• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

heik

Član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
87
moji veterinari rade sa 3-4 bika,koje mijenjaju svakih 4-6mj.
i uvijek gledaju da bude koji iz elite i za junice,ova zadnja 3 što su bila 2 su elita i ta 2 su bila i za junice. uzimaju ih iz SB,KŽ i OS.
tako ako se desi da u idućoj turi naruče i WAUSA probat ćemo i njega na nekim kravama.
 
M

MOCO

Guest
Ako se krava telila 2-3 puta, pa meni je to tek najvrednija krava, uhodana u vrhu životne proizvodnje, pa neću je valda ja sad zjbat s nekim bikom, a ja i tako nemogu pronać simentalca za moje krave simentalke, jer svaki daje kćeri koje najčešće daju manje mlijeka od mojih krava- pa šta će mi to onda? svaka moja krava je za mene vrednija od teleta koje će dat pa nema smisla da ne učinim sve što mogu da se oteli laganini! nikad si ne bi oprostio da upropastim kravu teškim telenjem samo zato što sam uzeo bika kojem i na čelu to piše, a ja sam mislio pa šta!? znam da ako bik ima u pasošu teško telenje, da to nije 100%, da on ima i ok telenja, al ja ne želim riskirat!
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ako se krava telila 2-3 puta, pa meni je to tek najvrednija krava, uhodana u vrhu životne proizvodnje, pa neću je valda ja sad zjbat s nekim bikom, a ja i tako nemogu pronać simentalca za moje krave simentalke, jer svaki daje kćeri koje najčešće daju manje mlijeka od mojih krava- pa šta će mi to onda? svaka moja krava je za mene vrednija od teleta koje će dat pa nema smisla da ne učinim sve što mogu da se oteli laganini! nikad si ne bi oprostio da upropastim kravu teškim telenjem samo zato što sam uzeo bika kojem i na čelu to piše, a ja sam mislio pa šta!? znam da ako bik ima u pasošu teško telenje, da to nije 100%, da on ima i ok telenja, al ja ne želim riskirat!

da najvrjednija krava je i zato nebudeš osjemenil s nekim kretenom, budeš išel s najboljim kaj moreš najti za tu kravu, nemreš riskirati radi teškog telenja jer takve se krave teško tele samo ako ima nekih problema

ako tvoje junice tj krave od tvojih krava daju manje mlijeka (večina) od majki a podrjetlom su od očeva koji podižu mlječnost za +700,800... (vrhunski biki koji imaju njemačke teste ja našima nevjerujem) to onda sigurno nije problem u genetici nego u ishrani junica
drugo je ako osjemenjuješ s nekim kretenima koji imaju samo hrvatske testove

po toj tvojoj logici za bika vulcana i njemu sličnima nema mjesta u tvojoj staji
 
M

MOCO

Guest
Sad imam jednu izgleda ko krava od milion$ al doji se ko koza a majka i baka(austrijanka) su davale 35-40l, a ova nemože navuć na 16/dnevno, jede ko lav a nije izgubila ni kile nakon telenja (2.telenje) sve ode u butove i rep (ma idealna za krava-tele sustav), a stoji pored kolegice koja daje 20L u mužnji

sa holštajnima nemam problem, tu ima izbor stvarno da mogu gledat sitnice pa sad gledam na položaj i dužinu sisa i dugovječnost.Na simentalke idem sa crvenim h. u zadnje vrijeme jer meni je bitno mlijeko, ja ne tovim telad, i veterinar je isto pametan čovjek i biramo zajedno i reko je da će probat nabavit štagod pronađem da mi odgovara.
Kod simentalca mi je na 1. mjestu mliječnost kćeri iznad 7000l, pa onda drugi uvjet je da nema napomena da nije za junice. To su mi prva dva uvjeta i osnovna, ako to ima više bikova onda gledam protok mlijeka, skladnost vimena, papke, dužinu sisa .... i naravno najosnovnije da mi nije u srodstvu s kravom!

Eto ako neko zna bika simentalca s prva dva uvjeta nek mi napiše ime
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Sad imam jednu izgleda ko krava od milion$ al doji se ko koza a majka i baka(austrijanka) su davale 35-40l, a ova nemože navuć na 16/dnevno, jede ko lav a nije izgubila ni kile nakon telenja (2.telenje) sve ode u butove i rep (ma idealna za krava-tele sustav), a stoji pored kolegice koja daje 20L u mužnji

sa holštajnima nemam problem, tu ima izbor stvarno da mogu gledat sitnice pa sad gledam na položaj i dužinu sisa i dugovječnost.Na simentalke idem sa crvenim h. u zadnje vrijeme jer meni je bitno mlijeko, ja ne tovim telad, i veterinar je isto pametan čovjek i biramo zajedno i reko je da će probat nabavit štagod pronađem da mi odgovara.
Kod simentalca mi je na 1. mjestu mliječnost kćeri iznad 7000l, pa onda drugi uvjet je da nema napomena da nije za junice. To su mi prva dva uvjeta i osnovna, ako to ima više bikova onda gledam protok mlijeka, skladnost vimena, papke, dužinu sisa .... i naravno najosnovnije da mi nije u srodstvu s kravom!

Eto ako neko zna bika simentalca s prva dva uvjeta nek mi napiše ime


prvi uvjet da ti kčeri daju iznad 7000l realno more biti ispunjen samo ako ti je majka dala 6000, 6500 ili više, nemre kčer od krave koja ja dala 4000 l dati 7000l to nejde odjednom

a s lakim telenjima a da njihove kčeri imaju mljeka imah hrpu odličnih bikova i u hrvatskoj ali to ti nikaj ne vrijedi AKO NEZNAŠ UZGOJITI JUNICU
bikovi: Waldbrand, Rumgo, Romario, Vogt, Orbit oni su najbolji do tih koji imaju i jedan i drugi uvjet za tebe
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
prvi uvjet da ti kčeri daju iznad 7000l realno more biti ispunjen samo ako ti je majka dala 6000, 6500 ili više, nemre kčer od krave koja ja dala 4000 l dati 7000l to nejde odjednom

ja imam situaciju da su 2 dvojajčane blizanke oca Horwela i krave koja je kao prvotelka dala 3300 litara u laktaciji, meni dale kao prvotelke jedna 5500, a druga 6000 litara. dakle dobio sam skok u mliječnosti od skoro 100%, tj +2500kg, tako da nisam siguran da tvoja tvrdnja stoji, barem ne u 100% slučajeva

@MOCO rijetki bikovi koji imaju lagana teljenja će imati kćeri koje će imati lagana teljenja (ima ih, ali malo), i ako stalno osjemenjuješ sa bikovima sa laganim teljenjima ideš spiralom gdje ćeš u svakoj sljedećoj generaciji dobivati krave koje će imati teža teljenja. treba pažljivo birati krave koje se lakše tele i njih ponekad osjemeniti sa bikom koji će ti dati kravu koja se lako teli (pored ostalih kvaliteta) makar i bilo nešto teže teljenje (što ovisi i o drugim stvarima, a ne samo o biku, al to znaš i sam).

ja još nemam puno iskustva, ali imam jednu junicu bika Wal koji je po teljenju jedan od rijetkih nama dostupnih koji ima lagano teljenje, a i njegove kćeri imaju lagana teljenja (108 i 109 indeksi). junicu sam osjemenio sa 13 mjeseci i sama se otelila u roku 2 sata kad sam ju zadnji put vidio u štali bez znakova da će se teliti uskoro... dok za 2 sata ona se oglasi, mi u štalu, ona stoji, tele pored nje leži. statistika govori da njegove kćeri u prosjeku kao prvotelke daju 6600 litara (dobro vime, dobre noge, nešto sporija mužnja i kraće sise). Mandela je najbolji u tom segmentu (112 i 113 indeksi za težinu teljenja) prvotelke isto oko 6600, duge sise (ali niže vime), najbolje noge, brza mužnja. jedino i Mandela i Wal imaju slabije mlijeko. Winnorove kćeri su na preko 7000 litara, sa svim dobrim karakteristikama koje ti trebaju jedino sa problematičnim niskim vimenom. Mal isto tako, Vanstein itd. Ima bikova sa laganim teljenjim koji daju kćeri sa laganim teljenjima, ali uvijek će neki imati neki nedostatak, zato ih uvijek križaš sa nekim bikom koji će pokriti taj nedostatak, a kad imaš krave koje se lako tele imaš puno veći izbor bikova za tu svrhu.

