• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Nije to reklama, to su nove tablete za spavanje na Hr tržištu. Nakon 8h primjene u redovitim terminima po noći spavaš ko mala beba!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: kalači drva

Pravi je to brand. Da je štil, već bi bil obrisan :D:
Makar i ova ima štil na sebi :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

da je sjekira dobro služila nikad ne bi bila izmišljena motorka , ni mkalač
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Heeee niste baš u pravu istina da se prenosom može gubiti snaga ali se može i dobivati jeste li uopšte probali cijepati sa cjepačom koji je namjenjen primjerice za Fergusona ja jesam i daleko bolje i brže cijepa sa manjm gasom nego ferguson a 30konja nije u ovom slučaju i trideset konja na izlaznom vratilu jer primjerice vladimirac ima 31 konj i mora dati priličan gas da bi mogao cijepati sa tim cjepačom koga smo mi probavali.znači cjepali smo sa fergusonom ,vladimircom i tomom 730 tomica je cijepao sa najmanjm gasom a učinak je bio isti zahvaljujući samo bržem okretanju izlaznog vratila pod istim gasom a tomo serije 800 se gušio i čijepač ga čak mogao ugasiti kada se zaglavi u drvu jer je vrtnja izlaznog vratila sporija i drukčije izvedena nego kod tome serije 700.sve probano u praksi ništa ne govorim na pamet. i nisam rekao da se pumpa vrti na malim okretajima pa i budala zna da na malim okretajima ne može cijepati rekao sam da tomi treba manji gas da bi postigao odgovarajuću brzinu vrtnje pumpe.
e pa gospodo znalci objasnite mi to.

P=A/t
A=Fx s

F=sila
s=put kojim djeluje sila
P-snaga
A-rad
t-vrijeme

F= 15 000kg x 10M/s2 (g)
F=150 KN
dakle sila cjepaca od 15 t je 150KN
ako radi pod max snagom opterecenjem na 1m, izvrsi rad (A)
A=150KN x 1m
A=150KJ

P= A/t
uzmimo da se cijepanje izvrsi za 2 secunde
P= 150KN/2sec
P=75KW
Uzmimo da se cijepanje izvrsi za 4 secunde, onda je potrebna snaga 37,5KW, sto je brze cijepanje potreban je veca snaga, znaci mozes ti ubrzavati koliko hoces, ali onda treba snaga da se u tom vremenu izvrsi taj rad,
Dakle snaga je rad u jedinic vremena, tj brzina kojom se izvrsi neki rad,
Sada ce neko reci da cijepa sa manjom snagom, racunao sam za konstantnu silu od 15 t cijelim hodom od 1m, 15 t rijetko kad treba pogotovo ne cijelom duzinom cijepanja, tako da to ide i sa manjom ulaznom snagom.

Nije visa nauka, nekad se ovo ucilo u 7. razredu osnovne skole.
 
Posljednje uređivanje:

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Re: kalači drva

Snagu na prijenosu možete samo izgubiti, možete jedino dobiti silu.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Na prijenosu se ne gubi snaga nego suprotno
a sila pritiska se može dobiti samo većim promjerom cilindra odnosno klipa a brzina se dobiva samo većim protokom pumpe i razvodnika a sve je to ovisno o kilovatima motora tako da sam si ja to dobro posložio i hvala onima šta su skužili odmah na početku u čemu je sva mudrolija
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: kalači drva

Prijatelju, brkaš pojmove. Na svakom prijenosu se snaga gubi.
Redukcijom možeš povećati moment, odnosno smanjiti opterećenje motoru (moment tereta), ali pri tome gubiš brzinu kalanja. Moment je sila x krak. Redukcijom smanjuješ krak, a sila se ne mijenja (to je sila kalanja).
Ono kaj ti zoveš snagom kalanja, je zapravo je sila kalanja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

aj pustite to ionak nemate poima o fizici , xd

ja bi pital jel 100 m u sekundi ok brzina sjekire
i još nekaj , jel omjer kardan /radilica na 560 omjer 2.7 ili kao na 539?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: kalači drva

Nije. S redukcijom ili bez redukcije?
Bez redukcije bi trebalo biti 540@1685, a s redukcijom na oko 2000o/min.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

a kaj ja znam kaj je u kutija ..


539 ima 2.78..ovaj je malo obdaren


560 ima 2.13 , 3 .12 i 4 : 1
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: kalači drva

Redukcija ima "gljuntu" iza diferencijala iz koje viri kardan. Ak je ravan, ko na 539, onda redukcije nema.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Koliko tona ima moj udarac sa sekirom bez redukcije i koja je brzina kad sekira udari u panj?Motor je snage oko 85kg i mršav.:cool2:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: kalači drva

Dovoljno, ak raskoli u jednom udarcu. Ak ne raskoli - nedovoljno :)
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Re: kalači drva

Redukcija ima "gljuntu" iza diferencijala iz koje viri kardan. Ak je ravan, ko na 539, onda redukcije nema.

Kolega ZJ postoji serija IMT 560 koji nema redukciju kardana a ima GLjUNTU unutra nema niš osovina kardana ide direktno .Odnosno postje 3 vrste IMT560 Točnije L.N i S mjenjàc
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Re: kalači drva

Hvala na informaciji. Nisam fan IMT-a, pa ih zato i ne poznam previše. Pri nama v selu su ti uglavnom Zetori i Ursusi.
Ima jedan (k'o nijedan) 560 u selu, a uglavnom sam viđal ove s "gljuntom".
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Re: kalači drva

aj pustite to ionak nemate poima o fizici , xd

ja bi pital jel 100 m u sekundi ok brzina sjekire
i još nekaj , jel omjer kardan /radilica na 560 omjer 2.7 ili kao na 539?

Radiš widow makera??? To bi trebal biti jebeni model, posljednji krik :-D
 

Najnoviji postovi

Na vrh