• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
'oćeš pismom ili elekronskom poštom da ti pošaljem :rolfer:
gdje će biti da kod mene nemože da se nadje takvo nešto , vjerujem da takvih sitnica imam i ispod jastuka :finga:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
'oćeš pismom ili elekronskom poštom da ti pošaljem :rolfer:
gdje će biti da kod mene nemože da se nadje takvo nešto , vjerujem da takvih sitnica imam i ispod jastuka :finga:
Ma ne, došel budem sam po to :D:rolfer:
(samo nenam kad...)
 
V

VTZ

Guest
No dobro, navedi neke podatke o tvojem kalaču: zanima me promjer klipa (ili vanjski promjer cilindra), promjer klipnjače i hod. Koliko pumpa ima CC/okretaju ili koliki je protok pumpe?

Cilindar je vanjskog promjera 110 mm, klipnjača je promjera 70 mm, hod klipnjače je cca. 750 mm, pumpa ostvaruje protok cca. 40 l/min.

Brzinu hoda klipa nikad nisam mjerio, ali uopće nije spora kako ti pretpostavljaš. Motor ima bimetalnu (termičku) zaštitu, ali se i nakon nekoliko sati rada (u ljetnim uvjetima) tek minimalno zagrije, pa je očito da on taj posao obavlja s lakoćom, a jednako tako se ne pregrijava niti ulje u sistemu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Čuj, a kaj ti kalaš onda s njim samo lipovinu? 40 litri pumpa na 4kW motoru? Pa to kaj traktor ima tjerati ili ti je iberdruk podešen na 20 bara :rolfer:
Da nije 4 litre u minuti? To bi već moglo biti.
 
V

VTZ

Guest
Čuj, a kaj ti kalaš onda s njim samo lipovinu? 40 litri pumpa na 4kW motoru? Pa to kaj traktor ima tjerati ili ti je iberdruk podešen na 20 bara :rolfer:
Da nije 4 litre u minuti? To bi već moglo biti.

S obzirom da si toliko pametan, čudim se da uopće raspravljaš sa mnom, jer ti očito znaš sve unaprijed, bez da si vidio ili isprobao ono o čemu razglabaš.

"Bijednih 4 kW, cjepač spor do bola, kalaš samo lipovinu".... i t.d. i t.d.

Sudeći po takvom krajnje podcjenivačkom i omalovažavajućem načinu pisanja, tebi očito nikakvi savjeti nisu potrebni, ti sve znaš. Moraš jedino pripremiti dovoljan broj opslužitelja, koji će moći optrčavati oko tvojeg budućeg super brzog cjepača.

Ja sam sa svojim cjepačem inače više nego zadovoljan, odradio je najteži posao, iscjepao drva kakva ti vjerojatno nikada neće ni sresti, a tebi želim sve najbolje u izgradnji tvog super cjepača.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Oh, oprosti kaj sam te uvrijedil nebiranim riječima, ali svejedno ti priča ne drži vodu. Jer ako je sve točno kak si napisal, klanjam ti se jer imaš PERPETUUM MOBILE.
Glavni podak neznaš ili skrivaš, dakle brzinu hoda i(li) povrata.
Pogledaj si podatke na Krpanovim kalačima npr.
Moj virtualni kalač bude jednog dana delal svoj posel, bez brige.
 
V

VTZ

Guest
Jer ako je sve točno kak si napisal, klanjam ti se jer imaš PERPETUUM MOBILE.

Izradu tog cjepača dogovarao sam još u ljeto 2009. godine, i tada sam na eBay-u kupio pumpu za cca. 100 USD, plus 50 USD dostava iz Amerike. Preporučena snaga motora za nju je cca. 5 KS, što je meni odgovaralo za 3f EM 4 kW snage (pošto znam da drva neću cijepati u šumi, nego naknadno doma, kad imam vremena za to).

Nikad nisam požalio zbog toga, cjepač praktički radi bešumno, mogu ga koristiti u radionici ili zatvorenom prostoru preko zime, i sasvim je neovisan od traktora.

http://cgi.ebay.com/NEW-Hydraulic-T...ic_Hydraulic_Valves_Parts&hash=item255c8ade3c

Glavni podak neznaš ili skrivaš, dakle brzinu hoda i(li) povrata.

Brzina hoda? A zbog čega bih to morao znati, ili ići mjeriti? Kad se sjekira spušta prema cjepanici, mora napraviti neki kratki slobodni hod, ovisno o tome koliko je udaljenosti ostalo do (jednog metra) - prosječne duljine same cjepanice. S obzirom da već imam podosta prakse, sjekiru podignem na cca. 105 - 110 cm, dakle - ostane mi praznog hoda cca. 5 - 10 cm, kojeg sjekira prijeđe praktički u trenu. Dalje započinje cijepanje, a tu nemaš dva ista slučaja. Nekad se drvo potpuno raskoli nakon svega 10 cm ulaska sjekire, a drugo drvo treba cijepati čitavom dužinom. Za par sekudi sjekira dođe u donji položaj, a još nikad do sada nije mi palo na pamet da štopam ili mjerim vrijeme.

S obzirom da ne nikad nosim sat na ruci (niti ga uopće nemam, kao ni metar dok cijepam), stvarno ti ne mogu reči detalje.

Podizanje - pošto je klipnjača debljine 70 mm, podigne se isto tako svega za par sekundi. Dal je to 3, 5 ili 10 sekundi, o tome do sad nisam čak ni razmišljao.
 
Posljednje uređivanje:

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Nije u redu da se stvara klan koji napada kolegu VTZ-a, ja to moram javno reči. Ljudi koji imaju iskustva s cjepačima kažu da nije dobro da je brz, a opet ako je jako spor to isto nije baš produktivno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@vtz , dovoljno si rekao da bi ti se dala ocjena ''sjedi 1''

snimi čovječe kako radi taj tvoj idealni cjepač što ostvaruje pritisak bože sačuvaj sa motorom od 4kw i pumpom 40l , tu brzinu bi jaaako volio da vidim

i naravno da ti izmjerim pritisak u sistemu :D
 
V

VTZ

Guest
"Sjaši Kurta da uzjaši Murta"

@vtz , dovoljno si rekao da bi ti se dala ocjena ''sjedi 1''

Jednom smo već raspravljali o svemu tome, stavio sam ti linkove od Haldexa, koji proizvodi čitav spektar različitih pumpi. Naravno, nikakve koristi od toga - na ovome forumu su sami sveznalice, kojima ni tvornički podaci ništa ne znače.

http://www.haldex.com/Global/Hydraulics/Product Catalogs/hi_lo_pg_rev1203.pdf

http://www.haldex.com/en-GB/Europe/...egories/Hydraulics/Product-Information/Pumps/
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
pa može se napraviti i sa 0.5kw sila cijepanja od 100 tona , samo će to da traaaaaaaaaaje :finga:

vtz jel u tebe svostepena puma ili ''obična'' ?

a dovoljno sam star da ne vjerujem fabričkim podatcima :rolfer:

sila cijepanja ovisi o promjeru klipnjače
uuuuuuuuuuuuuuuu , ajde ispravi se sam pošto mislim da je greška u kucanju :partyman:
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Nije isto jel se pritisak od 200 bara ostvaruje na površini od 3 cm2 ili 1 cm2, dakle klip koji izlazi van iz cilindra ukoliko je širi pri istom tlaku će imati veću silu djelovanja od onog koji je uži, tako sam ja naučio od čovjeka koji već 15-ak god slaže hidraulične konstrukcije. Jel u redu sad?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
je te haldeksove pumpe su dvostupanjske, zbog toga je moguće da se iskoristi relativno mala snaga motora, ima dobrih dijagrama za te pumpe, uglavnom kolko sam ja računal sistem prelazi na drugi stupanj negde kod 3tone, tak da je ispod toga klip dostra brz. čital sam malo recenzije na tu pumpu i ljudi su generalno zadovoljni, a najčešće pokreću sa hondom gx200 ili njezinim klonom
http://http://stores.daltonhydraulic.com/-strse-641/11-GPM-Log-splitter/Detail.bok

tu ima i komentara
http://http://www2.northerntool.com/hydraulics/pumps/item-1012.htm

istina, u americi i kod nas nisu iste sorte drva pa možda ima odstupanja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Idem i ja :D

(samo ako ima mjesta :scratch)
Pa čuj, kad već neki spominju klanove, ima mjesta i za tebe i za Puknutog (i za još ponekog dobronamjernog).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa čuj, kad već neki spominju klanove, ima mjesta i za tebe i za Puknutog (i za još ponekog dobronamjernog).
i da nas odvede na ovakvu muziku:supz::gitarist:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=aj0KmlucsAQ[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh