• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
kaj si spajal direkt svrdlo na motor ili prek remenice? ak je prek remenice probaj smanjiti brzinu vrtnje jer je to dvo-polni kavezni motor koji se vrti 2800 okr što je u svakom slučaju previše, motor jednostavno nema momenta da utjera svrdlo. daj sliku neku. mozda je jednostavno svrdlo pre debelo za taj motor
puknuti sa tobom se nikad nezna dal se zahebavaš ili si ovo o kapcitetu pumpe glupost napisal:scratch
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Danas mi covjek kaze da na njegovom cjepacu koji ima dvije brzine klipa, u jednom cilindru imaju dva klipa, bas zbog tih brzina, koji je to princip rada. Znam to da manja zapremina trazi manje vrmenea da se napuni sto rezultira brzim hodom klipa, ali kao se tim upravlja, jeli dovoljna jedna pumpa ili idu dvije, kakvi ventili i ostalo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
cilindar u cilindru , fizički mogu biti jedan u drugom , jedan na drugom( u istoj osi) jedan kraj drugog .
Zadaća jednog od njih ( malog ) je brzi hod prema cjepanici i povrat , zadaće velikog je sila .
Upravljanje hidraulično ili električno kao i u svim ostalim kombinacijama .
Da , dovoljna je jedna pumpa.Ali treba hrpu ostlaih ventila itd.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Danas mi covjek kaze da na njegovom cjepacu koji ima dvije brzine klipa, u jednom cilindru imaju dva klipa, bas zbog tih brzina, koji je to princip rada. Znam to da manja zapremina trazi manje vrmenea da se napuni sto rezultira brzim hodom klipa, ali kao se tim upravlja, jeli dovoljna jedna pumpa ili idu dvije, kakvi ventili i ostalo.

Odgovor ti je dal Puknuti na 30-toj stranici:
Diferencijanom spojem cilindra , ja ću ti odgovoriti na PP a cjenjeni forumski štakor VTZ će sve to ljepo razjasniti ovdje javno samo kad moj kolega pouknuti(ili kako već) odgovori njemu na slovenskom forumu .
Bože dragi na kaj se ja spuštam :scratch
Znaš ispočetka sam se ljutio na tebe , ali sad vidim da moj tata ima pravo kad kaže : kad bi budala znala da je budala ne bi bila budala
I sad se odsrca nasmijem na tvoja gluposti , i molim te nemoj nikad prestati a kamoli otić.

Takav razvodnik, i ima 4 položaja:
- gore: puni donju komoru cilindra, gornja se prazni bez tlaka
- Neutral: bokirano otjecanje ulja iz obje komore
- diferencijalno: pune se i gornja i donja komora istovremeno, a razlika (diferencija) površina klipnjače (zapravo smo površina klipa) i klipa određuje brzinu putovanja prema dolje, kao da je cilindar plunger. Naravno, sila je manja
- dolje: puni se gornja komora, cilindar je najsporiji i daje najveću silu pritiska.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Nego, kolika bi bila poželjna sila nekog cjepača za prosječna drva? 10, 12 ... 15 tona?
Odnosno, koliki bi bil poželjni promjer klipa? Za klipnjaču je poželjno da je promjera oko 70% promjera klipa, jer su onda brzine gore i dolje (u dif. modu) jednake.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Nego, kolika bi bila poželjna sila nekog cjepača za prosječna drva? 10, 12 ... 15 tona?
Odnosno, koliki bi bil poželjni promjer klipa? Za klipnjaču je poželjno da je promjera oko 70% promjera klipa, jer su onda brzine gore i dolje (u dif. modu) jednake.

koja slia je dovoljna.
pa 15 t radi sa nozem na 6 dijelova i malo koje drvo se odupre, a bilo je svakakvih, i to sa brzinom klipa u praznom hodu 56cm/s, a u opterecenju 18 cm/s.
pumpa 55 l/min , na 2200 okr/min na 250 bara.
samo sto je taj stroj imao i dvije pumpe i taj cilindar sa dva klipa unutra, ja bas mislio da je uloga tih dviju pumi (25cm3 i 10cm3) bila te dvije brzine, a sad cujem da je stvar u cilindru.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
koja slia je dovoljna.
pa 15 t radi sa nozem na 6 dijelova i malo koje drvo se odupre, a bilo je svakakvih, i to sa brzinom klipa u praznom hodu 56cm/s, a u opterecenju 18 cm/s.
:eek: mije li to malo prebrzo
 
V

VTZ

Guest
Takav razvodnik, i ima 4 položaja:
- gore: puni donju komoru cilindra, gornja se prazni bez tlaka
- Neutral: bokirano otjecanje ulja iz obje komore
- diferencijalno: pune se i gornja i donja komora istovremeno, a razlika (diferencija) površina klipnjače (zapravo smo površina klipa) i klipa određuje brzinu putovanja prema dolje, kao da je cilindar plunger. Naravno, sila je manja
- dolje: puni se gornja komora, cilindar je najsporiji i daje najveću silu pritiska.

Nego, kolika bi bila poželjna sila nekog cjepača za prosječna drva? 10, 12 ... 15 tona?
Odnosno, koliki bi bil poželjni promjer klipa? Za klipnjaču je poželjno da je promjera oko 70% promjera klipa, jer su onda brzine gore i dolje (u dif. modu) jednake.

I kakve su prednosti tog diferencijalnog moda kod cjepanja drva, što se dobiva s time, jednaka brzina kretanja cilindra gore i dolje, uz manju silu cijepanja? Na početku je ova tema bila zamišljena kao rasprava o cjepačima za drva, a u zadnje vrijeme raspravlja se o komplikacijama, koje nikad neće vidjeti svjetlo dana, osim na ovome forumu.

Postoje dvostepene pumpe, i po meni to je već sasvim dovoljan izbor kod izrade cjepača. Najobičniji cjepač uveliko olakšava i ubrzava izradu drva za ogrjev, pa makar mu se klip pri tome pomiče i puževom brzinom. Za nekoga tko radi cjepač za svoje potrebe nema nikakvog smisla komplicirati stvari.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ZJ objasni mu ti ja bi koristio riječi pa bi muhanicar malom muhanicaru morao porivati njegove slatke okice (sjećate se onog crtića kad je neki velike komad mesa branio mali jer je meloga htjelo pojesti vuk ili neka spodoba).

BTW. pozdrav malom muhanicaru
bajbaj_6a06e.gif
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Kolega VTZ, nemoj kuditi konja kojeg jahal nisi.

Ja videl na svoje oči i oduševil sam se. To ima i Posch i Krpan. Jednostavno da nemre jednostavnije biti. Kakve dvije pumpe, kakvi bakrači.
Dobije se velika brzina približavanja drvu, početno kalanje ide sporije, a onda opet brzo do rascjepljivanja. Naravno natrag također ide brzo.

Počel sam skupljati materijal za konstrukciju kalača i ovakav ventil MORAM nabaviti, jer je kalač bez toga kak torta bez šlaga.

Puknuti, ne zaj... čovjeka, da mali Muhaničar smije s tatekom na forum ;)
Uostalom, buš se pri meni zagutil janjetinom kad tomek prevuče mojeg Štorea 402, pa buš onda mogel čkometi ;)
 
V

VTZ

Guest
Dobije se velika brzina približavanja drvu, početno kalanje ide sporije, a onda opet brzo do rascjepljivanja. Naravno natrag također ide brzo.

Znači, na početku (kod vožnje sjekire u prazno), i nakon pucanja cjepanice razvodnik radi u normalnom modu (poput običnog razvodnika), a kod većih potrebnih sila razvodnik radi u diferencijalnom modu. Sjekira se diže opet u normalnom modu.

Sve to kod kalanja ja reguliram ručicom na običnom razvodniku - kad se sjekira vozi u prazno (ili je otpor mali), ručica je u krajnje otvorenom položaju - max. brzina kretanja. Kad se sjekira treba zabiti u drvo i raskoliti ga, radim oprezno, i polako nabijam pritisak - puštam ulje u cilindar.

Najveće sile potrebne su kad drvo tek treba početi pucati, a diferencijalni mod tada stvara manji pritisak na klipnjači, nego u normalnom modu. Što će ti onda nominalna snaga cjepača, kad je ne ostvaruješ?

Ustvari, ja znam i jednu drugu vrstu razvodnika, i nešto drugačiji princip regulacije, ali to nije ovo o čemu ste vi pisali.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Kolega VTZ, nemoj kuditi konja kojeg jahal nisi.

Ja videl na svoje oči i oduševil sam se. To ima i Posch i Krpan. Jednostavno da nemre jednostavnije biti. Kakve dvije pumpe, kakvi bakrači.
Dobije se velika brzina približavanja drvu, početno kalanje ide sporije, a onda opet brzo do rascjepljivanja. Naravno natrag također ide brzo.

Počel sam skupljati materijal za konstrukciju kalača i ovakav ventil MORAM nabaviti, jer je kalač bez toga kak torta bez šlaga.



Ma mene su te dvije pumpe na stroju bunile, ja sam cijo vrijeme mislio da one upravo sluze za dvije brzine, a sad ta tvoja varijanta je vjerovatno jeftinija i jednostavnija, nadam se da ces to uspjesno i relizirati, pa da i ja u tom smjeru konstuiram.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Taj jel , diferencijalni spoj se može dobiti i hidrouličnim ventilom .
Znaci na nekom podešenom pritisku ventil prebaci iz diferencijalnog u normalni rad cilindra .
Kad pritisak (opterečenje )padne opet prebacuje na diferencijani .
krpan ga ima ušerafljenog preko šupljih vijaka direkt na razvodnik
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Znači, na početku (kod vožnje sjekire u prazno), i nakon pucanja cjepanice razvodnik radi u normalnom modu (poput običnog razvodnika), a kod većih potrebnih sila razvodnik radi u diferencijalnom modu. Sjekira se diže opet u normalnom modu.

Sve to kod kalanja ja reguliram ručicom na običnom razvodniku - kad se sjekira vozi u prazno (ili je otpor mali), ručica je u krajnje otvorenom položaju - max. brzina kretanja. Kad se sjekira treba zabiti u drvo i raskoliti ga, radim oprezno, i polako nabijam pritisak - puštam ulje u cilindar.

Najveće sile potrebne su kad drvo tek treba početi pucati, a diferencijalni mod tada stvara manji pritisak na klipnjači, nego u normalnom modu. Što će ti onda nominalna snaga cjepača, kad je ne ostvaruješ?

Ustvari, ja znam i jednu drugu vrstu razvodnika, i nešto drugačiji princip regulacije, ali to nije ovo o čemu ste vi pisali.

KRIVO!!!
Pročitaj još jednom kaj sam napisal o 4-položajnom razvodniku.
Ti nemreš regulirati tlak i silu, već samo malo protok razvodnikom.
Ovdje se radi s istim tlakom ali s dva volumena JEDNOG cilindra u hodu prema dolje.
U diferencijalnom modu puniš obje komore cilindra, a cilindar se prema dolje ponaša kao plunger, dakle radi samo površina KLIPNJAČE. Sila je kakva je, a kad stane, prebaciš u jednoradni položaj, tak da se donja komora prazni bez tlaka. Cilindar tlači punom površinom KLIPA.

Treba mi radi brzine. S puno manjom snagom mogu dobiti velike brzine cjepanja.
Ovaj tvoj kalač s bijednim 4kW motorom je spor do bola. S drugim tipom razvodnika bil bi znatno brži i učinkovitiji.
 
V

VTZ

Guest
Ti nemreš regulirati tlak i silu, već samo malo protok razvodnikom.

A tko ili što stvara taj tlak ili silu na čelu klipa, nego ulje koje ulazi u cilindar? Protok tog ulja može se ručicom regulirati od 0 (zatvoreno) do 100% (otvoreno).

U diferencijalnom modu..... sila je kakva je, a kad stane, prebaciš u jednoradni položaj, cilindar tlači punom površinom KLIPA.

U čemu je tu taj revolucionarni napredak, teško ti je malo pritvoriti ručicu, pa je ubacuješ u diferenc. mod, pa opet u normalni?

Treba mi radi brzine. S puno manjom snagom mogu dobiti velike brzine cjepanja.
Ovaj tvoj kalač s bijednim 4kW motorom je spor do bola. S drugim tipom razvodnika bil bi znatno brži i učinkovitiji.

Ovaj moj cjepač radi točno onako brzo, koliko ja želim. Ionako se više vremena potroši na dopremu i namještanje cjepanica, odnošenje i slaganje iscjepanih klada, nego na samo cijepanje.

Pretpostavljam da će tvoj budući cjepač raditi toliko brzo, da će sedmorica poslužioca morati šprintati okolo njega. A ti ćeš samo prebacivati modove: normalni - diferencijalni - normalni - diferencijalni... :)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,753
samo ti čuvaj prste,da ti kalač ne bi bio prebrz,a on greške ne prašta
pa k vragu,ako radiš kalač za sebe zar ti je tako bitna brzina,15 min. ni simo ni tamo ne igra ulogu,jedino ako ćeš u zaradu
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Ovi razvodnici kakvoga ti imaš nisu za rad u proporcionalnom modu, jer griju ulje, odnosno terete pumpu bez potrebe.
Drugo, NEMOGU raditi u diferencijalnom modu.
No dobro, navedi neke podatke o tvojem kalaču: zanima me promjer klipa (ili vanjski promjer cilindra), promjer klipnjače i hod. Koliko pumpa ima CC/okretaju ili koliki je protok pumpe? Odnosno, kolika je brzina kretanja klipa kad kalaš i kad se vraća?
Nekak mi je 4kW premalo za iole ozbiljniji rad (videl sam Ursusa 335 kak se duši kad kalač naleti na kvrgu).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@vtz uopšte nisi skont'o o čemu se priča :roll:

razmisli malo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Čuj Savo, ima li kod tebe gvožđurije? Treba mi temeljna ploča od nekih 20-tak mm.
 

Najnoviji postovi

Na vrh