PS za sve ove bikove ne znam jesu još uvijek dostupni u HR
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja imam kravu od Mandele i kad se prvi puta telila isto ko i tvoja došo, a ono sve gotovo. Od njega sam htio junicu ili od Wala. Još uvijek me ne interesira Winnor, jer se još ne zna u velikim postocima o njemu. Mandela je stara kuka i za njega se sve zna.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ja imam situaciju da su 2 dvojajčane blizanke oca Horwela i krave koja je kao prvotelka dala 3300 litara u laktaciji, meni dale kao prvotelke jedna 5500, a druga 6000 litara. dakle dobio sam skok u mliječnosti od skoro 100%, tj +2500kg, tako da nisam siguran da tvoja tvrdnja stoji, barem ne u 100% slučajeva

@MOCO rijetki bikovi koji imaju lagana teljenja će imati kćeri koje će imati lagana teljenja (ima ih, ali malo), i ako stalno osjemenjuješ sa bikovima sa laganim teljenjima ideš spiralom gdje ćeš u svakoj sljedećoj generaciji dobivati krave koje će imati teža teljenja. treba pažljivo birati krave koje se lakše tele i njih ponekad osjemeniti sa bikom koji će ti dati kravu koja se lako teli (pored ostalih kvaliteta) makar i bilo nešto teže teljenje (što ovisi i o drugim stvarima, a ne samo o biku, al to znaš i sam).

ja još nemam puno iskustva, ali imam jednu junicu bika Wal koji je po teljenju jedan od rijetkih nama dostupnih koji ima lagano teljenje, a i njegove kćeri imaju lagana teljenja (108 i 109 indeksi). junicu sam osjemenio sa 13 mjeseci i sama se otelila u roku 2 sata kad sam ju zadnji put vidio u štali bez znakova da će se teliti uskoro... dok za 2 sata ona se oglasi, mi u štalu, ona stoji, tele pored nje leži. statistika govori da njegove kćeri u prosjeku kao prvotelke daju 6600 litara (dobro vime, dobre noge, nešto sporija mužnja i kraće sise). Mandela je najbolji u tom segmentu (112 i 113 indeksi za težinu teljenja) prvotelke isto oko 6600, duge sise (ali niže vime), najbolje noge, brza mužnja. jedino i Mandela i Wal imaju slabije mlijeko. Winnorove kćeri su na preko 7000 litara, sa svim dobrim karakteristikama koje ti trebaju jedino sa problematičnim niskim vimenom. Mal isto tako, Vanstein itd. Ima bikova sa laganim teljenjim koji daju kćeri sa laganim teljenjima, ali uvijek će neki imati neki nedostatak, zato ih uvijek križaš sa nekim bikom koji će pokriti taj nedostatak, a kad imaš krave koje se lako tele imaš puno veći izbor bikova za tu svrhu.

PS za sve ove bikove ne znam jesu još uvijek dostupni u HR

slažem s s tobom za ove horwelove krave, ali si i u međuvremenu premjenil način ishrane, a njihova majka je možda imala neki problem s nogama, vimenom pa je zato dala malo mlijeka, a opet ako je sve bilo isto oko ishrane, i majka im bila zdrava one su dale 6000 to je isto manje od onoga kaj MOCO traži, a morate znati da se na velikoj mlječnosti krava (preko 8000 litara) mlječnost od majke i kčerke se sve manje razlikuje jer to ishrana teže preati
ovo za prosjek prvotelki od određenih bikov je relativno jer su ti podaci mjereni u njemačkoj koja ima 7300 prosjek po kravi i austriji koja ima 6700 po kravi tak da ti podaci vrijede za farme s tim prosjekom
mandele i više sigurno nema, mal je upiten, nez za vansteina, a ovih drugih ima, samo to su biki koji več pomalo izlaze, i ako hočete da dobijete muško a da ide na genomsko testiranje mora biti od mlađih bikova jer stari bik daje bikove s manjim gzv-om a i ima več dokazane sinove tak da tešo da netko bude zainteresiran za njega
to su odlični bikovi ko hoče stvoriti sigurno stado (da je jako proizvodno i jaka genetska osnova za njihove potomke) samo njihov gzv je slabiji
 
M

MOCO

Guest
e ovak, zaboravite to da ja neznam uzgojit i nahranit junicu ili oteljenu kravu, znači taj razlog otpada :partyman:
kad govorim o simentalkama, u 2. laktaciji sve odreda daju 38l, a kao prvotelke startale su sa prosjećno 25l (dakle, takve sam ostavljao, a imao sam i onih koje nisu svoje tele mogle nahranit tih sam se rješavao) znači njih sad trebam osjemenjavat s bikom koji u najmanju ruku neće srušit tu proizvodnju.

ove što je @mate nabrojao, eto na njih nisam ni obračao pažnju
vidit ću kak mi Mandela odgovara sa stadom

sad vidim ovo što @podravec piše da Mandele više nema? jel to istina? kog onda da gledam?
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
gle MOCO uzgojit i nahranit junicu nije jedno te isto a genetika ti je zaj.. stvar jer nigda neznaš kaj buš dobil. moreš od najvačag sranja dobit nekaj najbolje ali mogučnosti su jako male tak i od vrhunskog bika da dobiš jako lošu kravu. ako se baviš proizvodnjom mlijeka moral bi znati bar 5 top bikova koje trenutno moreš nabaviti a ne one koji su bili popularni prije 5 godin. i ne kužim kak za tebe nesu dobri novi bikovi, pa večini tih bukova majke daju preko 11 12 tisuča u 305 a ne u 600 dana.
 
M

MOCO

Guest
kojem simantalcu majka daje 11 12 t litara u standardnoj laktaciji? de mi ime, možda sam ga promašio kad sam tražio
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
evo med prvi 10 bikov na ZAR-ovoj listu svi prek 10 a ovi su preko 11 12 wille, everest, winnipeg, vlax, rockefeller, isostar. pa se ti čudi
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kojem simantalcu majka daje 11 12 t litara u standardnoj laktaciji? de mi ime, možda sam ga promašio kad sam tražio

pa kaj ne rečeš da te takve krave zanimaju, ako hočeš dam ti adresu i dojdeš pogledati, ima ih 4 sa 11000+, jedna od njih 12000 (naravno u 305 dana) :madmana:
dal hočeš imena i brojeve ušnih markica
 
M

MOCO

Guest
šta imam krave gledat!?

lijepo sam rekao da mi treba provjereni simentalac čije kćeri daju oko 7000l i koji nema naznačena teža telenja. To sam samo reko i ništ više i takvog bika nemogu nač u onom katalogu koji ja imam i zato sam rekao ako neko ima ime takvog bika da mi napiše pa da mi ga veterinar naruči!

( a to valjda znate da se radi o standardiziranoj laktaciji u 305 dana)

ako nemogu nać takvog simentalca, idem s crvenim h jer skoro svaki hol. daje to što tražim
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
šta imam krave gledat!?

lijepo sam rekao da mi treba provjereni simentalac čije kćeri daju oko 7000l i koji nema naznačena teža telenja. To sam samo reko i ništ više i takvog bika nemogu nač u onom katalogu koji ja imam i zato sam rekao ako neko ima ime takvog bika da mi napiše pa da mi ga veterinar naruči!

pa da vidiš simentalke koje daju prek 11000 litara

čijeg kataloga imaš
 
M

MOCO

Guest
mene zanimaju testirani i provjereni simentalski bikovi za UO za moje simentalke! ne zanimaju me krave, osim mojih! imam osječki katalog

ti imaš samo malo problema sa čitanjem? :partyman:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
testirane i provjerene bikove budeš teško našel, uvozi se večinom sjeme mladih bikova kojima tek dolaze progeni testovi a osjek ima takve klko mi je pozdano, a ako te bikove švabe koriste kao bikovske očeve ne vidim nikakvi problem

vidim da te previše boli istina tak da tolko od moje pomoči, ne vidim razloga da ti još kaj velim
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Pozdrav svima. Moram reči zanimljiva tema, sviđa mi se. :)
Sad da se i ja uključim u raspravu.
Kažeš da tražiš provjerene bikove (99%) sa izvrsnom mliječnosti, a da daju laka teljenja; Po tom kriteriju odmah u oko upadaju Vanstein i Rumgo, a svakako mislim da bi trebao koristiti*Waldbrand-a. Odlićan bik, možda nema 99% al je 91% lijepa pouzdanost podataka.

Mogu samo kazati da su moje dvije Vansajnice u prvoj laktaciji proizvele preko 7000l tako da imam samo rijeci hvale za njega
 
M

MOCO

Guest
Pozdrav svima. Moram reči zanimljiva tema, sviđa mi se. :)
Sad da se i ja uključim u raspravu.
Kažeš da tražiš provjerene bikove (99%) sa izvrsnom mliječnosti, a da daju laka teljenja; Po tom kriteriju odmah u oko upadaju Vanstein i Rumgo, a svakako mislim da bi trebao koristiti*Waldbrand-a. Odlićan bik, možda nema 99% al je 91% lijepa pouzdanost podataka.

Mogu samo kazati da su moje dvije Vansajnice u prvoj laktaciji proizvele preko 7000l tako da imam samo rijeci hvale za njega

Hvala, pogledat ću tu trojicu

našao sam ga,vanstein i winipeg isto dobar za mlijeko
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

heik

Član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
87
VANSTEIN je Križevački bik mislim,ali ga je bilo i u Osiječkom centru u ponudi. Osječki centar uzima duboko smrznuto sijeme iz svih centara iz HR
 

Najnoviji postovi

Na vrh