• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
ja bome na ovu cijenu mljeka ni nepomišljam da kupim nešto novo kad nemam skoro ni za polovni a bome i neznam koliko ću se još baviti proizvodnjom mljeka .
Ali kad bi negdje našao polovni kontejner nas par bi uzeli i držali svoje sijeme unutra i i kad se krava tjera pozvali veterinara da oplodi s našim sijemenom.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ja bome na ovu cijenu mljeka ni nepomišljam da kupim nešto novo kad nemam skoro ni za polovni a bome i neznam koliko ću se još baviti proizvodnjom mljeka .
Ali kad bi negdje našao polovni kontejner nas par bi uzeli i držali svoje sijeme unutra i i kad se krava tjera pozvali veterinara da oplodi s našim sijemenom.

posle nove godine ako se stanje kaj se cijene mljeka ne popravi bude polovnih kontenjera bagatela budete vidli
 
M

MOCO

Guest
ja više ne mogu platit veterinara za uo! meni je to jako skupa stavka jer prvi put naplati 300kn pa onda još +120 sutradan ponavljanje+ još ako mora i prekosutra ponovit i završit vođenje injekcijom hormona za ovulaciju! i onda za 3 nedjelje najčešće opet sve ponovimo s tim da me to onda ukupno košta nekih 150 kn manje.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ja više ne mogu platit veterinara za uo! meni je to jako skupa stavka jer prvi put naplati 300kn pa onda još +120 sutradan ponavljanje+ još ako mora i prekosutra ponovit i završit vođenje injekcijom hormona za ovulaciju! i onda za 3 nedjelje najčešće opet sve ponovimo s tim da me to onda ukupno košta nekih 150 kn manje.

pa tvoji veterinari nemaju pojima, ako ti konstantno imaju dugu gonbu 2,3 dana, el su tolko mutavi da prvi dan gonbe ujutro neznaju dati receptala, i naveče je za osjemeniti sigurno, drugi dan ujutro provjeri ako neje ovulirala još jemput osjemeni i nema viš kaj ako se preganja nakon 21 da prepusti ju 10.dan daš hormona goni se kroz par dana u 90% slučajeva tad ostaje bređa
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
malo smo zaboraveli ovu temu kaj neje ni čudno, dal se još koristi umjetno osjemenjivanje i s kojim bikima ili to obavlja bik u staji
 
M

MOCO

Guest
pa moram koristit veterinara, kad biram bika gledam na lako telenje, dugovječnost i mliječnost i da mi nije u rodu s kravom , a malog bika koristim više kao njuškala kad on muče onda znam da se neko vodi. Al sad već jedno vrijeme nisam radio uo jer ne znam šta ću, mislim možda sve riješit jer ovo s mlijekom više nema smisla
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
4 krave + 1 junica i sve će bit osjemenjene drugim bikom (prvi put da je tako). dosad osjemenjeno (sve krave simentalac) 1x Elpais, 1XKartago (Blonde D'Aquitaine), slijedi 1x Goldrand za junicu, 1x Heraldik PP i 1XWyoming (čiji je sin trenutno najbolji simentalski bik na svijetu, a sam Wyoming podiže mast za +0.71

sve se pazi da nema srodstva, odnedavno isključivo uzimam bikove dobrog fitnesa (naročito dobre plodnosti) i isključivo koji povećavaju mast u mlijeku. i jedno i drugo svojstvo imaju npr Rurex, Wyoming, Heraldik PP (kao i winnifiz i wildland, ali su mi krave u srodstvu sa tim bikovima pa ću ih moć koristit tek nakon što ukrižam neke druge bkove na kćeri sadašnjih krava)

druga stvar. postupno ćemo odustati od predaje mlijeka mljekari i usredotočiti se na prodaju na kućnom pragu i onda je ideja imati krave koje daju MANJE mlijeka kojima ne treba nikakva smjesa niti išta drugo osim trave i sijena i sa tim ciljem ove godine eksperimentalno križam simentalca sa Blonde D'Aquitaineom (Kartago BA/Wal SIM) i ako bude žensko ostavljam, također koristit ću Heraldika više koji je bezrožni mesni simentalac i probat tu doć do više mesnatosti, jačeg mlijeka i bezrožnosti genetske u stadu. posebno zato jer Heraldik nije u srodstvu sa niti jednim bikom u HR i onda bi njegove kćeri opet mogao i nekoj budućnosti opet osjemenjivat sa nekim boljim simentalcom (opet pazim na mast) ili Jersey pasminom (to bi išlo samo na najmišićavije krave)
 
Posljednje uređivanje:

