• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Re: kalači drva

To ti nisam ja rekel, nego g. Puknuti. prisjeti se malo. Ne mislim se tebi opravdavati, niti imam zakaj. Obratil sam ti se jer sam imal osjećaj da si razumna osoba, no očito sam se prevaral.

Uostalom, kaj sam ja to netočno napisal. Opovrgni, ako znaš i možeš.

Ovo nije tema za prepucavanje. Ako mi imaš kaj reći, pošalji mi poruku, pa da to raščistimo jednom za svagda.

Bar zadrži razinu pristojnosti u komunikaciji, jer bi kao član svašta ti mogel reći, ali kao pristojan čovjek to neću.
Kao mod ni ne smijem, jer bi rekel da iskorištavam svoju ulogu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Re: kalači drva

ako je ovaj motor imao na sebi kočnicu , da li je to neka garancija da je predviđen za uzastopne startove?
Evo, našel sam.
Za 4-polni motor s kočnicom, osnovni dozvoljeni broj pokretanja je 2000/h, dakle svake 2 sekunde za motor bez ikakvog tereta.
Pretpostavljam da nemaš toliko kratki ciklus, ali ipak, motor se bu jako grijal radi čestih uzastopnih pokretanja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: kalači drva

stari ti mene plašiš bez razloga .... pa takvu dinamiku rada ne bi imao ni da režem čačkalice

btw ovo nije končar nego neki švabo ..a težak je ko "današnji" 6p motor od 4.5 kw
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Osjetil je švabo da bi ga neki puknuti mogel dobiti u ruke pa je napravil xxl verziju za nedaj Bože!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Re: kalači drva

Još gore ak ima bakreni namot na rotoru. Ima mali potezni moment, veliki moment inercije i veliku poteznu struju.

Nisam te štel plašiti, već ti skrenuti pozornost na neke činjenice, kojih, očito, nisi bil svjestan.
Inače, podatak koji sam ti napisal odnosi se na motore s kočnicom.
Za standardne motore piše da su dozvoljena samo 3 starta na sat, ak je motor na nazivnoj radnoj temperaturi.

Meni se inače takvi režimi stani-kreni ne sviđaju. Imamo (na poslu) i previše problema i zamjena motora i kočnica, dok na drugom mjestu, gdje motore pogone pretvarači frekvencije, nismo zamijenili ni jedan motor. A frekvencija uklopa je manja od tvoje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: kalači drva

dobo da nisam prije pital za savjet , vjerojatno bi tukel sjekirom dok mi mozak ne bi bil ko puding
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Radio bi cijepač samo za kratka drva dužine max 30 cm pa sam si složio neku šemu
cilindar nutarni promjer 80 mm hod 40 mm klip 50mm dali mi za to ima dovoljno pumpa grupe 2 zapremine 19 cm3 i protoka na 1500 okretaja min 27 litara/min i razvodnik protoka 40 litara dali bi to bilo dovoljno pritiska za cijepanje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: kalači drva

Radio bi cijepač samo za kratka drva dužine max 30 cm pa sam si složio neku šemu
cilindar nutarni promjer 80 mm hod 40 mm klip 50mm dali mi za to ima dovoljno pumpa grupe 2 zapremine 19 cm3 i protoka na 1500 okretaja min 27 litara/min i razvodnik protoka 40 litara dali bi to bilo dovoljno pritiska za cijepanje.
sve OK , samo je hod malo kratak .

.i nemoj štedjeti na promjeru cijevi na spoju veče komore cilindra ..Jer kad se cilindar uvlači sa 27 litri onda iz veče komore izlazi preko 40 litara ulja, razvodnik bude to progutao ali cijevi su na granici ..nije ni to problem ali bezveze da povratni hod gura sa 50-60 bara ..znači veča komora cilindra do razvodnika i povrat od razvodnika do rezervara nemoj ispod 12 mm unutarnjeg promjera
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

hod je za trupčiće od -25-27 cm tako da ga ima i previše a izlaz je od pol cola a povrat od 3/4 cola mislim da je to dovoljno .
Hvala vam na mišljenu zanimalo me dali sam ja to sve dobro iskalkulirao s obzirom na cijenu i obivenu snagu jer da sam išao preko 19 cm3 gubio bi na snagi a cijena svega ostalog bi bila puno veća .nego ako bi sve ostalo isto a samo da povećam klip dali bi dobio veću snagu i izgubio na brzini.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: kalači drva

...da , napisao si hod 40 mm a ne 40 cm ..znam da je lapus..jbg ..mala šala



naravno ako povečavaš promjer klipa gubiš brzinu a dobivaš silu ,

fi 80 mmm klip je sasvim OK ..naravno s razumnim kutem sjekire
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Nisam napomenuo da je to za tomu 730 pa me još zanima dali uzeti multiplikator 1:3 ili 1:3,8 s obzirom da pumpa može raditi od 1500 do max 2500 okretaja.znači bit će desni smjer tako da će tomo raditi u rikverc koji kod stajanja ima samo tu jednu brzinu vrtnje kardana.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Re: kalači drva

Za tu pumpu na 1500 okretaja i 200 bara, trebaš 10kW.
730-tka bi trebal imati dovoljno momenta za to.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Tomo ima 22 kw pa onda dali bi mogao da pogoni pumpu grupe 3 sa 25 cm3 koja treba da puni cilindar 100 mm sa klipom 50 i hodom 400 mm možda sam malo dosadan ali kalkuliram šta bi mi bilo bolje pa me zanimaju vaša mišljenja.
viewer.php
[/URL][/IMG]
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Re: kalači drva

22kW@3000rpm, a oko 12kW na 1500o/min.
Pri tih 1500o/min motora bi se pumpa trebala vrtiti 1500 o/min
 

matko1056dt

Član
Tu od
22 Sij 2016
Poruka
64
Re: kalači drva

DOBAR DAN EVO JA SE OBNOVIO

[YT]www.youtube.com/watch?v=JI2md3I4Bm0[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Nisam napomenuo da je to za tomu 730 pa me još zanima dali uzeti multiplikator 1:3 ili 1:3,8 s obzirom da pumpa može raditi od 1500 do max 2500 okretaja.znači bit će desni smjer tako da će tomo raditi u rikverc koji kod stajanja ima samo tu jednu brzinu vrtnje kardana.

Ako ćeš to pogonit samo tomom onda uzmi lijevu pumpu pa kardan vrtiš u brzinama za naprijed i imaš raposn brzina 540 -2000rpm.

Ak tako uzmeš onda ti je tak svejedno koji multi uzmeš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh