• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,642
Zaključak bi otprilike bio da plug ima najmanji otpor ako nema daske i raonike.
A meni su se smijali kad sam oral s plugom u zraku.....šala mala
Na to sam alergičan kad je jedan takav pametniji nego tim inženjera, pa skidaju sve kaj im kao smeta samo, a istina je da nemaju pojma kak se koristi to kaj su skinuli i za kaj to služi. Tak su s mojeg traktora skinute pedala špere, boca za zrak, skidana vrata po ljetu, umjesto da se prozor otvori i tak .....
A kaj se tiče predplužnjaka moj je dojam da se radi njih plug vuče lakše. Zašto? Zato jer razbije brazdu na "2 kata", ili u dvije razine, ako me razumijete. Po meni je lakše mu tak vuči nego da mora okretati brazdu u punom presjeku. Al to je samo moje razmišljanje, nije provedena studija
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Svaka mu čast ali ovaj je ostal u 70-ima sa razmišljanjima, za njega je Fergi i Imt 755/6, o ostalom bolje da ne govori. Barem kaj se tiče modernih strojeva.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A kaj se tiče predplužnjaka moj je dojam da se radi njih plug vuče lakše. Zašto? Zato jer razbije brazdu na "2 kata", ili u dvije razine, ako me razumijete. Po meni je lakše mu tak vuči nego da mora okretati brazdu u punom presjeku. Al to je samo moje razmišljanje, nije provedena studija
Složil bih se s tobom kad bi pretplužnjaki imali položaj raonika poput raonika na daski. S obzirom na oblik i kut napada zemlje raonika na pretplužniku (barem na mojem plugu), rekel bih da to poništi prednost koju spominješ i da vjerojatno nema neke razlike (barem ne osjetne) u potrebnoj vučnoj sili.
No, i da se malo teže vleče, kad se jemput skuži koliko znače za zaoravanje i usitnjavanje brazde, nikad više bez njih.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,531
Koliko je meni poznato pretplužnjaci največim dijelom služe da gornji sloj zemlje gdje je drač, trava i žetveni ostaci dođu u najdublji sloj brazde
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
Do sad manje vise orao s dvobraznim koji je bio ok postelan, nisam se zamarao...sad uzeo jednobrazni i dns malo mjerio zahvat...otprilike je blizu 40cm ali razmisljam da cak malo povecam preko 40cm...ima dovoljno dugi lemes...onu osovinu gdje kopcam plug na poluge moram pomaknuti da povecam zahvat? Sto bi se u teoriji moglo desit sa ruckom za odbrazditi? Hoce li biti ok, tj dovoljno zuba za stelanje? Da ne vuce u stranu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Probaj samo z ručkom i pazi da ti ne bu nategnut desni lanc.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
Zatvorena uvijek kod oranja i tanjuranja...hm...to sam i probal, potegnul sam rucku do kraja naprijed...jedino mi se cini da.nisam pazil na lanac...mozda nije bil do kraja otpusteni...zato mi je vuklo malo volan...
Budem probal drugi tjedan pa.bum provjeril lanac...hvala na.savjetu 🍻
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,569
Pomakni ga na osovini i to je to. Sa ručkom nećeš imati problema. Samo ponovno namjestiš da plug ide sa slobodnim lancima i to je to.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
Imam.mjesta na osovini za pomaknuti...problem mi je bio dok je rucka bila do kraja naprijed malo mi je vuklo traktor...zato bi rade probao sa osovinom pa da onda mogu s ruckom stelat...
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Bok.Novi sam u poljoprivredi pa me zanima kako podesiti plug za oranje.Kombinacija je Imt 549 i Imt-Fop 610.07,nikada nisam orao pa me zanima kako se podesi plug da sve ide glatko…
 

phili

Novi član
Tu od
23 Lis 2020
Poruka
3
Pruje svega da bi sve islo glatko, plug mora bit ispravan, da nista nije pokrivljeno, lemesi moraju bit ostri, da ostrica ne bude deblja od milimetar dva...
Traktor parkirate na ravno, poluge za kacenje namjetite da budu na istoj visini, lijeva je fiksna a desnu podesite da bude na istoj visini, za pocetak tako zakacite a kasnije kad krenete orat, onda desnu podesite tako da kada gledate polug od zada, mora biti okomit pod kutim od 90 prema zemljistu..
Kada zakacite topling, podesite ga tako da oba lemesa leze na zemlji, onda polako odavijate, produzavate topling dok se prvi lemes ne pocme odvajat od zemlje....crtala podesite tako da sjeku 2-3 cm sire od daske, ali to cete podesiti na njivi, kad krenete orat vidit cete kuda ide crtalo, ako je preblizi daske, jos ga izbacite prema vani, mora ic sa vanjske strane daske...
Otpustite lance da plug ima lufta, ali ne puno da vam bezveze lupa lijevo desno kad je podignut i kad se okrecete, dovoljno da ako je plug 12 coli, kad ga gurnete rukom lijevo, popustite desni lanac toliko da od unutarnje strane zadnje gume do vrha lemesa bude lufta nekih 40cm, zahvat je 30cm pa nek ima lufta da moze plivat za traktorom.
Kad ste to sve podesili krenite sa oranjem, rucka na plugu na pocetku neka bude u sredini, ili za zub, dva prema nazad, ako plug zategne desni lanac, pomaknite rucku prema nazad jos za zub dva, dok ne dobijete otpusten lanac prilikom oranja.
U prvom prolasku, u prvoj brazdi ne mozete jos stelat nagub pluga jer su traktorsi tickovi oba u istoj visini, to podesavate kad ste vec izirali jednu brazdi i ulazite desnim tockom u vec izoranu brazdu... tu zaustavite traktor, plug istavite u zemlji i pogledajte od zada kako vam stoji plug i podesite na desnoj polugi da bude pod 90 u odnosu na njivu, isto tako sa strane mora bit od prilike vodoravan....
Gledajete da vam obe brazde budu jednake sirine, zadnja isto hvata uvijek, jedino mozete na toplingu malo produbit ili poplicit... prvu podesavate na poprecnoj polugu u grurubo, a u fino na rucki na plugu, prema naprujed, plug ce ici vise u neorano, a rucka prema nazad, plug ce ici vise prema oranom i prva brazda ce biti uza.....
Zamislite da je traktor camac a plug kormilo... ako plug ide lijevo u neorano, traktor vuce u suprotnim smijeru, i obrnuto.... rucka na plugu vam je kontrola smijera pluga... kao kormilo na camcu.

Malo sam zakompliciro ali nadam se da ces bar nesto korisno iz ovoga svega izvuc.
Pozdrav.
 

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Puno hvala na svim savjetima…Odgledao sam na Yt od Marka traktoriste sve klipove i tako podesio plug i probao orati i ide fino…Skinuo sam Lemeše i sutra ću ih donjeg kod Kovača po Preporuci susjeda…
Evo i video….
 

phili

Novi član
Tu od
23 Lis 2020
Poruka
3
Na snimku je mrak pa se slabo vidi, ali ja koliko vidim to je dobro oranje, ako traktor ne vuce u stranu to je to.... jos kad lemese sredis, samo ce jos lakse bit vuc plug.
 

Najnoviji postovi

Na vrh