• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
VANSTEIN je Križevački bik mislim,ali ga je bilo i u Osiječkom centru u ponudi. Osječki centar uzima duboko smrznuto sijeme iz svih centara iz HR

Vansteina je za hrvatsku uvozil centar iz varaždina, ali njegovog sjemena ima još samo po kontenjerima kod farmera i veterinara, morete probati pitati u varaždin ali mislim da ga nema
nebude ga ni u sljedečem broju uzgoja goveda (ono kaj ide s mljekarskim listom) u preporuci za korištenje baš radi toga kaj nema sjemena
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Vanstein je njemački bik (u 2011 najkorišteniji simentalski bik u njemačkoj) . Kod nas su ga prvi poceli nuditi Varaždinci , dok Winnipegovog sjemena vise nema, imas kod nas njegova dva odlicna sina; spomenuti Waldbrand i Wille
 

heik

Član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
87
Vansteina je za hrvatsku uvozil centar iz varaždina, ali njegovog sjemena ima još samo po kontenjerima kod farmera i veterinara, morete probati pitati u varaždin ali mislim da ga nema
nebude ga ni u sljedečem broju uzgoja goveda (ono kaj ide s mljekarskim listom) u preporuci za korištenje baš radi toga kaj nema sjemena

http://www.cus.hr/sites/default/files/ponuda-duboko-smrznutog-sjemena-bikova-2012.pdf

to sam ovdje snimo,tu se vidi s kojim su bikovima osiječani radili.
to je od veljače ove godine,tako da su možda onda ispucali sve doze.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ne znam, po meni je puno smislenije tražiti bika sa "jačim" mijekom nego sa visokom proizvodnjom u litrama. uzmi recimo Wyominga kojemu je prosjek prve laktacije 6400 (+307kg) litara i Winnora sa prosjekom 7200 litara (+1472), ali kad preračunaš te litre u ono što se zbilja plaća i kako se formira cijena - dakle mast i proteini dobiješ na razini cijele laktacije razliku od samo 300kn u korist Winnora, s tim da Wyoming ipak ima nešto teža teljenja, ali ima odličnu plodnost 109, i u koliko zadnji stranica ove teme to nitko ne spminje. ako nema plodnosti, nema tjeranja, nema osjemenjivanja, nema teljenja i nema mlijeka. meni je plodnost u top3 kriterija koja gledam i sve bikove sa plodnosti oko 100 i niže odmah eliminiram, a budući da mi visoka proizvodnja nije presudna tu fino mogu uvrstiti i nekog možda više mesnog bika poput Heraldika sa 111 plodnošću (super kad su ti svi vrhunski bikovi u srodstvu sa kravom)

Po meni, najbolji bikovi su:
1. Rurex, Wyoming - po meni bikovi bez mane
2. Winnifiz, Wildland - jedine mane kraće sise kod jednog i drugog te sporija mužnja i niže vime kod drugog, imaju i prosječne vrijednosti za vime i fundamnet

sva 4 izrazito visoka plodnost od 109-114, svi osim wyominga imaju laka teljenja, ali zato svi daju kćeri koje će se lako teliti od 113 do 124.(rurex je tu prosječan na 102)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Vanstein je njemački bik (u 2011 najkorišteniji simentalski bik u njemačkoj) . Kod nas su ga prvi poceli nuditi Varaždinci , dok Winnipegovog sjemena vise nema, imas kod nas njegova dva odlicna sina; spomenuti Waldbrand i Wille

je najkorišteniji u njemačkoj u 2011 ali kaj kad ga NEMA, Winipega neje ni bilo kod nas na težištu
ako morš nabaviti 20 doza Wille-a ja ti platim po komadu 200kn
 
M

MOCO

Guest
plus, herodot i don i sad vidim da nema ni jednog od njih u tom

plusove kćeri su mi ok ali moram jako pazit jer ga ja imam puno u genetici, don ima laka telenja ali mlijeka bi moglo bit i više, herodotove kćeri su tek stelne pa još ne znam za mlijeko ali kad sam njih telio nije bilo lako on je inače horweinova linija koja je dosta zastupljena pa se treba pazit na srodstvo

znači od njih mi je za sada najbolji plus, al ja imam možda 1-2 krave koje mogu sparit s njim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

heik

Član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
87
plus, herodot i don i sad vidim da nema ni jednog od njih u tom

plusove kćeri su mi ok ali moram jako pazit jer ga ja imam puno u genetici, don ima laka telenja ali mlijeka bi moglo bit i više, herodotove kćeri su tek stelne pa još ne znam za mlijeko ali kad sam njih telio nije bilo lako on je inače horweinova linija koja je dosta zastupljena pa se treba pazit

znači od njih mi je za sada najbolji plus, al ja imam možda 1-2 krave koje mogu sparit s njim

imam od HERODOTA 1 junicu straru 11mj,od PLUSA sam imo jedno muško tele, znam da je bilo jako lagano teljene. a DONA nisam koristio. od osječkih bikova sam koristio još bika RONI samo što nigdje nema rezultata njegovog testiranja, i WILOWA koji je po testovima dobar za mlijeko al sa slabijim sastavom(m.m-bjel).
od ovih iz ovog kataloga,za oko su mi zapali EGON i REDOUTE
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
ne razumijem! kako to misliš?

prekjučer si rekel da nemreš najti simentalskog bika za svoje krave, i onda tu spomeneš 3 "kretena" s kojima si osjemenjival, da dobiješ kvalitetne potomke od tih krava (od ta 3 bika) trebaš 2 generacije osjemenjivati s vrhunskim bikovima da bi mogel biti siguren da budeš dobil dobru kravu, bolje da si pustil bika iz staje nego da si s tom trojicom osjemenil
 
M

MOCO

Guest
pa nemogu ja birat kak mi se svidi, veterinar dođe i kaže šta ima i ja od ponuđenog odaberem i tak je išlo dok se nismo posvađali, onda je rekao da si odaberem kojeg hoću.
Eto imao sam sreće da je plus ispao dobar za mlijeko, tj. imao sam sreće da mi nije pokvario kćerke jer nisu bolje od majki negu su tunegdje. Za jednog mi je rekao da je mlad i da treba bit dobar i blablabla i ispalo je tak kak je ispalo, onda je došao s idejom da uzmemo donovog brata donisla i onda sam ja pop... nemam ja više ni vremena (godina) ni novaca da financiram vlastitu propast, meni treba provjeren i na kćerima dokazan bik

do sad sam i ja mislio, vidi ovaj ima dobru mamu i baku i svašt se očekuje, al on to uopće nemora prenosit na svoje kćeri to je glavni problem genetike-što se najmanje 3 godine ne zna šta prenosi na potomstvo

sad sam mislio imam vremena malo preko božića pa idem nać kojeg mi odgovara i reć veter. šta da mi nabavi i da s njim radim sljedeće razdoblje



negdje sam pročitao da je samo jedan od 100 testiranih sinova jako poznatog bika prenosio očekivane osobine na potomstvo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
ako se baviš proizvodnjom mlijeka nema ti kaj veterinar birati bike s kojima buš osijemenjival jer su krave tvoje i ti od toga živiš on je tu samo da osijemeni, zato bi ti trebal imati kontejnera za sjeme i sam si nabaviti one bikove koji zadovoljavaju tvoje zahtjeve. mi surađivamo sa centrom Križevci i Varaždin. oni su ti jedini ozbiljni centri kod nas i tu moreš nabaviti sigurno najbolje bikove kaj se nude u HR.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
@MOCO
upravo tako. recimo tu ti neki sugeriraju mlađe bikove jer ćeš moć muško tele dat na vađenje krvi radi genomskog testa itd, al ako ti to ne treba i posebno što su i indeksi ispod 90% pa čak još i spod 95% jako nestabilni. viđao sam bikova koji su na 92-3% sigurnosti podataka imali noge i papke 116, da bi na 95-6% imali svega 100-101. a da ne govorim o ovim bikovima sa 80% i niže koji bljesnu na genomskom testu, a za 3-4 godine ispadne smeće od bika. ja si lijepo kad tražim bika upišem parametar na www.zar.at da mi sigurnost podataka bude 99% i onda mi izbaci top ljestvicu samo sa pouzdanim bikovima. ako na toj ljestvici ne nađem bika koji mi po karakteristikama odgovara (od onih koje imamo u RH, točnije CRSH - jer samo njihove mogu birat) opet pretražujem, al ovaj put spustim sigurnost na 98% i tako sve do 90% sve dok ne nađem bika koji mi najbolje odgovara, s tim da je u prednosti onaj sa većom sigurnošću, ali uzmem i nekog sa 90% ako mi se posebno sviđa.

tako imaš Rurexa sa 99% sigurnosti, testiran na preko 10000 kćeri sa super mlijekom, odličnim fitnesom i eksterijerom, bik praktički nema niti jedne jedine mane, a eno ga živi bik u Križevcima i nitko ga ne spominje na forumima, sve neki waldbrandi, winnori i ne znam što, a iz moje perspektive svi redom precjenjeni, a i dok dođu do 99% sigurnosti svašta još može bit

Wyoming je na 90%, ali ima prejako mlijeko i zato sam ga sad uzeo za jednu kravu (osim toga, njegov sin je sada najbolji sim bik na svijetu po genomskom testu i prodan je za 112 tisuća eura)
 
M

MOCO

Guest
ja sam na žalost sve to naučio na teži način i trebalo mi je 2-3 godine dok sam skužio da ne radim dobro i dok nisam počeo sam tražit
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
to je kod nas največi problem kaj sve moramo sami jer nam je savjetodavna takva kak je

dal ko planira imati bika iz svoje staje u nekom od centara u nadolazeče vrijeme
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
to je kod nas največi problem kaj sve moramo sami jer nam je savjetodavna takva kak je

dal ko planira imati bika iz svoje staje u nekom od centara u nadolazeče vrijeme

kako to funkcionira?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
pa to koja je procedura ako misliš da imaš muško tele vrijedno za centar. kolko se plaća genomski test itd.
 

Najnoviji postovi

Na vrh