• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Hvala Mate živa si enciklopedija. Imam simentalku. Nešto sam probao skužit, ali to je skoro pa ništa. Ako možeš malo prevest ono sa križanjem sa simentalkom i ako ima telenja. I kakav je za meso i tov.

GKZ = to ti je kao vrijednost za križanje (100 je prosjek, sve iznad je iznadprosječno, ispod je ispodprosječno dakle negativno) Eto ima 154, dakle odlično (30 na ljestvici od svih pasmina za simentalca) uz 48% sigurnosti podataka (ovaj broj u zagradi),

FW = indeks odnosno uzgojna vrijednost za meso - 147 (tu je 44. na top ljestvici - opet super) uz 60% sigurnosti

NTZ - 126 - netto prirast - taj indeks i ne kužim baš najbolje, ali valjda ne koliko dnevno raste nego neka valjda netto vrijednost

TGZ - 109 - e to je dnevni prirast - znači koliko brzo raste svakodnevno (tu ti indeksi za niti jednu pasminu ne idu preko cca130, znači tih 109 je skroz ok iako recimo Heraldik pp ima 121 i Charolais Janda ima 122, ugl Upravo mesno naglašeni simentalci imaju najjači dnevni prirast, a Charolais odmah iza njih te Aquitaine i belgijsko plavo tu negdje na trećem mjestu (ima i BB i BA kojima taj indeks prelazi 120)

AUS - 144 - to je randman mesa, dakle mišićavost (tu prednjače ovi sa duplom muskulaturom - BB te ide i do 180, iako moj ovaj Kartago isto ima jako visoko 168 )

HLK - 150 - to je klasa mesa i nisam siguran na što točno misle, moguće zamaštenost trupa, mramoriranost ili tako nešto, mekoća mesa itd, nisam siguram, tu isto ne ide preko 180

Kp - 96 (69% sigurnosti) - težina teljenja direktno po ocu dakle Etu - znači nešto teže od prosjeka (tu imaš veliki raspon od 50-60 do 130-140

Tm - 96 (49% sigurnosti) - uginuća teladi direktno po ocu dakle Etu - i ti indeksi uglavnom prate ove od teljenja

Ugl, TOP bik za tov uz nešto malo teža teljanja (niš strašno) iako je sigurnost podataka dosta niska tako da i tu težinu treba uzet sa zrnom soli. može bit i dosta viši, ali i niži indeks, al nevjerujem da baš ima više od cca 5 jedinica +/-
 
Posljednje uređivanje:

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
evo ovo je drugi telić od ELpaisa,kompletno ista figura, male noge,nabito tjelo,telenje ko od šale,prvo tele sam prodao jednom forumašu u tov a sa ovim vidjet čemo tek je dva dana star,

Uploaded with ImageShack.us


Dobar je, takvog sličnog sam imao lani od bika Mal, čak mi se čino još više ko medved :)

Inače, čak i za taj index za meso treba bit pametan jer govori samo o muškom potomku, e sad ja recimo jedne godine hoću sve telce u meso i žensko i muško i dobiješ sve ženske i drek, pa sam počeo gledat i mišićavost krava i tu recimo Elpais ima 116, a Heraldik 127..., a ove mesne pasmine bi naročito i ženski telci trebali bit mišićavi

PS kako se stavlja slika u post, ja sam naučio samo onako preko linka?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hvala. Bilo bi dobro da je dnevni prirast bolji. Javi kad se oteli tvoje sa Heraldig i Kartago kak je prošlo. Još bi najrađe Heraldiga, ako su dobri teliči i nema problema kod teljenja. Javi koja je razlika u cjeni među njima.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Hvala. Bilo bi dobro da je dnevni prirast bolji. Javi kad se oteli tvoje sa Heraldig i Kartago kak je prošlo. Još bi najrađe Heraldiga, ako su dobri teliči i nema problema kod teljenja. Javi koja je razlika u cjeni među njima.

prije ćeš se ti meni javljat, ja tek trebam počet osjemenjivat. sjeme je spremno samo se trebaju počet tjerat (sve su friško oteljene, osim jedne koja je 2 mjeseca stelna sa Elpaisom)

edit: evo pronašao sam na netu jedan jedini primjer junice Blonde Aquitaine x Fleckvieh (simentalac):
http://bilder.landwirt.com/d6e22ff63ffa109d6e0dc56e0ce49622.jpg
 
Posljednje uređivanje:

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ma nema do muškog. Tak je i kod ljudi. Do neke granice žensko donekle i prati kakvo osrednje muško, al kad baja počne jest špek i trusit po pivi pa di mu je kraj.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Danas pitam veterinara kakve bikove ima u ponudi a on mi veli
Od simentalca ima MAD i REFLEKS ( s njim sam oplodio danas jednu kravu)

Crni holstajn DONAT i ANNEX

Crveni holstajn RONNY
Pa molim nekog znalca da malo prokomentira ove bikove i da svoju preporuku
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Danas pitam veterinara kakve bikove ima u ponudi a on mi veli
Od simentalca ima MAD i REFLEKS ( s njim sam oplodio danas jednu kravu)

Crni holstajn DONAT i ANNEX

Crveni holstajn RONNY
Pa molim nekog znalca da malo prokomentira ove bikove i da svoju preporuku

u holstein se ne kužim

Refleks je domaći bik i testiran je u RH, a ja ne znam što da mislim o tim našim testovima jer ih ne pratim
Mad je skroz mladi bik (2008 ) sa tek genomskim testom (znači nije testiran na podmladku) i teško je reći kakve će stvarne vrijednosti imati kad se testira na podmladku. ovako genomski je čisto OK, iako ponavljam, pravog testa nema i zapravo se sa jako malom sigurnošću može išta reći o njemu
Ja koji sam cjepidlaka po tom pitanju, ne bih osjemenjivao niti sa jednim od tih, al ja sam tip koji od 50 vrhunskih bikova u hrvatskoj bira samo 2 ili 3 :)

Napomena: ako ima Mad i Refleks znači da dobiva sjeme iz CRSH, što automatski znači da ti njega možeš tražiti da ti naruči sjeme koje sam odabereš koje u CRSH imaju u ponudi. moj veterinar nikad nema ono kaj mi treba pa zato mjesec dana prije nego krene osjemnjivanje ja njemu lijepo kažem: naruči mi toliko i toliko doza tog i tog sjemena i to je to. svaka tri tjedna ovi iz CRSH obilaze hrvatsku.
 
Posljednje uređivanje:

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Što se tiče testa u Hrv. moja junica je bila tako osjemenjena sa bikom Major koji je u testu isto. Mene nije nitko nikada pitao bilo kakve podatke o telenju, a čisto sumnjam kad bude krava da me bude bilo tko što pitao (čak sam siguran u to) o kčeri Majora.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Danas pitam veterinara kakve bikove ima u ponudi a on mi veli
Od simentalca ima MAD i REFLEKS ( s njim sam oplodio danas jednu kravu)

Crni holstajn DONAT i ANNEX

Crveni holstajn RONNY
Pa molim nekog znalca da malo prokomentira ove bikove i da svoju preporuku

mad svakak prije refleksa jimaš 60%-tnu pouzdanost a za refleksa nemaš nikaj osim da je negativen na mljeko
kolko se razmem u crne svakak anex prije donata
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Greškom sam napisao da sam plodio s Reflex-om a nije nego s Madom

jesi dobio moj odgovor jučer? kliknuo sam slanje par puta, al nikako ne vidim da sam poslao

i kad smo kod toga, jel moderatori mogu sredit taj problem jer upravo nikad nemam poslanih poruka u outboxu?
 
Posljednje uređivanje:

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
jesi dobio moj odgovor jučer? kliknuo sam slanje par puta, al nikako ne vidim da sam poslao

i kad smo kod toga, jel moderatori mogu sredit taj problem jer upravo nikad nemam poslanih poruka u outboxu?
jesi dobio sam tvoje poruke a isto se dešava i kod mene neznam jesi ti dobio moju poruku koju sam ti poslao sinoć.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jesi dobio sam tvoje poruke a isto se dešava i kod mene neznam jesi ti dobio moju poruku koju sam ti poslao sinoć.

nisam, samo onu prvu koju si poslao oko podne
 

heik

Član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
87
dali ko koristi ili je koristio sijeme iz centra za stočarstvo slavonski brod i kakva su iskustva
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
dali ko koristi ili je koristio sijeme iz centra za stočarstvo slavonski brod i kakva su iskustva

ja nisam, al kolko znam imaju 2 vrhunska njemačka bika simentalca: Mal i Zasport, al naročito Mal
http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000935240492&table=DATEN_FV
http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000933179301&table=DATEN_FV
http://www.centar-za-stocarstvo.com/

a kolko vidim na njihovoj stranici uvezli su neke vrhunske austrijske bikove, ali nisu još naveli koji su
 

heik

Član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
87
ja dosta koristim njihove bikove,imam podmladak od MALA 5kom,4-ženske i 1 muški,od ZASPORTA 1 muški.
1 krava je osjemenjena s ROHAXOM, a 3 s WIHOROM.
prije sam koristio EFEBA i STRIBORA i od njih sam imo vrhunske bikove.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
dali netko ima svoj kontejner za držanje sjemena , mene je to počelo zanimati samo da mi je negdje naći polovni kontejner
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
dali netko ima svoj kontejner za držanje sjemena , mene je to počelo zanimati samo da mi je negdje naći polovni kontejner

imam ja, ali neje za prodaju :) a neznam ni ko bi imal za prodat
 

Najnoviji postovi

Na vrh