• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

V

VTZ

Guest
u slučaju 80 vs 100 mm fi cilindra, kod većeg sa na istom protoku smanji brzina klipa za 56%...

po moje ako će kalat pola metra komade fi80 je dosta, pogotovo ako se gleda iz ekonomske strane jer za veći cilindar (koji je odmah i skuplji) ti treba pumpa većeg kapaciteta i razvonik za veći protok - a to je skuplje dosta...(bar meni tak ispada računica po ovim cijenama kaj nađem na netu)

Točno, ako bi se sve te komponente kupovale nove, onda bi to bila bitno skuplja investicija. Ali pošto on ima frenda koji se sa time bavi, nek se ogrebe za najbolje komponente koje može nabaviti. Kod cijepanja drva "od viška ne bili glava".

Ja imam cjepač od 15 tona, ali pronađu se i takvi komadi gdje hidraulika radi na krajnjim granicama. Bez obzira na dužinu, postoje i panjevi od 25 cm koji jedva puknu.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
ja inace imam pumpu od vilicara,sad kojeg to neznam a sto se tice cilindra nece me nista kostat tak da ....
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Neka srednja mjera ti je cilindar fi 70mm dužine 500-1000mm te pumpa od 200-250bara protoka 50-80l neznam koliko bi to trebalo biti ccm i okretaja al vidim da se neki bolje kuže u "hidrodinamiku" pa to kolege onda sigurno znaju zračunati ;)

Moj kalač ima cilindar oko 70mm i pumpa je od nekok viljuškara(nema nikakve oznake) stim da nije bog zna kaj jer(našel sam ju v kovini) ali do sad je sve riješila!
Ak nejde s prve namjestim sjekiru da lovi samo na pola,i stim se isto dobilje povečanje sile!

@muhaničar
Vidim da ni ti nemaš vodilice za sjekiru?!
Kak si zadovoljan stim da se to stalno okreče.
Ja kad ču opet radit tak nekaj napravit ču da je fixna sjekira,jer mi dost ide na živce to okretanje!

Evo jedne fireme u švabenland koja ti toga trži
http://www.hytec-hydraulik.de/hydraulik/zylinderindex.htm
 
Posljednje uređivanje:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
ja inace imam pumpu od vilicara,sad kojeg to neznam a sto se tice cilindra nece me nista kostat tak da ....

jel joj znaš protok?



Koja je optimalna brzina hoda klipa za cijepanje?

Radil sam nedavno s kalačem od onog majstora iz Žminja (Nino il tak nekak)al nemogu sad ocijenit koje je brzine hod. (po moje bi bil slobodno nijansu brži)
Inače u mom kraju ih se nakotilo možda i 10 komada kalača od tog čovijeka i kalač je dosta dobro/jako/masivno izveden i svi su super zadovoljni njime. Dodje cca 10 000kn...
 
V

VTZ

Guest
Moj kalač ima cilindar oko 70mm i pumpa je od nekok viljuškara(nema nikakve oznake) stim da nije bog zna kaj jer(našel sam ju v kovini) ali do sad je sve riješila!
Ak nejde s prve namjestim sjekiru da lovi samo na pola,i stim se isto dobilje povečanje sile!

Imam i ja problema s 15 t cjepačem, i to najčešće dok cijepam panjeve dužine 25 cm. Obično su jako skrižane strukture, a u zadnje vrijeme samo cjepam brijestovinu, stabla su se posušila u šumi na rastu. I dok su rasla, deblo im se zasuknulo za skoro 90 stupnjeva, i na kraju se još sve to posušilo. Sjekira je širine 30 cm, a često moram koristiti samo trećinu dužine sjekire.

To puca "eksplozivno", tak da se moram skloniti pokraj cjepača, i cjepati vrlo polako.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
kao prvo sorry što ne koristim multyquote...

također čitajuć specifikacije po netu -sigurnosni ventili mogu biti podešavajući od recimo 100 - 350 bara tako da nemora bit fixno 200 bara...
sljedeće; većina ovih jeftinih pumpi ima pritisak 180-190 bara tak da je i 200 za nju previše...

