• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

sokkia

Novi član
Tu od
10 Svi 2013
Poruka
15
jeste, bar na mom plugu, i koliko mi se ćini da je orginalna i da nije ništa prepravljano. previše klapa pa mi nije baš jasno kako bivši vlasnik pluga nije to prišarafio :icon_redface:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Jel na olt-u 2X10 prvi i zadnji lemeš jednak i ako netko može objasnit kako poštelat taj plug može i slikovno jer me izludio više, ja ću staviti slike kako je kod mene.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jel na olt-u 2X10 prvi i zadnji lemeš jednak i ako netko može objasnit kako poštelat taj plug može i slikovno jer me izludio više, ja ću staviti slike kako je kod mene.

U kojem djelu oranja štelanje te muči?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Kad je zemlja tvrđa traktor se ukopa, moram stalno visit desnom rukom na hidraulici, pod brijeg i po ravnom ide, ali ne brijeg se kotači vrte, nije to neki brijeg, onako malo, čini se da IMT 539 to ne može izvući. Tu je muka i što ne prevrće dobro brazde, tamo gdje ide još dobro prevrće, al ovdje gdje se pati je loše.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Kako to misliš, na hidraulici moram biti da podignem malo plug kad zapne i to uglavnom uzbrdo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
IMT ima finu hidrauliku pri kojoj hidraulika sama dize plug ako dojde na povecanog otpora. Tako da tvoje intervencije nebi trebalo biti.
Polugu z kuglicom stavis na FAST, a z polugom na kojoj je kockica podesavas dubinu oranja. I kad to podesis nema potrebe za tvojim intervencijama, naravno ukoliko je hidraulika ispravna.
Onu polugu z kuglicom koristis samo kod transporta za dizanje i pustanje pluga.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Treba fino probati orati uzbrdo. Normalno da se uzbrdo lošije ore. Nego problem je u tome što bi mi htjeli da traktor ore po ravnom i uzbrdo isto duboko pa stalno čeprkamo po desnoj ručici ne bi li išlo koji cm dublje. Moguće je da ima i plug nedostataka.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ne znam, meni svi kažu da oltovi plugovi ne valjaju jer se ne mogu poštelati kako treba, posudit ću IMT plug i probati da vidim razliku.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Ma mora se moć uštimat, osim ako je plug savijen. Pa koliko ljudi ima tu kombinaciju i radi super. Samo naredit hidrauliku da bude ispravna i dobro podešena i mora ić. Kad ja mogu s Rakovicom koja ima lošiji hidraulik orat bez točka , onda mora i imt.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne znam, meni svi kažu da oltovi plugovi ne valjaju jer se ne mogu poštelati kako treba, posudit ću IMT plug i probati da vidim razliku.

Ako želiš normalno orat tvoj plug mora imat oštre sa dobrom špicom lemeše,crtala i dobre gume na 539 napumpane pravilno i fina hidraulika mora biti uključena i naravno ispravna.
Za sve drugo tu če biti filozofije...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Lemeši su naklepani prošle godine, crtalo imam prednje, zadnje sam skinuo, gume napumpane, hidraulika sređena prošle godine, biće da plug nije dobro podešen, što se tu može napraviti na samom plugu?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ovako na dvobraznom plugu prvo treba poriktati zahvat prednje brazde,znači da lovi zemlje koliko i druga brazda.za to bi bilo najbolje na polju se poigrat i mjerit metrom.
Lanci bočni dok oreš moraju biti labavi lagano.

Uvjek kod oranja plug mora stajat vodoravno neovisno kam traktor visi,a to štelaš na desnom rukavcu stelajučem na traktoru.

Na proteznici štelaš isto ravninu pluga i za lakše ulaženje pluga u zemljilu skratiš proteznicu na toplinku.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ono što mogu primjetiti da se moj plug ne prilagođava konfiguraciji terena, dakle po ravnom radi kako treba, al čim dođu neravnine nastanu problemi. Također ne prevrće dobro brazdu, ko da je nagnut previše ulijevo ako gledamo odozada, što treba napraviti da se to popravi?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pa poravnaj ga na desnoj polugi hidraulike da stoji ravno.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Skrati si desnu polugu kak kolega karlo veli al kad ti je traktor u brazdi,tako dok ti plug nije ravno!
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Dakle onu polugu na traktoru skraćujem, a topling produžujem da poravnam prvu i zadnju brazdu?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Da...Postavi se traktorom u brazdu u kreni orat. Onda stani, pogledaj plug odostraga. On mora stajat okomito u odnosu na zemlju. Znaci ne smije biti nagnut niti na jednu stranu. Plug mora biti ravan. To podesavas na desnoj poluzi hidraulike.
Iza toga poravnaj da ti obje brazde idu jednako u dubinu a to podesavas na toplinku.
Osim toga, plug mora uzimat jednake sirine brazde, ako je 10 cola plug znaci i prva i druga braza mora biti po 25cm. A to se podesava polugom na osovini pluga i pomicanjem poluga po toj osovini.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh