• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
iako sam amater, detaljno sam proučio uzgojne vrijednosti u gotovo svakom pogledu, osim toga i sigurnosti podataka....

mislim da ne bi trebali Winnora toliko hvaliti jer je to mladi bik koji ima valjda 60% sigurnost podataka testiran na izrazito malom broju kćeri. Prava potvrda za Winnora će stić za nekih 5 godina, a do tad tko živ tko mrtvav. nagledao sam se ja bikova koji bljesnu i sjednu na vrh i onda sljedećih nekoliko godina samo padaju i padaju, a samo oni najbolji ostanu na vrhu.

ako je radi podmlatka ja osobno preferiram isprobane bikove sa barem 95-6% sigurnosti podataka (starost od ugl 8-8 i više godina)

što se tiče dugovječnosti, nema smisla kritizirati sve današnje simentalce. ako je nekome do dugovječnosti treba znat izabrat bika: Wal, Dionis, Mandela, Manitoba, Mal itd.... i svi redom preko 96% sigurnosti podataka...
 
M

MOCO

Guest
kad biram bika prvo pogledam lakoću teljenja, pa onda mliječnost tek onda gledam ostale osobine. Mislim da bi se trebalo početi ocjenjivati i dobroćudnost, jer očito je da se zla ćud i ritanje prvotelki prenosi na potomstvo. Znaći ako se biku majka ritala, jeb.. onda njenih 50 lit. mlijeka kad zato treba poginut!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
slažem se sa tvojim razmišljanjem ali i večina nas koji imamo krave sami volimo raditi razne eksperimente sa križanjem ovog i onog ,na svom primjeru vidim greške i sada vračam na staro,nemam u štali ni 50 posto simentalca jer one lošije na mljeku križali smo sa holštajnom i sad ženski telići ostanu za rasplod,večina ali muški niti vam niti tam,ne uzimam neku ekstra elitu i recimo da od stare krvi podigli smo mlječnost 3puta ali veliki problem bar kod mene je nemam prostor za ispust kravama,krave su vezane klasično te dvije stvari kada bi mogao maknuti mislim da bi bio zadovoljan sa svojom proizvodnjom:madmana:
 
V

veterinar

Guest
Slažem se sa svima Vama, a poglvito s Matom iz Ogulina, te s njegovom definicijom oko pouzdanosti podataka! Naime svakako Bikove koje je nabrojio i ja koristim kod mojih farmera i to smatram grbom genetskog potencijala u ponudi!
Manitoba, Mandela, Wall i ostala elita koju najavljen iz Krizevaca redom su bili svojedobno na mjestu Winnora, a i sad su pri samom vrhu... Medju prvih 100 bikova top liste! Novost je koju većina Vas već sad sigurno zna a ide u prilog mojem osobnom razmisljanju oko vrijednosti Winnora, a i potvrda dobronamjernog uvjeravanja Dr. Oraka, direktora Centra za reprodukciju da je Winnor izvan kategorije, da je DRUGI PUT ZA REDOM NA "PRUFU" i dalje Br. 1. Od živih bikova simentalske populacije!

Inače od vrlo korektnih Krizevcana, pogotovo kad je plaćanje u pitanju (nekad kasnimo i po par mjeseci), cijene su bolje od onog sto su mi nudili Osjecani, Varazdinci, a i naravno nakaradni ljudi koji se bave s nečim, zbog brze zarade, a bez osnovnih tehničkih mogućnosti (dostava dusika, navlaka, rukavica itd.) bez čega U.O. i odrzivost sperme u kontejneru nije moguća! Prodaju nam nekakva loša sjemena upitne kvantitativno- kvalitativne proizvodnje, sto bi u stvari njihovi dobavljaci rado bacili, a ako uspiju prodaju u HR, BiH, Srbiju itd!

Inače raspon cijene od najjeftinijih netestiranih mladih bikova (25 kn/ doza) pa do 300 kn/ dozi za vrhunsko seksirano sjeme Holsteina iz USA i Nizozemske!

Pozdrav uz nadu da sam uspio odgovoriti na par zadnjih pitanja, a obzirom da sam u malim privatnim obavezama, ispricavam se na sporosti odgovora!
 
M

MOCO

Guest
@veterinar, kako objašnjavaš to da je Winor kod nas proglašen najboljim svjetskim bikom, a ja ga nikako nemogu pronači na austrijskim i njemačkim spiskovima kategorizacije bikova!?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
@veterinar, kako objašnjavaš to da je Winor kod nas proglašen najboljim svjetskim bikom, a ja ga nikako nemogu pronači na austrijskim i njemačkim spiskovima kategorizacije bikova!?

kako ne?

http://zar.at/article/archive/18981

i da winnor je još uvijek najbolji živi bik, ali sigurnost podataka mu je 80%.

osim toga, ja kad biram bika ne gledam ukupni indeks već samo osobine koje su meni bitne. recimo winnora ne uzimam jer po dosadašnjim rezultatima ima slabiju kvalitetu mlijeka (meni je slađe manje, a jače:)) plodnost upitnu na 98. preferiram manje krave jer nemam veliku štalu pa mi je njegov okvir od 109 blago velik, relativno kratke sise...

ugl gledam da mi sjeme unaprjeđuje lošije karakteristike kod majki.

ove godine su mi u igri:

Rotax - za Vacco junicu
Vacco - za Wal junicu
Mal
Rurex
Dionis
Milano
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
Sad vidim, ja ga nisam mogao naći!

Isto imaš i pravo što se tiče karakteristika bika, jer nema goreg nego kada ti u štali muznih krava sise postaju sve kraće, pa još kad dobije edem nemože se ni pomuziti.

Moji veterinari nemaju sjeme CRSH, forsiraju osječki centar
 
V

veterinar

Guest
Sorry ekipo, no ja malo kasnim obzirom da pored obitelji i drugih, poslovnih obaveza ne stignem komunicirati koliko bi htio, a jako mi je zanimljivo djeliti iskustva s upućenih ljudima!

Mate, Hvala na odgovoru mjesto mene, a svakako da prvi i trenutno najbolji bik "winnor", ne znaci da je i najbolji za sve krave svijeta, a jednako tako ili još vise za svaki uzgoj ili da kažem stalu!

Smjesno je da netko nešto forsira ili ne!!!! (pri ovom mislim na moko-ve opaske za njegove veterinare i centar iz OS!

Time se provodi zločin protiv volje naroda od kojeg ti isti (i jedni i drugi prije spomenuti žive)
Naime ja kao Veterinar ne forsiram ništa, nego osluskujem želje mojih komitenata (Vas farmera), te na taj naćin pokušavam njima napraviti najbolje, a nažalost trenutno to nude samo centar iz Krizevaca!
Varaždin Slavonski Broad i Osijek u posljednjih su 2 godine totalno zaostali i nemogu ih pratiti!

Vrlo čudno, jer znam da su krizevcani stajali vrlo loše prije 3-4 godine za vrijeme njihovog starog direktora te se ponasali vrlo neprofesionalno, iako je 50% kadra bio odličan, no vladajuća struktura u to vrijeme (vrlo osobno zainteresirana za punjenje vlastitog djepa), brzo je raspustena (Daud, Mihatovic, Rudan itd.) te zahvaljujući slododni
Rukama mladog kadra napravila strašan posao s Austrijancima, Njemcima, Nizozemcima i Amerikancima!

Btw znate li da ekipa izbačena iz krizevaca uglavnom radi u konkurentnim ili državnim tvrtkama sto dovoljno govori o njihovoj kvaliteti i meni jako objašnjava probleme Krizevcana u proteklom razdoblju!

Bilo kako bilo, usluga, genetika, cijene i odnos prema kolegama daleko je na strani dečki iz Centra Križevci!
U prilog im ide i posljednja verzija kataloga za (nas i Vas) Veterinare i Uzgajivace s krasnim tekstovima, novinam, dok je ostatak ekipe u 19 stoljeću!

Kaj kažete na nihovu listu za sparivanje krava?!

Meni osobno na 1600 plotkinja jako pomaže, ako
ništa drugo onda nemoram misliti na nezeljeno sparivanje u srodstvu!!





Ja prije svegae
 
M

MOCO

Guest
Oni kao da su se specijalizirali za simentalca, još samo da poguraju isti posao i s holštajnom, nisam našao te preporuke sparivanja za holštajn.
Stranice su im odlične i nisam mogao vjerovati da netko naš tako nesebično informira ljude; pa onda onaj dr.vet što dolazi na gospodarstvo vidjeti gdje je zapelo reprodukciji....taj bi kod mene mogao uzeti apartman:mrgreen:
 
V

veterinar

Guest
... da obzirom da je sjeverozapadna Hrvatska uglavnom domovina simentlaca, sigurno je simentalsc broj jedan, no kad smo kod holsteina, ne treba ni usporedjivati sto sve moji klijenti narucuju od njih.....na njihovom pregledu centra u Lipnju ove godine, vidio sam 5 fantastičnih holstein bikova uvezenih iz Francuske.......Oman, Shottle etc. fantazija, te sam ih probao usporediti s onim sto je uvezao Osijek kao zive prije nesto vise od godinu dana.....da samo jedan je moze nositi s njihovima........a kao specijalizirani su za Holsteina.....da ne spominjem kad su Krizevcani radili s Osjekom i jedni druge opskrbljivali s spermom, skoro su me moji farmeri ubili kad su vidjeli male Nane, Etaple, Johnboye itd.....sramotno da to netko proizvodi, a k tome jos i prodaje.......kod mojih farmera takvo sto u posljednjih 3-4 godine ne prolazi, vec bikovi Cobra, Sosa, Sharky, Toystory, Win, Olimpic, Paramount, Nevada, Kian i Fabian!

Inace za holsteina takvu vrstu preporukue nitko u svijetu ne radi, vec imaju sofisticirane PC programe, kojim se lako napraci sparivanje......Krizevcani ti rade sa dva programa, kao sto sam ranije rekao, Nizozemskim i Američkim!
LAko je objašnjivo i zašto....puno vise novaca, jer je svjetska populacija Holsteina nekoliko desetaka puta veća u odnosu na Simentalca, a time i tržište, pa vrijedi puno više investirati....bar tako izgleda!

Hm, a o dr. Tučeku sam ranije govorio.......strašno mnogo sam naučio od njega, a ranije Mr. Hrvoja iz Zagreba!
Zovi ih obavezno i ponudi im suradnju, siguran sam da će se rado odazvati.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
u pravu si za križevce. recimo prije 3 godine je u mojim očima varaždin bio bolji jer su imali valjda 5 bikova u top 20 (Vanstein, Weinold, Imposium, Gebalot...), a križevci 1 ili 2. u međuvremenu se izbor bikova u križevcima valjda utrostručio i zbilja možeš provest nekoliko dana zureći u podatke dok ne izabereš pravog bika:), dok je varaždin stagnirao, a posebno je web stranica CRSH-a napredna jer varaždin svoju nije updateo valjda 4 godine dok na crsh uvijek nešto novo.

što se tiče forsiranja također mislim da nije u redu. po meni, svako sjeme dostupno u hrvatskoj mora bit dostupno svim farmerima u hrvatskoj koji god centar da ga posjeduje, a sve ovisno o željama farmera. prije nekoliko godine sam se dobro morao pomučit da dobijem vansteina imposiuma i narra od varaždinaca jer moj stari veterinar nije radio sa njima, a moj novi veterinar ni dan danas ne radi sa njima, ali mi je danas manje žao jer su ipak sada križevci broj jedan u ponudi:)

što se tiče sparivanja u srodstvu ja to sam pratim i tu čak malo pretjerujem:) dozvoljavam samo daleko srodstvo tamo negdje 1-2 sukun ili sukun-sukundjeda jer teško je nać kombinaciju potpuno van srodstva iako je moguće, al onda ti opet bik ne paše itd itd ugl uvijek sam biram bika i nikad ne dam veterinaru da mi osjemeni po svom izboru. ako neko sjeme3 nema, križevčani dolaze svaka tri tjedna i tražim ga da mi naruči

@veterinar
razmišljao sam pokušati osjemeniti jednu svoju simentalku za probu sa bikom belgijske plave pasmine GS Rufus kojeg isto tako križevci imaju, a on je visoko na listi na gore spomenutoj stranici www.zar.at za križanje sa simentalcem, a posebno mi se čini ok jer bi trebao imat laka teljenja (Kp 112). ugl zanima me kaj misliš o tome, jer mi se čini interesantno za kombiniranu proizvodnju tj dio krava osjemenim simentalcem za podmladak, a dio Rufusom za meso?
 
Posljednje uređivanje:
V

veterinar

Guest
Drago mi je da imam istomišljenike u dijelu mojih razmišljanja! Hvala!

Naime ja samo pokušavam prezentirati ono što dobivam ili sam dobivao od jednih i drugih!

Po pitanju križanja kombiniranih ili mliječnih pasmina (simentalac i holstein) s mesnim pasminama primarno Belgijskim plavim, najmanje je bitno gledati težinu telenja bika bez obzira na pasminu, naravno ako se radi o U.O. krava.....puno je vaznija kodnicija krave, te ako krava nije predebela i u tzv. rasplodnoj kondiciji je nece biti nikakvih problema! Sva telad BP pasmine sitnija su u prosjeku od čistih simentalaca ili holsteina, no imaju malo izraženije "obine" (glavu, ramena i kukove) tako da ako je krava punija (mislim na misicne partije) u porodjajnom kanalu, moze doci do problema, dok u suprotnom telejnja su izrazito lagana, čak lakša nego u čistoj krvi!

Za ovog bika GS Rufus, nisam siguran da je Belgijska plava pasmina, već mislim da je simentalac! Od Belgijske plave pasmine, fantastične rezultate postižem s bikovima: Ilot i Graphite naravno opet od CRSH KRIŽEVCi, i to kroz odličnu koncepciju pogotovo kod starijih krava, a farmeri dobivaju izvrsni materijal za tov! Puno češće ih koristim na Holstein populaciji, a po želji gazde i na Sim.
Svakako da gazdama preporučam da simentalske krave koje im nisu potrebne za remonta ili proširenje stada osjemene s mesnim pasminama, ali isključivo s mesnim simentalcem ili s simentalcem s naglašenom mesnom komponentom! Od mesnih sam koristio bezrožnog bika HERALDIK PP, a od kombiniranih s naglašenom mesnom komponentom RIKO, LEON i EL PAIS!

Tako da je moj odgovor, DA, bravo i samo naprijed, no ne Rufus, jer je tek prosječno meso.....koristi BP ili nekog od mesnijih simentalaca, koji Bogu hvala ima na pretek!!!
 
M

MOCO

Guest
meni veterinar u zadnje vrijeme nudi da svoje čiste holštajne osjemenjavam s bel.plavim jer kao možda će prije ostati steone. Do sada to nisam dozvoljavao jer mislim da je to poprilično glupo, živim od mlijeka a tov me ne zanima pa što će mi onda takva junica križanac!?

Isto mislim osječki centar ima najbolju ponudu holštajna.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
meni veterinar u zadnje vrijeme nudi da svoje čiste holštajne osjemenjavam s bel.plavim jer kao možda će prije ostati steone. Do sada to nisam dozvoljavao jer mislim da je to poprilično glupo, živim od mlijeka a tov me ne zanima pa što će mi onda takva junica križanac!?

To recimo upotrebiš BP kad ti krava nije ostala steona iz više pokušaja, pa želiš 'spasiti' kravu. U tom slučaju i nema veze kakvo je tele, nego samo da je.
 
M

MOCO

Guest
To recimo upotrebiš BP kad ti krava nije ostala steona iz više pokušaja, pa želiš 'spasiti' kravu. U tom slučaju i nema veze kakvo je tele, nego samo da je.

pa to razumijem, ali zašto bi krava lakše ostala stelna s BP bikom?
 
V

veterinar

Guest
Postoji nekoliko znanstveno dokazanih razloga, zašto krave ostaju lakše steone/ gravidne ako se na Holsteina koristi recimo, no ne i iznimno belgijska plava, već biko koja Dr. Pasmina!

Naime;

1) znamo, ako ne drugačije onda iz priča o psima lutalicama(mahom krizancima) tzv. avlijanerima. Masu kinologa ima ogromnim problema s sparivanjem u čistoj krvi, no ako bi se kojim slučajem sparila s djukelom, donosi hrpu mladunaca! Radi se o dvije stvari;

A) bolja kompeticija spermija, koja je poznata i unutar pasmina, ako se koriste u isto vrijeme dva rasplodnjaka, doduše ne toliko izražena!
B) Još možda značajnije je smanjenje ili eliminacija genetskih nesukladnosti, kojih posebno puno ima kod holsteina, jer je to "najhibridnija" pasmina goveda!

2) drugi dio price o boljoj koncepciji tvoje krave direktno je vezan na sjeme, kojeg (naravno ovisno sto koristis?!) u holstein bikova bude na donjoj granici zakonske regulative, zbog velike svjetske potražnje ( preko 80% u tržištu sjemena goveda), jer je daleko naj brojnija pasmina! Ako pak uzmes, od ovih koje hvalis (OS) onda obzirom da u svjetski, on ne znače ništa, te ne distribuiraju world wide, nemoras se brinuti, jer je sjeme dovoljno "gusto" da nema problema koje navodim pod dva! Obrnuto je ako uzimas, uvezeno sjeme bilo kojeg stranog bika, jer oni prodaju, pa ako ne već dalje, onda eto nama!

Kolega Orak (direktor CRSH Krizevci) mi je odgovorio na moje pitanje zašto su 5 skupih i jako dobrih biova iz FR, a s USA proofom, da je jedan od glavnih razloga upravo, njihov ISO standard, kojega jedino mogu poštovati ako sami pune sjeme!
Btw, pogledaj si njihove Bikove (Arthus, Airel i Annex)! To je najbolje živo od holsteina u HR, pa i šire (Balkan) uz eventualno Osječkog Orakel-a! Slazes se?!

Kada rezimiramo stavke pod radnim br. 1 i 2 i zbroji se par posto ovdje, par ondje tvoja će holstein krava sigurno lakše i bolje koncipirati od Belgijanca!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Zanima me,sto znaci npr. Lakoca teljenja 102 99 - 90 99
itd. sto znac ovaj tamniji broj sto svjetliji?

Zatim po mljeko,ako moze netko pojasnit zasto pise +228 itd. i sto to znaci? :roll:

Za primjer sam uzeo bika Waterberg-a
Veliko hvala :D
 
M

MOCO

Guest
100 se uzima kao neki dobar prosjek, ispod sto je toliko ispod prosjeka iznad 100 je popravljanje te osobine za toliko iznad prosjeka. Dakle iznad 100 je +,dobro!
 

Najnoviji postovi

Na vrh