• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ja bi htio voziti kombajn, a niko mi ne da

  • Temu pokrenuo quercus_robur
  • Datum prvog posta
Q

quercus_robur

Guest
Ok. Kako da mali seljak, koji ne radi više od 50 ha zemlje:
15 ha djetelina i trava
20 ha kukuruza
5 ha soje ili suncokreta
10 ha žita

dođe se do kombajna koji bi se mogao otplatiti za dvije godine.

Od tih 50 hektara kombajn bi morao ovršiti oko 25 ha. Kod mene je vršidba po hektaru oko 8oo kn s PDV--om

Godišnje bi za vršidbu išlo 20000 kuna?

Značl kombajn do 50 tisuća kuna. Istina troškovi su kombajna prilični, no recimo da na to pri kupnji zažmirimo i da smo jednostavno sretni što si možemo sami ovršiti.

Jel se može takvo šta naći kod nas, i da radi bez popravaka koji bi koštali više od 10 tisuća kuna, ipak bi to bilo 20 % stroja.

Gledao sam po oglasima i strojevi koji toliko koštaju su prilično stari, no neki se čine sasvim okej, koliko je normalno za kobajn da ima radnih sati, tj. što nije izgonjeno?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
A dali se isplati uzimati kombajn za samo 25ha svoje zemlje.
 
Q

quercus_robur

Guest
Sve zavisi što siješ. Netko ima 25 hektara žita i kukuruza, on sve vrši. A računica stoji gore.
 
B

Bobo

Guest
Ovako, ekipa...

Sad se moram oglasiti, ma koliko god glupo da zvucalo...


U mom kraju su velikom vecinom sve mali poljoprivrednici (10-15ha zemlje) Jedan ima JD 330 brdski kombajn, druga dvojica imaju ZMAJ 780 koji su obadva stari ko biblija, pa cak i stariji, jedan zmaj univerzal i jedan zmaj 131, te jedan 133RM

Koliko god da se kvare (vecinom puca kojekakvo remenje, ni o to je rijetko. ljudi vrse samo svoje povrsine te vrse drugima da pokriju troskove goriva i odrzavanja kombajna, te strojeve spremaju u garazu do godine...


Sad si razmisli da si kupis kakav FAHR kombajn koji nije nesto pretjerano star i na konju si, jer se jako malo kvare. Naravno, ako ga budes ganjao, kvarit ce se svaki. Uglavnom kombajn kakav-takav je jeko dobro ulaganje, ako nemas konkurenciju pa da si i jos sa strane mozes zaraditi koju kunu.

Ja cim dodjem do nekakvih svojih sredstava kupujem kombajn, jer bez njega se vise ne moze biti, ma koliko mal poljoprivrednik bio.
 
Z

zrine892

Guest
naravno da se isplati imati kombajna za sebe...kombajna mozeas za 50ha otplatiti u roku od godinu dana...ako imaš volje i ako te neko zove mozes ici usluge raditi..ali tu moras biti pametan jer ima ih puno koji te zaj....
ja imam zmaja 142 odlican kombajn za moje potrebe a radim 65 ha.
 
A

Axial

Guest
vlastiti kombajn

Kupi si straiji kombajn samo ako si ga sposoban sam podešavati i održavati. Tu ne mislim na to da moraš biti sposoban napraviti generali remont motora jer to ti netko napravi (ako je potrebno) jednom pošteno i onda si miran. Ako si sposoban sam zamjeniti remen, ležaj i kontrolirati i promjeniti ulja ( toga na svakom stroju uvijek ima, a malo više kod stariji strojeva ,ali nije pravilo) isplati ti se imati svoj stroj. Samo moraš znati da i kada imaš svoj stroj imaš troškove (gorivo, remenje, ležajevi, amortizacija) i košta da kombajn održavaš u radnom stanju. Taj trošak odbij od onih 20000 Kn i znati češ koliko si jeftinije prošao.
 
