• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa napisal sam par postova prije da si podesiš prvo zahvat prve brazde,a to se podešava na toj poluzi vodoravnoj na plugu,moraš dobit zahvat prve brazde kao i zadnja.
Ako je 10' plug zahvat nesmije biti veči od 25cm.

A taj zahvat treba vidjet kad udeš u brazdu pa premjerit,ako je vučen sa drugačijim traktorom moguče je da je podešen za njega,a na tvom hvata više ili manje.
Samo razlika u širini stražnjih guma i prednjih utječe na zahvat prednje brazde,tako da si svatko treba podesit prema svom traktoru.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Koliko je meni poznato, slavonca od 10 cola nema. Uzmi metar i izmjeri, pa ces vidjet kolko je zahvat izmedju plaza prve brazde i spice lemesa druge brazde. Moj slavonac je 12cola.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Pa napisal sam par postova prije da si podesiš prvo zahvat prve brazde,a to se podešava na toj poluzi vodoravnoj na plugu,moraš dobit zahvat prve brazde kao i zadnja.
Ako je 10' plug zahvat nesmije biti veči od 25cm.

A taj zahvat treba vidjet kad udeš u brazdu pa premjerit,ako je vučen sa drugačijim traktorom moguče je da je podešen za njega,a na tvom hvata više ili manje.
Samo razlika u širini stražnjih guma i prednjih utječe na zahvat prednje brazde,tako da si svatko treba podesit prema svom traktoru.

To je ova poluga koja se kopča za traktor, negdje sam pročitao da mora biti van 9 cm kod prvog pluga i da mora biti skroz okomito ovo kak je svinuta prema dolje, a ova izmjera za colove se radi od vrha prvog lemeša do vrha drugog? Moram to poštelat sad dok imam vremena,

Sad sam gledao kod mene ova nosiva poluga izbačena van kod prvog pluga, a na suprotnoj strani ima 10 cm van, da vraćam to na stranu prvog pluga na 9 cm?
 
Posljednje uređivanje:

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Tih 9 cm nije univerzalno. Ovisi od razmaka zadnjih kotača na traktoru. Najbolje zakači plug i u brazdu. Pomakni tak kak su ti rekli pa probaj. Ak ne ide onda doštelavanje. Druge ti nema. Ovak doma na betonu je to jako teško naredit. Član foruma Tino ima čini mi se istu kombinaciju traktora i pluga pa ak mu se da nek ti izmjeri kak to kod njega stoji.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kad si sa traktorom u brazdi spusti plug i izmjeri metrom ili vidi koja brazda ti je veca kad zaores plug. Kad je kotač u brazdi i zaoran plug ako ti malo visi ulijevo onda moraš spustiti sa vretenom na desnoj strani da ga poravnaš ali isto tako moraš topling odvrnuti da spustiš stražnji dio pluga. Nije jednostavno naštimati dvobrazdni plug da podjednako i lijepo ore. Kad uhvatiš štos bit će ti lako.
33c3942217d55d3874ba6fb833cedbf2.jpg
dcadfc7c0840ed0e56dfb48a53701cf4.jpg
to je razlika od ilovače do lake zemlje.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ok, samo konstatiram da je na ovim slikama plugova nosiva poluga pomjerena udesno kad se se gleda odostraga, a kod mene je ulijevo tak da mi tu nešto ne štima, vratit ću ja nju desno pa ću vidjeti što će biti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nemaš tu kaj gledati otprilike,nego točno razmjerit zahvat i poriktati ga točno na mm prema tvom traktoru,ako ne štima naravno.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da nije,al ko si da truda može ga fino dobit.
Ja sam svog u garaži nariktal,al sam koristil dvije aluminijske letve i vaservagu i metar.:(hi):
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Razmak između vrha lemeša prvog i zadnjeg pluga mi je oko 75 cm, jel to 12 cola?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kak da to izmjerim, da mjerim dužinu lemeša?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Izmjeri od špice zanjeg lemeša do plaza prednjeg,to je širina zahvata jedne brazde i puta dva.
 

Marko355

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Za sve koji ne znaju kako se mjeri zahvat pluga
Cptv5NZ.png


A možda i ovo nekome pomogne:
lSwAY8s.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh