• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
što se tiče genetike i to mora negdje imati granicu jer nije predobro samo forsirati nešto radi profita,treba imati malo obzira i na životinju i da ona ima neku vrstu svog života a ne da je samo broj u registru i predmet mužnje ili komad mesa u mesnici
pa cilj genetike je da se uz što menje ulaganja dobije više mlijeka ali ujedno i da se poboljša dugovječnost krava, njihv okvir noge i sve ostalo, a ako hočeš da ti takve krave budu dugovječne netrebaš ih forasirati da ti daju 40,45 l mlijeka na dan (12000 l u laktaciji) tj da im daješ 10, 12 kg koncentrata kak struka veli, nego ima daš npr 8 kg koncentrata i takva krava ti bude dala najmanje 35l ili više mlijeka (9000 do 10000 l u laktaciji)sve ovisi o ostaloj krmi (silaži i sjenaži) i takva krava ti bude sigurno godinu dana duže u proizvodnji, sad sve ovisi o tebi i mogučnostima remonta, njihovom držanji,...
znači sa dobrom genetikom nemreš preterati
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Zanimaju me cijene umjetnog osjemenjivanja krava kod vas i dali imate kakve subvencije npr od opčine ili županije.Znači osjemenjivanje ono klasičnim jeftinim bikovima.Treba mi za izradu prijedloga za subvenciju u KR-zagorskoj županiji.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ovak ugrubo, kod nas u općini nema subvencija nikakvih za osjemenjivanje.

cjene simentalci su uglavnom svi od 270kn do 390kn tak nekak
holseini od 300 do 650 za toystory i tak neke bikove
to su bila vođenja od prvi put, a prevađanja su od mislim 70 pa do 300kn ovisno od bika i sa čime je prvi put osjemenjeno, da se nebi događalo da se prvi put uzme jeftino a za prevađanje skupi bik.

cjene su ugrubo nije točno u kunu
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kakve su priče za elitnog bika Winnora??? Čiji je to?

p.s. podravec, koji si pa ti z Kozarevca ak se sme znati????? :D :D
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Kakve su priče za elitnog bika Winnora??? Čiji je to?

p.s. podravec, koji si pa ti z Kozarevca ak se sme znati????? :D :D

imbrišić :p, a kaj se tiče winnora i zadnjig rezultata otišli su krivo u smijeru vimena, prije je vime bilo 97 a sad je 92 kaj je jako loše tak ako ga namečeš nameči ga na krave koje imaju visoko vime i sise prema unutra
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
imbrišić :p, a kaj se tiče winnora i zadnjig rezultata otišli su krivo u smijeru vimena, prije je vime bilo 97 a sad je 92 kaj je jako loše tak ako ga namečeš nameči ga na krave koje imaju visoko vime i sise prema unutra

oooo pa to je Franc :D

ma ja nejdem na proizvodnju mlijeka, nego tov bikova pa kak budu ispali.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
e ljudi kaj velite na onaj članak u mljekarskom listu o bikovima (sad su maknili neupotrebljive bikove jer se je digla velika prašina oko jednog bika) pa su ostali na popisu samo vrhunski i upotrebljivi bikovi, el je to dobro napisano :)
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja sam to pokazal svom veterinaru šefu.Odmah je bilo ma to nije istina itd.Svejedno sam mu moral skopirati da se najde pri ruci.Nije htel priznati da se u genetiku baš ne kuži i da uzima najjeftinije bikove koji su i ujedno neupotrebljivi.
 
M

MOCO

Guest
ja sam se s mojim vet. borio dok on nije popustio i sad mu kažem plan za sljedečih mjesec-dva i onda te bikove mi nabavi i sad je sve ok
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ja sam to pokazal svom veterinaru šefu.Odmah je bilo ma to nije istina itd.Svejedno sam mu moral skopirati da se najde pri ruci.Nije htel priznati da se u genetiku baš ne kuži i da uzima najjeftinije bikove koji su i ujedno neupotrebljivi.

ako on neče koristiti bikove koje ti hočeš pozovi veterinare iz druge stanice (sve manje posla imaju i sad oču veča njih delati i izvan svog područja). ako hočeš imati genetski dobro stado bikovi na tim listama su trenutno ono najbolje kaj se more dobiti u hr
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
ako on neče koristiti bikove koje ti hočeš pozovi veterinare iz druge stanice (sve manje posla imaju i sad oču veča njih delati i izvan svog područja). ako hočeš imati genetski dobro stado bikovi na tim listama su trenutno ono najbolje kaj se more dobiti u hr

