj ima lakša telenja i kvalitetu mesa dobru. Opet velim sumnjam da mi bude neka razlika pošto ja ne tovim bikove.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Nema većeg trbuha ko simentalac ( bar ovi koje sam ja imao ). Malo je viši pa se izgubi. Mišići su solidni i nakon 5 mj. kad ga budem klao siguran sam da bude bio pravi bik. To se vidi i sad po njemu, ali pored Elpaisa ne znam da li se isplati s time zezati kad ovaj ima lakša telenja i kvalitetu mesa dobru. Opet velim sumnjam da mi bude neka razlika pošto ja ne tovim bikove.

to sebi u duboko? ja nikako da objasnim svojima doma da možemo tele držat i malo duže (od 2-3 mj), bit će više mesa (4-6mj), a oni kao vele, nije više teletina, a ja kažem ne znam što je, al je meso i bit će ga duplo više :D
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
takvog bika mi je dao veterinar kaze da je za junice..... i da ce tele biti sitno... sa ovim donjim bikom smo osemenili, a kod nas nema biranja sta ti da dobio si...jebiga kakva nam drzava dobro te radimo ovaj posao....ali zanima me sto mislis, da ne valja? jel ce imati veliku glavu bice krupno??? holstajn friz semena nemaju vec neko vreme, imaju samo crveni holstajn na bazi simentalca,ili kako je meni objasnio 30 crveni holstajn a 70 simentalac....
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Taj nema lagana telenja. Kod tebe su veterinari ko i kod mene. Za sjemena sam bio jako odlučan pa su morali popustit i sad mi naruče što im velim, ali lječenje sačuvaj Bože. Drugog izbora nemam. Dobra ocijena ti počinje od 104 na više. Taj bik s kojim ti je osjemenio piše ti tok telenja- 85. U zagradi ti je postotak vjerodostojnosti informacije. tom biku je 91%. Kako god okreneš nije baš nešto , pogotovo za junicu. Valjda bude sve uredu.
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
ako veterinar ima iskustva s tim bikom onda je ok! jer on na terenu osjemeni puno krava i vidi njihovu telad pa zna onda najbolje


ja kod mene ne križam hf junice sa simentalskim bikovima iako mi je veterinar to nudio, kao i belgijsko plavo, jer je imao ok iskustva, ali imao sam da sam na neke simentalke uzimao hf bikove jer sam želio cijelo stado pretopit u hf

a za tele nikad ne znaš kako će se genetika posložit i kako će bit, dok se ne oteli. Možda dobiješ malo crveno tele ili veliko crno ili malo crno!? to se nikad ne zna! možda tele bude krupno i vitalno i junica se oteli sama. Zato se ti lijepo brini da joj bude dobro, da ne jede puno smjese pred kraj stelnosti i da se puno kreće, to je ono klasika za sve junice
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Taj nema lagana telenja. Kod tebe su veterinari ko i kod mene. Za sjemena sam bio jako odlučan pa su morali popustit i sad mi naruče što im velim, ali lječenje sačuvaj Bože. Drugog izbora nemam. Dobra ocijena ti počinje od 104 na više. Taj bik s kojim ti je osjemenio piše ti tok telenja- 85. U zagradi ti je postotak vjerodostojnosti informacije. tom biku je 91%. Kako god okreneš nije baš nešto , pogotovo za junicu. Valjda bude sve uredu.


hvala ti na informaciji junica mi je jako uska pozadi, ali videcemo sta ce oteliti sledece godine :)
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
ako veterinar ima iskustva s tim bikom onda je ok! jer on na terenu osjemeni puno krava i vidi njihovu telad pa zna onda najbolje


ja kod mene ne križam hf junice sa simentalskim bikovima iako mi je veterinar to nudio, kao i belgijsko plavo, jer je imao ok iskustva, ali imao sam da sam na neke simentalke uzimao hf bikove jer sam želio cijelo stado pretopit u hf

a za tele nikad ne znaš kako će se genetika posložit i kako će bit, dok se ne oteli. Možda dobiješ malo crveno tele ili veliko crno ili malo crno!? to se nikad ne zna! možda tele bude krupno i vitalno i junica se oteli sama. Zato se ti lijepo brini da joj bude dobro, da ne jede puno smjese pred kraj stelnosti i da se puno kreće, to je ono klasika za sve junice
cim bude pala neka kisa i krenula trava izvescu ih sve na pasi,a i u prolece isto :) ma samo da se oteli kako treba :) slatka mi je mnogo i 95 posto je bele boje :)
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Jugi, nemoj dozvoliti da ti osjemenjuju holštajnke sa simentalcima, traži holštajna. Bilo je i kod nas tako, kažu da je bik ok, lagana telenja a ono ispadne pravi macan. Ne ovisi sve od bika, ovisi i od tvoje junice. Mi imamo simentalke i junice obavezno osjemenjujemo crvenim holštajnom i uopće me ne interesuje šta struka misli o tom. Važno mi je da sve prođe dobro jer treba dvije godine da dočekaš da od teleta postane krava. Prije nekoliko dana junica se sama otelila i sve ok prošlo.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000935953426&table=DATEN_FV

evo jugi, to ti je taj bik sa svježijim indeksima. sutra će novi indeksi. Telenje mu je 86 što ne da da nije lagano telenje nego je u kategoriji NIKAKO ZA JUNICE, dakle, dosta teška telenja (što je broj manji to je telenje teže. prosjek je 100) . druga je stvar šta ti MOCO kaže ako vet ima iskustva pa zna, al pitanje je jel riječ o iskustvu il priča napamet jer ni sam ne kuži qurca. ja imam simentalke i uvijek junice osjemenjujem simentalcem, ali biranim simentalcem sa izuzetno laganim telenjima kakvog obično imaju 1-2 bika u određenom trenutku. dakle, sa indeksima preko 120 pa sam tako osjemenjivao sa Vaccom, Romariom i sad sa Goldrandom (sve indeksi preko 120) i sve su bila lagana telenja, dodoše bili su sve ženski telci, al svejedno.....

e da, u zadnje 2 godine sam valjda od 10 telaca dobio 9 ženskih. jel netko zna što bi moglo bit uzrok tome, čisto slučajnost ili se može utjecat na to. recimo, ako lucerne ima previše u ishrani, a ona ima neke fitoestrogene koji možda poremete hormonalnu ravnotežu???
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Jugi, nemoj dozvoliti da ti osjemenjuju holštajnke sa simentalcima, traži holštajna. Bilo je i kod nas tako, kažu da je bik ok, lagana telenja a ono ispadne pravi macan. Ne ovisi sve od bika, ovisi i od tvoje junice. Mi imamo simentalke i junice obavezno osjemenjujemo crvenim holštajnom i uopće me ne interesuje šta struka misli o tom. Važno mi je da sve prođe dobro jer treba dvije godine da dočekaš da od teleta postane krava. Prije nekoliko dana junica se sama otelila i sve ok prošlo.
zvoncice ja tu malo mogu da uticem ako mu kazem da samo za mene donese nabavi holstajn to ce kostati 300-400 evra a holstajn ne kako kazu (njih trojicu sam zvao) jednostavno nema :=:)
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000935953426&table=DATEN_FV

evo jugi, to ti je taj bik sa svježijim indeksima. sutra će novi indeksi. Telenje mu je 86 što ne da da nije lagano telenje nego je u kategoriji NIKAKO ZA JUNICE, dakle, dosta teška telenja (što je broj manji to je telenje teže. prosjek je 100) . druga je stvar šta ti MOCO kaže ako vet ima iskustva pa zna, al pitanje je jel riječ o iskustvu il priča napamet jer ni sam ne kuži qurca. ja imam simentalke i uvijek junice osjemenjujem simentalcem, ali biranim simentalcem sa izuzetno laganim telenjima kakvog obično imaju 1-2 bika u određenom trenutku. dakle, sa indeksima preko 120 pa sam tako osjemenjivao sa Vaccom, Romariom i sad sa Goldrandom (sve indeksi preko 120) i sve su bila lagana telenja, dodoše bili su sve ženski telci, al svejedno.....

e da, u zadnje 2 godine sam valjda od 10 telaca dobio 9 ženskih. jel netko zna što bi moglo bit uzrok tome, čisto slučajnost ili se može utjecat na to. recimo, ako lucerne ima previše u ishrani, a ona ima neke fitoestrogene koji možda poremete hormonalnu ravnotežu???
FITNESS
FIT 93 (88)

Vijeka trajanja: 103 (83) Telenja jednostavnost (P / m): 86 (94) 107 (86) kad kazes 86 mislis na ovo sto pise 86(94)??? jel se to tu gleda?? auuu sada si me uplasio aj slikacu junicu danas pa ocenite jel da povadja pa daje ponovo osemenjujem ili da je pustim pa sta bog da??
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Svaki simentalac za mlijeko ima u sebi mali postotak Holštajna. Ko da gledam svoju situaciju. Moraš se suprostavit tim biserima i ono najgore susjedima i cjeloj familiji. Oni se isto smiju iz tebe. Nikakva stvar nije za naručit sjeme. Oni imaju ugovor sa centrom za reprodukciju sjemena i dobijaju sjeme svaka 2 tjedna. I ako naručuje za tebe sjeme od japanske prepelice to je zabadava. Plačaš cijenu sjemena. Koji su to likovi 300-400eura za sjeme. Ne vjerujem kako ljude obrađuju. Tako su mene odjebavali, pa kad su vidli da nisam ko stari deda od 90 godina koje lako obrađuju, pa mi je naručio sjeme. I kad je osjemenio onda sam ga zatražio cjevčicu da vidim jel to taj bik. Ostal je ukopan i u čudu od kud to opče znam. Veli da ga to niko nije tražio od kad je veterinar. Ima sreče sjeme je bilo koje sam naručio. Sad sam našao jednog koji mi je obečao da ga mogu zvati u bilo koje vrijeme. Radi u fušu. Nadam se da kad oče pobrat novce,da oče i saslušat i napravit kak treba. Pred par tjedana mi se telila krava i išla joj maternica van. Od 5.30 ujutro do 9.30 sam s jednom rukom držao za pizdu od krave i poljevao hladnom vodom i preko mobitela tražio veterinara dok sam uspio dobit preko jednog čovjeka jednog iz grada koji je došao. Moj koji je trebao biti dežurni nije došao na posao i mob mu je isključen. Žena k njemu doma ovaj spava i neče se probudit. U takvoj sam situaciju sa njima da bi mogo takvom ko tvoj zavrnut z vratom.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
http://www.dodaj.rs/f/2H/EK/21Ajmm06/photo0037.jpg
to je ta junica koja je osemenjena sa ovim hatke bikom...jel hatke bik cist simentalac ili imagene crvenog hostajna? meni rece veterinar da jenekih 30 posto crveni hosltajn??

2 broja koja gledaš na ovom linku što sam ti ga stavio su Kalbverlauf p/ i Totgeburten p/ dakle 2 prva broja koja se odnose na "p" paternal, odnosno po ocu, ovo "/m" se odnosi kakva telenja će imati kćer od tog bika. dakle kalbverlauf p je telenje po ocu i za hatkea ti je 86 sa 94% sigurnosti podataka (broj u zagradi), dok je totgeburten p uginuće teladi po ocu koje je 87 sa 87% sigurnosti podataka. Osim ako vet zbilja ima pouzdano iskustvo da taj bik ima laka telenja, ja ni za živu glavu ne bi tog bika stavljao u junicu i ako nije ostala stelna ja ne bi tog bika ponovo stavljao. ovaj drugi ERROL je malo bolji, al isto nije za junice. gle, ako je junica ostala stelna, šta je tu je, morat ćeš više pripazit kako ju hraniš da se ne utovi i da bude u dobrog zdravlja. pred telenje se samo osiguraj da imaš sve što treba, a možda tele bude žensko pa će telenje bit lakše, ugl ima tu iskusnijih uzgajivača na forumu koji te bolje mogu uputiti što i kako sa junicom ako je osjemenjena sa takvim bikom.