Jel zna netko specifikacije pumpe koja dođe na universal 445, 640, 530, 450 - protok i tlak? Ona je relativno jeftina - cca 120 eur. Jel bi se dalo s njom nekaj iskombinirat?

zubčanička pumpa direktno od motora ima 150 bar i 17.6L/min montirana na U-445, ako literatura ne laže.:scratch
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
zubčanička pumpa direktno od motora ima 150 bar i 17.6L/min montirana na U-445, ako literatura ne laže.:scratch

ajmo malo matematike za tu pumpu, da vidim jesam li dobro shvatil principe

17.6lit/min = 17600 ccm/min = 17600ccm/60sec = 293.333 ccm/sec

pritisak pumpe Pp= 150 BAR-a =~ 150kg/cm2


cilindar

fi 60mm => r=3cm, A= 3^2*pi = 3*3*3.14 = 28.3cm2 brzina hoda klipa za fi 60=> 293cm3/28,3cm2 =10.35cm/s, Pritisak P=Pp*A, P=28.3cm2*150kg/cm2=3570kg odnosno ~3.6T

fi 80mm => r=4cm, A= 4^2*pi = 4*4*3.14 = 50.24cm2 brzina hoda klipa za fi 80=> 293cm3/50.24cm2 =5.83cm/s, Pritisak P=Pp*A, P=50.24cm2*150kg/cm2=7536kg odnosno ~7,5T

fi 100mm => r=5cm, A= 5^2*pi = 5*5*3.14 = 78.5cm2 brzina hoda klipa za fi 100=> 293cm3/78.5cm2 =3.73cm/s, Pritisak P=Pp*A, P=78.5cm2*150kg/cm2=11775kg odnosno ~11.7T


caka je još u tome da protok pada s opterečenjem tak da su ove brzine gibanja gore relativna stvar, odnosno maksimalna sila pritiskanja je kad je brzina hoda klipa jed naka nuli...
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
e moj majstore mene interesuje ova pumpa , čini mi se da imam potpuno istu ovakvu pa me zanima kako si zadovoljan brzinom cjepača pošto vidim da nemaš nikakvo ubrzanje na nju

ako bi mogla detaljnija slika pumpe pomoglo bi
Pa brzina cijepanja mislim da je dobra. Motor vrti na 1000 do 1200 okretaja što bi bilo nekakvih 450 okretaja kardana (otprilike)
Evo ti malo bolja slika pumpe, ako treba poslikam ju i malo bolje ;)
Kolko se sječam na njoj je bila i neka pločica pa ako treba nije problem.
Pumpa je skinuta sa kamiona FAP na kojemu je tvornički bila dizalica (rađeno za šumariju, ako ti kaj pomaže)
Ako hočeš može i video.


Puki to nije moje. Moj je bil samo hidraulični dio za spojiti.
To je kumovo i on se bavi prodajom drva. Uzima višemetricu ili 2-3 klasu i kala na metar i trži. Godišnje riješi 1 do 2 kilometra i u zadnjih 5 godina bez greške.
Sjekira nema vodilice i dečki su baš zato presretni jer si ju može u trenutku spuštanja rukom okrenuti lakše nego drvo namještati, a i ako je drvo sfrkano mislim da jednostavno nema nikakvog opterečenja jer sjekira se sama prilagodi kak joj paše.
Jedina mana je prekratki cilindar, ali onda kad se radil kalač nije bilo drugog pri ruci.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Pa brzina cijepanja mislim da je dobra. Motor vrti na 1000 do 1200 okretaja što bi bilo nekakvih 450 okretaja kardana (otprilike)
Evo ti malo bolja slika pumpe, ako treba poslikam ju i malo bolje ;)
Kolko se sječam na njoj je bila i neka pločica pa ako treba nije problem.
Pumpa je skinuta sa kamiona FAP na kojemu je tvornički bila dizalica (rađeno za šumariju, ako ti kaj pomaže)
Ako hočeš može i video.
.

e hvala ti
ova moja pumpa je isto sa kamiona koji je imao neke hidraulike na sebi , nije bio kiper SCANIA je u pitanju

a koliko na slici vidim da cjepač nije zakačen za poluge , postoji li opasnost od prevrtanja (okretanja) cjepača oko ose usled preopterećenja

@VTZ , smanji malo , nije to baš tako dramatično kao što ti opisuješ
odvališ i ti (i ja naravno) glupost pa ti teško dodje kada te neko ispravi
a vjeruj mi da pratim ovu temu i imaš više izjava koje nemožeš potkrijepiti dokazima tako da .....................
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Nije ni ovo od kipera nego je bila dizalica za trupce voziti.

