• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jasno da,kardanom bi gonio
Znači 3 do 4 puta ubrzat?
ponavljam , sve ovisi kakvi imaš cilindar , ako je to grdosija 100 mm onda je i to malo
Na cilindru fi 80 za moj pojam neke minimlane minimum brzine treba min. 100 kubika na kardanu
znači 27ccm x 4 ubrzanje

ako imaš imteja , omjer je 2.77 , znači na oko 12xx okreaja 450 na kardanu .
Malo se bude znojil na kvrgama ali bu on to podnesel . ako treba da mu se još malo gasa :biggrin:
znači 100 x 450 je 45 litri

malo si prouči ovo
http://www.njuskalo.hr/strojevi-ala...umpa-grupe-3-hidraulicna-cjepac-oglas-8710741
njihova bazna ponuda litraže je više od ovog gore , samo oni računaju na 540 okretaja kardana

izbor je tvoj :icon_pray:

Do koje brzine mogu te pumpe da idu?
ako je na kaminu do 80 kmh , više ne dozvoli zakon ..a ako je u autu koliko može , čak i izvan zakona :icon_mrgreen:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Re: kalači drva

Ak već delaš od nova, ugradi dvobrzinski ventil (regenerativni). Ovaj na donjoj slici ne izgleda tak.

Za vertikalca bi ja radije videl cilindar fi 90/60. Neznam kakva je ova pumpa, no nebi baš išel na 250 bara.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

80 cm hoda je dosta. Na 2% drva će ti falit možda koji cm ali ima kvaka, ako ne uspiješ prekolit pored imaš neki mali komad i onda kad se sjekira vraća digne ti i kladu koju kalaš onda nogom ispod gurneš neki komad debljine 20-tak cm i prekoliš do kraja....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Re: kalači drva

Slabo stišćem ovih dana na ovu hladnoću , strah me.
 

gogic

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
8
Re: kalači drva

Poštovani forumaši.
Prije nekoliko mjeseci sam Vas zamolio za prijedloge u vezi cjepača drva pogonjenog labin progresom. Bilo je svakakvih prijedloga od Vas i sa ostalih strana. Sada bih Vas zamolio da potvrdite moj zaključak( Da li bi to išlo po vama).Radi se o ovim podacima:

Motor diesel 10,2 ks
Da li bi bilo moguće ovo:
dvije mogućnosti pumpe koje bi se vrtile na 1500 okretaja.
pumpa grupe 2 od 16ccm-to bi bilo pri 1500 o/min oko 24 l ?
pumpa grupe 2 od 19ccm-to bi bilo pri 1500 o/min oko 28,5 l ?
Koliki pritisak stvaraju ove pumpe pri 1500 o/min?

dvije mogućnosti cilindra:
-92/80/60/1050 10 t pri 200 bara?
-115/100/60/1000 15t pri 200 bara?
Pitanje je koju pumpu izabrati da je može pogoniti ovaj motor,te koji cilindar izabrati ovisno o pumpi da imam neke normalne brzine?Bio bih Vam jako zahvalan na prijedlozima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Re: kalači drva

Tlak ti je ograničen iberdruk ventilom i snagom motora.
To si mislim reducirati brzinu na 1500 prek mjenjača?
16 ccm bi išla, a za 19 ccm bi možda trebalo smanjiti tlak.
Moj bi izbor bil 19ccm, pa malo pripaziti na kvrge.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

složio bi ovo?

povezavatraktorjafoto90.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Re: kalači drva

Zwer, jel to : "kalam po kućama"? :D:
 

gogic

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
8
Re: kalači drva

Nešto slično kao ovaj "kekec" kako ste ga bili nazvali.
Pogon bi bio preko gornjeg kardana koji ima jednu brzinu kao motor,znači od lera pa do 300 okretaja.Tako mi nebi trebao multi već bi pumpa išla direktno preko spojke.
Znači vi ste za pumpu od 19 ccm. A cilindar. Da li je 10 tonski dovoljan za metrice ili bi trebao ovog jačeg od 15? Mislim da bu ovaj veći dosta spor?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Re: kalači drva

Ako si mislil pumpu vrtiti na 3000, direktno s motora, onda je prevelika i motor bude slab za nju. Ako pak motor misliš vrtiti na pol gasa (za 1500 okretaja), onda je na pol slabiji i pumpa je prevelika
Bilo bi dobro vrtiti prek prve brzine ili rikverca.
Odaberi brzinu tak da ti smjer pumpe kasnije odgovara kardanskom multiplikatoru, ak budeš ga naknadno htio dodati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Poštovani forumaši.
Prije nekoliko mjeseci sam Vas zamolio za prijedloge u vezi cjepača drva pogonjenog labin progresom. Bilo je svakakvih prijedloga od Vas i sa ostalih strana. Sada bih Vas zamolio da potvrdite moj zaključak( Da li bi to išlo po vama).Radi se o ovim podacima:

Motor diesel 10,2 ks
Da li bi bilo moguće ovo:
dvije mogućnosti pumpe koje bi se vrtile na 1500 okretaja.
pumpa grupe 2 od 16ccm-to bi bilo pri 1500 o/min oko 24 l ?
pumpa grupe 2 od 19ccm-to bi bilo pri 1500 o/min oko 28,5 l ?
Koliki pritisak stvaraju ove pumpe pri 1500 o/min?

dvije mogućnosti cilindra:
-92/80/60/1050 10 t pri 200 bara?
-115/100/60/1000 15t pri 200 bara?
Pitanje je koju pumpu izabrati da je može pogoniti ovaj motor,te koji cilindar izabrati ovisno o pumpi da imam neke normalne brzine?Bio bih Vam jako zahvalan na prijedlozima.
ako je to za usluge priušti si duplu pumpu cca 30 + 10 kubika , cilindar fi 80 i gas :icon_cool:
 

gogic

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
8
Re: kalači drva

Nije za usluge,za privatne potrebe.
Mislio sam vrtit na pol gasa,znači oko 1500. Nije problem za smjer.
Preko rikverca ima 1390 kardana pri 3000 motora,prva mi ima 740 pri 3000,s druga 3000 pri 3000.
Moguće su brzine preko donjeg kardana i to
575 ili 934 kardana pri 3000 motora.
Za sve ove kombinacije mi treba multi da bi dobio okretaje oko 1500. Smjer je najmanji problem.
Kaj od ovih kombinacija uzet?
 

tihomiy

Novi član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
22
Re: kalači drva

složio bi ovo?

povezavatraktorjafoto90.jpg

Koliko kosta tak nesto otprilike.. ili ako ima netko da je radio cjepac za motokultivator bez kotaca i sjedeceg mjesta neka jeftinija varijanta za kucnu upotrebu??

imam labin progres s kardanom 14ks pa bi nesto za to nabavio
 

Najnoviji postovi

Na vrh