ako nije ostala stelna i ono što ti trebaš napraviti je doći k svom veterinaru ili bilo kojem veterinaru s kojim možeš raditi i pitati ih od koga naručuju sjeme, odnosno, da ti daju ili katalog te firme ili kontakt, web stranicu gdje ćeš ti vidjet koje oni sjeme imaju u ponudi. ako veterinar radi sa nekim centrom za reprodukciju on može potpuno normalno naručit bilo koje sjeme koje oni imaju jer je sjeme već kod njih i uvezeno. kako ti on rekao ispada da ga on sam mora iz amerike uvozit a to ne ide tako. ovo 300-400 eura ti sere da te obeshrabri. dosta nas je prošlo ovo o čemu KREŠO priča, ja isto inzistiram da vidim cjevčicu nakon osjemenjivanja i uvijek kad naručujem sjeme pogledam što imaju u centru, čak i centar kontaktiram, odaberem, kažem veterinaru i za 2-3 tjedna je sjeme tu. moj 1 vet mi je isto pričao o ciframa o 400-500kn pa i više što je običba glupost, al inzistirao sam i došao na svoje. sad ovaj vet je bolji kaj se toga tiče, al i dalje sam biram bikove
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
decki,ima doza koje kostaju 400 - 500 kn...tak i vet s kojim sam ja radio trazio sam da naruci i isto prica doza kosta 700-800 kn...oni gledaju kak im je lakse i da nemaju zajebancije,jer ak kod nekog slucajno potrosi jedu dozu od 400 kn kak ce covjeku objasnit da treba samo sjeme platit 400 kn kad je do sad placao cca 40 kn???
narucio ja kod tog vet sexirano sjeme 10 doza i od 10 doza bilo je 0 teladi...ja sam inzistirao da bude sexirano sjeme za junice i on je nabavio,poslije toga sam isao gledati koja je koncepcija toga bika bila 42% kad sam vidio dobro sto se nisam onesvjestio... trenutno biram bikove koji imaju veliku dugovjecnost i dobre noge,jer bez toga nema ni rentabilne proizvodnje..
sad imam svoj kontenjer,biram sto hocu i koliko hocu(dovezu mi kuc u roku 7-10 dana,ako je hitno i prije)i 70% sam osjemenjujem,kad mu nesto nije jasno ili kada hormonano stimuliram oderedeni broj krava-junica zovem vet... da se pohvalim,neki dan sam postao ponosan "otac" jedne male junicke:) haha
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
ok razumeo sam...danas je imala crveni sluz pukao je kapilar verovatno,imala je sigurno jak nadrzaj, ali dobro videcemo kako ce ispasti KRESO, MATE,ZVONCICE, MOCO hvala puno na savetima hvala i tebi Zombie, za sledece osemenjavanje koje ce biti pocetkom oktobra kod krave koja se otelila sada 1 avgusta, trazicu katalog ili posto sam saznao odakle uzima semena recicu mu koje seme od bika da nabavi pa valjda ce hteti,alako ne bude hteo trazicu drugog veterinara,al necu odustati od krava narocito ne od holstajn ... :) hvala vam puno :) punoste mi pomogli :)
 

fudya

Novi član
Tu od
10 Tra 2012
Poruka
27
Jel poznat nekome bik Indurein?
Ispada da je elitno seme,osemenio sam juce jednu devojcicu od 13 godina sa njim
:(yawn):
 

Najnoviji postovi

Na vrh