• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ova slika dole me baca u dilemu. Na forumu znalci kažu da u oranju poteznice moraju biti jednako udaljene od guma, ali na sliki dole se lijepo vidi da ni u jednom zahvatu pluga nisu jednako udaljene od guma a oba slučaja su ispravni.
 

Prilozi

  • Screenshot_20211128-214549_Drive.jpg
    Screenshot_20211128-214549_Drive.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 105

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na sekiraj se zbog slika. Ako ti kod otpuštenih španera plug uzima širinu prve brazde jednaku ostalima i pri tome ne vuče prednji kraj niti u izorano, niti u neizorano, znači da je plug nema kose vuče. Samo po plinu i ne staj do kraja parcele. ;) :ppozdrav:
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Tu si u pravu, bitno je da ne vuče traktor ni lijevo ni desno😀
 

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Kak štelati? Pa vidiš da im traktor ne valja! :unsure:
A barem su mogli naštelati da im plug bude vodoravan kad je traktor u brazdi, a ne naget udesno što se može vidjeti na videu na 20. sekundi. A čini mi se da su im i prednji kotači preuski ida prva brazda nema zahvat kao druga.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Što kaže iwanho i nema tu puno mudrolije. Prva brazda da hvata kao i ostale i to je to.
 

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Što kaže iwanho i nema tu puno mudrolije. Prva brazda da hvata kao i ostale i to je to.
Da, točno tako.

Pročitao sam i onaj tvoj gornji post gdje pitaš zašto se na slikama ne poklapaju centar vuče i centar otpora pluga te poluge nisu jednako udaljene od lijevog i desnog točka a znalci na forumu pišu da trebaju biti poluge jednako udaljene od lijeve i desne gume.

Uglavnom, da bi poluge bile jednako udaljene od lijevog i desnog točka, tad zahvat pluga mora biti 5-10cm uži od rastojanja zadnjih točkova. I to je moguće s traktorima koji vuku do 3 brazde (cca 90-120cm). Međutim, kad imaš traktor od 250ks, i vučeš 6 brazdi po 40cm ne postoji mogućnosti da se rastojanje zadnjih kotača napravi na 250cm pa shodno s tome centar vuče i centar otpora pluga neće biti u ravnini, a s time ni udaljenost poluga od točkova.

A i milsim da se pretjeruje malo s idealisanjem štelovanja pluga. I da Vam centar otpora pluga fula za 10 stupnjeva centar vuče to je gubitak na vučnoj sili od 1,5% što stvarno mislim da je zanemarivo.

Cos(10)=0,985
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Jasno mi je šta ova slika kaže, tu se vidi kako poteznice mijenjaju centar vuče traktora. Malo je nejasno oko poteznica sa dvobraznim plugom. Plug treba dovesti da prva brazda hvata kao i druga a to nije garancija da će poteznice biti u centru. Dvobrazni plug recimo 12 coli ima centar otpora desno od težišne tačke T, i u toj situaciji je poželjno da su poteznice više desno pomijerene kako bi se centar vuče pomijerio u lijevo.
 

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Tako je. Zato sam i napisao da zahvat pluga mora biti uži 5-10cm od rastojanja točkova da bi se mogao naštimati da lijeva i desna poluga budu jednako udaljene od guma. (Npr rastojanje točkova 115cm, a zahvat pluga 105cm, takav se može naštimati 100%)

Zahvat dvobraznog pluga je 20-30cm obično uži od rastojanja točkova i zato ne može biti 100% u pravcu centar vuče i centar otpora pluga.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,151
Ova slika dole me baca u dilemu. Na forumu znalci kažu da u oranju poteznice moraju biti jednako udaljene od guma, ali na sliki dole se lijepo vidi da ni u jednom zahvatu pluga nisu jednako udaljene od guma a oba slučaja su ispravni.
Ta slika nije dobra jer kod plugova sa promjenjivim zahvatom ne zakrivljuje se cijeli nego greda, usporedi moje slike bit će ti jasnije
 

Prilozi

  • IMG_20220125_113313.jpg
    IMG_20220125_113313.jpg
    48.7 KB · Pregleda: 52
  • IMG_20220113_113021.jpg
    IMG_20220113_113021.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 52

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kod mog df raspon zadnjih točkova je 101 cm i tu bi vjerovatno najbolje odgovarao 2x16 coli.
 

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Kod mog df raspon zadnjih točkova je 101 cm i tu bi vjerovatno najbolje odgovarao 2x16 coli.
Ili 3*12

Edit:
naravno, ako traktor ima KS da vuče plug 90cm zahvata

Ta slika nije dobra jer kod plugova sa promjenjivim zahvatom ne zakrivljuje se cijeli nego greda, usporedi moje slike bit će ti jasnije
Dobre su fotografije.

Ti kad zakreneš gredu, poluge traktora ako su slobodne će se zakrenuti prema centru otpora pluga.
 
Posljednje uređivanje:

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,643
Ta slika nije dobra jer kod plugova sa promjenjivim zahvatom ne zakrivljuje se cijeli nego greda, usporedi moje slike bit će ti jasnije
Da ali ovo je vjerovatno vari plug, što se tiće zahvata ali i njega se mora naštelati da se izbjegne kosa vućna sila.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,151
Dobre su fotografije.

Ti kad zakreneš gredu, poluge traktora ako su slobodne će se zakrenuti prema centru otpora pluga.
Ne zakreću se poluge,zakreće se greda a kopčanje pluga ostaje gdje je nigdje se ne zakreće
 

Najnoviji postovi

Na vrh