• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
KREŠO jel BA još na životu. kako izgleda sada?

evo jutros dođem u štalu kad ona mali Heraldik stoji pun balege pored mlade Rurexove junice. izgleda se krava još sinoć otelila kad je već i posteljica izašla i sve. izgleda bilo lagano teljenje. mater je od Wala. tele ne izgleda preveliko, al velči stari da nije ni malo baš. uopće nema korijen roga. nemam baš neki kvalitetan mobitel, al možda uspijem uslikat za koji dan


Budem slikao pa budeš vidio. Stvarno je pun mišića i svaki mišić se na njemu vidi. Hranim par dana starijeg crnog bikića sa njim i veći je nego ovaj. Uglavnom ljepo izgleda, ali nije nešto lud rastom. Uglavnom dobar, al sumnjam da budem više išao u egzibicije sa drugim pasminama.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Budem slikao pa budeš vidio. Stvarno je pun mišića i svaki mišić se na njemu vidi. Hranim par dana starijeg crnog bikića sa njim i veći je nego ovaj. Uglavnom ljepo izgleda, ali nije nešto lud rastom. Uglavnom dobar, al sumnjam da budem više išao u egzibicije sa drugim pasminama.

pa dobro, kod njega ako se sjećam je malo nešto iznadprosječan rast, al glavna mu je karakteristika da ćeš od njega dobit puno više mesa nego od ovog crnog recimo koji je kao veći. sada sam se vratio opet iz štale. tele leži pa nismo išli must kravu u podne i sad kad se osušio mi izgleda dosta veći nego jutros. baš me bude zanimal usporedba heraldika i eto-a kad uslikam. kolko je bio tamo star na onim slikama što si stavio?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
pa dobro, kod njega ako se sjećam je malo nešto iznadprosječan rast, al glavna mu je karakteristika da ćeš od njega dobit puno više mesa nego od ovog crnog recimo koji je kao veći. sada sam se vratio opet iz štale. tele leži pa nismo išli must kravu u podne i sad kad se osušio mi izgleda dosta veći nego jutros. baš me bude zanimal usporedba heraldika i eto-a kad uslikam. kolko je bio tamo star na onim slikama što si stavio?

Ona slika je stavljena 18.08. a otelio se 21.07. Tako da je na toj slici imao manje od mjesec dana. Baš me interesira kakva situacija bude kod tebe.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
podravec. znam da za genomske testove uzimaju samo bkove od bikovskih maki, al jel ima situacija kad ima neki zanimljiv pedigre da se i to pošalje? recimo ovaj moj sad ima pedigre Heraldik PP/Wal i bit će hetreozigotni bezrožni bik

od tih 25 starosti od 3 mj do godinu dana svega jedno 10 je od bikovskih majki, ostalo su od krava koje po proizvodnji odskaču od prosjeka staje, te imaju dobar pedigre i majke moraju biti ocjenjene..

mi smo dobili popis od 50 muških izvađenih iz sustava po tem sistemu kak sem napisal i prvo smo maknuli sinove od bikova Vanstain, Manitoba tj bikova čiji sinovi več imaju sinove u centrima, onda smo pretepali pedigre-e i ocjene krava, s tim da smo za prvi put imali malo slabiji kriterij (jedno 6 ili 7 smo stavili na popis) oko kojih se je dosta dvoumili ali kad je prvi put onda more

sad sve ovisi i koji je deda tj bik iza Wala u pedigreu, ali ako nemaš kontrolu mlijeka nemre iti
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
pozdrav drugari :) krava mi otelila tele na dan kad smo pravili silazu, a tek danas mi veterinar rekao da je od bika simentalca weber b 295...posto sam i tojedva izvukao da li neko zna kakav je to bik, ??
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
pozdrav drugari :) krava mi otelila tele na dan kad smo pravili silazu, a tek danas mi veterinar rekao da je od bika simentalca weber b 295...posto sam i tojedva izvukao da li neko zna kakav je to bik, ??

ba zar listi ima 3 bika pod imenom weber, od toga 2 loša imaju teža telenja, sad ako ima, a najvjerojatnije u Hrvatskoj neki pod tem imenom, onda nemreš nikaj znati
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
rece mi covek sa poljoinfo.rs, da je to bik od webala, da ima 29m.m i 26 proteina, a meni nije jasno sta je m.m? on se odjavio pa nisam dobio odgovor..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Sta rec kad ti dodje "veterinar" osijemenit kravu, i uleti u stalu sa sijemenom,bez da ju je pregledao jel se jos uvijek goni,da nije pitao koje sijeme,da mu netreba topla voda za sijeme i pripremu,da nakon sto je osijemenio gleda u cijevcicu jel izaslo sve sijem i da vidi s kojim je uopce osijemenio.... i za kraj da mu dam 100kn,da nepise racun i da me nedovodi u dodatni bespotreni trosak,jel kao DOBRI SMO SI!!!
Kakve ta krava uopce ima sanse ostat stelna nakon takvog posla i pristupa???
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Sta rec kad ti dodje "veterinar" osijemenit kravu, i uleti u stalu sa sijemenom,bez da ju je pregledao jel se jos uvijek goni,da nije pitao koje sijeme,da mu netreba topla voda za sijeme i pripremu,da nakon sto je osijemenio gleda u cijevcicu jel izaslo sve sijem i da vidi s kojim je uopce osijemenio.... i za kraj da mu dam 100kn,da nepise racun i da me nedovodi u dodatni bespotreni trosak,jel kao DOBRI SMO SI!!!
Kakve ta krava uopce ima sanse ostat stelna nakon takvog posla i pristupa???
ma kakvi dobro...kad smo dobro sto ne uradi nesto na odlozeno ili dzabe, ma kakvi sve to oni rade samo da uzmu pare, znas njihovi sinovi voze audi a6 bmw x5 za to sve treba para, a koga da deru nego nas naivne, ja sam resio takve veterinare da isutiram iz dvorista, takvi veterinari nek idu kod tatka i majku pa nek pregledjuju i neka rade, ja kad dajem moje pare ima da dobijem sta zelim.....vise nema popustanja!!!:mad:
 
M

MOCO

Guest
kolega jako dobar tekst i lijepo od tebe što si to podijelio ovdje jer ja nemam baš puno šanse doći do takvih informacija, a jako ih cijenim!
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kolega jako dobar tekst i lijepo od tebe što si to podijelio ovdje jer ja nemam baš puno šanse doći do takvih informacija, a jako ih cijenim!

i drugi put
takve stvari se moraju podjeliti da svi znaju o čem se radi,... jer takva su vremena da nam samo treba se sami okrenemo jedni protiv drugih
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
koliko placate u prosjeku dozu sjemena??tj koliko ulazete u kvalitetnu genetiku?
u razgovoru s 90%veterinara shvatis da ljudi traze sto jeftinije sjeme odnosno skupo im je platiti vise za nesto bolje...i onda se pitamo gdje smo...po meni nisko ulaganje u dobar genetski matrijal je pucanje u glavu,samo sto sada pucas a metak te pogodi za neke 2god..
ja trenutno izdvajam oko 110kn/dozi (+pdv)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
koliko placate u prosjeku dozu sjemena??tj koliko ulazete u kvalitetnu genetiku?
u razgovoru s 90%veterinara shvatis da ljudi traze sto jeftinije sjeme odnosno skupo im je platiti vise za nesto bolje...i onda se pitamo gdje smo...po meni nisko ulaganje u dobar genetski matrijal je pucanje u glavu,samo sto sada pucas a metak te pogodi za neke 2god..
ja trenutno izdvajam oko 110kn/dozi (+pdv)

svi vrhunski bikovi simentalci (vrhunski po izboru uzgajivačkog odbora HUSIM-a) su između 100 i 120 kn +pdv, tak da ja neznam zakaj je ljudima teško je da je kriza ali dati 70 kn više za bolje sjeme
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
nisam nikada detaljno zagledao cijene simentalca,ali ono sto mi je bilo ponudeno bilo je dosta jeftinije u odnosu na HF,generalno gledano..
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
sjeme vrhunskih HF je mnogo skuplje poštu su vodeči centrki za reprodukciju u svijetu koji se bave HF pasminom u privatnim rukama i gledi se samo profit, dok su svi centri u Austriji i Njemačkoj koji se bave Simentalcom u vlasništvu stočara i cilj je da sjeme bude što dostupnije svima radi očuvanja linija, zato u HF-u se sve svelo na 3 linije, a kod simentalca na 9 kaj je velika prednos radi uzgoja u srodstvu
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
sve to stoji,ali usudio bi se reci da su i bikovi bolji...tj HF pasmina je jedna od "najrazvijenijih" a i najbrojnija pasmina u svijetu,dok simentalac se prevladava pretezito u europi...ako pogledamo americkog holstaina okvirima i gabaritima moze baciti u sjenu simentalca sto se tice proizvodnje i uzgojne vrijednosti..bio sam u njemackoj u posjet jednoj farmi oni su vec par generacija(u stali) koristili USA bikove, to su krave u prosjeku bile 800-850kg s prosjecnom proizvodnjom od 37L/dan...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
HF je najbrojnija pasmina, a sad o kvaliteti ovisi držanje, ishrana i genetika, jedno bez drugoga nejde, HF je posložen tak da i loša genetika more davati puno mlijeka ako su držanje i ishrana na nivou, more i simentalac, ali je izgledno jako velika razlika god takvih simentalki koje imaj dobru tj lošu genetiku i ove loše genetike moraju prije iči van, jer ima simentalskih farmi s prosjekom 11000, 12000, 13000 l u laktaciji, bez hormona dok recimo amerikanci puno tuču s hormonima pa imaš kravu u prvoj laktaciji koja da 20 000 l
 
Na vrh