Pa sad da se okrene oko svoje osi o tome nikad nisam razmišljal, a za sad se to nikad nije dogodilo.
Inače je jako težak jer je rađen od šinja od bočnog viličara tak da tu 533 ima največe borbe kad ga treba preseliti.
Gazdi je žal kardan kratiti pa je zato tak.
 
V

VTZ

Guest
a koliko na slici vidim da cjepač nije zakačen za poluge , postoji li opasnost od prevrtanja (okretanja) cjepača oko ose usled preopterećenja

Pa donji dio oblice upre se o "pod" cjepača, i sve dok taj pod drži, nema opasnosti od prevrtanja.

@VTZ , smanji malo , nije to baš tako dramatično kao što ti opisuješ
odvališ i ti (i ja naravno) glupost pa ti teško dodje kada te neko ispravi
a vjeruj mi da pratim ovu temu i imaš više izjava koje nemožeš potkrijepiti dokazima tako da .....................

Savoris, bit će mi drago ako mi navedeš barem jednu od "više izjava koje nemogu potkrijepiti dokazima". Nije mi do svađe, nego možemo raspravljati, i razjasniti neke stvari. Više ljudi više zna, svi ljudi (skoro) sve znaju. :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Pa donji dio oblice upre se o "pod" cjepača, i sve dok taj pod drži, nema opasnosti od prevrtanja.



Savoris, bit će mi drago ako mi navedeš barem jednu od "više izjava koje nemogu potkrijepiti dokazima". Nije mi do svađe, nego možemo raspravljati, i razjasniti neke stvari. Više ljudi više zna, svi ljudi (skoro) sve znaju. :)
Kolko sam ja skužil Savu on razmišlja oko svoje osi znači radi kardana :scratch

A kaj se tiče Puknutoga i tebe molim vas lijepo da se preselite ovdje ;)
Uostalom vi dva ste ovu temu i započeli pa ju možete smatrati svojom, a mi se bumo samo ponekad malo nagledali :rolfer:
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=19343
 
V

VTZ

Guest
Kolko sam ja skužil Savu on razmišlja oko svoje osi znači radi kardana

Točno, i ja sam to shvatio - Savo je mislio na os vrtnje kardana i pumpe, ali odgovor sam već napisao...

A što se tiče cestovnih uspona izraženih u postocima - ispada da sam kriv, jer sam pokušao objasniti o čemu se radi. Moja krivnja, moj veliki grijeh, priznajem.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Pustimo malo hidrodinamiku i svrdla!
Pa može i ovako ;)

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=2bVAAx3mMKY&feature=player_embedde[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
V

VTZ

Guest
Ovo gore moglo bi se nazvati "rotirajuća sjekira", jedino ne znam što bi se dogodilo ako bi ta sjekira udarila u neki tvrdi i skrižani panj.. Valjda postoji nekakav osigurač na pogonu, ali sam zamašnjak ima popriličnu rotirajuću masu, koju treba zaustaviti...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Točno, i ja sam to shvatio - Savo je mislio na os vrtnje kardana i pumpe, ali odgovor sam već napisao...

i kakve veze ima tvoj odgovor sa mojim pitanjem , ajde malo pojasni
nije mi jasno ovo
Pa donji dio oblice upre se o "pod" cjepača, i sve dok taj pod drži, nema opasnosti od prevrtanja.

a što se tiče ovoga neću se ni truduti da nadjem kap u moru
samo da te podsjetim na pročitaš detaljno moje pitanje i tvoj odgovor i tvoju potvrdu odgovora na pitanje muhaničara
Savoris, bit će mi drago ako mi navedeš barem jednu od "više izjava koje nemogu potkrijepiti dokazima". Nije mi do svađe, nego možemo raspravljati, i razjasniti neke stvari. Više ljudi više zna, svi ljudi (skoro) sve znaju. :)

a greška druže muhaničar
A kaj se tiče Puknutoga i tebe molim vas lijepo da se preselite ovdje ;)
Uostalom vi dva ste ovu temu i započeli pa ju možete smatrati svojom, a mi se bumo samo ponekad malo nagledali :rolfer:
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=19343
ja sam napravio tu temu jer sam popizdio na njihova prepucavanja
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
na koji nacin rijesiti kalac da ima dvije brzine cijepanja, vec sam o tome pisao, razmisljam da osim dvije pumpe velikog i manjeg protooka, je mozda moguce i sa posebnim cilindrom, koji ima mogucnost da radi sa manjim i vecim promjerom.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh