• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kakve motorne pile preporučujete.....???

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
Husqvarna 572xp jeftinija 100tinjak eura, ne znam da li je jednako kvalitetna kao 462 jer 462 nemam, ali kvalitetna je, husq 372xp jeftinija 240-250 eura, legendarna pila
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Šta si uočio od razlika. Koja ima nešto bolje ili lošije, gdje je prednost štihla.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Paljenje je kod stihla daleko bolje i lakše se montira lanac (na stihlu je napinjač lanca s unutarnje strane, a na husqvarni je na poklopcu), za mene to nije toliki problem, ali kod starijih ljudi je dosta petljavo i često se dogodi da kad namještaš napinjač pomakne se lanac sa zvijezde i moraš sve iz početka.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ako su to prednosti stihla pa to nije neka razlika. Što se tiče paljenja hladne huske mi pale na 2-3 povlačenja, tople na jednom ukoliko nije pri kraju gorivo u rezervoaru. Redovno mijenjam menbrane i svjećice naravno I paljenje je takvo za mene ok. Nevjerujem da i stihl pali na prvu hladan, ali to je nijansa. Mislio sam da su osjetne razlike u radu po brzini rezanja ili količini goriva, ili sklonosti nekom kvaru. Što se tiče napinjača, nebi ni to bio problem jer se baš često ne skida lanac. Meni je lakše na deklu štelovati, nego na kućištu, jer u toku dana bar jednom mora se dotegnuti lanac 3-5rezervora, a lanac baš se ne skida često. Ja stavim nov i bacam potrošen, između upitno dali, ali za druge ako imaju potrebu više puta skinut lanac, onda nebi to trebala biti razlika u kvalitetu, prije bih rekao u umijeću se prilagoditi uređaju.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Pa ako zbog paljenja osoba od 62 godine mora kupiti stihl-a jer husqvarnu ne može upaliti (moj stric), za mene je to veliki problem. Znam da se ponavljam, ali nije problem upaliti hladnu pilu, problem je ako pila topla odstoji nekih pola sata, e onda nastupa problem di ju treba potezati sigurno 50-60 x da bi upalila, bez obzira na čok (probali s njim i bez njega isto je), to se događa i na 390 i 365.
 

popopboat

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2021
Poruka
159
potezati sigurno 50-60 x da bi upalila, bez obzira na čok (probali s njim i bez njega isto je), to se događa i na 390 i 365.
Jeste probali paliti bez čoka sa stisnutim gasom do kraja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
@dajc1, isti problem imam na Jonseredu (treba puno put potezati), a nema dekompresor niti pumpicu. Manja ima jedno i drugo, pa to nije toliki problem.

PS
Mislil sam da je to normalno i da tak mora biti...očito nije i ne mora
 
Posljednje uređivanje:

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
179
365 jedino teže pali kad je hladna i vani temperatura 5-10 stupnjeva. Kad je iti malo topla 2-3 puta sa ili bez čoka, ovisi koliko se ohladila. Jučer je upalio nakon 2 miseca, javila se treći put pod čokom i onda još 2-3 puta bez čoka i upalila. Kad je ispod 10 stupnjeva onda joj triba malo više.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moja jonsa 2159 ima dekompresor, a kad je djelomično ohlađena palim tak da potegnem čok i odmah ga vratim (prije paljenja). Funkcionira ok.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ako je potrebno 50 puta povući da upali to je neispravan stroj. Upoređivati nešto neispravno sa ispravnim nekako mi nije uredno. Nije mi ni jaso zašto neko radi ili pokušava raditi sa neispravnim strojem, troši toliko energije kad je očito da nešto nije uredno i lako se dovodi u normalu.
Na osnovu predočenih ovakvih situacija koje su česte ovdje na forumu, dali su realni pokazatelju upoređivanje. Ako neko povlači 10 puta da upali motorku a ne prepoznaje da nije uredno paljenje, kako onda može dati prvi komentari u pravcu upoređivanja. Šta konkretno može uporediti. Dali je uredno da to bu smernica nekom šta da izabere koju marku, mislim da nije. Realno odgovor bi bio da neka ima problem ali to opet ne važi za sve druge.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Jeste probali paliti bez čoka sa stisnutim gasom do kraja?
Toga ne treba kod husqvarne ako je ispravna. Moja bez gasa pali.
365 jedino teže pali kad je hladna
Moja kod prvog paljenja treba potegnuti jedno 6x, poslije pali doslovno na zub.

@dajc1 ako je treba 50x potezati onda nešto s pilom ne štima😉
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Dali je uredna usporedba takve pile, i dali to treba da bude ogromna razlika kvalitete, zbog koje neko treba da odluču pri kupovini.
Obe marke su izuzetne bez ikakvih razlika (sve razlike su minimalne), njihov rad i vijek rada je zasnovan na operateru i on će im presuditi.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Ako je potrebno 50 puta povući da upali to je neispravan stroj. Upoređivati nešto neispravno sa ispravnim nekako mi nije uredno. Nije mi ni jaso zašto neko radi ili pokušava raditi sa neispravnim strojem, troši toliko energije kad je očito da nešto nije uredno i lako se dovodi u normalu.
Na osnovu predočenih ovakvih situacija koje su česte ovdje na forumu, dali su realni pokazatelju upoređivanje. Ako neko povlači 10 puta da upali motorku a ne prepoznaje da nije uredno paljenje, kako onda može dati prvi komentari u pravcu upoređivanja. Šta konkretno može uporediti. Dali je uredno da to bu smernica nekom šta da izabere koju marku, mislim da nije. Realno odgovor bi bio da neka ima problem ali to opet ne važi za sve druge.
Ako je nova pila iz dućana neispravan stroj onda je husqvarna u većim problemima nego što sam mislio. H 390 je u garantnom roku bila zbog toga na servisu i mijenjana komplet struja i dalje radi isto, e onda ne znam dal mogu reći da ja krivo sudim i radim s neispravnim strojem. H365 to isto radi od kako je kupljena. Još jednom velim da hladna pali ko i svaka druga pila, problem je kad stanemo i odmorimo nekih pola sata, e onda slijede muke...
Od više ljudi sam čuo da husqvarna to radi, tako da nije moj izolirani slučaj.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Za mene je to neispravno pa da je izrezala samo jedan rezervoar. Imam f61 34godine, 372hp neke 4god, kod mene došla polovna neispravna, konstantno uredno rade. Od pre dva mjeseca sam iskompletirao još jednu 372, odnosno pilu sa klipom 48mm što je bliže da je 365, polomljene nađene na otpadu 20e. 20230722_082444.jpg 20230722_082526.jpg
Sad izgleda ovako, ova desno. 20231015_125459.jpg
Dokupio sam deklo startera, poklopac cilindra karburator I filter, naravno i nov lanac. Karburator je sa pijace, takođe iz brda da ne kažem smeća, ko za dali bi ga iko pogledao kakav je bio, uređen i fercera kao i nov. Znači od ničega se uredi da je ispravno. Vjerovatno je izrezala od tad 50metara ogreva na furke. Posmatrajući tvoj komentar i tvoj problem ili nekih drugih, sve sam rekao da je neispravno. Kome si nosio i šta je radio i konstatovao da nešto ozbiljno znaju to bi rešili. Ili neznaju ili nemaju volje, svejedno šteta je da neko ispašta.
Ako bih nekog savetovao o kupovini onda bih sigurno imao šta za reći, sigurno nebi boje ili ime odlučivali.
Svako jutro kad stignem oko 7h u jedan market, na parkingu bude nekoliko kamionića gdje je u opticaju oko 20 radnika i h365, svi su vrhunski sjekači, i za pile imaju samo reči hvale.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Ok poštujem tvoju spretnost i znanje da sam znaš popraviti pile, ali masa ljudi ne zna i mora ih nositi kod mehaničara da ih popravi i kad doneseš pilu iz ovlaštenog servisa očekuješ da je pila ispravna.
A ja ko laik koji sa pilama samo radi, ne popravlja ih, iz vlastitog iskustva mogu reći da moje dvije husqvarne imaju problem kod paljenja kad malo odstoje poslje rada, a moje dvije stihlovke taj problem nemaju. Ni u kojem postu nisam rekao da husqvarna ne valja, nego koliko je jeftinija toliko je i lošija, znači za nekih 15%. Što se tiče rada tih pila one rade besprijekorno, samo je problem paljenje kad malo odstoji nakon piljenja.

Isto tako mogu reći da u mojoj okolici ima oko desetak ljudi koji se bave sa rušenjem i ostalim radovima u šumi sa svojim radnicima i apsolutno svi koriste stihl pile. Bavim se i gljivarenjem i prošao sam već pola Hrvatske za gljivama, često susrećemo radnike Hrvatskih šuma i isto tako oni koriste stihl.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,937
1. da li je sviječica masna
2. ako neće paliti kad je topla, provjeriti iskru na sviječici
3. ne usisava gorivo
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
kad doneseš pilu iz ovlaštenog servisa očekuješ da je pila ispravna.
A ja ko laik koji sa pilama samo radi, ne popravlja ih
Ja kao laik koji, također, sa pilama samo radi, kad donesem pilu iz ovlastenog servisa ocekujem da je iapravna, a ako nije saljem/nosim nazad.
 

Najnoviji postovi

Na vrh