• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kakve motorne pile preporučujete.....???

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,659
Meni je prva pila, sa kojom sam i naučio raditi bila Jonsered 820, imam ju i danas i ispravna je i imat ću ju, mislim, dok sam živ samo je sa vremenom postala preteška. Ne u smisli da ne mogu raditi sa njom nego jednostavno, zašto nosati 12 kila kad mogu to isto uraditi sa 7. Da je bilo Jonsereda na našem tržištu ne bih nikada prešao na Hq, 550 xp me je oduševila...mala, lagana, brza, ljuta na gas...zvjerčica doslovno. Nisam nikada pljuvao po drugim strojevima ali uvijek dajem prednost husqy, jedino što ponekad znam reći (u šali naravno) ovima kojima ne priznaju ništa osim stihla da su u pravu, da je stihl najbolji dok ne probaš bolje :D
ms500i smatram da je stvarno vrh tehnologije, jednom je na fb bila neka rasprava baš o toj pili i veli lik radio je u njemačkoj, dobio je, odnosno zadužio ju i kao, super je pila za raditi,lagana, moćna...sve 5 ALI nakon nepune 2 godine je zaribala, komplet motor trebalo mjenjati nakon cca 6000 m3 ...ja mu velim ok, 1600-1700 eura je ta pila, ti si sa njom zaradio cca 60 000 eura kroz 2 godine...da li je stvarno potreban taj "ALI"
Ne znam kako tko ali ja gledam na tu matematiku a ne da pila traje 20-30-50 godina i u to vremena napravi 200 metara drva, ja radim oko 500 metara drva godišnje sa svakom pilom, odnosno oko 1500 metara godišnje i to nije samo oboriti stablo i odrezati klade nego izrezati sve u metrice, koje su deblje a kvrgave treba prorezati da se daju raskoliti...i tak, meni se svaka pila isplati i u planu mi je, dok se malo financijski ustabilim, stvarno uzeti ms500i, tko ga šiša, u mjesec dana će sama sebe odraditi pa poslje ak mi se ne svidi nek ide na stelažu 😁
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Ja imam Stihl, Husq i Tomos H i sve su dobre na neki način. Ono kaj je meni najbitnije je ergonomija, odjećaj u rukama i tu mi je najbolji Stihl iako je H nova a Stihl star 17 godina. Dizajnom mi je MS500i najljepša pila ali trenutno ju nebi kupoval jer mislim da ta tehnologija još nije usavršena 100% a i preteška mi je (i ne treba mi). Meni je tiha patnja MS462. Moral budem kupiti još neku šumu da mogu sam sebi opravdati kupovinu (a i gospođi)… 🤭
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,659
Mozda lakse sebi nađes opravdanje vec gospođi 😁. Ja sam probao 462 i nije mi nesto, do duse ne mogu reci da sam puno radi vec na prvu ne lezi mi u rukama kao hq i to je to, za ergonomiju se slazem i meni je to bitnije od same tezine, a po mojim rukama, polomljenim i falicnim sakama tu je prednost na strani hq. Sto se tice ms500i...ak odradi 6000 kubika to je cca 2000 metara drva u mom rezimu rada onda ne da vrijedi nego daleko vise od toga.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Pa i sebe moram uvjeravati par mjeseci… 😬 Vele ljudi “imam pilu 40 godina i još radi”. Radi jer je u 40 godina napravila 800 m drva. Danas ljudi to naprave u godinu-dve jer 1 radi drva za njih 20 i naravno da pila nebude trajala 40 godina. Kad se gleda pouzdanost vjerojatno je slično jedino kaj danas nemozes popraviti pilu sa jednim ključem i šarafcigerom.
@cvajko997 Možda i je ali ja ne volim te stvari kupovati dok se ne dokažu kroz neki vremenski period. Osobne preferencije…
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
751
Tommy kaže, "ne volim te stvari kupovati dok se ne dokažu kroz neki vremenski period". U redu, vjerojatno misliš na taj sustav u motorkama.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Vele ljudi “imam pilu 40 godina i još radi”. Radi jer je u 40 godina napravila 800 m drva. Danas ljudi to naprave u godinu-dve jer 1 radi drva za njih 20 i naravno da pila nebude trajala 40 godina.
Baš se i nebi složil sa ovom tvojom tvrdnjom.
Pred 40 let motornu pilu u selu baš i nije imal bilo ko, možda par njih i oni su uslužno radili cjelom selu, ako ne i šire.
Danas si svaka šuša more priuštiti motornu pilu (kak sam si ju i ja priuštil, a ne treba mi)i te pile u pravilu rade jako malo ili ništ u odnosu na onda.
Ko se bavi izradom drva kao ti napravi tolke metre u dva leta, ali ostala večina baš i ne. Ali kak veli @Ghost ko se sa tim bavi otplati stroj u mjesec ili par mjeseci

Barem ja pamtim da je tak bilo i mislim tak kak sam napisal
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
uglavnom Husqvarna mi je definitivno oku zanimljivija (da ne velim lijepša).
I barem meni,bolje leži u rukama,ugodnija za baratat njome
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
521
Zanimljiv video, pogotovo dio od 9:10min (zanemarimo dio da je test aku pile). Pokazuje ono što se meni kod husqvarni zna često dogoditi i zašto više volim raditi sa stihl alatima, oni su po pitanju paljenja daleko daleko bolji, mada pojedinci tvrde drugačije.
Zanimljivu stvar sam čuo kod jednog ovlaštenog servisa za husqvarnu i stihl, a to je da dosta dijelova stihl radi za husqvarnu, recimo karburatore za husqvarnu proizvodi stihl pod firmom zama ili walbro. Pa kad kupiš husqvarnu misliš da imaš 100% husqvarnu, a kad ono pol nje je nešto drugo, pa bilo to i "poluproizvod" stihl.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pusti selo neka priča, nemreš te dve marke pariti po ničemu. Ali po ničemu, osim kaj obe dve marke delaju pile. Taj koji ti je rekel to ljubomoran je da to nisu istine.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
472
Lako ćemo mi za pile nego di da ja kupim visemetricu? Nijedna šumarija nema, barem tako kažu. A i ono sto bi možda mogao dobiti je jasen pa sam rekao da me slobodno preskoče 😂😂
 
  • Tužno
Reactions: ZJ

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,476
Da možda stihl i ovo proizvodi ta huskvarnu 🤔 . Nisam to videl ni na jednoj štilovki IMG_20221107_161553_363.jpg
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
@Galda Naručiš drva, dobiješ ih druge godine u ljeto. Ide to brzo…
Grijanje ručki? Pa nije to ništ specijalno. Kod nas se to baš ne koristi jer nije jako hladno al sjevernjaci to imaju uglavnom…
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ja nemam u ponudi višemetricu ? Ali imam u ponudi manjemetricu , i to još uvijek se zeleni (nije lišće još popadalo). Ali je sad momentalno počelo padati , tako da bi se moglo sjeći u siječnju. Samo treba doći u šumu nasjeći si potrebnu količinu manjemetrice, naravno i platiti dogovorenu cijenu i vozi miško. 🤗

Uopće i nije toliko važno koje je boje motorna pila.
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
176
husqvarna ili stihl...ma ja bi najrađe da imam 4 reda polica i na svakoj polici 5 pila 😁 al onda moram pokupovat barem 10 hektara šume. Ma sve su to ljepotice, meni su i Makite lijepe i Echo, a da mi je jedan stari McCulloch :p šta mogu kad ja volim te male strojeve;)
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
176
Kaj god da uzmeš nebuš fulao...i ja sam bio u takvoj dilemi, i na kraju je sve kako treba.
585 je puno veća i jača, ako imaš već 555, 585 je ok izbor, pa neka bude baš jedna velika.
A 572 je xp..laganija, ima tu kolega koji ju imaju i sigurno da i s njom rušiš sve pred sobom...Po meni jedino pitanje je veća ili manja... konje i kubike nemoraš gledat jer su obe snažne.
Ja bi uzeo 585 ;) (jedino kaj buš s njom prebrz, i v 10h buš već doma išo😄 )
 

Najnoviji postovi

Na vrh