• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta
C

ciganek1

Guest
Bikovi za reprodukciju

Koje i kakve bikove birate za osjemenjivanje?
Dali ih uopče birate?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mi obično ne biramo, birali smo kad smo nešto kupili preko udruge UHUH!
 
S

stočar mario

Guest
Ja imam svoj kontejner i nabavio sam sjeme iz austrije. (HERBERT, MAIKOENIG; WEBAL i PLUS). Sve simentalci.
 
C

ciganek1

Guest
Kod nas se nije biralo do prije nekih par mjeseci ali kak se je pojavila udruga cro-sim veterinari imaju sjeme kakvo želiš, samo treba platiti par kn više.
 
B

bduda

Guest
Re: Bikovi za reprodukciju

U zadnje vrijeme koristimo BRAMS-a i EMINDI-a od crnih a od crvenih LOTTO RED I DIONIS
Obrisan neispravan link.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Otvorio sam ovu temu s ciljem da razmjenjujemo iskustva o pojedinim bikovima, njihovim potomcima, i napredku u selekciji naših krava i junica koje se s njima osjemenjuju :!: , a potaknut Bogecovim i Ivičinim postovima u temi hranidba stoke :roll:
Evo pa ako ima več neko iskustva s ovim bikovima volio bi da mi kaže:Manitoba, Milano i Raufbold*ta; najme to su bikovi koje sam trenutno ja odabrao za osjemenjivanje svoji krava i junica(simentalki :mrgreen: ) , a koji su mi se po mom izboru činili jako dobrim odabirom :idea: , u rezervnoj postavi će bit : Resolut, Waterberg, Wal, a neke će bit osjemenjene i s Ricom-to je sijem koje veterinar ima po svoem izboru te Suria.
Od prije imam telad Risse, Vacca, Suria :scratch
2 križanke koje su u tipu crnog holsteina osjeminjivat ću s Emindyem-čini mi se kao dobar odabir i imam već jedan podmladak od njega star tjedan dana :!:
 
H

Helena

Guest
Da tema je na mjestu ,i mene puno toga zanima oko odabira sjemena za umjetno osimenjavanje .sad trenutno sjemenimo sa slovenskim bikovima pod nazivom HILTON,FLES.a imamo i sjeme HUSARA iz hrvatske .Ako tine nešto pobliže zna o sjemenima iz slovenije neka napiše koju rič ,a i bogec za ovog iz hrvatske :D :D
 
M

mladi kosac

Guest
suri je dobar bik,imali smo par telića od njega i telenje je lagano
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Helena kaže:
Da tema je na mjestu ,i mene puno toga zanima oko odabira sjemena za umjetno osimenjavanje .sad trenutno sjemenimo sa slovenskim bikovima pod nazivom HILTON,FLES.a imamo i sjeme HUSARA iz hrvatske .Ako tine nešto pobliže zna o sjemenima iz slovenije neka napiše koju rič ,a i bogec za ovog iz hrvatske :D :D

Izvini, zaboravio na tebe.
Na tom linku možeš potražit slovenske bike i njihove rezultate u selekciji.
 
H

Helena

Guest
tine kaže:
Helena kaže:
Da tema je na mjestu ,i mene puno toga zanima oko odabira sjemena za umjetno osimenjavanje .sad trenutno sjemenimo sa slovenskim bikovima pod nazivom HILTON,FLES.a imamo i sjeme HUSARA iz hrvatske .Ako tine nešto pobliže zna o sjemenima iz slovenije neka napiše koju rič ,a i bogec za ovog iz hrvatske :D :D

Izvini, zaboravio na tebe.
Na tom linku možeš potražit slovenske bike i njihove rezultate u selekciji.
:axe: ;)
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
MOCO kaže:
Meni su idealni bikovi Grass red Hol. i Diero red Hol.,ali navodno ih više nema. Mislim to je stvarno sr...,kad se bikovi pokažu super i kad njihove kćeri krenu u proizvodnju oni maknu bikove, i šta ja sad da opet tražim novog bika i čekam 3god.da vidim šta će biti od njegovih kćeri.Oni tamo u svojim prospektima nahvale svakog bika-kad se samo sjetim kako su prije 6-7godina simentalca Peru proglasili elitom i tvrdili da je to super-mega-naj bik, a ono njegove kćeri daju 4000lit/godišnje i onda dođe pametni veterinar i ubjeđuje me da s Perom osjemenjujem moje Austrijanke koje sve daju preko 9000lit/god. Pa ko je tu lud?

Grass i Laram su OK. Prelspace RH (rodjak sa Johnboy crni holstajn) od 5 telenja u kontinuitetu svih 5 komada zenski potomci neke ostale vec drugi puta steone i to iz prve vrlo dobre osim jedne koja poslije prvog telenja nije ostala steona ni poslije 2 puta ali nema nikakve slicnosti sa RH(crveni holstajn) odnosno sa ocem ,izgleda 100% kao simentalka a i dosta je debela.

Imam jednu kojoj je djed Laram a otac Grass , puno mlijeka ostala iz prve steona i kao junica i kao krava ali mi se nesvidja vrlo mrsava, da ne kazem da se moze anatomija uciti na njoj.

Takodje da kazem greskom navodno osjemenjena dobra krava sa Madjarskim bikom Aron crni holstajn navodno americki holstajn, poslije telenja nije imala ni 15l mlijeka prodana u roku od 30-tak dana poslije telenja.

Ali to su sve bikovi koji su se prije koristili.

Koliko sam sada upoznat koriste daleko losije bikove barem tu kod mene, sto se tice RH bikova.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
pozdrav. evo da i ja kažem koju

mi smo malo gospodarstvo koje je krenulo kroz proteklih 10 godina od 2 krave pa smo postepeno došli do 4 krave i 2 steone junice.

inače imali smo jednu dobru staru kravu i uzgojili smo 2 mlade krave (njene kćeri) i nisu ispale baš dobre pa smo shvatili kroz nekoliko godina da naši veterinari nisu baš suvremeni te smo počeli razmišljati o sjemenu. i tako smo lani prvi put osjemenili sve krave (simentalac samo) sa bikom Vanstein. nažalost, telci su bili muški. (inače redovito se konzultiram sa stranicom http://www.zar.at gdje se top lista sa svim vrijednostima) pa mogu izvijestiti kako su ti telci bika Vansteina trebali imati visoki dnevni prirast, međutim samo 1 od 3 je brzo rastao, bio dugačak i mesnat (on je imao i boju dlake Vansteina) dok su 2 rasla sporije ( a i više su bili nalik na neugledne majke:).

prvi bolji bik prije Vansteina je bio Horwel i od njega imamo ove dvije junice (blizanke, dvojajčane valjda, isto od neugledne majke:)), jedna je puno veća i ima tamniju dlaku, druga je manja i ima svjetliju dlaku. veća je osjemenjana biko Wal, a manja bikom Vacco, poslije ću se javiti da kažem kako je prošlo. ostale krave su trenutne sve osjemenjene bikom Walom te ću se isto javiti kako je prošlo.

inače, na top ljestvici, Wal (austrijski) je trenutno 2. simentalski bik na svijetu, Vanstein (njemački) je 7.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
mislim da bi više trebali dijeliti iskustva po ovom pitanju. iz više razloga.
1. vidjeli bi koliko koji bikovi imaju tendenciju da daju muške/ženske telce
2. koliko su vjerodostojne uzgojne vrijednosti, odnosno koliko odstupaju od onog što imamo u štali itd

nabrojat ću sve bikove sa pozitivnom uzgojnom vrijednošću (tek smo se prije 2 godine opametili:))
2008. Horwel (sim) - 2 muška teleta, 2 ženske (blizanke). svi telci živi, jedno oteljeno uz pomoć veterinara
2009. Vanstein (sim) - 3 muška teleta. lagana teljenja osim jednog oteljeno uz pomoć veterinara (krava nije imala trudove)
2010. Vacco (sim) - 1 žensko tele - junica (Horwel), lagano teljenje
- Wal (sim) - 4 ženska teleta (od toga jedna junica (Horwel), nešto teže teljenje od krava ili od Vacca, ali su mama i tata sami izvukli tele rukama bez štrikova), 2 muška (blizanci), sva teljenja lagana bez pomoći veterinara

o proizvodnim rezultatima ću više kad završe prve laktacije prvih junica. za sada: jedna prvotelka (Horwel) nakon 2.5 mjeseca laktacije daje gotovo identično litražu od prosječno 21 litre. drugoj prvotelki je danas 3. dan laktcije, a dala je 19,5 litara na treći dan
 
V

veterinar

Guest
Bravo ekipa!

Izuzetno mi je drago da sam na poljoprivrednom forumu našao ovu temu, no tužno i žalosno je da i nakon 2 godine bude 5 ljudi uključeno u debatu!

Jednako tako siguran sam da sam jedini veterinar, i to ne samo na ovoj temi, već misli uopće na forumu!

Kao da mi ne živimo od poljoprivrede, već od ugostiteljstva ili turizma možda!

NAdam se da će ova provokacija uroditi plodom i još malo ljudi angažirati na razmišljanje o ovoj temi konkretno!

Usput ne mogu da ne spomenem Centar za reprodukciju Križevci i njihov strašan uzlet u posljednje vrijeme.....ljudi pa zar nije strašna stvar imati najboljeg živog bika simentalske pasmine na svijetu (WINNOR/ Winnipeg), a kojega ja ga kod svojih klijenata/ farmera naširoko koristim....kao testnog bika utrošio sam 200-tinjak doza, a danas njegove kćeri, neke već u mužnji, a nake tik pred, izgledaju fantastično!

Molim VAs nemojte štedjeti na sjemenu, jer to je ulaganje za VAšu budućnost a za 100 kuna više uloženih za kvalitetno sjeme sve će se preko kćeri bikova barem 10 puta više vratiti kroz mlijeko/ tele ili samu kćer koja će biti lijepa i dugovječna!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
svaka čast dobroj genetici ali kad si spomenuo Winora susjed Dario ima nekoliko telića muških,sami gabori kaže on,možda više odgovara ženskom podmlatku ali teško je uskladiti i mesnatost i mlječnost kod simentalca.Pomeni največi problem simentalki je prekratak životni ciklus ,nema više krava koje su znale natuči 10 i više godina,istina reći će neki da današnje krave doje puno više nego one stare ali treba vidjeti sa čime sve štopamo krave danas a što se je hranilo prije.Najbolje kada vrhunski stručnjaci kažu da Izrael ima prosjek hf 15000lit ali ne kažu da imaju laktaciju1,3 gotovo nijedna krava nedoživi drugo telenje.Ja u štali imam jednu simentalku čija je baka bila kčer bika GANCA mlađi farmeri se možda ne siječaju ali sve što smo imali od tog bika bilo je starije od 10 god kada je išlo u prodaju,samo večina je telila muške teliće.Ja sam pobornik da genetika čini30 posto a hranidba i uzgoj i pravovremeno prvo pripuštanje 70 posto.Kod nas u štali na starom sistemu štale podigli smo mlječnost 3 puta bez uvođenja nekih prehvaljenih bikova:partyman:
 
V

veterinar

Guest
Ajkula,

Nemogu, a ne složiti se s tobom i tvojom prošlom konstatacijom. Naravno da je više od 70% u proizvodnji mlijeka direktno vezano na zoohigijenu, hrandibu itd.,....no puno farmera čak i sa godinama iskustva i dan dans to ne želi priznati ....najlakše je kriviti nekog drugog i gledati tuđe propusete kojih naravno ima, a počistiti prvo u svojem dvorištu, priznati samokrivicu za loše logističko praćenje "vrhunske" genetike, koja nam je na dispoziciji zadnjih 30 tak godina barem kroz bikovske očeve, ali i uvezena sjemena.......

......Winnor je bio primjer bika, upravo ovog o čemu si ti govorio u svojem zadnjem post-u...... izuzetno visoko mlijeko dobrih komponenti, s dugotrajnim (vječnim) kćerima.....za muski dio populacije ni prvo, a još manje drugo nimalo nije bitno, jer gotovo svim muški potomci svih bikova raznih pasmina rijetko dožive i prvi rođendan, zar ne?!

Ako tvoj susjed Dario ima više afiniteta prema tovu, opet Križevćani nude etskta bika po super cijeni....bik EL PAIS, genetska mesnata bomba, po svim standardima i mjerilima, a uz to fantastična laka teljenja!
Naravno da to nije sve, od njih vrlo često uzimam, a po naruđbi mojih farmera bikove Ilion (izuzetna kombinacija svega -meso, mlijeko, fitnes), Rotax i u zadnje vrijeme još bolji Don Juan s izvrsnim vimenima, te u novije vrijeme cijelu plejadu Winnipeg sinova koje za sad nude samo oni, a to je ljudi revolucionarna stvar......nova "svježa" krv koja će bez pogovorno napraviti značajno poboljšanje našeg uzgoja! Trenutno mi nude uz naravno njihovog, ali i našeg Hrvatskog (ne rodjenjem, ali prebivanjem) Winnora, i druge fantastične bikove; Waltbrand, Witzbold (bar se nadam da se tako piše), Winnifiz, ali i nešto što se riječima nemože opisati..........VIKING ET bik iz našeg uzgoja koje su stvorili ET- tehnologijom dečki iz Križevaca, dr. Tuček i dr. MAtković, a koji je meni osobno najljepša životinja koju sam ikad vidio (za vrijeme predvođenja bikova u lipnju mjesecu)...tad još nije imao rezultate, ali uskoro! Moji ga farmeri izrazito traže u zadnje vrijeme! S ovom gospodom, kolegama suradruge kolege đujem vrlo dobro već godinam, i pozivam druge kolege da ih angažiraju, bez srama i ustručavanja, jer meni su izuzetno pomogli u reprodukcijskim pitanjima!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kolika je razlika u cijeni sjemena najveca?
Znaci najniza i najvise cijena koja je u kž?
 

Najnoviji postovi

Na vrh