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja sam isto za probu osjemenio sa Blonde D'Aquitaine. Jesi sad prvi put osjemenio sa Elpaisom ili imaš kakva saznanja kakva je njegova telad za meso. Koliko košta njegovo sjeme. Kad gledam njegove karakteristike, ne znam da li mi se uopče isplati zahebavat sa mesnim pasminama i mislit si kakva budu telenja. Jedva čekam da vidim kako je to sve kod tebe prošlo.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Ja sam isto za probu osjemenio sa Blonde D'Aquitaine. Jesi sad prvi put osjemenio sa Elpaisom ili imaš kakva saznanja kakva je njegova telad za meso. Koliko košta njegovo sjeme. Kad gledam njegove karakteristike, ne znam da li mi se uopče isplati zahebavat sa mesnim pasminama i mislit si kakva budu telenja. Jedva čekam da vidim kako je to sve kod tebe prošlo.

imao sam samo jedno žensko tele tako da nije mjerodavna informacija, jedino znam da je kvaliteta mesa bila odlična, recimo u usporedbi sad sa ženskim teletom Romaria koje je bilo dosta žilavo za teletinu, ovo elpaisovo je bilo jedno od boljih, a i bila je relativno mišićava, zbijena za žensko tele, al imaš tu je neko neku sliku muškog telca Elpaisovog stavil možda koju stranu prije ove.

a stelenjem ne bi trebalo bit problema ni sa mesnim pasminama ako je sve u redu s kravom i ako nije utovljena, još ako se inače krava lako teli
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Ja sam isto za probu osjemenio sa Blonde D'Aquitaine. Jesi sad prvi put osjemenio sa Elpaisom ili imaš kakva saznanja kakva je njegova telad za meso. Koliko košta njegovo sjeme. Kad gledam njegove karakteristike, ne znam da li mi se uopče isplati zahebavat sa mesnim pasminama i mislit si kakva budu telenja. Jedva čekam da vidim kako je to sve kod tebe prošlo.

Imali smo nekoliko telenja krava osjemenjenih s Elpaisom. sve je bila muška, krupna telad, ali laka telenja. Vitalna telad koja brzo napreduje. kad smo osjemenjivali s njim, bila je neka nadoplata na elitu, ali kasnije su ukinuli tu nadoplatu, tako da je cijena bila kao i za sve prosječne bikove.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ja sam isto za probu osjemenio sa Blonde D'Aquitaine. Jesi sad prvi put osjemenio sa Elpaisom ili imaš kakva saznanja kakva je njegova telad za meso. Koliko košta njegovo sjeme. Kad gledam njegove karakteristike, ne znam da li mi se uopče isplati zahebavat sa mesnim pasminama i mislit si kakva budu telenja. Jedva čekam da vidim kako je to sve kod tebe prošlo.

ja isto neznam kolka je isplativost križati s mesnim pasminama, jer ima stvarno simentalskih bikov jakih na meso pa ako se slučajno kroz godinu dana premjeni kaj s cijenom mlijeka imaš žensko koje moreš pripustiti i ona bude imal mlijeka,a žensko od mesne pasmine neznam kolko meore imati mlijeka jer ako povuče gene od mesnog bika koji znamo da nema mlijeka jer selekcija kod njih nije išla u tom smjeru nemaš nikaj

npr pogledajte na zar listi bika Vanadin more se svaki mesni bik posramiti njegovih statistika za meso jedni je problem kaj nema njegovog sjemena u HR, bude uskoro jedino za bikovske majke

dali tko osjemenjuje sa bikovima koji imaju samo genomski test
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
a evo i jednog HR bika sa jako dobrim genomskim testovima.
http://www.simentalac.com/cms/images/pdf/waus.pdf

taj bik ima samo jedan problem što se nlazi u centru u osjeku a tam su ljudi tolko traljavi da nisu bili sposobni poslati sjeme u njemačku da ga mogu švabe testirati na svojim kravama, a da stvar bude bizarnija nisu niti krv poslalni na ponovni genomski test (pošto su objave novih rezultata svakih 4 mjeseca pa svakih 4 mjeseca moraju ponovno slati krv na analizu) tak da taj bik nikad nebude imal pouzdani test, tj bude u hr a vi vjerujte hrvatskim testovima
 
M

MOCO

Guest
kad kod bika vidim teška telenja ili nije za junice, ja ga odma zaboravim i netreba mi
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kad kod bika vidim teška telenja ili nije za junice, ja ga odma zaboravim i netreba mi

ako si zadovoljen s svime kaj popravlja i misliš da ti takov bik trba za neke krave zakaj ga nebi stavil na kravu koja se je 2,3 puta telila, one se tele bez brige, a za junice imaš bike tipa rotax, romario, rumgo, waldbrand
veče tele u startu bolje napreduje
 

Najnoviji postovi

Na vrh