• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,969
Re: kalači drva

Zato jer ima jako tanku klipnjaču u odnosu na klip.
Ovo brzo prema dolje ide u regenerativnom modu (kad puni obje komore).
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: kalači drva

Moguće , usporio je pri prvom ulasku u drvo kada mu je bilo teže.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Ako ćeš to pogonit samo tomom onda uzmi lijevu pumpu pa kardan vrtiš u brzinama za naprijed i imaš raposn brzina 540 -2000rpm.

Ak tako uzmeš onda ti je tak svejedno koji multi uzmeš.

Htio bi da bude desni .u radioničkom za tomu pišu brojrvi okretaja sa max gasom nigdje ne piše koliki je broj okretaja u rikvercu pa bi pitao ako tko zna koliki je broj okretaja vratila u rikvercu kada traktor stoji kod min gasa
 
Posljednje uređivanje:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

urikvercu imaš 1000 i 2000 ( to ti je prava strana rotacije kardana) i na samom leru po nekoj matematici maš 250-260 okretaja kardana

iste su brzine u brzim brzinama prema naprijed dok u sporiim prema naprijed imaš još 540 i 1200 ( kontra rotacija znači 540 1000 1200 2000)

ja sam probao neki dan pogonit ( rikverc spore brz) svoj kalač s tomekom 1 cil i neslavno je završilo.

Bez opterečenja jedva vrtio.... ok kod mene je luđačka pumpa 55cc i multi 3.8...
 
Posljednje uređivanje:

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Ja imam tv 30 konja mislim da bi on trebao bolje goniti od fergusona pošto ima multiplikator i u njemu pa sa manje gasa ima veću brzinu a ne može se motor gušiti jer ima dva prenosa snage odnosno multiplikatora.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Ako ne razumiješ šta pričam onda pitanje ne postavljaj u srednjem rodu nego ga postavi meni kako bi ti objasnio šta pričam.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,049
Re: kalači drva

30 ks je 30 ks il gubis na brzini rada ili gubis na snazi, nikakvi multiplikatori ti ne pomognu tu, a to sta si ti reko ni ja ne kuzim znam samo da 522 nije mogo u rikvrec u spore ni zavrtit krpana od 14, jedva bi uspio i cim taknes komandu gotovo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: kalači drva

Ne razumijem jer ti misliš a ne znaš , to je razlika koja se zove nagađanje.

30 konja je 30 konja , dobiješ na brzini - izgubiš na sili , ili obratno. Snaga je snaga i ona se ne povećava multiplikatorima , naprotiv smanjuje se sa svakim prenosom.

Rad motora na manjim obrtajima nebih ni komentarisao , sve si već rekao.

EDIT , krompir me pretekao :x:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,049
Re: kalači drva

Hehe a jbg izgleda u isto vrijeme pisali post, slicno razmisljamo :p: jedino ja nisam reko da se na prenosima gubi snaga...ne moze 30ks vrtit na malim okretajima cjepac,barem ne neki za metrice, jedino ako mislis pit kavu dok precjepas jedno drvo
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Heeee niste baš u pravu istina da se prenosom može gubiti snaga ali se može i dobivati jeste li uopšte probali cijepati sa cjepačom koji je namjenjen primjerice za Fergusona ja jesam i daleko bolje i brže cijepa sa manjm gasom nego ferguson a 30konja nije u ovom slučaju i trideset konja na izlaznom vratilu jer primjerice vladimirac ima 31 konj i mora dati priličan gas da bi mogao cijepati sa tim cjepačom koga smo mi probavali.znači cjepali smo sa fergusonom ,vladimircom i tomom 730 tomica je cijepao sa najmanjm gasom a učinak je bio isti zahvaljujući samo bržem okretanju izlaznog vratila pod istim gasom a tomo serije 800 se gušio i čijepač ga čak mogao ugasiti kada se zaglavi u drvu jer je vrtnja izlaznog vratila sporija i drukčije izvedena nego kod tome serije 700.sve probano u praksi ništa ne govorim na pamet. i nisam rekao da se pumpa vrti na malim okretajima pa i budala zna da na malim okretajima ne može cijepati rekao sam da tomi treba manji gas da bi postigao odgovarajuću brzinu vrtnje pumpe.
e pa gospodo znalci objasnite mi to.
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,049
Re: kalači drva

Ja dosta radim sa cjepacem i ako nemas osjecaja ugasit ces svaki traktor...imam krpana od 14 i vrtim ga sa 45ks na 1500+ po potrebi i opet ima drva koja ga oce ugusit...
Aha mozes dobit snagu ali gubis brzinu nema druge,jedino ako si ti nesto novo izumio ali cisto sumljam...kakav je to cjepac koji je namjenjen samo za fergusona? Sve je do odabira brzine kardana, ako on ima 30 ks i 540 okretaja kardana i ako je cjepac predviden za te okretaje ne moze ne radit,normalno da se gusio ako je 818 hh al 830 se nebi gusio ako je u pravoj brzini pa nije tv 730 poseban...bit ce to do onoga ko radi sa time i njegovo neznaje al zasto se uopce trudim...

Koje nebuloze brze vrti kardan a radi na najmanjem gasu i ne gusi se...ma daj daj a ovaj kojemu se sporije vrti kardan ima manje snage? Koja je to logika?
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Re: kalači drva

Nisam ovdje da se svadjam nedo da komentiram ,saslušam, dam iskustva i poslušam nečija iskustva no vidim da ti vadiš riječi iz konteksta i pričaš nešto šta ja nisam rekao ,goniš vodu na svoj mlin.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: kalači drva

Dobivanjem snage (sile ustvari da te ispravim) na sporijim okretajima se gubi brzina , odnosno povećanjem brzine se smanjuje sila.

Spoji manometar i onda možemo pričati i o praksi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

sila ,moment , snaga , brzina , sve ste vi to pobrkali ..takod a se bolje ne mješati
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,969
Re: kalači drva

Kawač, svaka čast.
Prednosti ima puno, promjenjiva sila, brzina, paše na svaki traktor...a čak traktor ni ne troši gorivo dok se drva kalaju.
Ma, savršenstvo! :D:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Ima sve predispozicije za uvesti kao nešto novo u ponudu po teretanama i slićnim ustanovama. Mišićna masa i psihićka relaksacija zagarantirana!
 

Najnoviji postovi

Na vrh