• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
100 se uzima kao neki dobar prosjek, ispod sto je toliko ispod prosjeka iznad 100 je popravljanje te osobine za toliko iznad prosjeka. Dakle iznad 100 je +,dobro!

Hvala na odgovoru. A ono za mljeko?
 
M

MOCO

Guest
pa logično, ako je + da treba kćer davati više mlijeka od tog nekog prosjeka!
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Zanima me,sto znaci npr. Lakoca teljenja 102 99 - 90 99
itd. sto znac ovaj tamniji broj sto svjetliji?

Zatim po mljeko,ako moze netko pojasnit zasto pise +228 itd. i sto to znaci? :roll:

Za primjer sam uzeo bika Waterberg-a
Veliko hvala :D
lakoća teljenja Kp (iliti kalbverlauf paternal) 102 (99) Km (iliti kalbverlauf maternal)90 (99)

brojevi u zagradama označuju sigurnost podataka u postocima
broj 102 označuje lakoću teljenja direktno po biku waterbergu. ovaj Km označuje očekivanu sposobnost waterbergove kćeri da teli telce lakše ili teže
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
lakoća teljenja Kp (iliti kalbverlauf paternal) 102 (99) Km (iliti kalbverlauf maternal)90 (99)

brojevi u zagradama označuju sigurnost podataka u postocima
broj 102 označuje lakoću teljenja direktno po biku waterbergu. ovaj Km označuje očekivanu sposobnost waterbergove kćeri da teli telce lakše ili teže

Pa,onda je ovaj Waterberg mnogo dobar bikovski otac,sve 99 :D
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Pa,onda je ovaj Waterberg mnogo dobar bikovski otac,sve 99 :D

pa to ti je kao neka sigurnost podataka. dakle stariji bik testiran na velikom broju kćeri.

uzgojne vrijednosti bika su drugi par cipela

meni se osobno ne sviđa waterberg po uzgojnim vrijednostima
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
pošto smo se na farmi bazirali na simentalcu (53 krave simentalca, i 7 holštajna) veču pozornost posvečujemo biranju bikova za simentalke te koristimo bikove koje nabavljamo u CRSH-u: don juan, mandela, mangope, manitoba,resolut, round up, romario, rotax, wal i gs wilhelm, a winnor.a i viking et-a smo uzeli za probu samo po 5 doza pošto imaju samo genotest, a od holštajna samo bika annex
 
K

Ketty

Guest
Kako nabaviti sjeme kvalitetnijih bikova kada vaš veterinar ne želi naručivati sjeme koje tražite.
Naime, meni je danas predložio da mi naruči 50 doza američkog sjemena elitnog bika koje neću morati dodatno plaćati ali mi ne zna reći o kojem je biku riječ.
Pokušala sam mu objasniti da ne mogu koristiti sjeme jednog bika na svim kravama, međutim on tvrdi da ja ne mogu sama birati bikove već se to može raditi samo pomoću posebnih programa za koje treba izmjeriti zdjelicu, noge itd.
Jako sam zadovoljna s njegovim radom tj s prosjekom bređosti, međutim on koristi samo bikove za koje ne mogu nitit pronaći nikakve podatke na netu, kao što su BACCALA ET, REPRINO i sl.
Je li moguće da ne može narućiti manji broj doza sjemena jer trenutno imamo samo 15 krava?
 
M

MOCO

Guest
pretpostavljam da ima neke svoje načine za nabavljanje doza sjemena, ja mislim da moj uzima po 10 doza i ima uvijek po nekoliko bikova od svake rase na izbor, pa onda pita oćeš crnog ili crvenog holštajna,pa ti kažeš crnog pa on onda izrecitira imena bikova pa onda odlučuješ sam šta hoćeš.
Međutim, s obzirom na moja jako loša iskustva s stelnošću krava, preporučujem ti da se držiš tvog veterinara ako si zadovoljna s njim i da mu samo kažeš koja te osobina zanima (npr.mliječnost ili lako telenje ili konstitucija i sl) a ostalo prepusti njemu.
 
K

Ketty

Guest
Ja se ne slažem s tim jer smatram da bih trebala imati pravo birati između svih bikova koji su ponuđeni na hrvatskom tržištu bez obzira koji centar nudio sjeme. I još k tome nisam sigurna da je on kompetentan za odlučivanje o biku kojeg trebam koristiti jer sam mu nedavno rekla da želim najboljeg mliječnog bika a on mi je kravu osjemenio sa Luckyem za kojeg je prva navedena stvar sromna količina mlijeka. Danas mi je pak crnu holsteinicu osjemenio sa crvenim holsteinom a rekla sam mu da za sada ne želim mješati pasmine.:madmana:
 
M

MOCO

Guest
crni i crveni holštajn nisu različite pasmine
nije mi jasno što zamjeraš Luckyju??!

kojeg bi ti bika izabrala da si mogla?
 
K

Ketty

Guest
Naravno da nisu različite pasmine ali ja sam tražila da mi crne holsteinice budu osjemenjene crnim a crvene crvenim holsteinom.

Luckyju zamjeram količinu mlijeka koju daju njegove kćeri. Ja bih izabrala O MANa.
 
M

MOCO

Guest
pa onda lijepo kažeš to tvom veterinaru i gotovo, možda je doza OMana dosta skuplja od "naših" doza pa ga zato možda ni nema.
 
K

Ketty

Guest
Rekla sam ja njemu i nisam pitala za cijenu. Njegov šef mi je rekao da se može nabaviti, čak mi je dao i katalog od WWSiriesa od kojeg navodno mogu nabaviti sjeme, no danas mi moj veterinar tvrdi da ne može nabaviti manje od 50 doza a to je za njega naravno neisplativo.
 
M

MOCO

Guest
onda predloži da si ti nabaviš kontejner i da si sama kupiš sjeme koje ćeš ti čuvati, a on samo dolaziti raditi UO. o tome i ja razmišljam ali još se nisam raspitao za uvjete,jer moguće je da je zakon negdje to ograničio iako je to u EU sasvim normalno.
 
K

Ketty

Guest
O ovome sam već razmišljala i počela se raspitivati o mogućnostima. Poslala sam nekoliko upita na različite adrese pa ćemo vidjeti.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sve je to ok što vi govorite ali nije u večini kriva cijena nego ALJKAVOST I NEMAR pojedinih nazovimo ih veterinara,jer kod nas je bio veterinar prije 10 godina kada je počela ekspanzija holštajna i taj tipitus gotovo da nije htio imati veze sa lječenjem te pasmine krava a vi si razmislite kakav mu je bio postotak kod bređosti jer on je za naručeno sjeme ujutro za holštajn ali ponekad i za druge otopio oko sedam i nošao po đepu do podne e i toga je bilo,nažalost:mad:
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
O ovome sam već razmišljala i počela se raspitivati o mogućnostima. Poslala sam nekoliko upita na različite adrese pa ćemo vidjeti.

najprije bi trebala pitati veterinara od koga naručuje sjeme, tj sa kojim centrom radi jer sam uvidio da neke veterinarske stanice imaju različite preferencije što se tiče centara zbog pogodnosti koje sa njima dogovore. tako npr moj veterinar, iako ima nekoliko centara za UO u RH, on radi isključivo sa CRSH. najprije mi je to bilo malo blesavo, al barem znaš da što god oni imaju on može naručit i to po manje doza. jednom sam ga tražio 7 i dobio sam 7. saznaj s kim posluje pa nabavi popis sjemena i odaberi sjeme i traži. bolje i odabrati bika u manjoj ponudi nego ne odabrati u većoj
 
K

Ketty

Guest
Sve sam ja to njega pitala i znam da nabavlja od CUO Varaždin iako njihova ponuda i nije baš neka, međutim isto tako mi je rekao i on i njegov šef da imaju suradnika koji je zastupnik WWSiriesa i da mi mogu naručiti njihovo sjeme ali ne znaju od kojeg bika i bla bla bla. Sada mi je na kraju rekao da on ne radi tako jer on ljudima koji imaju holsteine osjemenjuje sa simentalcom pa ako je žensko ima isto mlijeka kao i holstein a ako je muško možeš ga lakše prodati. Ma meni se čini da on baš nema puno pojma o svemu tome a ne želi priznati ili mu se pak ne da s tim zafrkavati.
 
M

MOCO

Guest
obožavam veterinare s takvim stavovima, a ja nikako da mu objasnim da sam ja mljekar i da me nezanima kako će muško tele izgledat jer mi i tako netreba i ode za bagatelu. To što ću dobiti 1000kn više za "krasno muško tele" ako uopće bude na tatu simentalca, jedna dobra čistokrvna holštajn junica nadoknadi za 10 dana proizvodnje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ako bi htjeli da vam veterinari uvjek osjemenjuju sa onim bikom kojega vi hočete, tad je najbolje da odete u CRSH, kupite kontenjer (oko 4500kn /10l) odmah im rečete koje bikove hečete, dadu vam cjenik i ako poznajete direktora Antonija Oraka pitate ga za savjet s kojim bikovima da osjemenjujete, on vam bude drage volje preporučil vrhunske bikove s kojima nemrete pogriješiti, a ako usput imate problema sa graviditetom krava, na šalteru pitate dal bi mogel dr. Zvonko Tuček jedan dan doči do vas (sigurno nebude mogel kroz 2,3 dana nego malo više) da vam pogleda krave, i reče šta im treba dati (on dođe besplatno)
 

Najnoviji postovi

Na vrh