Z

zrine892

Guest
slazem se sa axialom...istina.....sve ovisi kakav ces biti gazda prema svojim strojevima...i generalni remont motora sigurno nije preskupo...otrprilike za moj zmaj je oko 10.000 kuna...a mozda i manje....a i treba voditi brigu u biljeznici sve sto si na tom kombajnu radio...primjerice....lezaji,remeni.....
 
Č

Čugi

Guest
Slažem se i ja da je isplativo. Ja nameravam uzeti 142 Zmaja ako ne do kukuruza onda definitivno do vršidbe žita sledeče godine. Sračunao sam se i da sam ga mogao uzeti pre 5 god. kad sam se počeo baviti ovim poslom, več bih se isplatio, ali nedostajalo je para :( . Svake godine mi ode 1200 eura na kombajniranje, a znam da bih imao raditi uslugu na minimum još 15 jutara, tako da bih vratio uloženo za tri godine. Održavanje radim sam, delova ima na svakom čošku, nisu skupi, tako da mislim da mi je 142 sasvim dovoljan.

Kad sam se več raspisao o ovoj temi, Ratarko, ti si dugo ganjao 142, pa reci mi šta su po tebi nedostatci na njemu, i ima li nekih kvarova koji su učestali i karakteristični za taj kombajn. zrine892 mogao bi i ti dodati tvoja zapažanja.
 
B

Bobo

Guest
ja sam takodjer radio na jednom 142RM koji je imao gadnih problema s pogonskom osovinom slamotresa. Covijek viji je kombajn bio ga je ganjao nemilosrdno i u sezoni mu je puklo najmanje 3 takve osovine, a svaki puta je novu kupovao...

Jedne zime je suzio heder na 3.5m i od onda nikakvih problema sa gorespomenutom osovinom. Nikako ga nije htio polako voziti, pa ga je trgao na svakom koraku, sto meni nikako nije islo u glavu.

Dok je taj kombajn jos bio kod njega, na svakoj mojoj njivi je imao neki kvar. Stalno sam i ja sarafao po tom kombajnu iako nije bio moj ;)

Pred prodaju sam u njega sarafcigerom urezao vrlo vidljivo "Bobo" tako da ga jednog dana negdje mozda i prepoznam... Rekao mi je gdje se kombajn sad nalazi (negdje oko Nasica) i da jos uvijek radi...


uglavnom, stroj ko i svaki drugi, ako ces se normalno prema njmu ponasati. U normalnim radnim uvjetima se ne bi trebao kvariti, no cim ga malo stosnes puca po savovima.


Krx pozna covijeka koi je preje nekih 3 godine zmaja 142 potpuno sredio od tockova do krova, cak ga je i prefarbao. Kombajn radi kao suza, jer kosi samo svoje i jako malo usluzno. Drugi pak ima 142 koji mu sluzi samo i jedino za vrsenje kukuruza i u dosta je losem stanju...


Ima svakakvih kombajna, ali mislim da od zmaja ne mozes jako puno ocekivati. Koliko para toliko i muzike...
 
Q

quercus_robur

Guest
Okej, zmajeva sam se nagledao, i ne sviđaju mi se. Ekipa kod mene je počela kupovati Fahrove 1300 serije koji su stariji od zmajeva koje imaju. Najzanimljivje je što ti Fahrovi izgledaju i rade kao da su deset godina mlađi od zmajeva, a ne pet godina stariji. Tako da bih radije uzeo fahra sedamdeset i neko godište nego zmaja s početka devedesetih.

No i dalje je pitanje gdje takve strojeve(fahr ili claas, za maloga seljaka) nači u hrvatskoj, jer večinom se uvoze veči i noviji, koji jesu dobri, ali da bi se otplatili, treba radit usluge ili imati puno zemlje. Stroj koji se otplačuje više od dvije godine je riskantno kupit s našim stanjem u poljoprivredi.
 
Z

zrine892

Guest
decki mislim da grijesite... (ionako imam ja kombajna ali placam kombajnera da vrsi)ti ne mozes svakog kombajna stisniti do kraja DA VIDIMO KOLIKO CE POVRSITI NA DAN ionako kaze meni majstor sto je vozio kombajna bolje jedan dan dulje nego jedan tjedan...lako kupiti kombajna Fahra 1300 super su oni kombajni i mada su bolji od Zmaja...u mojem selu ima 4 zmaja i svako je zadovoljan...trebamo u obzir uzeti koliko kosta djelove za Zmaj i takoder za Fahra ili Class...ipak ima razlike...zato jer hocu da je za pocetak bolje uzeti zmaja da naucis ponesto na njemu...Hocu reci da u mom kraju ne isplati kupiti fahra 1620 jer kad je zetva ne stigneš dovesti prazne prikolice na njivi i zato on stoji ugasen..ali nije to bitno...ali ipak je savjetujem da uzme zmaja za pocetak...nije loš kombajn...a s njim psenicu mozes skinutu na dan sigurno oko 10 ha.ispravite me ako grijesim...zato ipak Fahr ili Class još uvijek ima kvalitetu materijala.motora,i naravno BOJE...kao sto je rekao izgledaju kao da su 10 godina mladi od Zmaja...ali ipak Class je Class a Fahr je Fahr...
 
Q

quercus_robur

Guest
Istina Za zmaj su jeftini dijelovi, ali ne kupujem ja kombajn da bih ga popravljao, več da bih vršio. No staro je staro, ali sumnjam da se Fahrovi kvare ko zmajevi.

Opet zmaja mogu nači u dobrom stanju i za 25 tisuča, a faHra nikako ispod 40.
 
Z

zrine892

Guest
sve ovisi na kakvog naiđeš kako je vozio,kako je održavao...sve to ovisi...ISTO KAO I KOD AUTA.TRAKTORA....sta ti ja znam...eno u Veliskovci P.Zadruga ima John Deree i Duro Dakovica..poprave JD i ono se trese nesto,jednostavno drma se,e uzas jedan..a nemogu otkriti gdje je kvar...a Na ĐĐ se raspao,eksplodirao motor.nemogu nači klipa.jednostavno se raspao,kupili su u sto komadiča...JD Je novi kombajn mislim da je 97 ili 96 god...a zetve je tu a nemogu zavrsiti....Cuj ovo sto se pokida pokita se svakome...tako je to...nece kombajn se kidati ako stoji u šupi...uz malo odrzavanje i paznje ipak se nece barem ja tako mislim KIDATI SE...
 
Z

zrine892

Guest
Jadranko kaže:
25 tisuca ???? cega kuna ili ???
naravno kuna jadranko...nema zmaja koji kosta eure...hehehe
 
Z

zrine892

Guest
mogu ti reci da je dobar...mada je puno spor ali ide...koliko ja gledam njega ne vidim da dimi,ni temperaturu dize...ali ide....samo jako polako ide...neznam koliko na sat ali mislim oko 3 km/h...ali zadovoljan sam ionako nemam puno kukuruza...oko 10ha,sve vozim u silos..nemam stoke
 
J

Jadranko

Guest
Evo par komada sa / http://www.oglasnik.hr


Kombajn Zmaj 131 u ispravnom stanju bunkeraš spreman za žetvu, 10500kn

Kombajn Zmaj 132 s 3-red kukutuzni adapter, u ispravnom stanju, 2000€

Kombajn Zmaj 133 87.g, kompletno obnovljen, sve novo, 32000 kn, ČK

Kombajn Zmaj 141 sa 2 adaptera, 4400€
 
Z

zrine892

Guest
eh to neznam....sigurno oko 34-50 minuta...sve ovisi kakav je kukuruz...a mozda i više treba...ja ti stalno nesto mrdam dok vršimo kukuruz...nikad ne štopam...
 

Najnoviji postovi

Na vrh