• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ne,imam drugu pumpu koju bi tjeral prek kardana i duplo je veca od pumpe na vinkovicu
nejdu mi bas ti diagrami,recimo ak je klip cilindra fi 60m , duzine nekih 600mm i pritisak nekih 200 bara kolko bi to onda bilo? nebi bio pre debeo taj cilindar pa bi bio spor?!

izračunaš površinu klipa u cm2 i pomnožiš sa tlakom u barima(kg/cm2) i dobiješ "silu" u kg. Ovo strojarski nije korektno, ali mislim da je shvatljivo. Brzina kretanja klipa ne ovisi o tlaku dobave, već o volumenskom protoku ulja(npr L/min). A tlak i protok su glavni podaci neke pumpe. Snaga pumpe se teoretski može izračunati kao umnožak tlaka(bar) i protoka(L/min) i dobije se snaga u wattima. To je sve relativno jer kod hidrodinamike postoje određeni gubici koji zavise od niza faktora...
Ps: ispravite me ako griješim.
 
V

VTZ

Guest
ne,imam drugu pumpu koju bi tjeral prek kardana i duplo je veca od pumpe na vinkovicu
nejdu mi bas ti diagrami,recimo ak je klip cilindra fi 60m , duzine nekih 600mm i pritisak nekih 200 bara kolko bi to onda bilo? nebi bio pre debeo taj cilindar pa bi bio spor?!

Pritisak ulja od 200 bara bi na (tako malom) promjeru 60 mm dao silu 5620 kg, dakle manje od 6 tona. Po meni, ako već ideš raditi cjepač, onda ti treba cilindar barem sa fi 100 mm promjera klipa u cilindru.

Na 200 bara on bi proizveo silu 15.700 kg, ili 15 tona. Kod cijepanja drva ipak je važnije da cilindar može raskoliti svako tvrdo drvo, nego da li je hod klipa nešto brži ili sporiji. Naravno, ako pumpa daje baš jako (pre)mali protok ulja, onda to nema smisla, ali u principu može se i sa takvom pumpom cijepati drva.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
@medimurec
Hidroulični je svakako finija varijanta stime da je izrada kompliciranija i više košta na kraju.
Sa svrdlom ja osobno nikad nisam radil tak da nemam nekih osobnih iskustva.Al mi se čini nekak kaj neki pakleni šraf! Čul sam i svakakvih priča od pucanja izvoda kardana i helikopter cijepanica...

@VTZ
Pa daj se več jedom okani čoveka!
Pošto vidim da ga dobro poznaš i znaš čim se bavi, i naravno znaš i od kojeg janeza prepisuje!
Inače je i moj sused napravil kalač hidroulični .Stim da čovjek ima 3 razreda osnovne(ako i tolko) tak da ne moraš biti dr.prof.mag. nauka da bi nekaj takvog sklepal!

Tolko od pukia!
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
pozdrav!
sta je bolje svrdlo ili hidraulicni cjepac s obzirom da mi treba samo za moje potrebe doma koje nisu jako velike jer kuca nije prevelika pa ni ne trebam puno drva za ogrijev !?
sto se tice hidraulike to mi nije problem nabavit i sve skupa slozit samo me zanima vase misljenje dal mi se isplati radit hidraulicni il da sam dam napravit svrdlo ,puknem na el motor i gotovo!?

SVRDLO je jako zaj*ba*o, s njim treba bit vrlo pažljiv i opet se naradiš ko konj. Plus k tome ti treba traktor minimum 50ks i to po mogučnosti nekavog zetora i sl koji imaju kardan na brzine. Univerzal 445, štoreo 404, nemaju kaj radit s time, svako deblje drvo ga zaguši, svrdlo ti ostane zavrtano u drvo i onda se hebi s njim. Ursus C366 je ajd malo bolji al i njega ti debeli komadi znaju zagušit. Od svega tog najviše smo radili s zekanom 4712, preko reduktora i u spore brzine, ali i tu smo uspili napravit pizdariju - svinut izlaznu osovinu kardana na traktoru...
Da ne pričam o tome kad ti uhvati drvo pa ga malo "okrene", milijun puta mi je sviznulo nekaj mimo glave....

Hidraulika je WAY TO GO, pa makar i ova jeftinjara iz metroa koja je po meni 20X bolja od najbolje kombinacije traktora i svrdla...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
osobno nisam nikad imao prilike radit sa pužnim kalačem, no čini mi se da to i nije tako loša ideja. Posebice mi se čini da je prikladan za kvrgava debla jer kad vitre nisu ravne puž jednostavno napne vitre i one tada pucaju u smjeru rasta. Dok kod hidrauličnog kalača može doć do savijanja klipa pošt nema mogućnost izmicanja u stranu. Ako puž nije prebrz mislim da tada i nema velike opasnosti od ozljeda
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=54kPeesFgFM[/YT]
ne čujem da se Mog nešto muči, a ima motor od 35 ks
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
za prekolit moraš imat okretaje - da se drvo raspukne, polako neide nikam....

kod kvrgavih drva i općenito kod cijepanja svrdlom ti se drva jako špranjaju.
Ako je neko kak bi mi rekli "zvezano ili cunjasto" drvo cijepanje bez 3 čovijeka je muka ježeva. Dvojica razvlače drvo a trći sjekirom / pilom razdvaja...

Naradil sa se ja s time... nikad više s tim....
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
hvala vam decki,puno ste mi pomogli,odluka je pala za hidraulicni cjepac, samo neznam dal cu ga uspijet slozit za ovu sezonu cim odem po cilindar budem stavio slike pa da cujem vasa misljenja!
 
V

VTZ

Guest
@VTZ
Pa daj se več jedom okani čoveka!

Pročitaj još jednom postove na ovoj temi od jučer, pa onda ponovno razmisli tko bi se koga trebao okaniti? On mene uopće ne zanima, i dugo sam trpio njegovo ponašanje, provokacije i bahatost na ovome forumu.

On mene naziva svojim glavnim "dušmaninom", i sve to zbog Foruma.hr. Godinama sam gledao kako se tamo klonira. Godinama je vodio svoje privatne ratove, s većinom drugih forumaša, a ja se u to uopće nisam uplitao. Bio je baniran puno puta, u temama koje ja nisam ni pratio. Sad ispada da sam ja glavni krivac i "dušmanin", samo zato što sam iznio činjenice.

Čak je i diskutirao "sam sa sobom", i tako to traje u nedogled. Kad sam ja to prvi put javno spomenuo, prvo me napao i izvrjeđao na pasja kola, a kasnije je on sam to isto priznao. Ja nemam ni volje ni želje svađati se, ili voditi ratove s bilo kime, niti me on uopće ne zanima.

Ali na njegovu bahatost svakako ću odgovoriti.
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hidraulični cjepač-džepna verzija:finga:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=82aR19lsbFs[/YT]

a vidi ovaj, pokreče ga miniwasch
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=lI6TD3VBmqo&feature=related[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
V

VTZ

Guest
hvala vam decki,puno ste mi pomogli,odluka je pala za hidraulicni cjepac, samo neznam dal cu ga uspijet slozit za ovu sezonu cim odem po cilindar budem stavio slike pa da cujem vasa misljenja!

Dvoradne cilindre, koji imaju dovoljan promjer, i dovoljan hod klipa baš i nije tako jednostavno nabaviti, tu se svakako moraš dobro potruditi. Za dugačka drva bilo bi najbolje kad bi imao hod od 100 cm, ili barem što duži.

Kad se već upuštaš u takav projekt, ugradi komponente koje neće biti nekakvo polovično rješenje.
 
V

VTZ

Guest
Hidraulični cjepač-džepna verzija

Za po doma nije loš ni ovaj - samogradnja, na struju, automatsko vraćanje klipa u gornji položaj
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Tx93uLIDeNc[/YT]
 
V

VTZ

Guest
A za šumu ovo je dušu dalo, traktorom vučeni i pogonjeni, s podizačem drva
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=EFN7SzFBF_0[/YT]
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
A za šumu ovo je dušu dalo, traktorom vučeni i pogonjeni, s podizačem drva
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=EFN7SzFBF_0[/YT]

Luda stvar, samo da mi je znati koliko km dnevno otrči oko prikolice:)
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
neznam ,mozda grijesim al ja sam mislio samo cjepat krace komade do pola metra duzine!? a za cilindar mi nije problem jer mi se prijatelj bavi hidraulikom i ima dosta tih cilindara,pumpi i ostalih stvari doma sto ima veze s hidraulikom ima firmu bas za to i radi po cijeloj hrvatskoj... a i taj cilindar sam si vec jedan nagledao kod njega,ima klip fi 80,i oko 500 mu je radni dio...!?
 
V

VTZ

Guest
Luda stvar, samo da mi je znati koliko km dnevno otrči oko prikolice:)

Njegov pomoćnik je ovaj puta bio zauzet sa kamerom, inače bi barem dvojica trebali raditi na ovakvome cjepaču. Voditelj stroja, i pomoćnik za slaganje drva. :)
 
V

VTZ

Guest
neznam ,mozda grijesim al ja sam mislio samo cjepat krace komade do pola metra duzine!? a za cilindar mi nije problem jer mi se prijatelj bavi hidraulikom i ima dosta tih cilindara,pumpi i ostalih stvari doma sto ima veze s hidraulikom ima firmu bas za to i radi po cijeloj hrvatskoj... a i taj cilindar sam si vec jedan nagledao kod njega,ima klip fi 80,i oko 500 mu je radni dio...!?

Pa i to je jedna od opcija, cjepati drva nakon što ih ispiliš na 50 cm. Ako je promjer klipa 80 mm, na 200 bara to će stvarati silu od cca. 8 tona. A sa 100 mm dobivaš skoro duplo jaču silu (15,7 t)... Sad je na tebi da razmisliš, ja bih tražio deblji cilindar.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Pa i to je jedna od opcija, cjepati drva nakon što ih ispiliš na 50 cm. Ako je promjer klipa 80 mm, na 200 bara to će stvarati silu od cca. 8 tona. A sa 100 mm dobivaš skoro duplo jaču silu (15,7 t)... Sad je na tebi da razmisliš, ja bih tražio deblji cilindar.

pa kolko znam pumpe idu i na vise od 200 bara,ne!? moram do njega da vidim dal ima sta drugo....
 
V

VTZ

Guest
pa kolko znam pumpe idu i na vise od 200 bara,ne!? moram do njega da vidim dal ima sta drugo....

200 bara je pritisak kod kojeg se otvara sigurnosni ventil, a ako je drvo mekše, onda ni pritisak u sistemu neće porasti na 200 bara, nego na toliko koliko drvo pruža otpor.

I nije dobro "navijati" ventil na krajnju granicu tlakova koje pumpa može dati. Što je cilindar većeg promjera, tim su manji potrebni tlakovi u sistemu, i tako se pumpa i sve druge hidraul. komponente manje opterećuju i troše.

Što su veći tlakovi u sistemu, veća je mogućnost da će ti nešto puknuti (cilindar, crijeva, brtve, priključnice... A ako bi sigurnosni ventil slučajno zaštekao, tada može doći do ozbiljnije havarije.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Pa i to je jedna od opcija, cjepati drva nakon što ih ispiliš na 50 cm. Ako je promjer klipa 80 mm, na 200 bara to će stvarati silu od cca. 8 tona. A sa 100 mm dobivaš skoro duplo jaču silu (15,7 t)... Sad je na tebi da razmisliš, ja bih tražio deblji cilindar.

u slučaju 80 vs 100 mm fi cilindra, kod većeg sa na istom protoku smanji brzina klipa za 56%...

po moje ako će kalat pola metra komade fi80 je dosta, pogotovo ako se gleda iz ekonomske strane jer za veći cilindar (koji je odmah i skuplji) ti treba pumpa većeg kapaciteta i razvonik za veći protok - a to je skuplje dosta...(bar meni tak ispada računica po ovim cijenama kaj nađem na netu)
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
200 bara je pritisak kod kojeg se otvara sigurnosni ventil, a ako je drvo mekše, onda ni pritisak u sistemu neće porasti na 200 bara, nego na toliko koliko drvo pruža otpor.

I nije dobro "navijati" ventil na krajnju granicu tlakova koje pumpa može dati. Što je cilindar većeg promjera, tim su manji potrebni tlakovi u sistemu, i tako se pumpa i sve druge hidraul. komponente manje opterećuju i troše.

Što su veći tlakovi u sistemu, veća je mogućnost da će ti nešto puknuti (cilindar, crijeva, brtve, priključnice... A ako bi sigurnosni ventil slučajno zaštekao, tada može doći do ozbiljnije havarije.

kao prvo sorry što ne koristim multyquote...

također čitajuć specifikacije po netu -sigurnosni ventili mogu biti podešavajući od recimo 100 - 350 bara tako da nemora bit fixno 200 bara...
sljedeće; većina ovih jeftinih pumpi ima pritisak 180-190 bara tak da je i 200 za nju previše...

Jel zna netko specifikacije pumpe koja dođe na universal 445, 640, 530, 450 - protok i tlak? Ona je relativno jeftina - cca 120 eur. Jel bi se dalo s njom nekaj iskombinirat?
 

Najnoviji postovi

Na vrh