• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Videl sam pobliže ovaj kalač. Pumpicu jedva vidiš, kaka je mala. Po mojem računu, negdje oko 7 l/min.
Cilindar ima klipnjaču fi 20mm, a vanjski promjer cilindra je negdje oko 60mm. Hod je 49cm.
Radni tlak je 280 bara!!!
Naravno, made in China.

Odustajem...
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Hihihi!!! Znal sam i ja da ne može za te novce bit dobro, ne bi se onda prodavali za 1500 eura talijanski kalači za ova kratka drva.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Videl sam pobliže ovaj kalač. Pumpicu jedva vidiš, kaka je mala. Po mojem računu, negdje oko 7 l/min.
Cilindar ima klipnjaču fi 20mm, a vanjski promjer cilindra je negdje oko 60mm. Hod je 49cm.
Radni tlak je 280 bara!!!
Naravno, made in China.

Odustajem...
Nisi videl niš , klipnjača mora biti tanka jer cilindar radi na uvlačenje tako da se izvuče max. sila na strani uvlačenja .
280bara je uobičajni pritisak za zupčaste pumpe itd.
Da to nije stroj to stoji:partyman:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Sta sam rekao, samo praviti ili polovne od poznatih proizvođaca sa kvalitetnim hidraulickim komponentama
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Nisi videl niš , klipnjača mora biti tanka jer cilindar radi na uvlačenje tako da se izvuče max. sila na strani uvlačenja .
280bara je uobičajni pritisak za zupčaste pumpe itd.
Da to nije stroj to stoji:partyman:

Klipnjaču sam videl, cilindar sam videl, jedino sam pretpostavil koliki bi mogel biti klip.
 
V

VTZ

Guest
Nisi videl niš , klipnjača mora biti tanka jer cilindar radi na uvlačenje tako da se izvuče max. sila na strani uvlačenja .
280bara je uobičajni pritisak za zupčaste pumpe itd.
Da to nije stroj to stoji:partyman:

Klipnjača mora biti tanka, valjda da se čim prije i lakše savije kod malo jačih sila? A kolika je to sila uopće potrebna kod uvlačenja, 50 ili 100 kg? U najgorem slučaju, zaglavi ti se sjekira pri dnu cjepanice, i kod podizanja se ta cjepanica upre u konzolu - nosač cilinda, i sama opadne dolje. Dakle, ukupna sila podizanja u tom slučaju je max. cca. 100 kila.

Za klipnjaču je poželjno da bude što deblja, i općenito kod svih cilindara promjer klipnjače raste, ovisno o složenosti posla za koju je cilindar namjenjen, ovisno o silama koje će se javljati u radu.

Jasno je da s porastom promjera klipnjače se smanjuje površina na koju djeluje pritisak ulja na klip kod podizanja, ali kod cjepača sila podizanja uopće nije presudan faktor. Cilindar je dvoradni, ali ne radi se o ruci bagera, ili nekog stroja, gdje se u oba smjera potrebne velike sile.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Klipnjača mora biti tanka, valjda da se čim prije i lakše savije kod malo jačih sila? A kolika je to sila uopće potrebna kod uvlačenja, 50 ili 100 kg? U najgorem slučaju, zaglavi ti se sjekira pri dnu cjepanice, i kod podizanja se ta cjepanica upre u konzolu - nosač cilinda, i sama opadne dolje. Dakle, ukupna sila podizanja u tom slučaju je max. cca. 100 kila.

Za klipnjaču je poželjno da bude što deblja, i općenito kod svih cilindara promjer klipnjače raste, ovisno o složenosti posla za koju je cilindar namjenjen, ovisno o silama koje će se javljati u radu.

Jasno je da s porastom promjera klipnjače se smanjuje površina na koju djeluje pritisak ulja na klip kod podizanja, ali kod cjepača sila podizanja uopće nije presudan faktor. Cilindar je dvoradni, ali ne radi se o ruci bagera, ili nekog stroja, gdje se u oba smjera potrebne velike sile.

Imaš krivo!
Ovaj spomenuti cjepač radi na uvlačenje i nije mu važna debljina klipnjače, već što veća površina klipa na manjoj strani.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
sve u svemu ovo nije opće loše zamišljen cjepać i nanjemu nema baš previše stvari za otkazat, a i sve što otkaže nije problem zamijenit.

Vidil sam sličan isto neki ching-chong cjepać al 5T u radu i radi čisto ok. Zasušeni hrgavi grab puca ko od šale....
 
V

VTZ

Guest
Imaš krivo!
Ovaj spomenuti cjepač radi na uvlačenje i nije mu važna debljina klipnjače, već što veća površina klipa na manjoj strani.

A onda je to sasvim drugi par rukava, nisam dobro vidio taj cjepač, i krivo sam pretpostavio.. Za "poštena" drva to je ipak malo preslabo, ovu sezonu grijanja budeš nekak preživjel, a sljedeće godine kupiš malo bolju makinu, ili sam nešto složiš..
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
To je valjda ta k nekej neki pingpong....
Imal je šogor onog malog 4T ležečeg kojeg ima isto u razni bauhusima,pevec....
Izdržal je 1 sezonu! Stim da je pol susjedstava koristilo stroj.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=wgF0iaVOnaM&feature=player_embedded[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Reko si otić dok sam ja tu ..e pa još sam tu
Skači me se više , sjeti se kako si me popljuvao kod izračuna rasporeda tereta na tamo nekoj prikolici za drva ..e!..dušmane moj ..nikad od tebe čovik.Urednosam ti se isprićao ..ali ti opet kačiš na me .
Klipnjača ne mora biti "što deblja" (takav termin strojogradnja ne poznaje ) , zamisli da se toga drže kad projektiraju brod .... da brod ima oplatu "što deblju" ne bi nikad zaplovio.
Strojarstvo je nauka koja se ne ući na forumu nego iz debelih knjiga , moj dušmanine.


ZJ , ako več ne cijepaš komade od metra zašto ne napraviš svrdlo na pogon elektromotora .
Ima 1001 razlog zašto je bolji od hidraulike .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ovo sam nedavno slikal na semaforu.
Kombinacija bansega i kalača.
Tjera lombardini vuče dvojka 8)
Slika0210.jpg

Slika0211.jpg


Slike nisu nekaj slikano je "uz put"
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,482
Ovoga smo radili davno, a ja nikak da stavim slike.
Skalal je več kilometre drva bez kvara. Gonjen sa 533.
 
Posljednje uređivanje:
V

VTZ

Guest
Strojarstvo je nauka koja se ne ući na forumu nego iz debelih knjiga , moj dušmanine..

Kad ti tako kažeš, onda to stvarno ima posebnu težinu.. Usprkos tome, izračunati raspored težine prikolice na kotače osovine i na kuku ja sam znao, za razliku od nekih drugih. Koji svoje znanje o hidraulici i cjepačima uglavnom prepisuju sa slovenskog foruma, gdje postoji forumaš Slovenac pod nickom "polknoti" (prev. puknuti), koji je studirao strojarstvo, i radio diplomski rad, na temu hidraučinih cjepača za drva.

I tako se dobije čuveni sistem: na jednome forumu čitam i učim, na drugome forumu se pravim važan.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ovoga smo radili davno, a ja nikak da stavim slike.
Skalal je več kilometre drva bez kvara. Gonjen sa 533.
Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

e moj majstore mene interesuje ova pumpa , čini mi se da imam potpuno istu ovakvu pa me zanima kako si zadovoljan brzinom cjepača pošto vidim da nemaš nikakvo ubrzanje na nju

ako bi mogla detaljnija slika pumpe pomoglo bi
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
pozdrav!
sta je bolje svrdlo ili hidraulicni cjepac s obzirom da mi treba samo za moje potrebe doma koje nisu jako velike jer kuca nije prevelika pa ni ne trebam puno drva za ogrijev !?
sto se tice hidraulike to mi nije problem nabavit i sve skupa slozit samo me zanima vase misljenje dal mi se isplati radit hidraulicni il da sam dam napravit svrdlo ,puknem na el motor i gotovo!?
 
V

VTZ

Guest
sto se tice hidraulike to mi nije problem nabavit i sve skupa slozit samo me zanima vase misljenje dal mi se isplati radit hidraulicni il da sam dam napravit svrdlo ,puknem na el motor i gotovo!?

Pa ako ti nije problem nabaviti hidraulične komponente, i možeš si sam složiti takav cjepač, onda ti je to bolja opcija. S njime možeš prvo nacijepati metrice, a kasnije ih napiljene cijepati još jednom (ako treba).

Svrdlo se hoće zaglaviti u drvu, i kad su drva skrižana, sigurno da ne pucaju baš lijepo, i posao ne teče glatko.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
koji fi cilindra bi bio idealan? s obzirom da bi to koristio na tv-419 ? pumpu imam,ventil imam samo jos moram otic po cilindar i poslije da se lajtunge posloze!?
 
V

VTZ

Guest
koji fi cilindra bi bio idealan? s obzirom da bi to koristio na tv-419 ? pumpu imam,ventil imam samo jos moram otic po cilindar i poslije da se lajtunge posloze!?

Na koju pumpu misliš, onu koja je ugrađena na TV-u, ili imaš posebnu pumpu? Obično je sigurnosnI ventil hidrauličnog sistema TV-a podešen na cca. 120 bara, a to je manje od radnog tlaka na kojem radi cjepači sa samostalnom hidraulikom.

Sa jednakim promjerom klipa cilindra, toliko će ti biti i manja sila na klipnjači cjepača. Ovdje imaš dijagram gdje možeš vidjeti kolka će biti sila, ovisno o promjeru klipa, i pritisku ulja:

2epsmjk.jpg
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
ne,imam drugu pumpu koju bi tjeral prek kardana i duplo je veca od pumpe na vinkovicu
nejdu mi bas ti diagrami,recimo ak je klip cilindra fi 60m , duzine nekih 600mm i pritisak nekih 200 bara kolko bi to onda bilo? nebi bio pre debeo taj cilindar pa bi bio spor?!
 
Na vrh