Riješil sam ja borbu s veterinarom u svoju korist.Naruči on sjeme za moje kravice kak ja hoču.Moje kravice ne pripušta sa bilo čime.Problem je kaj je šef stari napuhnuti debil koji je pred penziju pa mu je sve teško i boli ga ona stvar za moje provođenje genetike.:butthead:Na sreču imamo jednog mlađeg koji je super i ima zavidno znanje i volju za posao i za pomoći nama u prevenciji bolesti.:D
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Riješil sam ja borbu s veterinarom u svoju korist.Naruči on sjeme za moje kravice kak ja hoču.Moje kravice ne pripušta sa bilo čime.Problem je kaj je šef stari napuhnuti debil koji je pred penziju pa mu je sve teško i boli ga ona stvar za moje provođenje genetike.:butthead:Na sreču imamo jednog mlađeg koji je super i ima zavidno znanje i volju za posao i za pomoći nama u prevenciji bolesti.:D

a koje bikove koristiš
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Krave su mi sve moje domaće nemam ništa iz uvoza sve iz moje štale.Njih imam još 3 .Te smo osjemenjivali s Weinoldom i još uvjek ih, bez obzira što je taj bik već daleko od elite.Prije nekoliko godina je bio br.1 u europi.Sljedeću generacija je pripuštana vansteinom.Potomci su mu večinom muški barem kod mojih krava no bilo je i ženskih.Te krave sad pripuštamo s winorom.Od Winora imam tek junice.Prošle godine smo osjemenjivali i s Hulkorom,Malhaxlom i Imposiumom.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Krave su mi sve moje domaće nemam ništa iz uvoza sve iz moje štale.Njih imam još 3 .Te smo osjemenjivali s Weinoldom i još uvjek ih, bez obzira što je taj bik već daleko od elite.Prije nekoliko godina je bio br.1 u europi.Sljedeću generacija je pripuštana vansteinom.Potomci su mu večinom muški barem kod mojih krava no bilo je i ženskih.Te krave sad pripuštamo s winorom.Od Winora imam tek junice.Prošle godine smo osjemenjivali i s Hulkorom,Malhaxlom i Imposiumom.

kod rijetkih se u štalama more gledeti tak dobra genetika, svaka čast
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja sam išel na teži i dugotrajniji sistem poboljšanja genetike.Cilj je bio dobiti bolje krave od svojih domaćih kravica.Na putu sam prema tome.Nekako mi je uvijek bilo bolje i jeftinije uzgojiti svoju junicu nego kupiti skupu junicu i izložiti se riziku neuspjeha. Kod mene je jedan uzeo junice iz uvoza na kredit od 7 g.Nakon 5 g on ima još jednu kravu od 6 kupljenih junica i kredit još 2 g.On nije puštal žensku telad da sam uzgoji junice.Problem je bio što su junice bile vrhunske genetike ali tu genetiku nije pratila proizvodnja vrhunske voluminozne krme.U Austriji sam vidio na farmi krave koje po vanjskim karakteristikama izgledaju gotovo jednako . Nema većih razlika u mliječnosti.A to je bitno jer krava koja doji 15 l i ona sa 40 l ne može imati isti obrok.Ja sve krave koje u vrhu 2. laktacije ne daju 20 l mlijeka prodam.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ja sam se s mojim vet. borio dok on nije popustio i sad mu kažem plan za sljedečih mjesec-dva i onda te bikove mi nabavi i sad je sve ok

e s kojima ti bikovima osjemenjuješ
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
nakon ovih svih s*anja sa cijenom mlijeka, polako se okrećem manje intenzivnoj proizvodnji (mali smo pa smo fleksibilni) i palo mi je na pamet križanje pasmina.
ovako sam si ja to zamislio:
više mi nije cilj imati grlo od 30 litara na dan, hoću dobre telce i dugovječne i mirne životinje.
držim simentalca i razmišljam da u jednoj generaciji ga pretopim sa Herefordom. imaju slične boje pa se ne bi ni kužila razlika. Hereford bi popravio mišićavost, dugovječnost i plodnost mojih simentalki, a "pokvario" mliječnost. negdje sam vidio da hereford krava daje oko 7 litara dnevno i ne znam kako se to računa točno, al sam negdje pročitao da križanje pojača neke osobine i više od aritmetičke sredine:
npr. moja simentalka daje 25 litara, hereford donosi 7 7+25 = 32:2 = 16 litara + još 10% gore = 17-18 litara. znam da nisu stvari tako egzaktne, al ja bi bio zadovoljan takvom proizvodnjom u ovim novim okolnostima. a ako baš hoću više mlijeka opet u sljedećoj generaciji osjemenim nekim simentalcom
inače sam se opredjelio isključivo za fitnes i kvalitetu mlijeka pri odabiru simentalaca (ove godine Rurex TA, sljedeće možda Wyoming) i onda bi još tu hereforda ugurao

Ima ko kaj pametno za reć u vezi ove ideje. Mislim da CRSH ima jednog hereforda pa bi išo probat
 
M

MOCO

Guest
jesi li razmišljao da bi mogao dobiti krasno telence koje će ti nakon dvije godine biti krava koja će izgledati kao simentalka,a davati mlijeka kao hereford?

Moglo bi ti se nakon dvije godine pokazati da ti hereford krava daje mlijeko kao simentalka, a ne dozvoljava mužnju!
Ono što ti očekuješ je idealan slučaj! neznam u kolikom postotku se to dogodi.


ne misliš valjda da nikome do sada nije palo na pamet iskrižati recimo kržljavu holštajn kravu od 50l sa ogromnom, stabilnom hereford kravom u nadi da će dobiti neku mišićavu, hladnokrvnu, nosikiriki kravu od 30l mlijeka? Pa sigurno nešto neide baš kako treba u toj križaljci!
 

Najnoviji postovi

Na vrh